Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Płyty, zapowiedzi materiałów, dyskusje na temat raperów i producentów z naszej rodzimej sceny.

Moderatorzy: Jose, oldschool

Awatar użytkownika
saturn
Posty: 1279
Rejestracja: 24 kwie 2019, 9:45
Lokalizacja: sungate

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: saturn »

SWN pisze: 16 lis 2022, 19:07 Oczywiście że kontrowersja i po części odpowiedziałeś sobie na nią sam w tej samej linijce. Dla mnie jednym z podstawowych warunków samego siadania do rywalizacji o tytuł GOATA jest względnie długa, żelazna dyskografia, ta Jimsonowa nie jest ani taka, ani taka. No i poza tym zwyczajnie za nim nie przepadam, więc nie będę tu obiektywny.
No ja trochę wyprzedziłem trendy bo zawsze słuchałem muzyki bardziej w formacie singlowym (może przez problemy ze skupieniem, nwm) i dla mnie GOAT = dobre numery (ofc. nie popadając w przesadę jak np. taki Jajonasz co ma 10 zwrotek, chociaż na tamte czasy swoimi dziesięcioma zwrotkami zjadał konkurencję, nvrmnd). Jimson dogrywając się jakimś randomowym, podziemnym raperom, albo wrzucając minutowe leaki zostawiał resztę daleko w tyle. Taki sam patent próbował kiedyś powtórzyć Laik, ale u niego było 80% tryhardu, a Jims spokojnie i elegancko wszystkich wyjaśniał.

Teksty na nieosiągalnym dla nikogo poziomie: niby techniczne, niby poetyckie, niby panczlajnerskie, ale właśnie bez nacisku na którąś z tych cech i dlatego uniwersalne, naturalne. Głos - wiadomo. Flow też miał zawsze bardzo dobre, są utwory gdzie kombinował za mocno, ale szczerze życzyłbym większości raperów takiego przewijania pod bit. A jakby ktoś jeszcze dzielił mc's na "prawdziwych" i "fake" to przypominam, że gość stanął do mocnego beefu i chyba nawet wygrał.

Natomiast największa zaletą jest to, że on wszystko zrobił jakby od niechcenia. Przywołałem już Laika, którego nawet lubię, "Nędznicy" - jeden z najlepszych rap kawałków ever, no ale przy Jimmym wypada jak spocony grafoman. Pewnie, że zdarzały się jakieś odloty (niestety częściej na płytach niż w luzakach) lecz nie było tego tak dużo, żebym zmieniał pierwsze miejsce.

A jeśli chodzi o albumy to też przecież "Między Słowami" - zajebiste, "UZWM" - zajebiste, "GWPI" - niektórzy powiedzą, że nawet klasyk.

Aha, jeszcze mi się przypomniało, że przecież ten ziom robił przez pewien czas jakby nie było horrorcore, który nie miał w sobie ani grama przypału. Nie ma co, dla mnie GOAT. Może ktoś kiedyś zmieni moje zdanie, albo pojawi się lepszy raper, ale będzie trudno.
SWN pisze: 16 lis 2022, 19:07 Łatwo się na to złapać, bo modelem jego kariery były wtedy gówniarskie, krótkie, nieregularne nagrywki broniące się przede wszystkim tymi słynnymi i zajebiście niemierzalnymi elementami, czyli stylówką i vibem. Problem w tym, że prawdziwe rapowanie i ocena zaczyna się w momencie nagrania pełnoprawnego LP, na którym nastrojowe luzaki już nie przejdą i trzeba czymś zapchać blisko godzinę, a to kurewsko łatwo obnaża braki warsztatowe jeśli chodzi o tekst i ciekawość. Schafter oblał ten test koncertowo i pytasz co się zepsuło? Właśnie to. Po części jego publika, a po części sam Schafter (pamiętam jakieś nazywanie Kanye Westem robiącym rewolucję brzmieniową, żeby później być przyłapanym na podpierdalaniu pętli, beka) napompowali balon, którego nie udźwignął i jak tak teraz się zastanawiam, to jego sytuacja była jednym z wyraźniejszych powodów, który pozwolił mi docenić wagę długowieczności i dyskografii w rapie. Debiutujących młodziaków-zjadaczy sceny było już mnóstwo, ale ilu z nich narobiło w portki musząc nagrać więcej niż debiut.
No nwm. Ja 2018 pamiętam jako rok gdzie nic mi się nie podobało, wszyscy "słabo sapali kiepskie gówna", więc gdy pierwszy raz usłyszałem "blow off" to wywaliło mnie z kapci. Chyba robiliśmy wtedy jakiś remont i mam flashback, że z bratem wynoszę meble na śmietnik i mu nawijam jakiego świetnego wykonawcę odkryłem.

Też miałem kiedyś zagwozdkę czy to nie magia chwili, ale jakoś na wysokości featu u Coalsów skumałem, że gość jest wunderkindem. Tzn. na tyle na ile można nim być w warunkach polskiego rapu. Po prostu mega utalentowany i świadomy koleś.

Według mnie trafił na złych doradców. Przecież jego menagerem był chyba typ od Flirtini i Taco, więc wątpię czy coś fajnego mogło z tego powstać.
Próbowali z niego zrobić modnego grajka, drugiego Otso czy Igiego tylko z większym internet-vibem. Meeh.

On w zeszłym roku wrzucił taki luzak na sc - "late night bump" się chyba nazywał. Bardzo osobisty track, właśnie nieco w stylu pierwszej epki, chociaż trochę za mocno trąci młodym janem. Myślałem, że popchnie to w tę stronę, ale cisza, potem był jeszcze jakiś dziwny singiel + featy. Ciekawi mnie co ten chłopak ma w głowie teraz.

Może faktycznie przesadzam, ale ja w nim widzę też siebie sprzed 6-7 lat. Tak samo szperałem po jakichś forach, wygrzebywałem rzeczy, o których nikt z kolegów w szkole pewnie nie miał pojęcia, fascynowałem się oldschoolowymi nośnikami. Nie wiem na ile to powszechny fakt, ale schafter był przez chwilę w himalaya collective i dał beat na jeden z ich tape'ów kasetowych. Sam miałem z nimi kontakt, no tylko u mnie zawsze teoretyzowanie i dywagacje zamiast usiąść i spróbować.

Na pewno miał (ma?) w sobie jakiś pierwiastek geniuszu, nawet jeśli oznaczało to jedynie przeniesienie tumblra na piosenki hiphopowe w odpowiednim momencie.

Dodano po 1 godzinie 37 minutach 26 sekundach:
e: moje kolejne take'i:
- kreacja Lilu na truskulową melanżowniczkę w niektórych numerach jest okropna.
- HST najbardziej zmarnowany talent (i tak mam go w swoim top10).
- mega niedoceniony (a wsm bardziej niezrozumiany) - Gospel
- gdyby płyta Potentat "Miejski Bruk" została nagrana na lepszym sprzęcie, miałaby szansę zostać klasykiem ulicznego rapu (wiem, że nie taki był cel chłopaków, ale kurczę tam się wszystko zgadza - od bitów po wielokrotne Wankza, które często brzmią naturalniej niż na Dinal).
- idąc dalej tym tropem - Mejdej to jeden z najbardziej underrated producentów.
konto nieaktywne
Spoiler
Obrazek
Awatar użytkownika
2rzyn
Posty: 8528
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:42

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: 2rzyn »

I to jest post godny przeczytania a nie jakies spierdolizny w offtopie pod pedalow.

Jimson top5 dla mnie z tych samych wzgledow co u saturna.

Hst nagral potem gowniana plyte wiec dla mnie najwiekszym zmarnowanym talentem pozostaje jajonasz
Niepublikowane Zkibwoye, Reno, Smarki, Bisze, Laiki itd.

https://youtube.com/playlist?list=PLu7W ... 7ZTz-byFiY
Awatar użytkownika
stratemirat
Posty: 569
Rejestracja: 31 maja 2020, 6:22

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: stratemirat »

saturn pisze: 17 lis 2022, 21:01 mega niedoceniony (a wsm bardziej niezrozumiany) - Gospel
Sam shafter we własnej osobie dał mu feata ostatnio :rotfl:
Awatar użytkownika
kapper1
Posty: 2298
Rejestracja: 04 wrz 2019, 1:10

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: kapper1 »

Osobiście
oddałbym wszystkie wersy za jeden Magika Jimsona
8es
Posty: 889
Rejestracja: 09 lip 2019, 15:19
Lokalizacja: Ślůnsk

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: 8es »

stratemirat pisze: 18 lis 2022, 0:13
saturn pisze: 17 lis 2022, 21:01 mega niedoceniony (a wsm bardziej niezrozumiany) - Gospel
Sam shafter we własnej osobie dał mu feata ostatnio :rotfl:
Co znaczy wsm?
Awatar użytkownika
d3nt
Posty: 2053
Rejestracja: 08 gru 2021, 22:09

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: d3nt »

Strzelam ze „w sumie”
Lepiej za miedzą niż pleksą ~Olgierdos
8es
Posty: 889
Rejestracja: 09 lip 2019, 15:19
Lokalizacja: Ślůnsk

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: 8es »

O kurwa jeśli to prawda i wsm to w sumie to ja odpadam
wklz

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: wklz »

Wulgarna Strona Miasta, pdw damianek
Awatar użytkownika
saturn
Posty: 1279
Rejestracja: 24 kwie 2019, 9:45
Lokalizacja: sungate

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: saturn »

No tak, wsm = w sumie. Wiele razy spotkałem się z takim skrótem więc :dunno:
wklz pisze: 19 lis 2022, 11:20 Wulgarna Strona Miasta, pdw damianek
:rotfl:
Pozdro dla niego:
Spoiler
konto nieaktywne
Spoiler
Obrazek
Awatar użytkownika
DoubleB
Posty: 5950
Rejestracja: 13 kwie 2021, 15:28
Lokalizacja: memphis nadodrze

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: DoubleB »

już od paru ładnych lat ten skrót lata
wklz

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: wklz »



SIEMAAAA
Awatar użytkownika
DoubleB
Posty: 5950
Rejestracja: 13 kwie 2021, 15:28
Lokalizacja: memphis nadodrze

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: DoubleB »

peja jest lepszym beatmakerem niż decks
Awatar użytkownika
saturn
Posty: 1279
Rejestracja: 24 kwie 2019, 9:45
Lokalizacja: sungate

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: saturn »

No pewnie, że tak. Wystarczy spojrzeć kto odpowiada za większość bitów na "Na Legalu". Albo wcześniej, np. na "CNO".
Decks to bardziej do skreczy i żeby jakiś wysoki typ stał za Peją w klipach jak jeszcze nie było Gandziora.

Tede też potrafił robić fajne bity.
konto nieaktywne
Spoiler
Obrazek
Awatar użytkownika
SuperRapMaster
Posty: 601
Rejestracja: 11 wrz 2021, 13:41
Lokalizacja: Truskulasy

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: SuperRapMaster »

DoubleB pisze: 20 lis 2022, 13:16 peja jest lepszym beatmakerem niż decks
+1
Awatar użytkownika
Mietek
Posty: 2169
Rejestracja: 08 paź 2019, 17:57

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: Mietek »

Tomb nie jest najlepszym Polskim raperem, nie jest nawet blisko ze względu na pewne swoje braki. Ale ze wszystkich Polskich raperów posiada najwięcej pierwiastka geniuszu. Ciężko mi tą tezę bronić, ja to po prostu słyszę jak słucham jego kreatywności w sposobie rapowania i składania panczy. Zastanawia mnie po prostu czy jest ktoś kto myśli podobnie. Taki trochę rapowy Ronaldinho. On wszedł na tak abstrakcyjny poziom myślenia o panczach, że nie ma nikogo kto robi to podobnie.

Też nie chodzi mi o to że Tomb był genialny, ale leniwy. Myślę że pracował ciężko, po prostu czegoś tam zabrakło. Z tym geniuszem chodzi mi bardziej o to, że ze wszystkich naszych jakościowych raperów Tomb jest najtrudniejszym do naśladowania. Totalnie nie umiem sobie wyobrazić że ktokolwiek zaczyna rapować podobnie do Tomba. Prędzej sobie wyobrażę skutecznego naśladowcę Belmondziarza niż Tomba.
Awatar użytkownika
8na10
Posty: 4669
Rejestracja: 23 wrz 2021, 5:48
Lokalizacja: The United States of Poland

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: 8na10 »

Mietek pisze: 02 gru 2022, 3:05 On wszedł na tak abstrakcyjny poziom myślenia o panczach, że nie ma nikogo kto robi to podobnie.
belmondo go przerasta o stokroć
Mietek pisze: 02 gru 2022, 3:05 Prędzej sobie wyobrażę skutecznego naśladowcę Belmondziarza niż Tomba
wielu próbowąło, nikt nie podołał, więc nie masz racji
Mietek pisze: 02 gru 2022, 3:05 Totalnie nie umiem sobie wyobrazić że ktokolwiek zaczyna rapować podobnie do Tomba
to załóż temat "wymyśl pancz w stylu tomba" i patrz jak ta legenda jest burzona na twoich oczach
jasny wracaj na forum
Awatar użytkownika
Mietek
Posty: 2169
Rejestracja: 08 paź 2019, 17:57

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: Mietek »

Nie chodzi o wymyśl pancz w stylu. Tylko o fantazję z jaką Tomb wplatał pancze w swoje wersy, bardziej o stężenie pancza na wers kwadratowy (z jednoczesnym zachowaniem sensu i techniki) i sposób nawijki niż o pojedynczy pancz.

Specjalnie podałem przykład Belmondo bo mam go za drugiego największego geniusza, najtrudniejszego do naśladowania, wiem, że wielu próbowało i nie podołali, ale przyznaj że Tomba też nikt jeszcze skutecznie nie naśladował. Różnica jest taka, że Tomba mało kto próbował naśladować, jest dosyć niedoceniony moim zdaniem. Ale myślę że jakby nagle była zajawka na Tomba to by się okazało, że jest wielka kraksa i totalnie nie da się tego robić tak jak on. Mam gościa przede wszystkim za niepowtarzalny unikat. Niekoniecznie najprzyjemniejszy w odsłuchu, ale dla samego obcowania z tą kreatywnością sobie go regularnie puszczę.

Mi totalnie nie chodzi o to że sobie przypominam jakikolwiek pancz Tomba i sobie myślę łał jaki geniusz. Tylko uważam że cała koncepcja jaką on miał na swoje rapowanie jest genialna.
Awatar użytkownika
2rzyn
Posty: 8528
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:42

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: 2rzyn »

Ale on wypadal z bitu
Niepublikowane Zkibwoye, Reno, Smarki, Bisze, Laiki itd.

https://youtube.com/playlist?list=PLu7W ... 7ZTz-byFiY
Awatar użytkownika
d3nt
Posty: 2053
Rejestracja: 08 gru 2021, 22:09

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: d3nt »

Rapował na offbeatcie* :lol:

Co do geniusza w składaniu panczy to się nie zgadzam bo wszystkie jego „największe hity” bardzo średnio się zestarzały
Lepiej za miedzą niż pleksą ~Olgierdos
Awatar użytkownika
bialyjelen
Posty: 962
Rejestracja: 21 paź 2019, 22:31

Re: Niepopularne/kontrowersyjne zdanie o polskim rapie

Post autor: bialyjelen »

no nie wiem, zjadacz dusz ciagle swieza nawijka
lygrys pisze: 02 lip 2023, 20:03 Myślisz kurwo, że jesteś zabawny
ODPOWIEDZ