offtopic książkowy

Kategoria poświęcona książkom, tekstom i dziennikarstwu.

Moderatorzy: gogi, con shonery

Awatar użytkownika
przedszkolanek
Posty: 17084
Rejestracja: 21 kwie 2019, 21:29

Re: offtopic książkowy

Post autor: przedszkolanek »

przecież ta lista z polityki plus minus się zgada
trudno żeby tam się znalazło coś więcej od żeromskiego, skoro po 1918 przedwiośnie to jedyny jego znaczniejszy tekst
natomiast żądanie wepchnięcia w coś takiego kosak-szczuckiej i łysiaka to jest kurwa jebany żart i postmodernistyczny performes jakiś
pieschrodingera
Posty: 1238
Rejestracja: 03 wrz 2020, 3:00

Re: offtopic książkowy

Post autor: pieschrodingera »

Co jest nie tak z Łysiakiem? Pytam, bo nie czytałem jeszcze żadnej jego powieści, ale miałem w planach.
tbc
Awatar użytkownika
przedszkolanek
Posty: 17084
Rejestracja: 21 kwie 2019, 21:29

Re: offtopic książkowy

Post autor: przedszkolanek »

no wpychać przeciętnego i mało interesującego łysiaka do listy około 30 (bo tyle miała większość list) najważniejszych tekstów polskiej kultury po 1918 to chyba lekkie przegięcie, c'nie?
twórców tego kalibru co łysiak, to każda dekada rodzi na pęczki
Awatar użytkownika
Bunnymen77
Posty: 1739
Rejestracja: 27 kwie 2019, 18:10

Re: offtopic książkowy

Post autor: Bunnymen77 »

Sam Łysiaka wielokrotnie atakowałem na forum, ale pewnych rzeczy odebrać mu nie mogę.
Czytam teraz, że Kossak Szczucka ma się pojawić jako lektura tak więc zgoda, nie musieli się powtarzać :joint:
Awatar użytkownika
ricky
Posty: 880
Rejestracja: 22 kwie 2019, 17:21
Lokalizacja: Bełchatów

Re: offtopic książkowy

Post autor: ricky »

mamy w Polsce dobrych autorow ciezszych horrorow? w stylu Ketchuma albo Lee, mam ostatnio ochote na takie pulpowe horrory i jestem ciekaw czy u nas jest ktos taki
FUCK OFF MR LAHEY
Awatar użytkownika
Ave
Posty: 77
Rejestracja: 31 mar 2021, 15:50

Re: offtopic książkowy

Post autor: Ave »

Hej, widzę że wydawnictwo vis-a-vis ogarnęło nowe wydanie Dostojewskiego, powie mi ktoś czy jest tak samo wydane jak to gówno z MG? I czyje tłumaczenie w ogóle? nie widzę na stronie, nie znalazłem na półce w stacjonarkach
Awatar użytkownika
sebring
Posty: 4219
Rejestracja: 30 wrz 2020, 20:41

Re: offtopic książkowy

Post autor: sebring »

@Ave nie kupuj ich wydania biesów, bo brakuje w nich rozdziału "u tichoni", który jest KLUCZOWY w odbiorze powieści. poza tym malutki druk męczy oczy. nie polecam, poszukaj wydania znaku w przekladzie adama pomorskiego, najlepszego polskiego tlumacza dostojewskiego. szkoda w chuj ze tak zjebali to, bo ladna okladka tego nowego wydania i same biesy to moj ulubiony dostojewski (tutaj warto zaznaczyc ze jeszcze nie czytalam braci karamazow)
nwm jak z idiotą i zbrodią i karą z tych nowych vydan vis a vis

Dodano po 3 minutach 19 sekundach:
btw wkurwia mnie ze tak ciezko znalezc notatki z podziemia po polsku w ludzkiej cenie
kiedy czasy są dobre, to wódka jest zdrowa
Awatar użytkownika
darmody
Posty: 280
Rejestracja: 28 kwie 2019, 15:09
Lokalizacja: Kraków

Re: offtopic książkowy

Post autor: darmody »

Dzięki Panowie za ciekawe wypowiedzi, odbieram dzis Widnokrąg Myśliwskiego i jadę z tematem.
Większość lektur, które przerabialiśmy w szkole znam, pytam wlasnie o lata 1945+ bo mam wrażenie, że tutaj mam największe braki i chcę dowiedzieć się dzieła których autorów są warte uwagi.
Awatar użytkownika
Banan
Posty: 142
Rejestracja: 04 lip 2019, 17:39
Lokalizacja: Shaolin

Re: offtopic książkowy

Post autor: Banan »

Przyłączam się do propsów dla "Windokręgu", przeczytałem to chyba w lutym tego roku więc mam całkiem na świeżo, to były świetne chwile spędzone przy tej książce. Dla takich właśnie dzieł powstała nazwa "literatura piękna" :cool:
Awatar użytkownika
jogi
Posty: 2926
Rejestracja: 18 kwie 2019, 15:46

Re: offtopic książkowy

Post autor: jogi »

Myśliwski to mistrz jest.
Yakuza not mafia, Yakuza wa kazoku.
irokez88
Posty: 36
Rejestracja: 10 paź 2019, 16:12

Re: offtopic książkowy

Post autor: irokez88 »

Choć wielu może, nie bez racji, powiedzieć, że pan Myśliwski w kółko piszę tę samą książkę, to jednak spośród polskich twórców literatury pięknej darzę go największym szacunkiem. Piękne książki, mądre prostą mądrością. Widnokrąg i Traktat są chyba powszechnie uznawane za jego najlepsze dzieła, ale ja kocham Ucho Igielne miłością wielką i smuci mnie niemiernie możliwość, że zważywszy na częstotliwość publikacji i zaawansowany wiek autora, może to być jego ostatnia książka.

Czytać Wiesława Myśliwskiego, obowiązkowo!
Awatar użytkownika
jogi
Posty: 2926
Rejestracja: 18 kwie 2019, 15:46

Re: offtopic książkowy

Post autor: jogi »

irokez88 pisze: 06 maja 2022, 18:24 Czytać Wiesława Myśliwskiego, obowiązkowo!
Przemycam go w tych tematach od dawna. Cieszę się że ma tu fanów.
Yakuza not mafia, Yakuza wa kazoku.
Awatar użytkownika
przedszkolanek
Posty: 17084
Rejestracja: 21 kwie 2019, 21:29

Re: offtopic książkowy

Post autor: przedszkolanek »

ucho igielne już słabsze, najlepsze nagi sad i kamień na kamieniu, traktat i widnokrąg pomiędzy
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6494
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: offtopic książkowy

Post autor: Jose »

irokez88 pisze: 06 maja 2022, 18:24 Choć wielu może, nie bez racji, powiedzieć, że pan Myśliwski w kółko piszę tę samą książkę,
no bo tak jest, ja sobie nie wyobrażam np. siąść i przeczytać trzech jego książek na raz, cały czas ten sam styl, czyli bajdurzenie starego dziada, sielski klimat, wiejskie mądrości, pochwała prostoty i to samo powolne tempo. Natomiast świetnie jest się raz na rok zanurzyć w jego świat, w przepięknie uchwyconą polską wieś i paletę mentalności typowych wiejskich bohaterów, pozachwycać się tym, jak doskonale operuje słowami czy np. pisze o wiejskich relacjach ojciec-syn w "Nagim sadzie", były tam sceny, co mnie rozpierdalały emocjonalnie na kawałeczki i trochę zrozumiałem swojego starego dzięki temu
Awatar użytkownika
michajlow
Posty: 661
Rejestracja: 17 kwie 2019, 18:24

Re: offtopic książkowy

Post autor: michajlow »

Świetny ten Myśliwski. Dziena za polecenie
Awatar użytkownika
Bunnymen77
Posty: 1739
Rejestracja: 27 kwie 2019, 18:10

Re: offtopic książkowy

Post autor: Bunnymen77 »

Bunnymen77 pisze: 08 kwie 2022, 9:14 "Zaproszenie na egzekucję" Nabokova zostało wznowione
AseOne pisze: 09 kwie 2022, 21:14Warto?
Wg mnie mocno średnie, czysto literacko jak i fabularnie. Może to też kwestia tego, że mamy rok 2022 i takie zakończenia jak w "Zaproszeniu..." są przewidywalne i przerabiane w filmach wielokrotnie.
Awatar użytkownika
sebring
Posty: 4219
Rejestracja: 30 wrz 2020, 20:41

Re: offtopic książkowy

Post autor: sebring »

prawda to ze przeklady ksiazek dfw na polski sa karygodnie wrecz chujowe?
kiedy czasy są dobre, to wódka jest zdrowa
Awatar użytkownika
8na10
Posty: 4667
Rejestracja: 23 wrz 2021, 5:48
Lokalizacja: The United States of Poland

Re: offtopic książkowy

Post autor: 8na10 »

macie tak, że używacie soundtracków do czytania?

ja uwielbiam sobie podkręcić klimat czytania jakimś dobrze dobranym ambientem puszczonym w miarę cicho z wieży, w tle. zależnie od tematyki książki dobrze jest spotęgować to doświadczenie. jak czytam coś o militariach, to odpale sobie po cichu triarii, jak o historii starożytnej to może basila poledourisa, jak średniowiecznej to może vangelisa, jak teksty wczesnochrześcijańskie, albo judaistyczne to najczęśćiej muslimgauze, jak filozofia niemiecka to industrialne albumy di6, jak kryminały to zoviet france, i tak dalej i tym podobne.

ciekawi mnie czy też korzystacie z tego patentu. jeśli tak to poproszę o przykłady, może mnie jakiś zainteresuje. jeśli nie - to polecam, dobrze dopasowana muzyka naprawdę potrafi zrobić robotę. byle nie było to coś przebojowego, to nie może być muzyka niesamowicie obfita w melodie, bo nasz umysł automatycznie zacznie się na nich skupiać.

ostatnio jak się po raz kolejny zagłębiałem w mądrości Daodejing to odpaliłem sobie ten album, i myślę, żeby go też wykorzystywać przy czytaniu wszelkiej literatury dziwnej (takiej jak Łuczeńczyk, za któego się zabieram we wtorek) i z czystym sumieniem mogę to polecić:

jasny wracaj na forum
Awatar użytkownika
sebring
Posty: 4219
Rejestracja: 30 wrz 2020, 20:41

Re: offtopic książkowy

Post autor: sebring »

jak czytam twórczość Lema to zawsze w towarzystwie muzyki Klausa Schulze albo Apollo Briana eno

do opowiadan Schulza z kolei bardzo mi pasuje selected ambient works vol.2 aphexa

Dodano po 37 sekundach:
ale do nonfiction prawie nigdy muzyki nie słucham
Ostatnio zmieniony 23 lip 2022, 14:11 przez sebring, łącznie zmieniany 1 raz.
kiedy czasy są dobre, to wódka jest zdrowa
Awatar użytkownika
8na10
Posty: 4667
Rejestracja: 23 wrz 2021, 5:48
Lokalizacja: The United States of Poland

Re: offtopic książkowy

Post autor: 8na10 »

saw2 świetny pomysł, w ogóle zapomniałem o tym wydawnictwie, a jest wybitnie soundtrackowe
jasny wracaj na forum
ODPOWIEDZ