Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Płyty, zapowiedzi materiałów, dyskusje na temat raperów i producentów z naszej rodzimej sceny.

Moderatorzy: Jose, oldschool

Awatar użytkownika
gods bidness
Posty: 2031
Rejestracja: 09 paź 2019, 19:12

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: gods bidness »

Nie wiem ile wy macie lat, ale jak słuchaliście tamtej paktofoniki z historycznego "odtworzenia", mając już do porównania milion innych kawałków w post-paktofonikowym stylu, to możecie na pewnym poziomie percepcji nie skumać, że to wtedy było serio coś nowego, co dość sprawnie połączyło wszystkie ważne składowe sukcesu - jakość (technikę, teksty, styl), przebojowość (słuchały tego ówczesne Julki, mimo że hip hop był mocno subkulturowy), a przy tym było oryginalne i wyróżniające się z zalewu post-molestowych smutnych składów i ich kwadratowych smutnych rymów, ale przy tym odbierane na szeroką skalę w przeciwieństwie np. do pierwszego Kalibra, który był zajebisty, bo nastoletnie chłopaki nie zdążyli się nasłuchać 40 innych składów rapowych, które można skopiować, jak to się dzieje teraz.

Był hip-hop, w którym mógł się odnaleźć i licealista, i hip-hopowiec, i intelygent, był bitbox, były skrecze, ale był też kawałek z Gutkiem, a nie wiem czy ktoś w ogóle wcześniej połączył reaggae z rapem w PL. Była melodia, były lekkie, własne i naturalne, niemodulowane na warszawską uliczną modłę, głosy. Były kawałki przyziemne i kilka odjechanych w stylu Kalibra (Gdyby, skity - dialogi z automatyczną sekretarką), więc pozostał ten element oniryzmu i "odjechania", ale na przyswajalnym dla mainstreamu poziomie, a dalej "30 cm ponad chodnikami" przyziemnych, smutnych pogrobowców po Moleście.

Właściwie śmiem twierdzić, że to był pierwszy konektor polskiego hip-hopu z mainstreamem. Żadna z moich koleżanek nie znała żadnej Molesty, żadnego WWO, żadnego Kalibra. Co najwyżej z nazwy. A "Jestę Bogię"? Paaanie. Zresztą w tym filmie o nich nawet jest to dość dobrze pokazane, że takie sformułowanie, porównywanie się do Boga, to było o 30 cm za wysoko dla przyziemnych raperów typu polskie Mobb Deep. A wymyślił je Magik.

Oczywiście jak każdy taki kulturowy fenomen, został on potem przetrawiony i wysrany w postaci memów z Magikiem, co też może zaburzać percepcję i dzisiaj stwierdzać, że to wiocha i cringówa.

Więc oczywiste, że Magik spełnia jeden z najważniejszych warunków bycia legendą - jak James Dean, Elvis, 2Pac, Kurt Cobain, Rysiek Riedel, Jim Morrison, umarł młodo. Są pojeby, które do dzisiaj wierzą, że Bruce Lee literalnie zabiłby w bójce każdego boksera i zawodnika mma, bo młodo umarł i zrobił z siebie legendą, bo z fajną miną i charyzmą opowiadał dyrdymały o wodzie i walce. :bag:

Ale sama śmierć to za mało i jakby Magik skoczył z okna będąc przeciętnym członkiem, przeciętnego w tamtym czasie rapowego zespołu, to by nikt nie dawał jebania i nigdy by crossover memów z nim i papieżem nie powstał.
Awatar użytkownika
jajca
Posty: 9749
Rejestracja: 10 maja 2019, 10:47

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: jajca »

co ty chlopie zapodajesz z tym kalibrem xD kusi zeby to tobie wygarnac ze "nie wiem ile masz lat" bo ewidentnie nie pamiętasz, jak wielkim hitem byla ksiega tajemnicza (sześciocyfrowa sprzedaż) albo ze "Film" był na liście przebojów trójki, przeciez te kawalki napierdalaly z bumboxow na lawkach na moim osiedlu w momentach ukazania się, a pochodze z zadupia
lygrys pisze: 09 sty 2024, 4:25 walczę o to by jak najdłużej walczyć
Awatar użytkownika
d3nt
Posty: 2096
Rejestracja: 08 gru 2021, 22:09

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: d3nt »

Pluuuuus i minus to tez kaliber i tez w szkiełku leciał pamietam, ale ja jestem zdecydowanie antyfanem i k44 i pfk
Lepiej za miedzą niż pleksą ~Olgierdos
Awatar użytkownika
gods bidness
Posty: 2031
Rejestracja: 09 paź 2019, 19:12

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: gods bidness »

jajca pisze: 21 kwie 2023, 10:30 co ty chlopie zapodajesz z tym kalibrem xD kusi zeby to tobie wygarnac ze "nie wiem ile masz lat" bo ewidentnie nie pamiętasz, jak wielkim hitem byla ksiega tajemnicza (sześciocyfrowa sprzedaż) albo ze "Film" był na liście przebojów trójki, przeciez te kawalki napierdalaly z bumboxow na lawkach na moim osiedlu w momentach ukazania się, a pochodze z zadupia
Nie wiem, wydaje mi się, że jednak paktofonika pobiła na głowę kaliber pod względem popularności, ale może to tylko moja perspektywa. Choć ja sam aż taki stary nie jestem, żeby dwóch pierwszych płyt kalibra nie słuchać "z odtworzenia". Ale fakt pamiętam na murach napisy sprayem KALIBER 44 z tą odwróconą czwórką, jak jakieś Depeche Mode albo Punk's Not Dead. Ale to też ta publika była wtedy trochę inna, nie do końca hip hopowa, zresztą jak sama Księga Tajemnicza. A bardziej mi chodziło o to, że popularność K44, nawet jak duża, to jednak właśnie mocno ograniczona do subkultury, a nie mainstreamowa. PFK właśnie wskoczyła w mainstream mocniej. Tak to widziałem.

Pamiętam jak się wkurwiałem jako 14, 15-letni zatwardziały hip-hopowiec, że PFK mają czelność słuchać jakieś normiki, a w ogóle nie wiedzą ocb. :bag:
Awatar użytkownika
jajca
Posty: 9749
Rejestracja: 10 maja 2019, 10:47

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: jajca »

wlasnie Kalibra sluchalo duzo ludzi ktorych dzis nazwalibysmy normikami, wydawalo ich SP Records (wrzucilo ich tez na swoja rapowa skladanke) ktore wydawalo tez np. Kazika (a byl on wowczas gigantyczny, chłop praktycznie w pojedynke dyktował tematy debaty publicznej) i w owym czasie bylo mocno wpływowe, mieli recenzje w branzowych czasopismach typu "Machina" i docierali do fanów rocka, punka, metalu czy innych gotyckich klimatow
moze racja, ze subkultura HH w polsce praktycznie nie istniala, i "to nie byl hiphop" bo inny rodzaj publiki, ale pod wzgledem skali popularnosci kaliber po pierwszej plycie chyba mozna spokojnie przylozyc do pfk po skoku magika
lygrys pisze: 09 sty 2024, 4:25 walczę o to by jak najdłużej walczyć
Awatar użytkownika
Rupert
Bodo
Posty: 4675
Rejestracja: 17 kwie 2019, 11:36

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: Rupert »

kaliber ma lepsze nutki bez magika
[size=10 pisze:jebanaplujdupa[/size] post_id=564758 time=1632312420 user_id=236]
mocno przeceniony post ruperta
Awatar użytkownika
The_Punisher
Posty: 25
Rejestracja: 06 kwie 2023, 23:27

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: The_Punisher »

Grupa Operacyjna jest całkiem spoko do posłuchania dla beki.
Awatar użytkownika
SuperRapMaster
Posty: 617
Rejestracja: 11 wrz 2021, 13:41
Lokalizacja: Truskulasy

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: SuperRapMaster »

Ludzie, którzy nazywali Eldo poetą, mieli rację, ale ciężko jest mi powiedzieć, czy ktoś taki powinien się zabierać za rap, czy po prostu pisać wiersze.
Awatar użytkownika
DoubleB
Posty: 6128
Rejestracja: 13 kwie 2021, 15:28
Lokalizacja: memphis nadodrze

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: DoubleB »

Rupert pisze: 21 kwie 2023, 15:00 kaliber ma lepsze nutki bez magika
coś w tym jest, magik powinien wydać solo, bo w pfk dwa łaki u boku, a kalibry jako bracia dogadywali się zdecydowanie lepiej, potężnie bujające klimaty wykręcali na 3:44
HEWRA/MOBBYN VS T6M [SOON]
HEWRA/MOBBYN VS BONE THUGS [SOON]
MÓJ TEMACIK! -> viewtopic.php?t=10448
Awatar użytkownika
fromage
Zbanowany
Posty: 3914
Rejestracja: 07 gru 2020, 20:01

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: fromage »

Kaliber video o muchach na hehe ciekawych bitach na euro TV euro tv agd w kauflandzie jak leci viva Polska albo rapowe ziarno
Przeciez to klasyq w chuj, magik doomer depresujacy a kaliber giga chad co nawija I glupotach (glupoty mysle ze chatgpt to stwierdzil na datebase dwoch kawalkach) nie no wiadomix czasami jak nie jest uwu to se posluchasz magika zeby cie jwsCE bardziej zdolowalo ale nie heatuje Tu ale poprostu it is what it is, a chces SE hehe fajny poraneq zrobic kawe zaparzyc I Tu rapowe ziarnko leci albo cos of kalibra, takze no ten tego ja now mowie kto lepszy kto gorszy ale Tu chodzi o vibe, aka na jaka noge wstales lewa czy prawo, jest uwu kitty czy jest nie
Na muchy nie Anna mucha myslale. Na norm o tej porze, Bo kiedys sie tego sluchalo na ipodach bez wysiwtlacza
Chief Keef pisze: I'm so fly, I'm so fly, in Hawaii eating Thai
You gotta pay me for a comment, and that comment might be why
Asian ho, say she think I'm nice, why 'cause I eat rice?
Bitch, I'm mean, go and get your things, you can spend the night
Awatar użytkownika
GoodStuff
Posty: 731
Rejestracja: 14 paź 2019, 15:54

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: GoodStuff »

Pomijać całą otoczkę i kult po śmierci Magik do czasów w których żył to był najbardziej wszechstronny, utalentowany MC i miał najbardziej różnorodne i melodyjne flow. Choc minusem było jego jednowymiarowsc
Awatar użytkownika
jogi
Posty: 2967
Rejestracja: 18 kwie 2019, 15:46

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: jogi »

Nie kumam. Najbardziej wszechstronny i różnorodny ale jednowymiarowosc.
Yakuza not mafia, Yakuza wa kazoku.
swital
Zbanowany
Posty: 109
Rejestracja: 15 sty 2023, 12:45

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: swital »

Jak byłem młody to z rapu znałem tylko Paktofonikę i skutecznie zniechęciło mnie to do sprawdzania. Ale potem obczaiłem Kaliego Palucha Majora SPZ Bonusa RPK Sokoła i dzisiaj jestem fanem rapu.
Awatar użytkownika
chilipvlmer
Posty: 186
Rejestracja: 10 paź 2019, 1:02
Lokalizacja: wroclaw

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: chilipvlmer »

baron z palewave moglby byc teraz w mainstreamie i napierdalalby takie same liczby jak chociazby guzior gdyby nie to ze palewave sie rozpadlo
lysy
Posty: 1001
Rejestracja: 12 maja 2019, 18:03

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: lysy »

onizuka pisze: 20 kwie 2023, 9:43 Magik jest traktowany jako legenda polskiego rapu tylko dlatego że się zabił
Freeze też zginął w podobnym czasie i to w jakichś gangsterskich porachunkach, czyli dużo bardziej "sensacyjnych" okolicznościach - dziś nikt go nie kojarzy
Awatar użytkownika
wuiru
Posty: 191
Rejestracja: 13 kwie 2020, 11:37

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: wuiru »

lysy pisze: 15 maja 2023, 20:01 Freeze też zginął w podobnym czasie i to w jakichś gangsterskich porachunkach, czyli dużo bardziej "sensacyjnych" okolicznościach - dziś nikt go nie kojarzy
pewnie dlatego, że Magik miał na koncie bardzo dobre numery i zwrotki, który znali wszyscy w kraju a Freeze nie
zuperhero
Posty: 1683
Rejestracja: 06 maja 2019, 22:08

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: zuperhero »

lysy pisze: 15 maja 2023, 20:01
onizuka pisze: 20 kwie 2023, 9:43 Magik jest traktowany jako legenda polskiego rapu tylko dlatego że się zabił
Freeze też zginął w podobnym czasie i to w jakichś gangsterskich porachunkach, czyli dużo bardziej "sensacyjnych" okolicznościach - dziś nikt go nie kojarzy
XD przecież ten gość nagrał 3 numery i wszystko to gościnki
lysy
Posty: 1001
Rejestracja: 12 maja 2019, 18:03

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: lysy »

wuiru pisze: 15 maja 2023, 20:36 pewnie dlatego, że Magik miał na koncie bardzo dobre numery i zwrotki, który znali wszyscy w kraju
i do tego dążę - to dlatego został przez wielu uznany za legendę hip-hopu. przykład Freeza pokazuje, że przedwczesna śmierć nie była jedyną ani główną przyczyną
Awatar użytkownika
wuiru
Posty: 191
Rejestracja: 13 kwie 2020, 11:37

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: wuiru »

lysy pisze: 16 maja 2023, 0:49 do tego dążę - to dlatego został przez wielu uznany za legendę hip-hopu. przykład Freeza pokazuje, że przedwczesna śmierć nie była jedyną ani główną przyczyną
ok, za szybko przeczytałem i zrozumiałem opacznie
lll
Posty: 1557
Rejestracja: 12 paź 2019, 0:34

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: lll »

Księga tajemnicza prolog byłaby dużo większym klasykiem gdyby nie Magik i jego śmierć. Dużo osób deprecjonuje ją tylko dlatego, że hehe jaranie się magikiem to lamerstwo, ale sama płyta jak na czas kiedy wychodziła jest mocno wyróżniająca się i przetrwała dużo lepiej próbę czasu niż wiele "klasyków".
ODPOWIEDZ