Ślizgawkowi pisarze

Kategoria poświęcona książkom, tekstom i dziennikarstwu.

Moderatorzy: gogi, con shonery

Awatar użytkownika
xzakuux
Posty: 80
Rejestracja: 06 mar 2020, 0:16

Re: Ślizgawkowi pisarze

Post autor: xzakuux »

pietrax pisze: 03 gru 2021, 9:04 zawsze mnie interesowało, xzakuux, ile zarabia się na napisaniu książki? nigdy nie miałem okazji kogokolwiek zapytać :(
Kolega @Godhand pluje faktami. Nie podam ci dokładnych kwot, bo poważnie podchodzę do podpisywanych umów, ale jako debiutant dostajesz zaliczkę, która oscyluje wokół średniej krajowej - co innego jeśli jesteś debiutantem, który jest znany z innej działalności, blogerzy na przykład dostają dużo wyższe zaliczki. Ostatecznie nie ma to większego znaczenia, bo zaliczkę musisz odpracować - z pierwszych xxxx egzemplarzy nie zarabiasz.
Reszta zależy od procentu jaki uda ci się wynegocjować, mogę ci zdradzić że "najlepsi" z branży (Mróz, Bonda) mają trochę ponad 20% i to nie z ceny okładkowej, a z ceny po której wydawnictwo sprzedaje hurtowo.
Godhand z okresem rozliczenia również trafił - pierwszy hajs zobaczę po roku. Dodatkowe parę złotych zarabiasz ze spotkań autorskich - ja trafiłem na pandemię, więc z tym trochę lipa. Co do empiku - jest on właścicielem wydawnictwa w którym wydaję, więc to też na bardzo duży plus.
Wydaję mi się, że przy pierwszych kilku książkach nie wyżyjesz bez etatu, tym bardziej, że kasa nie wpływa co miesiąc. Mam nadzieję, że kiedyś to pierdolnie na tyle żebym mógł skupić się tylko na pisaniu, ale nie jest to ani łatwa, ani jakoś bardzo opłacalna branża. Już lepiej zostać raperem ;)
XVX
Awatar użytkownika
redman23
Posty: 1364
Rejestracja: 08 lip 2019, 16:40

Re: Ślizgawkowi pisarze

Post autor: redman23 »

jak publikuje się książkę to ma się jakiś wpływ na to czy zostanie ona wydana w formie ebooka albo audiobooka? i co myślicie o samodzielnym wydawaniu ebooków?
Awatar użytkownika
xzakuux
Posty: 80
Rejestracja: 06 mar 2020, 0:16

Re: Ślizgawkowi pisarze

Post autor: xzakuux »

@redman23 Ebook jest już standardem, co do audiobooka - wiele zależy od tego jak bardzo wydawnictwo chce w ciebie zainwestować.
Dla mnie self publishing nie ma żadnego sensu, chyba że jesteś znanym blogerem/youtuberem/trenerem i sprzedasz tego w opór. Wydawanie powieści w takiej formie chyba mija się z celem.
XVX
Awatar użytkownika
pietrax
Posty: 943
Rejestracja: 18 kwie 2019, 19:15

Re: Ślizgawkowi pisarze

Post autor: pietrax »

Ślicznie dziękuję! Moja ciekawość jest zaspokojona
tout comprendre c’est tout pardonner
wie goed doet, goed ontmoet
Awatar użytkownika
Tiquill
Posty: 161
Rejestracja: 26 wrz 2019, 14:45
Lokalizacja: Suwalszczyzna

Re: Ślizgawkowi pisarze

Post autor: Tiquill »

Napisałem książkę fantasy fiction na 230 stron Worda, wydałem w pdfie, o przygodach użytkowników forum PostalSite.info. Jest ona jednak bardzo hermetyczna i tylko ci co bywali na forum ją zrozumieją. xD
Niczego nie żałuję.
ODPOWIEDZ