Jakub Żulczyk- stary pijak i marny pismak?!

Kategoria poświęcona książkom, tekstom i dziennikarstwu.

Moderatorzy: gogi, con shonery

Stary pijak i marny pismak?

TAK
42
37%
NIE
22
19%
NIE WIEM
22
19%
NIE ZNAM
8
7%
SŁUCHAM BEDOESA
20
18%
 
Liczba głosów: 114

Awatar użytkownika
ConeyIsland
Posty: 2466
Rejestracja: 24 mar 2021, 23:12
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jakub Żulczyk- stary pijak i marny pismak?!

Post autor: ConeyIsland »

Mea culpa, poprawiam w swoim poście
Spoiler
lygrys pisze: 09 kwie 2024, 12:47 Dla mnie jedzenie nie ma za bardzo wartości, bo jak zjesz to zaraz to wysrasz.
Spoiler
Obrazek
Awatar użytkownika
jogi
Posty: 2970
Rejestracja: 18 kwie 2019, 15:46

Re: Jakub Żulczyk- stary pijak i marny pismak?!

Post autor: jogi »

gods bidness pisze: 23 lis 2023, 15:04 bokser to będzie pizda zwykła.
właśnie nie był pizdą. Nie wiem jak ty czytasz książki. :rotfl:
Yakuza not mafia, Yakuza wa kazoku.
Awatar użytkownika
oldschool
Moderator
Posty: 13214
Rejestracja: 17 kwie 2019, 22:50

Re: Jakub Żulczyk- stary pijak i marny pismak?!

Post autor: oldschool »

@cloud to weź swojego posta popraw, bo teraz tylko w twoim widać z racji na brak spoilera xD
Awatar użytkownika
zemsta1camzata
Posty: 6402
Rejestracja: 07 maja 2022, 17:46
Lokalizacja: tychy

Re: Jakub Żulczyk- stary pijak i marny pismak?!

Post autor: zemsta1camzata »

:lol:
Wszystkie moje wypowiedzi są pisane na podstawie scenariusza. Mogą zawierać treści nieodpowiednie dla dzieci i takie, które mogą urazić niektórych dorosłych. Czytasz na własną odpowiedzialność.
Awatar użytkownika
gods bidness
Posty: 2041
Rejestracja: 09 paź 2019, 19:12

Re: Jakub Żulczyk- stary pijak i marny pismak?!

Post autor: gods bidness »

jogi pisze: 23 lis 2023, 17:25
gods bidness pisze: 23 lis 2023, 15:04 bokser to będzie pizda zwykła.
właśnie nie był pizdą. Nie wiem jak ty czytasz książki. :rotfl:
Oczywiście, że był pizdą, co autor dość oczywiście i zamierzenie eksponował. Był takim małym chłopcem, który myśli, że jest królem świata, a co najmniej Warszawy, pod czym chował swe kompleksy, ciągoty człowieka małego, który usilnie stara się budować własne ja na gangsterstwie i na uwodzeniu łatwych kobiet. Zdradził wszystkich których kochał, a najbardziej kochał siebie, więc i siebie najbardziej zdradził. Na koniec po feministycznemu się okazało, że to kobiety muszą się nim opiekować jak małym dzieckiem. Pomijam już średnio udaną kontynuację, czyli Królestwo, które opowiada co się z tym bohaterem działo za okupacji i co z jego "królestwa" zostało. Oba te tytuły są mocno ironiczne.
Awatar użytkownika
jogi
Posty: 2970
Rejestracja: 18 kwie 2019, 15:46

Re: Jakub Żulczyk- stary pijak i marny pismak?!

Post autor: jogi »

No właśnie nie jest to jednoznaczne. Jak można być jednoczesnie pizdą i nie dać dyla do ciepłej norki w obliczu 100% pewnej zagłady? Podjął decyzję w chuj trudną ale na swój sposób odważną, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo tym którym to bezpieczeństwo powinien zapewnić. Po za tym on nie bawił się q uwodzenie bo nie musiał. A kogo i co kochał to kolejna sprawa do dyskusji bo to również nie jest jednoznaczne. Dlatego właśnie Twardoch jest w chuj dobry w te klocki.
Yakuza not mafia, Yakuza wa kazoku.
Awatar użytkownika
gods bidness
Posty: 2041
Rejestracja: 09 paź 2019, 19:12

Re: Jakub Żulczyk- stary pijak i marny pismak?!

Post autor: gods bidness »

No i właśnie ta niejednoznaczność to był mój punkt wyjścia dla pisania o Twardochu:
gods bidness pisze: 23 lis 2023, 14:17 (...) jego obsesyjna chęć wracania do wątków dwoistości ego jego głównego bohatera - polako-niemco-slązako-samca alfa, świadomego swoich tanich alfosamczych zachowań, które czynią go betą i przedstawienia ciągłego miotania się miedzy samym sobą, szybko staje się dla czytelnika nużąco-drażniąca.
Poza tym ja to czytałem lata temu, szczegółów nie pamiętam, ale pamiętam, że im dalej w las, tym bardziej wychodziła z niego miotająca się z samym sobą sierota i w sumie słabeusz schowany pod płaszczykiem lokalnego watażki-mocarza i idę o zakład, że właśnie tak go chciał Twardoch przedstawić, zwłaszcza że w Królestwie już go całkiem skurwił.

A to zostanie w Warszawie to też pamiętam jako ta perwersyjna chęć do bycia KIMŚ, bo musiał być kimś, żeby nie być nikim, inaczej by się poddał i załamał, a w Izraelu byłby nikim. Zresztą ostatecznie i tak w Izraelu wylądował i faktycznie był nikim. I ostatecznie też się poddał i załamał, co przedstawia Królestwo.
Awatar użytkownika
jogi
Posty: 2970
Rejestracja: 18 kwie 2019, 15:46

Re: Jakub Żulczyk- stary pijak i marny pismak?!

Post autor: jogi »

To jednak kluci się z twoim jednoznacznym stwierdzeniem że był pizdą, bo gdyby tam wszystko było jednoznaczne to byśmy mieli chujowego Żulczyka przecież. :dunno: to jest właśnie ta przeqaga Twardocha, że potrafi rozpierdolic temat na pierwiastki tak że końcowa ocena tego co się odjebało jest imo strasznie trudne.
Yakuza not mafia, Yakuza wa kazoku.
Awatar użytkownika
cloud
091 SICARIOS
Posty: 5864
Rejestracja: 17 kwie 2019, 20:31

Re: Jakub Żulczyk- stary pijak i marny pismak?!

Post autor: cloud »

oldschool pisze: 23 lis 2023, 17:29 @cloud to weź swojego posta popraw, bo teraz tylko w twoim widać z racji na brak spoilera xD
poprawiłem, dzięki i sorry :lol:
lygrys pisze: 22 sty 2024, 9:47 Wszystkim fanom zimy życzę by zamarzli na śmierć.
moody
Posty: 1030
Rejestracja: 14 cze 2019, 22:34

Re: Jakub Żulczyk- stary pijak i marny pismak?!

Post autor: moody »

nie jest to zla ksiazka, ale na pewno slabsza od 'wzgorza psow' i 'informacji zwrotnej'. spoko motyw z mieszana narracja, ale na naprawde wysoki poziom wchodzi imo tylko w czesci opowiadanej z perspektywy "kurtki. swoja droga to postac zywcem wyjeta z "tu byli, tak stali", o ktorej pare osob juz tu na forumku wspominalo. jak ktos lubi zulczyka, to polecam, bo tez siadzie

ogolnie pomysl z kontynuacja ŚOŚ wydaje mi sie przestrzelony, otwarte zakonczenie na lotnisku bylo imo idealna klamra, a tutaj niby czytalo sie przyjemnie, ale rozwiniecie historii jacka/kuby i daria zabrala tym postaciom troche magii
samcro
Posty: 785
Rejestracja: 29 maja 2019, 23:34

Re: Jakub Żulczyk- stary pijak i marny pismak?!

Post autor: samcro »

moody pisze: 02 gru 2023, 0:26 ale rozwiniecie historii jacka/kuby i daria zabrala tym postaciom troche magii
z jedej strony fajnie że się więcej o nich dowiedzieliśmy skąd się wzieli itp ale żulczyk imo mocno odleciał z paziną
Lista forumowych najmanic.: jAg, art, moltisanti,camzat
Awatar użytkownika
cloud
091 SICARIOS
Posty: 5864
Rejestracja: 17 kwie 2019, 20:31

Re: Jakub Żulczyk- stary pijak i marny pismak?!

Post autor: cloud »

wymęczyłem wczoraj, no i poza Kurtką to tak naprawdę nic się nie zgadzało w tej książce, ale kurwa syf

w ogóle propsowanie postaci Paziny przez clockersa kilka stron wstecz to jakaś sroga odklejka, chuj wie co ten Żulczyk odpierdolił i kogo się nasłuchał, ale no wiemy jak jest:) (w podziękowaniach na końcu ksiązki lecą propsy do Frostmena i Kaza Bałagane, także :lol:)
lygrys pisze: 22 sty 2024, 9:47 Wszystkim fanom zimy życzę by zamarzli na śmierć.
Awatar użytkownika
przedszkolanek
Posty: 17084
Rejestracja: 21 kwie 2019, 21:29

Re: Jakub Żulczyk- stary pijak i marny pismak?!

Post autor: przedszkolanek »

samcro pisze: 02 gru 2023, 9:21 ale żulczyk imo mocno odleciał z paziną
a co napisał? czytać tego nie będę, a nawet trochę jestem ciekawy
moody
Posty: 1030
Rejestracja: 14 cze 2019, 22:34

Re: Jakub Żulczyk- stary pijak i marny pismak?!

Post autor: moody »

Spoiler
zrobil z niej janine ochojska. wolontariuszke prowadzaca osrodek dla trudnej mlodziezy

w miedzyczasie dupnela sie z kuba/jackiem, a na koniec chcacy/niechcacy wyslala go na tamten swiat
Awatar użytkownika
DJ_BOBO
Posty: 953
Rejestracja: 29 sie 2019, 21:55

Re: Jakub Żulczyk- stary pijak i marny pismak?!

Post autor: DJ_BOBO »

no rzeczywiście odkleja jak skurwysyn
cloud pisze: 04 gru 2023, 7:30 (w podziękowaniach na końcu ksiązki lecą propsy do Frostmena i Kaza Bałagane, także )
Podziękował dwóm raperom znającym życie warszawy na końcu książki o życiu warszawy, faktycznie beczka :bag:
https://youtu.be/UD4lt6AOVZQ?si=LOyIBdPJUn8olTdV
PIERDOLONY HARDKOR DZIEWCZYNKOOO
Awatar użytkownika
cloud
091 SICARIOS
Posty: 5864
Rejestracja: 17 kwie 2019, 20:31

Re: Jakub Żulczyk- stary pijak i marny pismak?!

Post autor: cloud »

kochasz go
lygrys pisze: 22 sty 2024, 9:47 Wszystkim fanom zimy życzę by zamarzli na śmierć.
Awatar użytkownika
przedszkolanek
Posty: 17084
Rejestracja: 21 kwie 2019, 21:29

Re: Jakub Żulczyk- stary pijak i marny pismak?!

Post autor: przedszkolanek »

haha, dzięki @moody
Awatar użytkownika
joey
Posty: 5691
Rejestracja: 17 kwie 2019, 20:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakub Żulczyk- stary pijak i marny pismak?!

Post autor: joey »

napisać, że się zawiodłem, byłoby nadużyciem, bo miałem niewielkie oczekiwania (trochę z hipsterskim, pretensjonalnym mindsetem, że jak popularne to hujowe, a trochę uprzedzony do Żulczyka, ale to na dłuższą dyskusję), natomiast sięgnąłem sobie z ciekawości po pierwszą część krótko po przeczytaniu sequelu i mam wrażenie, że tu jest po prostu regres warsztatu. to znaczy - z perspektywy czasu Ślepnąc od świateł to też nie jest jakieś arcydzieło, ale przyjemniej mi się czyta(ło, bo to był eksperyment naukowy i już rzygam tym kurwa dariem)
a drugi wniosek jest taki, że ta próba spakowania Wszystkich Problemów Współczesnego Świata® w jeden tom to jednak zbyt optymistyczny zabieg, bo nawet jakbyś chciał na upartego zgłębić problemy, które Żulczyk stara się przedstawić, no to nie zdążysz, bo nie da się wyczerpać wszystkich tematów w powieści o dilerze-androidzie z Warszawy. po prostu - tu się dzieje za dużo (i jednocześnie nic przez pierwsze 300 stron, ale to inny problem)
natomiast liczę na ekranizację, bo jako scenariusz to może lepiej wypaść, zwłaszcza pod kierownictwem hbo (tylko już bez ślinienia się do raperów pls)
moody pisze: 02 gru 2023, 0:26 nie jest to zla ksiazka, ale na pewno slabsza od 'wzgorza psow' i 'informacji zwrotnej'. spoko motyw z mieszana narracja, ale na naprawde wysoki poziom wchodzi imo tylko w czesci opowiadanej z perspektywy "kurtki. swoja droga to postac zywcem wyjeta z "tu byli, tak stali", o ktorej pare osob juz tu na forumku wspominalo. jak ktos lubi zulczyka, to polecam, bo tez siadzie
oj tak, pełna zgoda, że Krauze musiał mieć ogromny wpływ na Żulczyka i tę książkę
trójkąt bermudzki wola mokotów
Awatar użytkownika
KamilNO
Posty: 646
Rejestracja: 24 lip 2019, 19:41

Re: Jakub Żulczyk- stary pijak i marny pismak?!

Post autor: KamilNO »

Nie zrobi tego HBO, bo już nie ma polskiego oddziału, na 99% zrobi to Netflix
Awatar użytkownika
ConeyIsland
Posty: 2466
Rejestracja: 24 mar 2021, 23:12
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jakub Żulczyk- stary pijak i marny pismak?!

Post autor: ConeyIsland »

Kurtka będzie nowym ulubieńcem widzów. Dario będzie za to cały niemal czas.
Spoiler
lygrys pisze: 09 kwie 2024, 12:47 Dla mnie jedzenie nie ma za bardzo wartości, bo jak zjesz to zaraz to wysrasz.
Spoiler
Obrazek
ODPOWIEDZ