Football Manager

Dyskusje na temat ulubionych gier użytkowników. Planszówki? Playstation czy Xbox?

Moderator: con shonery

Awatar użytkownika
Mietek
Posty: 2169
Rejestracja: 08 paź 2019, 17:57

Re: Football Manager

Post autor: Mietek »

Cz4rny1337 pisze: 05 paź 2022, 20:39
nawet poświęcając na to po dwie godzinki raz na kilka dni.
ta jasne
Nie no poważnie, jak zlecisz część rzeczy sztabowi i już odkryjesz taktykę jaką chcesz grać to poza okienkiem nie trzeba jakichś grubych rozkmin robić, po prostu sezony ci będą powoli lecieć. No bo jednak grając powiedzmy że 6h w tygodniu to żeby przebić się przez jeden sezon będziesz musiał tych tygodni poświęcić kilka. Ale to też niekoniecznie, bo jak już bardzo zaufasz swojemu składowi i nie będziesz zainteresowany usprawnianiem taktyki, to można urlopować mecze. Po prostu taka kariera będzie wolniejsza i płytsza, ale to nie jest tak że nie będzie się dało wygrywać grając w ten sposób. Fm jest akurat bardzo elastyczny pod względem tego jaki poziom trudności i zaangażowania możesz sobie narzucić.

Bardziej problem jest taki że ta gra uzależnia i cały czas jesteś ciekawy jaki będzie wynik kolejnego meczu, więc najczęściej ludzie albo wcale w to nie grają, albo nie są w stanie się zatrzymać na zagraniu 2 godzin raz na kilka dni tylko w praktyce wychodzi dużo więcej.
Awatar użytkownika
Homie
Posty: 185
Rejestracja: 17 kwie 2019, 22:20

Re: Football Manager

Post autor: Homie »

Trzeba pamiętać, że większość z nas w tym temacie ma styczność z FMem od minimum paru ładnych lat, a są też pewnie goście, co grają w każdą odsłonę od czasów championship managera xD. Z tego względu nasz ogląd sytuacji, co do trudności FMa może być nie do końca poprawny, bo już nawet nie pamiętamy naszych początków w FMie.

Po ogarnięciu gierki FM polega na wciskaniu spacji przez cały sezon, aż do meczu gdzie ustalamy tylko skład, bo taktyką i tak się 95% czasu gra tą samą. Ale jednak, żeby dojść do tego stopnia znajomości gry, to trzeba te kilkadziesiąt, a może nawet i bliżej 100+ godzin poświęcić, żeby ogarniać te schematy, które występują w tej grze, jak wiadomości w skrzynce, które w 90% się skipuje, czy wspaniałe porady asystenta, które są również w 90% bezużyteczne.

Ja bym w skrócie powiedział, że samo wejście w grę pierwszy raz jest trudne i można być przytłoczonym ilością informacji jakie dostajemy od gry. Ale wiadomo, jak się lubi piłę i wciągniesz się w gierkę to jest super (tak jak pisze Mietek wyżej - ciężko się odciągnąć od gry) i sama nauka gry nie będzie przeszkadzać.
Awatar użytkownika
Cz4rny1337
Moderator
Posty: 7832
Rejestracja: 17 kwie 2019, 7:52

Re: Football Manager

Post autor: Cz4rny1337 »

@Mietek
No to był żart dotyczący wlansie aspektu uzależniającego xD

Zawsze można zacząć od FM touch, który jest uproszczony

Ogólnie w ostatnich latach dodali sporo nowych okienek etc, ale starają sie wprowadzić gracza
Obrazek
Awatar użytkownika
Mietek
Posty: 2169
Rejestracja: 08 paź 2019, 17:57

Re: Football Manager

Post autor: Mietek »

Bardzo ciekawą karierkę właśnie mam, sezon 2027/28. Drugi sezon walki o utrzymanie w Championship. Newport County wyciągniętym z Sky Bet 2, za pierwszym podejściem ledwo się udało(20 miejsce). W 23 osobowej ekipie, której używam przez cały sezon mam 5 wychowanków, z czego 2 gra w pierwszym składzie od kilku sezonów, a 2 często gra z rotacji. Przeliczyłem, na całą 23-osobową ekipę aż 14 graczy to są ludzie szkoleni w klubie, którzy przed pojawieniem się u nas nie mieli żadnej sensownej kariery. Nie miałem jeszcze sejwa, na którym bardziej bym polegał na szkoleniu zawodników. Myślę że to jest kwestia właśnie tego, że bez dostępu do atrybutów graczy nie mogę robić super optymalnych transferów. Przez to, zawodnicy, którzy już są w klubie, mają dużo większe szanse się wybić. Wydatki na pensję rocznie mamy 4,23 mln euro, najmniej w lidze, kolejny klub wydaje 10,32 mln. Średnia wieku w ekipie 24 lata.

Przykładem jest mój bramkarz, 21 lat, sztab szkoleniowy się upiera że gość ma umiejętności na poziomie VNL. Ja widząc jakie kręci statystyki i tak go wystawiam. Na sejwie z włączonymi atrybutami, gdybym wiedział co tam się w tych atrybutach czai, nawet bym mu pewnie nie pozwolił powąchać murawy.


Obrazek


Kolejny przykład, napastnik, którego ściągałem z wolnego transferu bo przyszedł na testy gdy miał 22 lata i 3 rozegrane mecze w karierze. Sztab go ocenił na 4 gwiazdki potencjału, stwierdzili że szybko biega i dobrze gra bez piłki. Stwierdziłem że biorę. Teraz gość jest najwyżej wycenianym zawodnikiem klubu. Czy mógłbym łatwo teraz ściągnąć kogoś lepszego po prostu sobie szukając po atrybutach? Prawie na pewno bym mógł. Ale na tym właśnie polega magia tego sejwa, nie mogę tak zrobić. Jedyny sposób żeby zastąpić Nortona kimś lepszym, to po prostu robić kolejne prawie na oślep transfery zawodników z potencjałem i czekać, aż któryś z nich będzie wystarczająco dobry żeby wyrzucić Nortona ze składu siłą.


Obrazek

Obrazek


A na zastąpienie Nortona swoją drogą już szykuje się kandydat, wychowanek, który zdaniem sztabu jest na poziomie VNL, ale u mnie już teraz pełni funkcję drugiego napastnika.


Obrazek

Obrazek


Wyniki na ten moment takie. I zaraz gramy na Diego Jotę i Wijnalduma z Bournemouth :lol:.

Obrazek
Awatar użytkownika
joey
Posty: 5635
Rejestracja: 17 kwie 2019, 20:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: Football Manager

Post autor: joey »



witam i masakra
and it's live
trójkąt bermudzki wola mokotów
Awatar użytkownika
Kalom
Posty: 4338
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:33
Lokalizacja: mówię z miejsca, gdzie rano wstać to sukces

Re: Football Manager

Post autor: Kalom »

I JAK TEN FM ZMALAU URUS NAJLEPSZY FM W HISTORII??
:joint: [*]
Awatar użytkownika
wueste
Posty: 176
Rejestracja: 07 kwie 2021, 22:15

Re: Football Manager

Post autor: wueste »

Oficjalna premiera w poniedziałek ale czy jest jakaś szansa żeby jeszcze dziś kupić i pograć w wersji beta?
Awatar użytkownika
sZp
Posty: 225
Rejestracja: 17 kwie 2019, 19:23

Re: Football Manager

Post autor: sZp »

gotowi na jutro?
Awatar użytkownika
checollada
Posty: 689
Rejestracja: 27 kwie 2019, 12:34

Re: Football Manager

Post autor: checollada »

Jak co roku zacząłem sezon Górnikiem Zabrze w nowym FMie. Mam wrażenie, ze wyjątkowo paździerzowy jest ten zespół. Skład od początku wyglada jakby ktoś go w FMie montował, losowi i anonimowi zawodnicy z całej Europy. Nie ma na kim szybko zarobić, wszyscy już sprzedani, a w kasie bida :damn:
Na szczęście chyba 16 zawodnikom z pierwszego składu kończą się kontrakty po sezonie, to pozbędę się szrotu i zacznę budować od zera młodą kadrę z potencjałem na sukcesy w przyszłości.

Ogólnie bawię się bardzo dobrze w nowej wersji. Chciałbym podziękować game passowi, że daje fmka na premierę, a także twórcom artykułu jak ogarnąć game pass ultimate na 9 miesięcy za 100 złotych. Bez was nie byłoby mnie tu.
Awatar użytkownika
Parlae
Posty: 4610
Rejestracja: 29 lip 2019, 16:29

Re: Football Manager

Post autor: Parlae »

Te poradniki na tani GP na łowcach są świetne. Mój brat w lato wziął na 3 lata za jakieś 200 z groszami. :D
Awatar użytkownika
Mietek
Posty: 2169
Rejestracja: 08 paź 2019, 17:57

Re: Football Manager

Post autor: Mietek »

Mam pytanko a nóż mi ktoś odpowie. Wbiłem do premier league właśnie, zespołem Newport county z czwartej ligi, zarząd uznał że buduje nowy stadion bez pytania mnie o zdanie. I skurwysyny se stwierdziły że w miejscu stadionu co ma 11tysi miejsc robią taki co ma 17tysięcy. I co, ja mam teraz rozumieć że przez 20 lat nie mogę sobie lepszego stadionu zbudować bo skurwysyny się na kilka tysięcy miejsc pokusiły zamiast poczekać kilka lat i zbudować porządny stadion na 40 koła miejsc? A jeszcze jedno, te debile jebane wybrały stadion o szerokości co najmniej 78 metrów, gdzie przeciętny stadion w premier league ma 68 metrów szerokości bodajże. I jeszcze mi wpierdalają trawe murawe zamiast mieszanej. Serio mam po sejwie przez tych kutasiarzy czy coś się da zrobić? Jedyne co mi przychodzi do głowy to to zaorać edytorem, ale nie chcę czitować z jednej strony, a z drugiej to jest serio patola co mi ten bot zrobił.

Edit: Dobra odpowiedziałem sam sobie. Niech budują ten stadion, a ja mu w edytorze zwiększę trochę możliwość rozbudowy. Jest to trochę czit może, ale przynajmniej będę musiał wydać sam kasę na dodatkowe miejsca i nie będę zablokowany na 20 lat ze stadionem na 17 koła miejsc. A typ murawy sobie przestawię po prostu bo co to ma być za trawa w 2030.
Awatar użytkownika
FruitOffTheWall
Posty: 6205
Rejestracja: 07 maja 2019, 22:24

Re: Football Manager

Post autor: FruitOffTheWall »

gram sobie miedza legnica, ustawiłem czystą karte i sam pokminiłem. Graja wyśmienicie ale zapewne po przerwie w styczniu bedzie piach.

po szesnastu meczach maja 32 pkt i trzecie miejsce w tabeli ale spokojnie zaraz to się spierdoli jak pisałem wyżej, ale utrzymanie raczej bedzie na bank xD
mam pare wad ale zalet tez sporo
RIP ziołozioło
czarne audi jedzie ty kurwo w krzakach leżysz tratatata wysyłam żołnierzy
Czas zapierdala? Może ziomie po koksie
Zapierdalala w Las Palmas, nie Europie Wschodniej
https://www.last.fm/user/Tommy_Ovocetti
zuperhero
Posty: 1681
Rejestracja: 06 maja 2019, 22:08

Re: Football Manager

Post autor: zuperhero »

co kilka lat przypominam sobie o fmie (pzdr temat Dzieciństwo, nostalgia, czyli kurła kiedyś to było) i odpalam. Jakoś ostatnio znowu mnie naszło i wystartowałem z brescia w serie_b, wgl jakoś od 10 lat nie potrafię się w fm wkręcić, więc poustawiałem zespół trochę po łebkach, a pierwszy sezon wyszedł zupełnie jak @up mimo przewidywanego 5 miejsca w lidze, z mnóstwem punktów w zapasie wskoczyłem do serie a, tylko że tutaj już ciężary, bo nie dość że żaden porządny zawodnik nie chciał do mnie przejść to jeszcze miałem taki budżet, że starczało mi tylko na jakiś placków z wolnego kontraktu, więc wyłapałem w dupę w 95% meczach, nawet się nie zdziwiłem, bo mój zespół vs najgorszy zespół ligi *pod względem składu, to jak drużyna u18 vs pierwszy zespół. No ale zarząd klubu się, w przeciwieństwie do mnie się zdziwił hehe, więc hasta la vista brescia, także na tyle mi wystarczy i do zobaczenia w temacie jak znowu będę miał jakieś nostalgiczne wspominki za kilka lat i znowu rozegram dwa sezony dopóki mi się nie przeje ;)
Mietek pisze: 01 gru 2022, 23:15 Mam pytanko a nóż mi ktoś odpowie. Wbiłem do premier league właśnie, zespołem Newport county z czwartej ligi, zarząd uznał że buduje nowy stadion bez pytania mnie o zdanie. I skurwysyny se stwierdziły że w miejscu stadionu co ma 11tysi miejsc robią taki co ma 17tysięcy. I co, ja mam teraz rozumieć że przez 20 lat nie mogę sobie lepszego stadionu zbudować bo skurwysyny się na kilka tysięcy miejsc pokusiły zamiast poczekać kilka lat i zbudować porządny stadion na 40 koła miejsc? A jeszcze jedno, te debile jebane wybrały stadion o szerokości co najmniej 78 metrów, gdzie przeciętny stadion w premier league ma 68 metrów szerokości bodajże. I jeszcze mi wpierdalają trawe murawe zamiast mieszanej. Serio mam po sejwie przez tych kutasiarzy czy coś się da zrobić? Jedyne co mi przychodzi do głowy to to zaorać edytorem, ale nie chcę czitować z jednej strony, a z drugiej to jest serio patola co mi ten bot zrobił.

Edit: Dobra odpowiedziałem sam sobie. Niech budują ten stadion, a ja mu w edytorze zwiększę trochę możliwość rozbudowy. Jest to trochę czit może, ale przynajmniej będę musiał wydać sam kasę na dodatkowe miejsca i nie będę zablokowany na 20 lat ze stadionem na 17 koła miejsc. A typ murawy sobie przestawię po prostu bo co to ma być za trawa w 2030.
a jaką różnice robi ci wielkość stadiony, skoro przychody klubu i tak w głównej mierze to kasa od ligi/transmisje?
plus serio nawierzchnia/rozmiar boiska jakoś mocno wpływają na grę, myślałem że to sprawa marginalna, bardziej kosmetyczna opcja dla psychofanów?

co do zarządu, to mnie zawsze wkurwiało, kiedy w klubie z milionowym budżetem, pozwalali mi zatrudniać max 3 trenerów XD lub jak bez mojego zezwolenia puszczali za pół-darmo talent, które w perspektywie kilku lat robił się nowym lewandowskim
Awatar użytkownika
Mietek
Posty: 2169
Rejestracja: 08 paź 2019, 17:57

Re: Football Manager

Post autor: Mietek »

Wiesz co, nie wiem jakie są fakty, ale z doświadczenia po prostu zawsze granie w 2 lidze klubem wyciągniętym z piątej ligi, który miał 4 tysiące miejsc na stadionie było dużo trudniejsze niż granie w tej 2giej lidze klubem też z piątej ligi, ale takim, który miał 15 tysięcy miejsc na stadionie. A co do tej murawy to nie mam pojęcia jaki to ma wpływ, zgaduję że trawę trudniej utrzymać w dobrej kondycji niż nawierzchnię mieszaną. Przede wszystkim chodzi jednak o to że FM to taka gra, w której dużo rzeczy ma znaczenie, nawet takich rzeczy, których nie widzisz i nie wiesz, więc jak nie wiem czy ta murawa coś robi, to po prostu chcę mieć taką jaką mają wszystkie najlepsze kluby. Bo nie po to jednak poświęciłem na tą karierę dość sporo godzin żeby potem się zastanawiać czy moja tiki taka jest mniej efektywna przez nie taki typ murawy.

Teraz gram najtrudniejszy sezon w tej karierce mojej, jesteśmy beniaminkami w premier league, po sprzedaży większości zawodników było 39 milionów ełro, za które kupiłem 14 piłkarzy żeby się utrzymać. Rezultaty poniżej, zmiana wyników jakiej się nie spodziewałem, egzekwo 12miejsce, bilans bramkowy -27, najgorszy w lidze.
Spoiler
Obrazek
Awatar użytkownika
bloodyhell
Posty: 2595
Rejestracja: 20 kwie 2019, 13:40

Re: Football Manager

Post autor: bloodyhell »

panowie a testował ktoś FM Touch na tablety?
Awatar użytkownika
checollada
Posty: 689
Rejestracja: 27 kwie 2019, 12:34

Re: Football Manager

Post autor: checollada »

Śmieszny jest ten FM, pierwszy raz udało mi się po dwóch sezonach ściągnąć byłe gwiazdy europejskiej piłki do Górnika Zabrze. Przez chwilę na skrzydle grał u mnie Bale, a w środku hasał Nainggolan, oboje kontrakt <20k euro/miesięcznie, dziwna sprawa. Oczywiście byli chujowi, bo nie da się grać w piłkę mając 5 szybkości.

W 3. sezonie dostałem się w końcu do Ligi Europy, w tym nowym formacie 32. drużyn i 8. kolejek z różnymi rywalami. W ogólnie nie rozumiem tego systemu, w każdym razie zająłem okolice 20. miejsca w fazie grupowej i w barażach o fazę pucharową przegrałem 1-2 w dwumeczu z PSV. Highlight tego sezonu, to remis z United na wyjeździe. Rzut butelką w przerwie meczu i wszedł remis z 2-0 na 2-2 :lol:

Europejski puchary okazały się klasycznym pocałunkiem śmierci dla mojego zespołu. Od lipca do grudnia praktycznie co 3 dni mecz, czasami 3 mecze w tygodniu potrafiłem zagrać, jak PP dochodził. Do tego wystarczą kontuzje 3-4 zawodników, jakieś zawieszenia za kartki i nawet mając szeroką kadrę ciężko jest mądrze rotować składem. Także pierwszą rundę w Ekstraklasie zakończyłem na 5. miejscu. Na wiosnę odpadłem z wszystkich innych rozgrywek, więc wyciągnąłem ostatecznie 2. miejsce z 10 punktami straty do Lecha.

W tej wersji mam często dziwne mecze, kiedy mój napastnik strzela 6 bramek, z czego 3 albo 4 są ze spalonych :D Kilka razy już miałem taką sytuację. Z tego miejsca wielkie pozdrowienia dla Szymona Włodarczyka, który pomagał mi wypełnić limit młodzieżowca i został królem strzelców Ekstraklasy, rozgrywając mniej niż 30 spotkań.
Awatar użytkownika
joey
Posty: 5635
Rejestracja: 17 kwie 2019, 20:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: Football Manager

Post autor: joey »

ja mam wrażenie, że wpada bardzo dużo screamerów a'la nagroda Puskasa (albo przynajmniej strzałów zza pola karnego) i to niekoniecznie w wykonaniu piłkarzy, którzy z tego słyną (Slisza to jeszcze jestem w stanie zrozumieć, ale lutujący pod poprzeczkę z 40 metrów Artur Jędrzejczyk w ćwierćfinale ligi konferencji mnie przeraził) i to chyba mój największy zarzut względem tegorocznej wersji

natomiast ten nowy format europejskich pucharów jest absolutnie chujowy, przykra to będzie śmierć klubowej piłki
trójkąt bermudzki wola mokotów
Awatar użytkownika
gambler
Posty: 1220
Rejestracja: 19 kwie 2019, 23:29

Re: Football Manager

Post autor: gambler »

powiedzcie czy mam się pierdolnąć w łeb, ale chodzi za mną kupno FM23 i rozpoczęcie jakiejś pięknej kariery w segunda division
yer a wizard, Harry
Awatar użytkownika
Kalom
Posty: 4338
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:33
Lokalizacja: mówię z miejsca, gdzie rano wstać to sukces

Re: Football Manager

Post autor: Kalom »

zobacz czy nie masz promki na xbox pass za 4zl to przez miesiąc wyrobisz sobie zdanie czy warto kupować czy pierdolnąć w łeb
:joint: [*]
Awatar użytkownika
checollada
Posty: 689
Rejestracja: 27 kwie 2019, 12:34

Re: Football Manager

Post autor: checollada »

Nowa kariera w segunda division to zawsze dobry pomysł :joint:

Mnie po 5 sezonach w Gorniku Zabrze naszła taka mysl, żeby zacząć nowa karierę, ale tym razem jakimś normalnym xd klubem europejskim, może przywrócić blask dawnej legendzie? Pomyślałem chwile o Manchesterze United. Może w końcu zobaczyłbym jakie mamy teraz ciekawe talenty na świecie. Od wersji FM18 co roku gram polską ligę, czuje ze coś mnie omija w futbolu przez to;p
ODPOWIEDZ