Lista najlepszych ludzi od mixu i masteringu w PL

Płyty, zapowiedzi materiałów, dyskusje na temat raperów i producentów z naszej rodzimej sceny.

Moderatorzy: Jose, oldschool

Awatar użytkownika
stratemirat
Posty: 569
Rejestracja: 31 maja 2020, 6:22

Re: Lista najlepszych ludzi od mixu i masteringu w PL

Post autor: stratemirat »

W fizyku Melodramatu jest wpisane, że MIX IRON, MASTERING RAFAŁ SMOLEŃ
Awatar użytkownika
przedszkolanek
Posty: 17084
Rejestracja: 21 kwie 2019, 21:29

Re: Lista najlepszych ludzi od mixu i masteringu w PL

Post autor: przedszkolanek »

ale, że tego nie wpisali...
Awatar użytkownika
The Bitch Fucker
Posty: 180
Rejestracja: 09 paź 2019, 22:19

Re: Lista najlepszych ludzi od mixu i masteringu w PL

Post autor: The Bitch Fucker »

Kuba Witek znany uprzednio jako Tusz na Rękach. Na Zaburzeniach wszystko elegancko zrobione.
Awatar użytkownika
guzi
Posty: 1157
Rejestracja: 18 kwie 2019, 11:26
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Lista najlepszych ludzi od mixu i masteringu w PL

Post autor: guzi »

Grrracz
Enzu
Rafal smolen
Wroobel
DJ johny
Nerwowy
Posty: 176
Rejestracja: 23 cze 2020, 17:31

Re: Lista najlepszych ludzi od mixu i masteringu w PL

Post autor: Nerwowy »

W sumie taka sama topka jak pisałem zaczynając temat.

Tylko Wroobel tu chyba w temacie nie był wcześniej wspominany.

Zapomniałem też poświęcić parę słów dla
Czarny HIFI -
znanego początkowo, z dokoksowanego brzmienia dwóch ostatnich krążków HiFi Bandy (nie tylko świetna produkcja wielu, jak nie większości kawałków, ale właśnie również miks/master, w którym tu jeszcze często maczał palce chyba zwłaszcza na mixtapie osławiony w temacie uprzednio Stanisław Koźlik). Chapeau bas.
Awatar użytkownika
yungXpaproch
Posty: 3194
Rejestracja: 01 mar 2020, 20:32
Lokalizacja: grrr pow™

Re: Lista najlepszych ludzi od mixu i masteringu w PL

Post autor: yungXpaproch »

o kurde jaki fajny temat, bardzo wazna sprawa bo to chlopaki od m/m ogarniaja numer zeby on naprawde brzmial
ode mnie no to musze zlozyc hold legendarnemu DJ Johny. gosciu ogarnial m/m polowie mainstreamu w najlepszym momencie, doslownie jebana legenda, geniusz
a z takich mniejszych chlopakow to Pazzy. poza nagrywaniem, miksuje dla polowy undegroundu, wychodzi mu bardzo dobrze no i wklad w scene jest ogromny

Dodano po 1 minucie 59 sekundach:
daveyo pisze: 24 cze 2020, 22:23Pazzy.
dobra daveyo 2 lata przed scena, wiadomo
wklz

Re: Lista najlepszych ludzi od mixu i masteringu w PL

Post autor: wklz »

Prawda jest taka, że najlepszym asom zdarza się chujnia, dlatego też warto śledzić branżę realizatorską po szerokości.
Jeśli rozmawiamy o poważnych realizatorach, którzy gdzieś maczają paluchy w rapie to na pewno Eprom i Rafał Smoleń (chociaż on już zza oceanu manewruje). Eprom zdecydowanie rozumie jak pracować nad materiałem. Poza tym jest zdecydowanie więcej nazwisk, ale one niekoniecznie wiążą się konkretnie z rapsami, a niektóre też przejmują funkcje kreatywne w produkcjach.


Kompletnie nie rozumiem zajawki na Johnego i gości od doklejania wokali do gotowych bitów, no ale to już moje skrzywienie zawodowe.
Awatar użytkownika
przedszkolanek
Posty: 17084
Rejestracja: 21 kwie 2019, 21:29

Re: Lista najlepszych ludzi od mixu i masteringu w PL

Post autor: przedszkolanek »

wklz pisze: 27 lis 2022, 1:13 Kompletnie nie rozumiem zajawki na Johnego
+1
aos
Posty: 224
Rejestracja: 17 kwie 2019, 22:34

Re: Lista najlepszych ludzi od mixu i masteringu w PL

Post autor: aos »

trzeba brać pod uwagę też to że większość komentarzy na yt czy gdziekolwiek odnośnie mixu/masteru pisały (bo dziś już to się właściwie zbytnio nie zdarza) chopy, którzy słuchali wówczas muzyki na integrze w lapku lub na gimbogłośnikach typu Creative 49 zł 2005 vibe (często też pod integrą na PC)
Spoiler
Obrazek
Obrazek
Obrazek

bo może z kilka razy w życiu miałem sytuację gdzie rzeczywiście ciężko było niektóre słowa rozkminić, tak to co najwyżej nie było turboszałowo, ale nie było też tragedii w czasie gdy takie komentarze pojawiały się co jakiś czas przy wychodzeniu jakichś numerów, czyli powiedzmy 2009-2014, kiedy jeszcze te różnice sprzętowe, mixowo-masterowe były jakkolwiek bardziej zauważalne

Witkowski z LA, z EXIT Productions od Steeza który mixował m.in. PRO8L3M, Sławy, "Romantic Psycho"
Dulewicz - m.in. Sławy, Bonson z MVP

jeszcze te kilka lat temu mam wrażenie że co trzeci numer był ogarniany przez Grrracza albo ENZU, dzisiaj się to jeszcze rozłożyło mocniej między Smolenia, Johnego i Witkowskiego, ale wszystko to brzmi dobrze
Moltisanti pisze: 25 cze 2020, 2:57 Kwazar jest przekotem
+1, zajmował się m.in. Wuzetem i Żabsonem
Nerwowy pisze: 19 paź 2020, 2:07 Puzzel ma wieele lubianych projektów, robił min. dwie wyjątkowo znane płyty: Wilk Chodnikowy Bisza (która choćby dostała Popkillera czy też została albumem dekady), Kilka Numerów o Czymś Małpy (wzorcowe brzmienie na tamte lata i również olbrzymi sukces) i drugą producencką NNFoF (która też jest dla mnie jest jak ukochany pies albo kot) czy wcześniej Class of 90s Kixnare'a (którą jak Kixnare z tamtych lat również uwielbiam).
kawał prosa tak samo, "Bybzi" też remasterował
Nerwowy pisze: 19 paź 2020, 2:07 Tak. Noon bardzo wiele znanych projektów zmiksował/zmasterował
m.in. debiut ("HPPH") Bonsona z Matkiem

Staszek z EREMu to chyba największa szara eminencja inżynierki dzwięku w plhh, to ile razy "Staszek z EREMu" padł z ust warszawskich raperów to głowa mała
chłopaki z Otrej też zostawili kawał serducha na tym poletku

tak btw. Zbylu swojego czasu prowadził rozmowy na podobne tematy (m.in. ze Smoleniem czy też Staszkiem):
https://www.youtube.com/watch?v=FUHd5db ... pS&index=2
https://www.youtube.com/watch?v=CAQMWh8 ... KquQVWCVVd
Awatar użytkownika
przedszkolanek
Posty: 17084
Rejestracja: 21 kwie 2019, 21:29

Re: Lista najlepszych ludzi od mixu i masteringu w PL

Post autor: przedszkolanek »

aos pisze: 27 lis 2022, 1:36 bo może z kilka razy w życiu miałem sytuację gdzie rzeczywiście ciężko było niektóre słowa rozkminić, tak to co najwyżej nie było turboszałowo, ale nie było też tragedii w czasie gdy takie komentarze pojawiały się co jakiś czas przy wychodzeniu jakichś numerów,
haha, ja do dzisiaj nie rozumiem, tych łbów, którzy co numer bałagana pierdolili, że nic nie da się zrozumieć, bo chujowy mix
Awatar użytkownika
DJ_BOBO
Posty: 946
Rejestracja: 29 sie 2019, 21:55

Re: Lista najlepszych ludzi od mixu i masteringu w PL

Post autor: DJ_BOBO »

Pazzy
https://www.youtube.com/watch?v=Z0Nq7jf9bSc
PIERDOLONY HARDKOR DZIEWCZYNKOOO
Nerwowy
Posty: 176
Rejestracja: 23 cze 2020, 17:31

Re: Lista najlepszych ludzi od mixu i masteringu w PL

Post autor: Nerwowy »

Dobra translacja na różne, nawet najbardziej padaczne odsłuchy, to również cecha dobrego miksu i niektórzy potrafią mieć na to całkiem wymyślne patenty. Nawet jak nie mają kontrolnie jakichś wymyślnych szescianikowych Auratonów czy Avantonów, czy tam NS10, potrafią w ciekawy sposób sobie to brzmienie odwzorować w charakterze worst case. I tak, niektórzy też testują miksy na odpustowych 2.1. Jak ktoś wie, co robi, nie widzę w tym nic zdrożnego.

Przy okazji, Dulewicz robił miks/master wszystkich płyt O.S.T.R. do Jazz Dwa Trzy włącznie, w tym chyba wszystkie producenckie conajmniej do czasów Abradabing.
Prywatnie ojciec DJ Flipa (skrecze np. Mata - Tango).
wklz

Re: Lista najlepszych ludzi od mixu i masteringu w PL

Post autor: wklz »

Jak ma muza bujać to sprawdzamy w car audio. Wyjebane na głośniczki telefonów.
Awatar użytkownika
DoubleB
Posty: 5941
Rejestracja: 13 kwie 2021, 15:28
Lokalizacja: memphis nadodrze

Re: Lista najlepszych ludzi od mixu i masteringu w PL

Post autor: DoubleB »

wklz pisze: 28 lis 2022, 20:16 Jak ma muza bujać to sprawdzamy w car audio
taką mam praktykę od dawna, kiedyś na to wpadłem jak puszczałem swoje bity w aucie i coś nie grało jak miało xd
Nerwowy
Posty: 176
Rejestracja: 23 cze 2020, 17:31

Re: Lista najlepszych ludzi od mixu i masteringu w PL

Post autor: Nerwowy »

W zupełności się zgadzam. Są freaki które potrafią nawet miksować w samochodach. To swoją drogą.
Jeszcze jak poczytacie sobie statystyki na Waszych kanałach YT, na czym odtwarzana jest przez ludzi Wasza muza, to w przeważającej części są to urządzenia mobilne z pierdzącymi głośniczkami, i nikt tu w tym względzie nie zawróci Wisły. Muza dawno przestała być celebracją samą w sobie, z sadowieniem się w ciepłym salonie z zestawem Hi-Fi. Ludzie coraz rzadziej słuchają całych albumów. Jest epoka teledysków i singli (dosłownie i w przenośni). Puszczasz na fonie na którym ludzie od miksu się gimnastykują, żebyś chociaż trochę dołu usłyszał, a na drugi dzień o tym zapominasz, bo jutro będzie znów coś nowego do posłuchania, bo jest taki zalew na rynku.
Ostatnio zmieniony 30 lis 2022, 13:09 przez Nerwowy, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
DoubleB
Posty: 5941
Rejestracja: 13 kwie 2021, 15:28
Lokalizacja: memphis nadodrze

Re: Lista najlepszych ludzi od mixu i masteringu w PL

Post autor: DoubleB »

Nerwowy pisze: 30 lis 2022, 13:07 Puszczasz na fonie na którym ludzie od miksu się gimnastykują, żebyś chociaż trochę dołu usłyszał, a na drugi dzień o tym zapominasz, bo jutro będzie znów coś nowego do posłuchania
dokładnie tak samo to widzę
wklz

Re: Lista najlepszych ludzi od mixu i masteringu w PL

Post autor: wklz »

Nie no, do realizacji to monitory studyjne i słuchawki. Miksowanie w samochodzie to pokazówka, ale jak najbardziej warto sprawdzać odsłuch na konsumpcyjnych zestawach.

Mi też się wydawało, że jest era klipów, ale prawdą jest że najlepsze zasięgi to się kręci na Spotify. Realizatorzy czasami oferują usługę masteringu pod streamingi, ale to jest temat na osobną dyskusję - spłycając do jednego słowa - tfu.
Awatar użytkownika
DoubleB
Posty: 5941
Rejestracja: 13 kwie 2021, 15:28
Lokalizacja: memphis nadodrze

Re: Lista najlepszych ludzi od mixu i masteringu w PL

Post autor: DoubleB »

wklz pisze: 30 lis 2022, 13:14 Realizatorzy czasami oferują usługę masteringu pod streamingi, ale to jest temat na osobną dyskusję - spłycając do jednego słowa - tfu
dokładnie tak samo to widzę 2, wczoraj ziomek mi podesłał numer, który nagrałem w lecie, zmiksowany, zmasterowany już pod streamingi, tak z zajawki się pobawił bo w końcu miał czas, i brzmi klawo, wielki szacun dla wszystkich speców
wklz

Re: Lista najlepszych ludzi od mixu i masteringu w PL

Post autor: wklz »

Żeby nie było, co innego mastering cyfrowy/CD, a pod winyl - to jest nieco inna dziedzina, mastering traktowany zgodnie z bazową definicją.
Awatar użytkownika
DoubleB
Posty: 5941
Rejestracja: 13 kwie 2021, 15:28
Lokalizacja: memphis nadodrze

Re: Lista najlepszych ludzi od mixu i masteringu w PL

Post autor: DoubleB »

dithering to część masteringu, czy osobne zagadnienie?
ODPOWIEDZ