Fenomen - Efekt (2001)

Kategoria poświęcona albumom.

Moderatorzy: Jose, oldschool

Awatar użytkownika
2rzyn
Posty: 8528
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:42

Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: 2rzyn »

Obrazek

TRACKLISTA:



01. Intro

02. Płyta (feat. Freeze)

03. Yelonky (feat. Endefis, Sztyku)

04. Sensacja

05. Pozory (feat. Onar)

06. Wyjazd

07. Teksty (feat. Stefci)

08. Marzenia (feat. Grammatik)

09. Fenomenada

10. Czas (feat. Miexon)

11. Szansa (feat. Stefci)

12. Skit

13. Zmiany (feat. Zbyszek Bieniak)

14. Rutyna (feat. WZi)

15. Prawda

16. Problemy (feat. Rubato)

17. Obłęd

18. Sztama

19. Outro
Niepublikowane Zkibwoye, Reno, Smarki, Bisze, Laiki itd.

https://youtube.com/playlist?list=PLu7W ... 7ZTz-byFiY
Awatar użytkownika
Bunnymen77
Posty: 1739
Rejestracja: 27 kwie 2019, 18:10

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: Bunnymen77 »

Własnie sobie odswieżam, to jest mój osobisty klasyk. Jak tylko wyszła płyta, to - obok zipow - była u mnie na osiedlu chyba najczesciej puszczana. Oczywko z przegrywanych kaset.

Płyta się świetnie się zestarzała, to był już wyższy poziom składania wersów jak się porówna do takiego Skandalu.



Ej serio, dobra połowa albumu to klasyki polskiego rapu, a wy pierdolicie w rownoleglym temacie o jakims fabianskim który nawet nie jest bramkarzem i o którym za rok nikt nie bedzie pamietał :crazy: :confused:



Cała płyta->
Awatar użytkownika
LuckyLuke
Posty: 1293
Rejestracja: 20 kwie 2019, 19:19
Lokalizacja: Wrooclyn

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: LuckyLuke »

Dla mnie też klasyczek i ogromny sentyment. Nawet udało mi się jeden koncert im zorganizować. Jak wjechali na żywo to aż łezka się zakręciła. Ogrom wspomnień mam z ich kawałkami w tle.

To właśnie dla tych to, dla przyjaciół mi bliskich!


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
SWN
Administrator
Posty: 11446
Rejestracja: 17 kwie 2019, 0:46
Lokalizacja: Kałków

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: SWN »

Piękny album, jak wspomniał bunny album brzmi dużo lepiej od swoich rówieśników płytowych, a chłopaki (no może Żółw mniej) wydają się być trochę bardziej świadomi na czym polega to śmieszne gadanie rymów do bitu. Oczywiście z racji wieku nie mam prawa pamiętać ani nastrojów przy wydaniu, ani nie nazwę się wieloletnim fanem, ale doskonale kojarzę, że Fenomen poznałem w okresie łykania polskiego rapu hurtowymi ilościami (ze wskazaniem na underground) i zrobił na mnie zdecydowanie największe wrażenie spośród dinozaurów (Molesta, Trzyha, WWO, Grammatik), chodź w świadomości słuchaczy zapisał się chyba najmniej.

O stronie muzycznej chyba nie ma co się zbytnio rozpisywać. Nawet teraz, będąc bardzo daleko w prawo na osi truskul-niuskul instrumental takich Tekstów przywołuje we mnie cały worek momentów i potrafi sprawić, że truskulowe serduszko bije szybciej.

https://www.youtube.com/watch?v=7Xf8Xdt5-5I
B to G strikes again, thick hay on the bread... For me it's a lifestyle, you say that's about swag
Awatar użytkownika
the
Posty: 616
Rejestracja: 19 kwie 2019, 11:31

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: the »

U mnie to klasyk, ale trochę inaczej. Mój brat mieszkał judasz w judasz z Ekonomem, więc będąc szczylem miałem okazje poznać chłopaków z zespołu i nasłuchać się durnych historyjek.

A co do albumu to Sensacja i Yelonky to jedne z moich ulubionych utworów z tamtego okresu
Awatar użytkownika
LuckyLuke
Posty: 1293
Rejestracja: 20 kwie 2019, 19:19
Lokalizacja: Wrooclyn

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: LuckyLuke »

A jeszcze tak w ramach ciekawostki, Ekonom ma/miał dużo wspólnego z CGM, tylko nie pamiętam teraz czy założyciel, czy współwłaściciel, czy jedno i drugie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
oyche
Posty: 11473
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:38

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: oyche »

super płytka, najlepsza z tych wydanych w ~2000, pojedyncze kawałki słuchane do teraz, 'wyjazd' przed podróżą musi być na słuchawkach
Awatar użytkownika
svnchez
Posty: 1658
Rejestracja: 18 kwie 2019, 19:45

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: svnchez »

Jedna z moich ulubionych płyt, zresztą nie bez powodu bodaj dałem ją do top5, które powstawało na początku ślizgawki. Fenomen zawsze mimo wszystko był w cieniu WWO czy Molesty, nie wiem trochę skąd ta słaba ekspozycja, bo zarówno na poziomie samego rapu jak i formy tego i co rapowali to nie byli gorsi.
Robert Lewandowski pisze:Dobra, puściliście już swoje numery, a teraz wjeżdża ZBUKU
Awatar użytkownika
sugarhill_notausgang
Posty: 5492
Rejestracja: 17 kwie 2019, 8:35

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: sugarhill_notausgang »

Jako ciekawostkę powiem Wam, że album został bardzo ciepło przyjęty i sprzedał się w nakładzie około 20 000 sztuk, co w 2001 roku pozwoliło mu wdrapać się na OLIS na... 12. pozycję. Czasy się zmieniają, co nie.

Obudźcie mnie w środku nocy i puśćcie dowolny numer, pojadę cały razem z ziomalami z Feno, albo stawiam flaszkę. Ulubiony numer to chyba "Fenomenada", jeszcze niedawno nosiłem go ze sobą na mp3 i zawsze tak samo pięknie wjeżdżał na słuchawki podczas szybkiego marszu przez miasto i ogarniania ruchów. Ulubiony beat to chyba jednak "Sztama" za klimat.

Po tej płycie wydawało się oczywiste, że Mazsa musi zrobić swoją płytę producencką, a Ekonom musi nagrać solo - szkoda, że nie doczekaliśmy się ani jednego, ani drugiego.
Awatar użytkownika
zemsta1kadluba
Posty: 7707
Rejestracja: 22 paź 2019, 12:50

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: zemsta1kadluba »

Nie mogę uwierzyć że sam zapomniałem o istnieniu tej płyty, nawet jak ostatnio się zastanawialiśmy w temacie o "Na legalu" jakie płyty z tamtego okresu przetrwały próbę czasu. Niesamowity klimat, pewna melancholia dzieciaków wychowanych w czasach postkomuny i widzących cały ten syf, doskonały pocisk na dziennikarzyny na świetnym bicie w "Sensacje", czy klasyk nad klasyki "Szansa" który Latkowski wziął do filmu "To my rugbiści".
Nawet po latach moje ulubione utwory znam na pamięć.
Aż puściłem sobie "Sensacje" i co tam Ekonom za klimat tworzy w 2001 roku to jest szok.

Wiesz czemu cie to rusza? Bo słuchasz Fenomenu w tym jest dusza
mołpy są kozackie
Awatar użytkownika
ricky
Posty: 880
Rejestracja: 22 kwie 2019, 17:21
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: ricky »

LuckyLuke pisze: 03 gru 2019, 14:24 A jeszcze tak w ramach ciekawostki, Ekonom ma/miał dużo wspólnego z CGM, tylko nie pamiętam teraz czy założyciel, czy współwłaściciel, czy jedno i drugie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
współwłaściciel. pamiętam, że napisał felieton krytykujący ślizg, kiedy Popek wygrał w którejś kategorii ślizgerów xD
FUCK OFF MR LAHEY
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6494
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: Jose »

Czekaj, czekaj, ten felieton napisał uż. dzieciak ze Ślizgu aka Karol Stefańczyk, tam co prawda widnieje "opublikował: Wojtek Ekonomiuk", ale to chyba dlatego, że coś zmieniali i wszystkie posty są opublikowane jako admin
https://www.cgm.pl/felietony/slizg-eu-c ... -felieton/

A sam Ekonom mocno ekonomiczne podejścia, czyli jest współodpowiedzialny za zjazd cgmu, clickbaity itd., przez co np. Hirek był naczelnym przez parę tygodni i mimo zapowiadanych zmian poziom zjechał do rynsztoka.
Awatar użytkownika
przedszkolanek
Posty: 17084
Rejestracja: 21 kwie 2019, 21:29

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: przedszkolanek »

ale chujowy artykuł :rotfl:
a słowa flinta z końca to już żenada większa niż cokolwiek na ostatnim bedoesie
Awatar użytkownika
zemsta1kadluba
Posty: 7707
Rejestracja: 22 paź 2019, 12:50

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: zemsta1kadluba »

Nawet PRO8L3M, który nagrał raczej materiał-wprawkę przed długogrającym krążkiem, jestem w stanie zrozumieć, bo choć bez wątpienia działa tu „efekt Ślizgu” (nieustanne poszukiwanie idoli, nowych-ulubionych-wykonawców i ich bezkrytyczne traktowanie), rzecz została doceniona poza Internetem, o czym świadczy choćby wyprzedany koncert w warszawskiej Hydrozagardce
no nieźle się pan przedstawił swoim opisem jednej z najlepszych płyt polskiego hh, dalej już nie chciało mi się czytać.
mołpy są kozackie
Awatar użytkownika
2rzyn
Posty: 8528
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:42

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: 2rzyn »

dobra wiadomość dla wszystkich czekajacych na reedycję i dla winylowych głów
otóż chłopaki są w trakcie szukania najlepszego brzmieniowo zachowanego materiału Efektu, efektem (hue hue) czego ma być czarny placuszek ktory piescić będzie nasze technicsy, duale i inne unitry
Niepublikowane Zkibwoye, Reno, Smarki, Bisze, Laiki itd.

https://youtube.com/playlist?list=PLu7W ... 7ZTz-byFiY
Awatar użytkownika
mulat
Posty: 8
Rejestracja: 08 cze 2019, 15:29

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: mulat »

2rzyn pisze: 28 paź 2020, 19:55 dobra wiadomość dla wszystkich czekajacych na reedycję i dla winylowych głów
otóż chłopaki są w trakcie szukania najlepszego brzmieniowo zachowanego materiału Efektu, efektem (hue hue) czego ma być czarny placuszek ktory piescić będzie nasze technicsy, duale i inne unitr
Ten winyl jeszcze w tym roku, czy raczej już nie? W ogóle, skąd ta informacja, bo nigdzie nie mogę znaleźć nic na ten temat? Jeśli to prawda, to czekam :bowdown:
Awatar użytkownika
Bolo
Posty: 6996
Rejestracja: 18 kwie 2019, 21:42

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: Bolo »

Każde gówno wyciągną obecnie z piwnicy aby tylko trochę przyciąć hajsu, sram na te reedycje wszystkiego czego się da obecnie.
Wygrzeszam Cię, mordzia.
Awatar użytkownika
aleksy
Posty: 4451
Rejestracja: 17 kwie 2019, 7:45

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: aleksy »

ekonom tam naprawdę ładnie napierdalał, zawsze jak mówię o pl rapie level 2001, to z raperów umiejących rapować wymieniam ostrego, rycha, magika (tak, wiem, że już wtedy nie żył) i trochę naciąganie tedego, ale teraz wydaje mi się, że ekonom też się tam powinien znaleźć, jego zwrotka w sensacjach :bowdown: ale całości dawno nie słuchałem, chyba wrócę sb do tej płyty i ocenię
Raptowny pisze: Duchowo? 10lat ćpania może człowieka oświecić, ale nie gadajmy o duchach
Awatar użytkownika
2rzyn
Posty: 8528
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:42

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: 2rzyn »

wiadomo ze ekonom byl w topce w tamtych latach
mial potencjal zeby rozjebac i zrobic solo ale wolal wydac chujowego trzeciego fenomena
Niepublikowane Zkibwoye, Reno, Smarki, Bisze, Laiki itd.

https://youtube.com/playlist?list=PLu7W ... 7ZTz-byFiY
Awatar użytkownika
camzatizbak
Posty: 3903
Rejestracja: 09 cze 2019, 22:42
Lokalizacja: twoja stara

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: camzatizbak »

Coś mi rozkmina wbiła się dzisiaj na temat tej ekipy.
3 albumu nigdy nie słyszałem w życiu.
Na szczęście dane mi było być na ich koncercie.
W jednym z wywiadów Eldo opowiadał, że bit z Szansy miał iść na Grammatik, ale Noon jakoś spontanicznie kopsnął go dla składu Fenomen.
LPC AFRO TRAP BANGER singiel
CAMZAT x KIDD - Babo Sza singiel
DMG96 x CMZT kompilacja vol.1 spotify
bortwick pisze: 17 lis 2023, 16:10 paluch w arcie, to jest to
dzikie okrzyki coś jak bruce lee
kiedy tnę ścierwa bagnetem francuskim
ODPOWIEDZ