Szachy

Dyskusje na temat ulubionych gier użytkowników. Planszówki? Playstation czy Xbox?

Moderator: con shonery

Awatar użytkownika
Mietek
Posty: 2174
Rejestracja: 08 paź 2019, 17:57

Re: Szachy

Post autor: Mietek »

Mam taki pomysł odnośnie szachów jak szachowe duo. Grałem z ziomkiem, oboje mieliśmy 1200 elo i odpalaliśmy na chess.com rapida 15+10 i po prostu na discordzie się naradzaliśmy jakie ruchy robić. udało się wbić 1700 elo z winratem 64:12 aż ziomkowi się odechciało grać w szachy i koncepcja upadła. To mnie skłoniło do refleksji że zajebiście byłoby obejrzeć turniej w formacie właśnie na przykład 15+10 lub 30+0, w którym startują duety złożone z pro graczy i można usłyszeć jak się naradzają jaki ruch zrobić na streamie. Co myślicie, lipa, czy ciekawe urozmaicenie? Kilka razy nam się zdarzyło z graczami 1800 wygrać, co fajnie pokazuje jak dużo w szachach daje możliwość skonfrontowania myśli z drugim graczem, solowo żaden z nas by nie miał szans na taki wynik.
Awatar użytkownika
Opieronie
Posty: 2174
Rejestracja: 18 paź 2019, 17:35

Re: Szachy

Post autor: Opieronie »

Spoiler
OFICJALNIE: Niemann jest OSZUSTEM!https://m.youtube.com/watch?v=6NueXtA5nsY
Awatar użytkownika
manieq
Posty: 1152
Rejestracja: 17 kwie 2019, 18:40
Lokalizacja: WRO

Re: Szachy

Post autor: manieq »

Mietek pisze: 05 paź 2022, 0:20 Mam taki pomysł odnośnie szachów jak szachowe duo. Grałem z ziomkiem, oboje mieliśmy 1200 elo i odpalaliśmy na chess.com rapida 15+10 i po prostu na discordzie się naradzaliśmy jakie ruchy robić. udało się wbić 1700 elo z winratem 64:12 aż ziomkowi się odechciało grać w szachy i koncepcja upadła. To mnie skłoniło do refleksji że zajebiście byłoby obejrzeć turniej w formacie właśnie na przykład 15+10 lub 30+0, w którym startują duety złożone z pro graczy i można usłyszeć jak się naradzają jaki ruch zrobić na streamie. Co myślicie, lipa, czy ciekawe urozmaicenie? Kilka razy nam się zdarzyło z graczami 1800 wygrać, co fajnie pokazuje jak dużo w szachach daje możliwość skonfrontowania myśli z drugim graczem, solowo żaden z nas by nie miał szans na taki wynik.
Jest trochę podobny format rozgrywki - Hand & Brain, który też polega na grze 2 vs 2. Każda drużyna składa się z Mózgu i Ręki - ten pierwszy mówi drugiemu, jaką figurą ma zrobić ruch, zaś ta druga osoba wykonuje ruch. Niżej filmiki z przykładowymi rozgrywkami.
Spoiler

I go up the stairs like tup tup tup, oh, frühstück awaits me - well this is a cliché.
I live at home, I always go down the stairs for breakfast you know what I mean.


Obrazek
Awatar użytkownika
Mietek
Posty: 2174
Rejestracja: 08 paź 2019, 17:57

Re: Szachy

Post autor: Mietek »

Hand & brain znam, ale dla mnie to jednak zupełnie co innego bo tam nie ma tego elementu, że dwaj gracze się naradzają co zrobić i decyzję muszą przyklepać wspólnie. Różnica jest taka, że ja grający hand & brain w duecie z ziomkiem będę jeszcze słabszy niż gdy gram solo, a gdy gramy w duecie, w takim sensie jak to opisałem to siła gry rośnie o 500 elo. Piękne by było w jakimś alternatywnym wszechświecie zobaczyć jak Tal i Fischer grają w duecie na Carlsena i Kasparova, cudne dialogi by były.
Awatar użytkownika
joey
Posty: 5685
Rejestracja: 17 kwie 2019, 20:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szachy

Post autor: joey »

Duda jebnął Carlsena w jakimś pucharze myszki miki w rapidzie, props
trójkąt bermudzki wola mokotów
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6550
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: Szachy

Post autor: Jose »

Nie takiej myszki miki - fajny tour, niezłe nagrody, zawsze ciekawa obsada, teraz bez Amerykanów, bo mają swoje mistrzostwa, ale still większość mocnych zawodników grała. Ten poprzedni turniej był o wiele słabiej obsadzony (a wtedy zarówno Duda, jak i Wojtaszek odpadli w preelimkach).
Awatar użytkownika
Mietek
Posty: 2174
Rejestracja: 08 paź 2019, 17:57

Re: Szachy

Post autor: Mietek »

Duda w ogóle w rapidzie jest szczególnie mocny.
Awatar użytkownika
koxefer
Posty: 2389
Rejestracja: 30 gru 2019, 0:04
Lokalizacja: luxus, lexus - nie jezus chrystus

Re: Szachy

Post autor: koxefer »

Niemann zaskarzyl Carlsena, Hikaru i chess.com xd
Mój ojciec z Santiago Latino, a twój stary pijany Grzesio
freeRivaldo
Awatar użytkownika
Mietek
Posty: 2174
Rejestracja: 08 paź 2019, 17:57

Re: Szachy

Post autor: Mietek »

Wytłumacz idee czarnych
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Bez kitu, nigdy nic bardziej wysublimowanego niż to nie zagrałem.
wklz

Re: Szachy

Post autor: wklz »

Ng3,f2xg3,Rd3 z odsłoną wieży po e4xd3
Mało prawdopodobne, żeby to poszło.
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6550
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: Szachy

Post autor: Jose »

Albo jedna kawa za mało, albo nie rozumiem f2xg3

Generalnie to wisi tu wszystko i chyba w każdym wariancie biały albo traci figurę/pionki albo ma totalnie przesraną pozycję. Chyba że jest jakaś kombinacja, ale nie widzę

Genialny ruch Rad8 to chyba typowo chess komowe wymysły, bo nie wiem, co tam innego można zagrać, no ale też lubię, bo mi lechta ego jak mi się taki udaje ;)


Białymi bym teraz chyba przepchnął pionka d, ale z kolei można dać na to c5,
Awatar użytkownika
Mietek
Posty: 2174
Rejestracja: 08 paź 2019, 17:57

Re: Szachy

Post autor: Mietek »

Tego wariantu co użytkownik wklz napisał też nie rozumiem. Natomiast w sumie to faktycznie była mocno dominująca pozycja, ale zadowolony jestem bo myślę, że tam sporo napięcia było. Koń pod podwójnym biciem, którego nie bardzo się da wyciągnąć, fakt że białe nie mogą go od razu brać, ale po zagraniu rd8 już jak najbardziej, a jak nie widzisz silniczka i masz minutę na zegarze to takie decyzje się trudno podejmuje. Można było brać królową pionka na c3, co też myślę że jest bardzo kuszące, a było gorsze. I po prostu jestem zadowolony, że udało się w tak napiętej pozycji jednak wpaść na to że tutaj trzeba na spokojnie otwierać linię d, pakować tam wieżę, poświęcić skoczka. Potem jak już koń został poświęcony to trzeba było dograć taką pozycję z 23 sekundami na zegarze z incrementem +10 za ruch, myślę że pomimo silniczkowego -3.8 jest to dosyć ciężka pozycja do realizacji w tym czasie. No w sumie z tego jestem najbardziej zadowolony właściwie że się udało dostrzec że pójście w taki wariant się opłaca i że się udało z takim małym czasem na to odważyć i to zrealizować potem.

Obrazek
Awatar użytkownika
Mietek
Posty: 2174
Rejestracja: 08 paź 2019, 17:57

Re: Szachy

Post autor: Mietek »

Chce ktoś cyknąć w szachy ze mną najebanym i z ponad dobą bez snu?
wklz

Re: Szachy

Post autor: wklz »

dawaj
Awatar użytkownika
Mietek
Posty: 2174
Rejestracja: 08 paź 2019, 17:57

Re: Szachy

Post autor: Mietek »

Jaki nick na lichesie lub chess.com?
wklz

Re: Szachy

Post autor: wklz »

dzięki
Awatar użytkownika
Mietek
Posty: 2174
Rejestracja: 08 paź 2019, 17:57

Re: Szachy

Post autor: Mietek »

Wklz wygrał, również dzięki. Jakbyś miał jeszcze ochotę to mam lichesa odpalonego, postaram się solidniej zagrać następnym razem.
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6550
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: Szachy

Post autor: Jose »

wklz pisze: 14 gru 2022, 16:02dzięki
dziwny nick
Awatar użytkownika
Mietek
Posty: 2174
Rejestracja: 08 paź 2019, 17:57

Re: Szachy

Post autor: Mietek »

Chcesz zagrać 10+0 @Jose? Ino ostrzegam, że jest spora szansa, że nam popsuję gierkę jakimś słabym zagraniem.
wklz

Re: Szachy

Post autor: wklz »

@Jose tak nie mędrkuj bo dwie partie ze mną przekimałeś.
ODPOWIEDZ