Coś naprawdę pięknego, czyli sztuka.

Rozmowy na temat tego co oglądamy, czytamy i poznajemy, by umilić sobie czas.

Moderator: gogi

Awatar użytkownika
formaszczytu
Posty: 2111
Rejestracja: 29 wrz 2019, 15:46
Lokalizacja: SKI

Coś naprawdę pięknego, czyli sztuka.

Post autor: formaszczytu »

Jako, że lubię sobie pooglądać obrazy to tworzę temat. Nie widziałam podobnego, a wiem, że mamy tu sporo artystów. Wiadomo, nieistotny nurt, technika. Ważne są cieszące oko dzieła.
Ode mnie na dzisiaj:
Joaquin Sorolla - Badanie (1897)
Obraz przedstawia Dr. Luisa Simarro Lacabrę, zasłużonego psychiatrę i członka Institución Libre de Enseñanza (Wolnego Instytut Naukowego), wraz z asystentem w otoczeniu innych naukowców, podczas pracy w laboratorium.

Sorolla uchwycił tę scenę podczas jednej z wizyt w domu doktora Simarro, wielbiciela sztuki i jego wieloletniego bliskiego przyjaciela. Będąc pod wrażeniem uważnej obserwacji uczniów i kolegów doktora, zainspirowany Sorolla od razu rozpoczął pracę nad dziełem, wracając co wieczór do laboratorium.
Obrazek
Bolo pisze: 08 maja 2020, 22:44 Forma przeora ci życie i pole.
https://www.last.fm/pl/user/parodyofzombie
https://www.instagram.com/deprawacja/
Awatar użytkownika
szpilman
♓︎
Posty: 4622
Rejestracja: 17 kwie 2019, 15:26

Re: Coś naprawdę pięknego, czyli sztuka.

Post autor: szpilman »

Ja lubię bardzo ten obraz.
Spoiler
Obrazek
"...jest eśmy małymi cząstkami wielkich rzeczy..."
pieseczek dla ślizgawkera
Obrazek
Awatar użytkownika
przedszkolanek
Posty: 17084
Rejestracja: 21 kwie 2019, 21:29

Re: Coś naprawdę pięknego, czyli sztuka.

Post autor: przedszkolanek »

co za okropne normictwo powyżej
Piet Mondrian Broadway Boogie Woogie
Spoiler
Obrazek
Ostatnio zmieniony 25 paź 2019, 19:58 przez przedszkolanek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
formaszczytu
Posty: 2111
Rejestracja: 29 wrz 2019, 15:46
Lokalizacja: SKI

Re: Coś naprawdę pięknego, czyli sztuka.

Post autor: formaszczytu »

@szpilaman spoko byłoby dodawać chociażby autora i nazwę obrazu coby łatwiej było googlować, szcególnie, że Twoja wrzutka z tego co wygooglałam ma ciekawy backstory, gdyż ta beztroska uczta jest urządzona przez pana opisywanego tak:
Heliogabal był krewnym żony Septymiusza Sewera, który pomógł wstąpić na tron Makrynusowi po zamordowaniu Karakalli. Heliogabal obalił jednak Opeliusza Makrynusa i szybko zajął się coraz bardziej ekscentrycznymi rządami w Imperium Rzymskim. Jego przydomek był konsekwencją roli, jaką pełnił wcześniej w świątyni syryjskiego boga słońca, El Gabala. Był tam kapłanem. Kult tego boga Heliogabal próbował rozpowszechnić w Rzymie, pomimo że był obrzezany. Chciał on bowiem pokazać ludowi swoje wielkie oddanie bóstwu.
Heliogabal świadomie obrażał rzymskie zasady moralne i religijne, stawiając stożkowaty czarny fetysz wykonany z kamienia, który był symbolem boga słońca i stanął na Wzgórzu Palatyńskim. Poślubił główną westalkę, tym samym chroniąc ją przed pewną śmiercią. Rzymianie byli bardzo oburzeni seksualnymi ekscesami Heliogabala, jak również licznymi małżeństwami, które zawierał. Jego związki były zarówno heteroseksualne, jak i homoseksualne. Dziś powiedzielibyśmy, że cesarz był transgenderystą. Nie tylko ludzie żyjący w czasach Heliogabala wypowiadali się o nim niepochlebnie. Obecnie historycy również nie mają zbyt wiele dobrego do powodzenia o cesarzu. Cierpliwość Rzymian ostatecznie się wyczerpała i skończyło się na tym, iż Heliogabal został zamordowany w wyniku tajnie przygotowanego spisku, za którym stała jego własna babka.
Bolo pisze: 08 maja 2020, 22:44 Forma przeora ci życie i pole.
https://www.last.fm/pl/user/parodyofzombie
https://www.instagram.com/deprawacja/
Awatar użytkownika
KillerCroc
Posty: 2204
Rejestracja: 02 maja 2019, 18:45

Re: Coś naprawdę pięknego, czyli sztuka.

Post autor: KillerCroc »

Super temat, bardzo propsuje [mention]formaszczytu[/mention]! :oops:
Spoiler
Obrazek
Wielka fala

Wiem że przeruchany, wiem że motyw kojarzony z dużą ilością edgy kultur, normików, mangozjebów, zwał jak zwał ale uwielbiam ten drzeworyt. Jako ciekawostkę podam że w całej pracy nie chodzi o falę którą mamy na pierwszym planie a o górę Fudżi z tyłu, to jest tylko jeden drzeworyt z całego zbioru prac Katsushiki Hokusaia przedstawiających tę górę- - 36 widoków na górę Fudżi. Finalnie autor stworzył ich trochę więcej bo aż 46. Polecam się zagłebić jeśli ktoś jest choć minimalnie zafascynowany bo to nic nie kosztuje a moim zdaniem te dzieła są naprawdę super. Ja jestem osobiście dużym fanem kultury japońskiej i ukiyo-e są dla mnie naprawdę fajną odskocznią od typowej zachodniej sztuki.
Gdybym urodził się gdzieś indziej miałbym szansę...
Awatar użytkownika
stranger
Posty: 1248
Rejestracja: 26 maja 2019, 0:41

Re: Coś naprawdę pięknego, czyli sztuka.

Post autor: stranger »

Śmierć (obraz Jacka Malczewskiego 1902)
Spoiler
Obrazek
I know you think Obi-Wan gettin' tired now
Don't jump, Anakin, I got the higher ground
Awatar użytkownika
FLoo
Posty: 11616
Rejestracja: 18 kwie 2019, 11:54

Re: Coś naprawdę pięknego, czyli sztuka.

Post autor: FLoo »

Obrazek
Największa pizda na forum:

Mider
Awatar użytkownika
polinazator
Posty: 23
Rejestracja: 23 paź 2019, 19:02

Re: Coś naprawdę pięknego, czyli sztuka.

Post autor: polinazator »

Caravaggio, Medusa 1596-1597
Spoiler
Obrazek
Awatar użytkownika
Entombet
Posty: 15
Rejestracja: 23 maja 2019, 14:04

Re: Coś naprawdę pięknego, czyli sztuka.

Post autor: Entombet »

Tadeusz Makowski, Jazz | 1929 |
Spoiler
Obrazek
Awatar użytkownika
MoTyW
Pierwszy Mod
Posty: 5374
Rejestracja: 17 kwie 2019, 8:34

Re: Coś naprawdę pięknego, czyli sztuka.

Post autor: MoTyW »

[mention]KillerCroc[/mention] props, dzisiaj przyszła do mnie bluza z motywem Wielkiej Fali :oops:

Chuj wie co to za obraz, namierzyłem go w Szybie Wilsona jak wpadłem tam na azjatyckie żarcie i obudził moje feelsy. Wystawa "7 grzechów głównych", niestety nie zrobiłem fotki tabliczce z autorem/tytułem :(
Spoiler
Obrazek
SLGWK since 15.08.2009
#wolnykurdystan #wolnacipa
Awatar użytkownika
Luxair
Posty: 4039
Rejestracja: 24 kwie 2019, 19:38

Re: Coś naprawdę pięknego, czyli sztuka.

Post autor: Luxair »

Madonna z Dzieciątkiem wśród Aniołów Jeana Fouqueta
Spoiler
Obrazek
Koks i dziwkę brałeś cichcem
Polizałeś pizdę, popijałeś Żywcem
ChiefKeef
Posty: 139
Rejestracja: 21 kwie 2019, 19:58

Re: Coś naprawdę pięknego, czyli sztuka.

Post autor: ChiefKeef »

Francis Bacon - Portret papieża Innocentego X według Velázqueza
Spoiler
Obrazek
tanio
Posty: 77
Rejestracja: 03 maja 2019, 0:52

Re: Coś naprawdę pięknego, czyli sztuka.

Post autor: tanio »

slynna 'Slizgawka', jeden z moich ulubionych obrazow
Obrazek
Awatar użytkownika
guzi
Posty: 1157
Rejestracja: 18 kwie 2019, 11:26
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Coś naprawdę pięknego, czyli sztuka.

Post autor: guzi »

Obrazek
ulubieniec
dziejaszek
Posty: 242
Rejestracja: 17 cze 2019, 21:25

Re: Coś naprawdę pięknego, czyli sztuka.

Post autor: dziejaszek »

Gustave Courbet Pochodzenie świata
Spoiler
Obrazek
Awatar użytkownika
formaszczytu
Posty: 2111
Rejestracja: 29 wrz 2019, 15:46
Lokalizacja: SKI

Re: Coś naprawdę pięknego, czyli sztuka.

Post autor: formaszczytu »

Bacon :bowdown:

C.W. Eckersberg - W oknie studia artysty (1852)
Te dwie postaci na obrazie, to prawdopodobnie córki C.W. Eckersberga, Julia i Emilia, które pomimo swoich małych rozmiarów były dorosłe w czasie gdy modelowały do tego obrazu Eckersberga. Artysta ustawił kobiety przy jednym z okien studia, które wychodzi na Kongens Nytorv. Nie wyglądają one przez okno, a czytają książkę. Ich pozycja obok wysokiego parapetu sprawia, że wyglądają na mniejsze, niż w rzeczywistości są. Scena z tymi dwiema kobietami jest praktycznie pozbawiona treści narracyjnych.

Rzeczywistym tematem obrazu zdaje się być pokój, w którym mieści się ta scena. Jest wyraźnie skonstruowany, z silnie akcentowanymi światłami i powierzchniami. Wszystkie elementy są idealnie zbalansowane ze sobą, ciemna zasłona jest połączona z częściowo lub całkowicie oświetlonymi okiennicami podkreślając powierzchnię, która jest powtarzalna, ale przełmana przez drabinkę i pudełko na farby stojące na taborecie; gęste światło w pokoju jest starannie zharmonizowane z jaśniejszym światłem z zewnątrz.

Tak, jak w wielu jego pracach, Eckersberg używał matematyki i zasad perspektywy do stworzenia świata gdzie wewnętrzna harmonia, określana przez racjonalne prawa natury, mogłaby powstrzymać chaos.
Obrazek
Bolo pisze: 08 maja 2020, 22:44 Forma przeora ci życie i pole.
https://www.last.fm/pl/user/parodyofzombie
https://www.instagram.com/deprawacja/
Awatar użytkownika
KamilNO
Posty: 627
Rejestracja: 24 lip 2019, 19:41

Re: Coś naprawdę pięknego, czyli sztuka.

Post autor: KamilNO »

Fajnie, że powstał taki temat.
Od siebie dodam Stanisława Szukalskiego, imo jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy, a na pewno mój ulubiony. Piszę o nim bo wreszcie w tym roku udało mi się zebrać do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu gdzie jest bodaj największy zbiór jego prac w Polsce. Może ktoś nie kojarzy postaci a warto, więc sprawdźcie sobie na zachętę dokument o nim na Netflixie "Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski" przybliżający choć trochę jego niełatwą acz ciekawą sylwetkę. Z ciekawostek wyprodukował to Dicaprio, którego rodzina znała się z rzeźbiarzem.

Obrazek

Kopernik


Obrazek

Bolesław Śmiały
Awatar użytkownika
przedszkolanek
Posty: 17084
Rejestracja: 21 kwie 2019, 21:29

Re: Coś naprawdę pięknego, czyli sztuka.

Post autor: przedszkolanek »

jak to się dzieje forma, że jesteś taka postępowa, a masz taki normicki gust wizualny?
w ogóle wkleiłbym coś fajnego, ale za cholerę nie mogę sobie przypomnieć autora i tym samym znaleźć obrazu
w godnym zastępstwie
Kandinsky Kompozycja nr 7
Obrazek
Awatar użytkownika
formaszczytu
Posty: 2111
Rejestracja: 29 wrz 2019, 15:46
Lokalizacja: SKI

Re: Coś naprawdę pięknego, czyli sztuka.

Post autor: formaszczytu »

Staś Szukalski. <3

@przedszkolanek Bo jeszcze się nie rozkręciłam i próbuję udawać że znam się na historii sztuki. ;]
Niestety ale N/A.Obrazek
Bolo pisze: 08 maja 2020, 22:44 Forma przeora ci życie i pole.
https://www.last.fm/pl/user/parodyofzombie
https://www.instagram.com/deprawacja/
Awatar użytkownika
Globe
Posty: 1218
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:47

Re: Coś naprawdę pięknego, czyli sztuka.

Post autor: Globe »

jestem daltonistą, nie dla mnie obrazy
Obrazek
ODPOWIEDZ