Co tam ostatnio przeczytałem?

Kategoria poświęcona książkom, tekstom i dziennikarstwu.

Moderatorzy: gogi, con shonery

Awatar użytkownika
mql
Moderator
Posty: 5814
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:20
Lokalizacja: Poznań

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: mql »

props za szatańskie wersety, bo właśnie wczoraj sobie o nich pomyślałem, a gdzieś tam się kurzą na półce
AseOne
Posty: 212
Rejestracja: 16 sie 2021, 9:08

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: AseOne »

Mężczyzna imieniem Ove. Serdecznie polecam, kilka razy prychnąłem na głos, ale jest też sporo smutnych momentów.
Bakan
Posty: 1339
Rejestracja: 19 kwie 2019, 7:32

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Bakan »

Ludzka Skaza - doceniam pogłębioną psychologię bohaterów i wyrazisty styl Rotha, ale mimo wszystko sporo tu dłużyzny jednak, plus ten główny wątek
Spoiler
białego murzyna, który ma też białą siostrę murzynkę i czwórkę białych murzyńskich dzieci - bo ma farta, że tak wyszło
to nieprzyzwoicie wręcz naciągany, dobra lektura ale nic ponadto, 6/10
Awatar użytkownika
jogi
Posty: 2926
Rejestracja: 18 kwie 2019, 15:46

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: jogi »

Kubinsky pisze: 16 wrz 2021, 10:43 27 śmierci Toby'ego Obeda - w sumie myślałem, że to będzie jedynie raport z tego do jakich patologii dochodziło w szkołach z internatem w Kanadzie. okazuje się, że jest to również dość szeroko zakreślony obraz tego jak w tym państwie wygląda kwestia podejścia do rdzennych mieszkańców, temat przywłaszczania ich kultury przez białych kanadyjczyków, ukazanie różnych poglądów na tę sprawę, wykazanie wałków do jakich się dopuszczano przy wydawaniu odszkodowań dla ocaleńców ze szkół z internatem... przyjemna lektura, polecam(choć "przyjemna" to może nie najlepsze słowo. przy niektórych opisach tego co działo się w szkołach byłem mocno rozjebany emocjonalnie. aż ciężko uwierzyć, że to nie jest fabuła jakiegoś porytego horroru psychologicznego tylko, że wydarzenia te miały miejsce w rzeczywistości).
Cz4rny1337 pisze: 11 kwie 2023, 18:39 Czytam te 27 śmierci Tobyego Obeda - jasny kurwa gwint, tyle Wam powiem
Chłopaki napisali wyżej wszystko. Ja na koniec się tylko zamyśliłem, tak w oderwaniu od treści książki, że tacy ludzie co piszą takie książki muszą mieć bardzo ciekawe życie. Kobita wyjeżdża z rodziną na kilka lat do Kanady gdzie gada z nativami, chodzi po bibliotekach, sądach, kawiarniach, spotkaniach, wiecach i innych parlamentach i pisze dobrą książkę, która jest dobrem samym w sobie, bo piętnuje zło i pokazuje jak to zło może się odkładać w tkance społecznej na pokolenia i żyje z tego i ma pewnie w chuj bezcennej satysfakcji.
Natomiast z moich oczekiwań nie spełniło się jedno -
Spoiler
miałem nadzieję, że autorka dojdzie do sedna oportunizmu papy Francesco w tej kwestii.
Yakuza not mafia, Yakuza wa kazoku.
Awatar użytkownika
badi
BIZNESMENEL
Posty: 4792
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:13

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: badi »

jogi pisze: 13 lip 2023, 8:01 27 śmierci Toby'ego Obeda
też polecam w chuj
Awatar użytkownika
many-s
Posty: 1792
Rejestracja: 17 kwie 2019, 18:06

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: many-s »

Ubik - stare ale jare
Awatar użytkownika
badi
BIZNESMENEL
Posty: 4792
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:13

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: badi »

Mechanik. Kulisy padoku F1 i tajemnice rywalizacji - polecam fanom F1
Imperium bólu. Baronowie przemysłu farmaceutycznego - polecam każdemu
Schron przeciwczasowy - nie podeszła mi
Jak się dogadać z nastolatkiem - bardzo dobrze napisana
Niechciani, nielubiani. Warszawski rap lat 90. - mimo że nie znam twórczości opisywanych w niej artystów to klimacik spoko i przyjemnie się czytało
Awatar użytkownika
con shonery
Moderator
Posty: 5984
Rejestracja: 18 kwie 2019, 9:18

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: con shonery »

Wpadam zostawić propsa Elizie Orzeszkowej za powieść „Cham”, dawno na mnie nic we mnie tylu emocji nie wywołało i nie zrobiło takiego wrażenia.
Awatar użytkownika
con shonery
Moderator
Posty: 5984
Rejestracja: 18 kwie 2019, 9:18

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: con shonery »

Trzy dni później wrażenie nieco zatarł Meir Ezofowicz tej samej autorki. Tym razem z polskiej wsi przeniosła mnie do żydowskiego miasteczka, znów nie mogłem oderwać się od lektury. Niesamowite są jej opowieści, stałem się fanem Orzeszkowej :bowdown:
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6494
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Jose »

Krw w liceum nienawidziłem zarówno za Nad niemnem, jak i za Gloria Victis, choć z drugiej strony dojrzewam do niektórych lektur, jak i do polskiej klasyki, np. niedawno czytałem Jerzego Andrzejewskiego, no i dojebańczyk, spojrzę i na Orzeszkową innym okiem w takim razie
Awatar użytkownika
con shonery
Moderator
Posty: 5984
Rejestracja: 18 kwie 2019, 9:18

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: con shonery »

Właśnie zacząłem ostatnio od Nad niemnem, którego w szkole nawet nie próbowałem czytać przez renomę najnudniejszej książki ever i o dziwo teraz spodobało mi się, ciekawie było spojrzeć na życie mniej i bardziej ubogiej szlachty, ich stosunek do chłopów i pierwsze podrygi równościowych idei. Ale Cham wjechał z buta i ubłocił ten jednak trochę sielankowy widoczek nadniemeński, przeciągnął po ścianach ciasnych chat i pokazał więcej kolorów życia, choć ciemniejszych. Meir Ezofowicz z kolei zabiera do innego świata i to dosłownie, bo świata już nie istniejącego - odizolowane żydowskie miasteczko gdzieś na wschodnich równinach, rządzące się prawami i tradycjami obcymi nawet współczesnym Orzeszkowej, a co dopiero nam. Historia Meira ma w sobie ciężar z Chama i pokrzepienie z Nad Niemnem*, sam nie wiem co bym polecał bardziej na początek.

*Pokrzepienie to gorzkie, znając późniejsze losy tych ziem i ich mieszkańców
Awatar użytkownika
Bunnymen77
Posty: 1739
Rejestracja: 27 kwie 2019, 18:10

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Bunnymen77 »

Też w tym roku przeczytałem pierwszy raz w życiu Nad Niemnem :D a teraz na dniach będę zaczynał Chłopów, chce skończyc przed pójściem do kina na ekranizację spód ręki twórców Twojego Wincenta.


Skoro się podobało, to koniecznie sprawdź Nadberezyncow, bije na głowę Nad Niemnem, moja absolutna topka wśród powieści.
Awatar użytkownika
con shonery
Moderator
Posty: 5984
Rejestracja: 18 kwie 2019, 9:18

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: con shonery »

Dzięki, zapowiada się interesująco. Chłopów czytałem rok temu, niby podobało mi się ale po dwóch porach roku zrobiłem przerwę na coś innego i już nie wróciłem. Ale kiedyś skończę, wierzę.
Awatar użytkownika
Bunnymen77
Posty: 1739
Rejestracja: 27 kwie 2019, 18:10

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Bunnymen77 »

Takie przerwy są najgorsze, ja po nich muszę czytać książkę od początku, co mnie skutecznie demotywuje.
Awatar użytkownika
con shonery
Moderator
Posty: 5984
Rejestracja: 18 kwie 2019, 9:18

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: con shonery »

Za to bez przerwy przeczytałem kolejną książkę Orzeszkowej... Marta to kolejna ciężarówka pędząca na czołówkę z dobrym humorkiem. Tym razem przenosimy się do Warszawy i śledzimy losy samotnej matki, która dotąd żyła pod bezpiecznym kloszem opieki męża i nagle musi utrzymać siebie i małą córeczkę. To sobie wybrałem wakacyjne lektury...
Awatar użytkownika
Jiigsi
good kid
Posty: 6840
Rejestracja: 18 kwie 2019, 14:20
Lokalizacja: u jasnego w klubie

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Jiigsi »

bracia karamazow :bowdown: cóż to była za przygoda
last.fm

She gon' make me feel nice, jiggy jiggy on deck
I got bare gyal 'round, jiggy jiggy on deck
Awatar użytkownika
badi
BIZNESMENEL
Posty: 4792
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:13

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: badi »

badi pisze: 18 lip 2023, 9:54 Imperium bólu. Baronowie przemysłu farmaceutycznego - polecam każdemu
nieprawdopodobna praca dziennikarska i sama historia, która jest opowiadana jest nieprawdopodobna i wiele mówi o funkcjonowaniu obecnego świata. dawno nic lepszego nie przeczytałem
Awatar użytkownika
fromage
Posty: 3907
Rejestracja: 07 gru 2020, 20:01

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: fromage »

Polecam Roberto saviastano Gomorrah I jak toxic waste gowno wrzucali w somaliie w 80s
Chief Keef pisze: I'm so fly, I'm so fly, in Hawaii eating Thai
You gotta pay me for a comment, and that comment might be why
Asian ho, say she think I'm nice, why 'cause I eat rice?
Bitch, I'm mean, go and get your things, you can spend the night
Awatar użytkownika
Luxair
Posty: 4039
Rejestracja: 24 kwie 2019, 19:38

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Luxair »

Cormack McCarthy (RIP) - Droga
No nie wiem, po ograniu TLOU, TLOU2 i DLC oraz obejrzeniu "Drogi" z Aragornem (oraz miliona innych postapo), książka nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia. Większość fabuły to mozolne przedzieranie się przez śnieg i błoto, stealth przed grasującymi gangami i lootowanie pustostanów. Dodatkowo zero informacji na temat przyczyn katastrofy. Meh.

Haruki Murakami - Podziemie
Zbiór wywiadów z ofiarami ataku sarinem w tokijskim metrze w 1995 - oraz z członkami sekty Aum Shinrikyo. Na początku dobrze się czyta - zwłaszcza kiedy losy poszczególnych osób się przeplatają - ale japoński Coelho powinien był wybrać ich paręnaście, a nie kilkadziesiąt, bo potem to już wszystkie lecą według tego samego schematu: w dzień ataku miałem X lat, od X lat pracowałem w firmie X, jechałem do X, był tłok, nagle poczułem drapanie w gardle, myślałem że X, karetki nie przyjeżdżały, był chaos, do dzisiaj mam jeszcze problemy zdrowotne z X; nie czuję nienawiści do sprawców. Najciekawsze są oczywiście wywiady z członkami sekty (nie zamieszanymi w sam zamach), ale zajmują tylko ułamek książki. Mało autorskiego komentarza. 6/10.

Jewgienij Zamiatin - My
Świetna antyutopia z 1920 r. (!), która w wyraźny sposób zainspirowała i Nowy, wspaniały świat, i Rok 1984; nie wiem nawet czy nie lepsza od obu. Na pewno na uwagę zasługuje język głównego bohatera, łączący laikową grafomanię rodem z Glidera z metaforami matematyczno-mechanicznymi (np. wewnętrzny konflikt nazywa pierwiastkiem z -1). Jest też tam wiele ironii, autor wydaje się patrzeć na miotającego się protagonistę z dobrotliwym politowaniem, czego w ultrapoważnych antyutopiach nie uświadczymy (a raczej w Brazil). 8/10!
Koks i dziwkę brałeś cichcem
Polizałeś pizdę, popijałeś Żywcem
lll
Posty: 1557
Rejestracja: 12 paź 2019, 0:34

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: lll »

Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka?
Bardzo spoko książka. Może nie jest rewolucyjna, ani nie głosi żadnych wywrotowych tez, ale pozwala sobie ułożyć w głowie podejście do różnic poglądów. Temat polityka na forumku byłby piękniejszym miejscem jakby każdy ją przeczytał przed postingiem. Na lekki minus - dużo przypisów i to miejscami takich dłuższych, trochę to burzy flow czytania. Warto.
ODPOWIEDZ