Co tam ostatnio przeczytałem?

Kategoria poświęcona książkom, tekstom i dziennikarstwu.

Moderatorzy: gogi, con shonery

Awatar użytkownika
rubinstein
Posty: 1097
Rejestracja: 22 kwie 2019, 11:21

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: rubinstein »

mam Serotoninę, ale w sumie to się boje troche czegokolwiek czytać od niego
na razie mam dość
a teraz gdzie jest moja morfina, to wszystko tak bardzo boli...
Awatar użytkownika
mancipium
consigliere slgwk
Posty: 3542
Rejestracja: 18 kwie 2019, 9:54

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: mancipium »

Shitshow! Ameryka się sypie, a oglądalność szybuje

Książka stylem przypomina mi Drugi Oddech - Pozzo Di Borgo - tylko ten ziomek miał sprawną tylko głowę i tracił przytomność na tygodnie, a nie był redaktorem i publicystą, który otrzymał Pulitzera... Bardzo zawiedziony jestem sposobem prezentowania informacji. Sam autor oskarżony o plagiaty i kłamstwa też nie może być szczególnie wiarygodny. Jednak sam opis iobserwacje rozpadu amerykanskiego społeczeństwa i tworzenia się coraz bardziej skrajnych podziałów pięknie pokazuje mechanizmy. Obecnie w Polsce podobny proces zachodzi, ale ze względu na wiele bardziej socjalistyczny ustrój zachodzi to wolniej.
2/5 za styl.

Generał w labiryncie

Pamiętam, że czytałem to jeszcze na studiach i męczyłem się okropnie. Teraz jest podobnie. Nie wiem za co tego Marqueza tak się ceni, bo ani styl pisania, ani opisy, ani relacje pomiędzy ludźmi nie sa opisane jakoś lepiej niz średnio... w sumie ciezko cos wiecej napisać. Nawet historii Bolivara jakoś zbyt dobrze nie poznajemy...

3/5
Awatar użytkownika
rubinstein
Posty: 1097
Rejestracja: 22 kwie 2019, 11:21

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: rubinstein »

lyknalem na szybko, bo to krotkie, Myszy i ludzie Steinbecka
dobre, ale właśnie zbyt krótkie - troche zbyt wartko sie wszystko dzieje
troche smieszne, ale dosyc mocno akcja przypomina Następnego do raju Hłaski (albo w drugą stronę jak kto woli, no bo NdR później napisany)
i tu suka przyszla i zniszczyla wszystko, a stało jak Kuwejt, jak zwykle zresztą, one tylko tak potrafią *tfu*
Awatar użytkownika
jogi
Posty: 2926
Rejestracja: 18 kwie 2019, 15:46

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: jogi »

Mi się bardzo podobało. A Tortilla Flat to moja ścisła topka książek.
Yakuza not mafia, Yakuza wa kazoku.
Awatar użytkownika
rubinstein
Posty: 1097
Rejestracja: 22 kwie 2019, 11:21

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: rubinstein »

kiedys sprawdzę, dzieki za polecanko
cos jeszcze od steinbecka? fajnie poczytać o kulturze amerykańskiej sprzed rozprzestrzenienia się tego "agresywnego kapitalizmu", który gdzieś tak od lat 80-tych zaczął mocno wpływać na styl i tematykę amerykańskiej prozy (jesli bełkocze, to mnie strzelcie xD ale jak się cyzta bardzo wpsółczesna literaturę zza oceanu, to czuje się, ze jest ona mocno nasycona tym charakterystycznym dla kapitalizmu materializmem, chociażby u Ellisa w American Psycho te słynne opisy przyrody, co jest np. obecne w Myszach i ludziach, zastąpione są opisami produktów higienicznych lub sprzętu elektronicznego).
Johnny

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Johnny »

Nadrabiam klasykę sci-fi/cyberpunku, czyli poszły już:

Philip K Dick - Człowiek z wysokiego zamku / Czy androidy marzą o elektrycznych owcach / Ubik

Wszystkie bardzo fajne, pisane w podobny sposób, tzn pozostawiają pewien niedosyt - miałem przy każdej wrażenie, że różne wątki czy sytuacje można było opisać bardziej szczegółowo - niemniej stanowczo warto, szczególnie jeśli ktoś uważa się za fana science-fiction. Dodatkowy szacun jak się pomyśli że gość to wszystko pisał w latach sześćdziesiątych...

Teraz wziąłem się za Trylogię ciągu Williama Gibsona (Neuromancer, Graf Zero, Mona Lisa Turbo) - na razie kończę pierwszą, jest troszkę inny odlot tutaj ale bardzo mi się podoba zarówno styl jak i treść. Jak ktoś oglądał Hackerów i śmiał się z tego jak przestawione jest hackowanie (superkomputera nazwanego we filmie nomen-omen na cześć autora powyższych "Gibsonem"), to inspiracja wydaje się jednoznaczna po zapoznaniu się z Neuromancerem.
Awatar użytkownika
rubinstein
Posty: 1097
Rejestracja: 22 kwie 2019, 11:21

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: rubinstein »

juz kiedyś pisałem o Człowieku, średnio mi się podobał, trochę mi tam brakowało. Androidy i Ubik świetne z kolei. Polecam jeszcze raport mniejszości (to jest chyba zbiór opowiadań, a RM jest jednym z nich. Jest naprawdę dobre).

Też czytałem Trylogię, aczkolwiek, oprócz pierwszej części, nie zrobiła na mnie za bardzo wrażenia. Wydaje mi się, że Neuromancer zainspirował więcej dzieł niż ci Hackerzy chociażby, jesli chodzi o przedstawienie wirtualnej rzeczywistości jako sowistego interfejsu hakowania. W johnym mnemonicu jest to też fajnie ukazane. Gibson pisał jeszcze w czasach, gdy kierunek rozwoju technologii był w sumie wiadomy, ale detale techniczne jeszcze niekoniecznie, stąd fajnie można sobie porównywać jego (czy ogólnie autorów Sci-fi) wizję z tym co mamy teraz, a nawet z tym co będzie. Z innych rzeczy fajnych, to są jeszcze elementy spirytualistyczne w drugiej części. W cyberpunku 2k77 jedna frakcja jest ewidentnie inspirowana ugrupowaniem przedstawionym w Grafie Zero.
Awatar użytkownika
svnchez
Posty: 1658
Rejestracja: 18 kwie 2019, 19:45

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: svnchez »

Fernando Pessoa - Księga niepokoju
Biografia bez faktów, w dużej mierze proza poetycka z metafizycznymi tripami autora. Pada tam zdanie, które chyba najtrafniej opisuje zawartość - "ta książka to jeden ze stanów duszy, analizowany ze wszystkich stron, penetrowany we wszystkich kierunkach". Niektóre przemyslenia dość bliskie moich, ale sporo też rzeczy, z którymi nie do końca mi po drodze. Zwłaszcza pod koniec książki sporo odjazdów, w których już ciężko mi było towarzyszyć, ogólnie w pewnym aspekcie przypominało mi to "fabula rasę", gdzie czasami była przekraczana granica pierdolenia od rzeczy (przy całej sympatii). Umysł outsidera z wyboru, który bierze nas za rękę i oprowadza po każdym z licznych zakamarków swojej głowy, w której toczy się życie (i co istotne: prawdziwe życie).
Robert Lewandowski pisze:Dobra, puściliście już swoje numery, a teraz wjeżdża ZBUKU
Awatar użytkownika
zemsta1kadluba
Posty: 7707
Rejestracja: 22 paź 2019, 12:50

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: zemsta1kadluba »

Michał Giedroyć - Na krawędzi krateru
Mój stary jest fanatykiem wędkarstwa genealogii, a że w wyżej wspomnianej książce przewija nasz przodek (swoją drogą niezły zawadiaka) to przeczytał ją i polecił mi. Sama książka jest pozornie opisem dziejów rodu Giedroyciów, lecz tak naprawdę łączy się to z historią świata Rzeczpospolitej Obojga Narodów- świata który już przeminął. Od ziemiańskiego życia w przedwojennej Polsce, poprzez wojenną zawieruchę i wywózki na Sybir, na szlaku po wolność śladami Andersa i pobyt w egzotycznych koloniach kończąc. Dużo jest dokładnych faktów, nazwisk i historii zwykłych ludzi, ale czyta się to lekko a dodatkowy klimat robią liczne fotografie. Zawsze lubiłem historię, szczególnie Drugiej Wojny Światowej i takiej pisanej z perspektywy ludzi, a nie historyków także szczerze polecam.
mołpy są kozackie
Awatar użytkownika
dou
Posty: 840
Rejestracja: 17 kwie 2019, 23:36

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: dou »

dou pisze: 22 wrz 2019, 23:14 Psy ras drobnych - o pobycie w psychiatryku z dużą dawką humoru i ironii, książka nagrodzona ostatnio, polecam
autorka (Olga Hund) wczoraj (27.10) otrzymała w Krakowie nagrodę Conrada za tę pozycje - nagroda przyznawana dla debiutantów
Kiedy umiera człowiek, tracimy całą bibliotekę
Użytkownicy nawiązujący do plhh na maturze: encrenoire, jajca, MalinowyJogurt, Master
Jasny pisze: 08 lip 2022, 11:20 Szkoda, że ludziom mózg nie wraca.
encrenoire

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: encrenoire »

....
Ostatnio zmieniony 28 maja 2020, 21:47 przez encrenoire, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
svnchez
Posty: 1658
Rejestracja: 18 kwie 2019, 19:45

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: svnchez »

Beata Szady - Ulica mnie woła. Życiorysy z Limy
Autorka dotyka problemu callejeros, dzieci żyjących na ulicy w Limie i okolicach. Same, bez rodziców, którymi często w wieku kilkunastu lat sami zostają, przy okazji będąc uzależnionymi od najtańszych używek, kradnąc żeby przeżyć. Stara się zgłębić ich historię, zahacza o warunki i cały ten problem oraz rozmawia z ludźmi, którzy starają się im pomóc. Nie mogę powiedzieć żeby to była słaba książka, ale generalnie spokojnie dało się wyciągnąć z tego więcej, przedstawić to wszystko ciekawiej. Czegoś takiego zabrakło; jest poprawnie, ale bez polotu. Typowe może być.
Robert Lewandowski pisze:Dobra, puściliście już swoje numery, a teraz wjeżdża ZBUKU
Awatar użytkownika
badi
BIZNESMENEL
Posty: 4791
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:13

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: badi »

na urodzinki dostałem dwie książki, które dosłownie pochłonąłem (wygłodzony byłem, bo w ostatnim czasie czytałem tylko książki o dzieciach i ojcostwie)

pierwszą z nich było: Gad. Spowiedź klawisza - Paweł Kapusta i gorąco polecam ten tytuł. czyta się jednym tchem, opisywane sytuacje są przerażające, zresztą tak samo jak cała kondycja służby więziennej w Polsce. lektura daje znacznie szersze spojrzenie na przestępczość w Polsce i pokazuje ogromne i absurdalne błędy w funkcjonowaniu całego systemu, począwszy od ustawodawców. ta książka spodoba się każdemu, zaufajcie badiemu.

potem sięgnąłem po Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej - Michał Rusinek i choć to zupełnie inny typ literatury, to książka również bardzo mnie się podobała. relacja między autorem i bohaterką przedstawiona w bardzo ciekawy sposób, książka nie ma rozdziałów, co początkowo mnie zniechęciło, ale mimo tego czyta się ją bardzo łatwo i przyjemnie. masa anegdot i kulisy pokazujące jak nagroda nobla może zmienić życie danej osoby i jej postrzeganie przez środowisko.
Awatar użytkownika
mql
Moderator
Posty: 5814
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:20
Lokalizacja: Poznań

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: mql »

Zacząłem czytać (i przeczytałem pierwszy tom) Antologię polskiego reportażu XX wieku pod red. Szczygła i zaraz lecę z drugim tomem. Parę historii, które mnie bardzo zaskoczyły i zaciekawiły (choćby tekst o przerażającym traktowaniu katolików za późnego caratu, które powodowało, że spotykali się na msze i nabożeństwa w nieregularnych odstępach czasowych, gdzieś na bagnach - w tysiące osób), parę tylko zaciekawiły (reportaż wcieleniowy Rolickiego, którego kojarzę tylko jako dziada z Trybuny), a parę razy tylko zaskoczyły (dość absurdalnie brzmiący tekst Jerzego Urbana, zakładającego fejkowe biuro matrymonialne i wyśmiewającego się z przychodzących do niego kobiet. Młody Urban pisałby na slizgawce i wrzucałby regularnie fotki w Waszych zdjęciach, wiem to). Dużo znanych i całkiem niespodziewanych nazwisk: Iłłakowiczówna, Konopnicka, Prus, Żeromski, dużo zupełnie mi nieznanych (fantastyczne reportaż Moienzi Nzadi, u wrót Konga Tadeusza Dębickiego - gościa, który prawie 100 lat temu myslał prawie jak my, w opozycji do absurdalnie rasistowskiej masy kolonistów).

Do tego staram się doczytać Zajdla i idzie mi coraz gorzej, bo niezbyt chciałbym, by mi się jego książki skonczyły (a zostalo mi jeszcze tylko Wyjście z cienia :c). Cylinder van Troffa czy Lalande 21185 nie są może aż tak dobre jak poprzednie przeze mnie czytane, ale tak czy siak jego styl pisania, jego koncepcje, to wszystko trafia do mnie w pełni (no może chciałbym, by trafiało w pełni, niektóre pomysł oparta na prawach fizyki wymagają jednak chwili, by choćby postarać się je zrozumieć). Plus tak dystopijna twórczość za PRLu, aż dziw, że dawał wtedy radę drukować.
Awatar użytkownika
svnchez
Posty: 1658
Rejestracja: 18 kwie 2019, 19:45

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: svnchez »

Piotr Lipiński, Michał Matys - Niepowtarzalny urok likwidacji. Reportaże z Polski lat 90.
Jakoś w tamtym roku zajarany tematyką kupiłem przy pierwszej okazji, teraz przeczytałem i ogólnie się zawiodłem. Reportaże przeklejone z lat '90 z Wyborczej gdzie pisali autorzy książki i nic więcej. Mam wrażenie, że ogólnie są wybrane trochę bez ładu i składu. W związku z tym dość krótkie rozdziały i akapity (ma to swoje plusy - czyta się dość sprawnie). Opis książki sugeruje zbiór reportaży o różnych kwestiach charakterystycznych dla tamtych czasów - absurdów, przemianie mentalnej społeczeństwa i znalezieniu się w nowej rzeczywistości, ogólnie klimatu lat tamtej dekady. No i w teorii poniekąd tak jest, ale reportaży stricte społecznych jak wejścia supermarketów, kombinowanie na bazarach, fascynacja UFO (rozdział zainspirował mnie do napisania tego posta, ale na darmo się rozpisałem :() nie ma aż tak wiele i jest też w moim mniemaniu sporo nudnych odbijających mocno w stronę gospodarczo-polityczną. Widziałem, że na lubimy czytać ludzie sądzą dokładnie to samo. Ogólnie nie jest to zła książka, ale jedna z takich, których nie musiałbym zatrzymać na półce.
Robert Lewandowski pisze:Dobra, puściliście już swoje numery, a teraz wjeżdża ZBUKU
Awatar użytkownika
rubinstein
Posty: 1097
Rejestracja: 22 kwie 2019, 11:21

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: rubinstein »

Morfinę Twardocha
to moja trzecia pozycja od niego, fajne te jego książki są
Awatar użytkownika
badi
BIZNESMENEL
Posty: 4791
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:13

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: badi »

ja ostatnio łyknąłem na szybko Opór Justyny Kopińskiej i o ile jestem wielkim fanem jej reportaży tak tutaj niestety się zawiodłem. niby to inspirowane jakimiś tam historiami z życia, ale jednak całość jest nieco oderwana według mnie i nie czyta się tego zbyt lekko.
Awatar użytkownika
Flisinio
Posty: 128
Rejestracja: 18 kwie 2019, 18:26

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Flisinio »

badi pisze: 09 lis 2019, 9:04 na urodzinki dostałem dwie książki, które dosłownie pochłonąłem (wygłodzony byłem, bo w ostatnim czasie czytałem tylko książki o dzieciach i ojcostwie)

pierwszą z nich było: Gad. Spowiedź klawisza - Paweł Kapusta i gorąco polecam ten tytuł. czyta się jednym tchem, opisywane sytuacje są przerażające, zresztą tak samo jak cała kondycja służby więziennej w Polsce. lektura daje znacznie szersze spojrzenie na przestępczość w Polsce i pokazuje ogromne i absurdalne błędy w funkcjonowaniu całego systemu, począwszy od ustawodawców. ta książka spodoba się każdemu, zaufajcie badiemu.

potem sięgnąłem po Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej - Michał Rusinek i choć to zupełnie inny typ literatury, to książka również bardzo mnie się podobała. relacja między autorem i bohaterką przedstawiona w bardzo ciekawy sposób, książka nie ma rozdziałów, co początkowo mnie zniechęciło, ale mimo tego czyta się ją bardzo łatwo i przyjemnie. masa anegdot i kulisy pokazujące jak nagroda nobla może zmienić życie danej osoby i jej postrzeganie przez środowisko.
Również polecam Gada, właśnie skończyłem. Kolega ojca był klawiszem i teraz lata po osiedlu lekko psychiczny, więc serio inaczej będę teraz na niego patrzył
Awatar użytkownika
dou
Posty: 840
Rejestracja: 17 kwie 2019, 23:36

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: dou »

badi pisze: 18 lis 2019, 20:20 ja ostatnio łyknąłem na szybko Opór Justyny Kopińskiej
Obłęd znaczy?
Kiedy umiera człowiek, tracimy całą bibliotekę
Użytkownicy nawiązujący do plhh na maturze: encrenoire, jajca, MalinowyJogurt, Master
Jasny pisze: 08 lip 2022, 11:20 Szkoda, że ludziom mózg nie wraca.
Awatar użytkownika
badi
BIZNESMENEL
Posty: 4791
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:13

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: badi »

taaaa
ODPOWIEDZ