[serial] Rojst [TRYLOGIA] (2018-2024)

Kategoria poświęcona sztuce małych i dużych ekranów.

Moderatorzy: gogi, con shonery

Awatar użytkownika
Połas
Posty: 1951
Rejestracja: 18 kwie 2019, 21:47

[serial] Rojst [TRYLOGIA] (2018-2024)

Post autor: Połas »

Jako, że nadchodzi finałowa część Rojsta, to pozwolę sobie założyć temat. Dla przypomnienia:

Rojst (2018) | Showmax
Lata 80. w Polsce – sam środek ponurego krajobrazu pomiędzy stanem wojennym a Okrągłym Stołem. W niedużym, zapomnianym mieście, gdzieś na południowym zachodzie Polski, dochodzi do brutalnego podwójnego morderstwa: młodej prostytutki i miejscowego komunistycznego działacza. W tym samym czasie samobójstwo popełnia również para nastolatków. W miejscowej gazecie o morderstwie ma napisać Witold Wanycz, doświadczony, nieco zgorzkniały dziennikarz. Jednocześnie w tej samej redakcji zatrudnia się młody redaktor: Piotr Zarzycki – syn wysoko postawionego działacza partyjnego. Rozpoczyna na własny rachunek dziennikarskie śledztwo. Czym bardziej angażuje się w sprawę, tym głębiej grzęźnie w tytułowy rojst - bagno, z którego trudno się wydostać.


Rojst '97 (2021) | Netflix
"Powódź stulecia” nawiedziła południowy zachód Polski latem 1997 roku. W mieście pękają wały i nieokiełznany żywioł zalewa część miasta oraz las na Grontach. Woda odsłania przy tym zakopane w lesie ludzkie szczątki oraz ciało nastoletniego chłopca, który uznany zostaje za przypadkową ofiarę powodzi. Te dwa, tylko pozornie niezwiązane ze sobą, wydarzenia odkrywają serię tajemnic w mieście. Gronty to teraz miejsce zbrodni, której rozwiązaniem zajmie się Anna Jass - bezkompromisowa policjantka z Warszawy - oraz miejscowy policjant Adam Mika. W międzyczasie do miasta wraca Piotr Zarzycki, aby zostać nowym redaktorem naczelnym "Kuriera". Natomiast Witold Wanycz wydaje się nosić w sobie odpowiedzi na większość zadawanych przez policję pytań. Jego życie jednak pochłaniają wspomnienia, które nie dają mu spokoju.


Rojst Millenium (2024) | Netflix
Powrót do lasu na Grontach rzuca nowe światło na dawne wątki i odsłania kolejne. W „Rojst ‘97” poznaliśmy przeszłość redaktora Wanycza, a w finałowej części „Rojst Millenium” cofamy się do lat 60. Odkrywamy nieznane dotąd oblicze Kierownika.

W mieście pojawia się „nowa twarz polskiego biznesu”, a na Grontach odkopany zostaje szkielet z tajemniczym naszyjnikiem, którego historia okazuje się ściśle powiązana z kluczowymi bohaterami.


Rojst Millenium już 28 lutego w Netflixie.
Obrazek
Awatar użytkownika
ConeyIsland
Posty: 2466
Rejestracja: 24 mar 2021, 23:12
Lokalizacja: łódzkie

Re: [serial] Rojst [TRYLOGIA] (2018-2024)

Post autor: ConeyIsland »

chyba odświeżę tę pozycję (s01), bo pamiętam jedynie że do przedostatniego odcinka byłem zachwycony a ostatni mnie zawiódł fest. Od razu nadrobię też s02 bom nie sprawdzał.
Spoiler
lygrys pisze: 09 kwie 2024, 12:47 Dla mnie jedzenie nie ma za bardzo wartości, bo jak zjesz to zaraz to wysrasz.
Spoiler
Obrazek
Awatar użytkownika
gogi
Złoty Rozjebus
Posty: 4268
Rejestracja: 17 kwie 2019, 20:15

Re: [serial] Rojst [TRYLOGIA] (2018-2024)

Post autor: gogi »

S01 przede wszystkim sprawiał wrażenie, jakby po czterech odcinkach ekipa dostała informację, że Showmax wycofuje się z Polski i ucina finansowanie, więc zamiast spokojnie nakręcić kolejne osiem czy dziewięć epizodów, trzeba wszystkie wątki zamknąć w jednym odcinku. Trochę zawód, bo historia rozwijała się niespiesznie, acz intrygująco, natomiast na końcu wszystko dostało przesadnego kopa na rozpęd.

S02 to mniej angażująca historia (może i była bardziej, ale to, co działo się w pierwszym sezonie pamiętam całkiem dobrze, a to, co w drugim jakoś tak wyleciało z głowy), z której zapamiętałem przede wszystkim policyjny duet - zwłaszcza Simlat jest znakomity, za to wątek Ogrodnika i małżonki potrzebny jak rybie rower, nadaje się głównie do tego, by pójść do toalety albo na papierosa.

S03 z chęcią obejrzę, bo jest to bardzo ładnie nakręcony serial, ale życzę sobie i nam, aby w końcu ktoś przyłożył się do scenariusza.
pardon pisze: 10 lis 2023, 12:06 nie umiem slowo daje nie umiem juz czytac dluzszych postow saturna i lygrysa bez uczucia ze oni nie marnuja swojego zycia, ale zatruwaja tez nasze mimowolnie pchajac do glow ich chore urojenia
Awatar użytkownika
Luxair
Posty: 4112
Rejestracja: 24 kwie 2019, 19:38

Re: [serial] Rojst [TRYLOGIA] (2018-2024)

Post autor: Luxair »

Rojst S01 wyglądał naprawdę dobrze i miał wyśmienitych aktorów - co z tego, skoro buildup trwał do ostatniego odcinka, a finał okazał się skleconą naprędce totalną porażką. Fronczewski jako mroczny boss półświatka - super, ale z tego co pamiętam - na nic się fabule nie przydał. Ot, taki ozdobnik, ale gdzie mu tam do Daria Frycza...

Natomiast Rojst S02 ('97) wspominam dużo lepiej, bo tam intryga miała ręce i nogi, konkretne twisty.
Koks i dziwkę brałeś cichcem
Polizałeś pizdę, popijałeś Żywcem
Awatar użytkownika
eddy_wata
Posty: 8115
Rejestracja: 12 sie 2019, 13:01
Lokalizacja: wschodniopolak w wolnym mieście

Re: [serial] Rojst [TRYLOGIA] (2018-2024)

Post autor: eddy_wata »

naprawdę klimatyczny serial
Premier
@donaldtusk
: Przez te 3 miesiące zrobiliśmy więcej, niż jakikolwiek rząd w historii III RP.
moody
Posty: 1030
Rejestracja: 14 cze 2019, 22:34

Re: [serial] Rojst [TRYLOGIA] (2018-2024)

Post autor: moody »

Pierwszy sezon typowa sredniawa, ale rojst 97 zajebisty, wlasnie sobie zrobilem rewatch przed zamknieciem trylogii. Wszystko tam siedzi, fabula, klimat osadzony w czasie powodzi, bardzo udany casting m.in.z zaskakujacym wyborem malzonki rezysera, znanej do tej pory glownie z komedii romantycznych, do roli chlopczycy lesby z cyganskimi korzeniami, ktorej o dziwo wyszlo to bardzo dobrze.
Awatar użytkownika
clockers
Posty: 5425
Rejestracja: 20 kwie 2019, 11:32

Re: [serial] Rojst [TRYLOGIA] (2018-2024)

Post autor: clockers »

kurwa te pierwsze dwa sezony były tak dawno, że chuja z tego pamiętam już. chyba tylko tyle, że ten osadzony w najntisach bardziej mi siedział i Różdżka z Simlatem stworzyli zajebisty duet.
Awatar użytkownika
KamilNO
Posty: 646
Rejestracja: 24 lip 2019, 19:41

Re: [serial] Rojst [TRYLOGIA] (2018-2024)

Post autor: KamilNO »

Raczej tyle Ci będzie potrzebne, ten drugi chyba nie miał nic do pierwszego oprócz bohaterów, więc tu pewnie tak samo
moody
Posty: 1030
Rejestracja: 14 cze 2019, 22:34

Re: [serial] Rojst [TRYLOGIA] (2018-2024)

Post autor: moody »

glowny watek w dwojce da sie skumac bez obejrzenia pierwszego sezonu, ale jednak wiele postaci ma swoje watki w obu sezonach wiec ich obraz jest pelniejszy, ogladajac calosc mozna tez wylapac pare easter eggow typu te same teksty powtarzane w obu seriach
Awatar użytkownika
FLoo
Posty: 11742
Rejestracja: 18 kwie 2019, 11:54

Re: [serial] Rojst [TRYLOGIA] (2018-2024)

Post autor: FLoo »

@Połas widziałeś ten nowy sezon już?
Największa pizda na forum:

Mider
Awatar użytkownika
Połas
Posty: 1951
Rejestracja: 18 kwie 2019, 21:47

Re: [serial] Rojst [TRYLOGIA] (2018-2024)

Post autor: Połas »

Jeszcze nie. Wybyłem na Berlinale, więc ominęła mnie oficjalna premiera, ale mam podpięty dostęp, więc jak tylko wrócę to siadam do niego :D
Obrazek
Awatar użytkownika
potter
Posty: 9756
Rejestracja: 24 kwie 2019, 23:00

Re: [serial] Rojst [TRYLOGIA] (2018-2024)

Post autor: potter »

Winiego ostatnio wszędzie pełno, że załapał się i do tego nowego sezonu Rojsta
Awatar użytkownika
Połas
Posty: 1951
Rejestracja: 18 kwie 2019, 21:47

Re: [serial] Rojst [TRYLOGIA] (2018-2024)

Post autor: Połas »

No właśnie mignął mi na jakimś zwiastunie :lol: Ja niestety jeszcze nie zabrałem się za nowy sezon, ale jak rzucam okiem na recenzje, to wszyscy zachwyceni, ochy i achy z każdej strony. Ciekawe, na ile będzie to miało pokrycie w rzeczywistości.
Obrazek
Awatar użytkownika
gogi
Złoty Rozjebus
Posty: 4268
Rejestracja: 17 kwie 2019, 20:15

Re: [serial] Rojst [TRYLOGIA] (2018-2024)

Post autor: gogi »

Obrazek

:lol:
pardon pisze: 10 lis 2023, 12:06 nie umiem slowo daje nie umiem juz czytac dluzszych postow saturna i lygrysa bez uczucia ze oni nie marnuja swojego zycia, ale zatruwaja tez nasze mimowolnie pchajac do glow ich chore urojenia
Awatar użytkownika
eddy_wata
Posty: 8115
Rejestracja: 12 sie 2019, 13:01
Lokalizacja: wschodniopolak w wolnym mieście

Re: [serial] Rojst [TRYLOGIA] (2018-2024)

Post autor: eddy_wata »

zaczynam dzis i nie moge sie doczekac, jakos lubie klimat tego serialu bardzo

Dodano po 3 minutach 57 sekundach:
gogi pisze: 29 lut 2024, 9:05 Obrazek

:lol:
dopiero zobaczyłem granatnik :bowdown: :bowdown: piekny easter egg
Premier
@donaldtusk
: Przez te 3 miesiące zrobiliśmy więcej, niż jakikolwiek rząd w historii III RP.
Awatar użytkownika
trez
Posty: 1081
Rejestracja: 13 sie 2019, 10:31

Re: [serial] Rojst [TRYLOGIA] (2018-2024)

Post autor: trez »

Najlepszy sezon. Jan Holoubek nie zawiódł. :)
Awatar użytkownika
potter
Posty: 9756
Rejestracja: 24 kwie 2019, 23:00

Re: [serial] Rojst [TRYLOGIA] (2018-2024)

Post autor: potter »

Kurde, rzeczywiście najlepszy im wyszedł na koniec. Przynajmniej tak na świeżo to nie widzę takich głupot w scenariuszu jak w poprzednich dwóch. A to było moją obawą, bo wiadomo było że klimat, muzyka, aktorstwo to wszystko będzie super, bo ci twórcy to potrafią. Z tych nowych postaci to kolega Pławiak bardzo fajnie gra młodego Fronczewskiego, jedynie ten zabieg z głosami jego i młodego Wanycza to dla mnie nietrafiony pomysł, ale to już takie drobnostki. Ogółem bardzo spoko domknięcie trylogii.
Awatar użytkownika
IllEisenheim
Posty: 193
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:49

Re: [serial] Rojst [TRYLOGIA] (2018-2024)

Post autor: IllEisenheim »

Mi również trzeci sezon najbardziej przypadł do gustu. Naprawdę porządny polski serial.
Awatar użytkownika
eddy_wata
Posty: 8115
Rejestracja: 12 sie 2019, 13:01
Lokalizacja: wschodniopolak w wolnym mieście

Re: [serial] Rojst [TRYLOGIA] (2018-2024)

Post autor: eddy_wata »

Te glosy ai chujnia maksymalna, juz lepiej bylo dac fronczewskiego i seweryna jako narratorow zdarzen, ale klimacik zwlaszcza, jak powyzsi byli mlodzi czyli lata 50-60 swieeeeeetny, simlat 10/10 piekna rola
Premier
@donaldtusk
: Przez te 3 miesiące zrobiliśmy więcej, niż jakikolwiek rząd w historii III RP.
Awatar użytkownika
FLoo
Posty: 11742
Rejestracja: 18 kwie 2019, 11:54

Re: [serial] Rojst [TRYLOGIA] (2018-2024)

Post autor: FLoo »

Dobry to był sezon, obejrzane na raz
Największa pizda na forum:

Mider
ODPOWIEDZ