Thimeo Stereo Tool za free - odśwież swoje lo-fi bity

Dział przeznaczony dla osób zajmujących się produkowaniem muzyki. Porady, dyskusje oraz wskazówki techniczne.

Moderator: gonny_trebor

Nerwowy
Posty: 176
Rejestracja: 23 cze 2020, 17:31

Thimeo Stereo Tool za free - odśwież swoje lo-fi bity

Post autor: Nerwowy »

Zaraz obok Unchirp, moje nowe ulubione VST, np. dla każdego, kto ma kompleks, bo myśli, że jak sampluje z mp3, to jest "h* nie producent".

Thimeo Stereo Tool
Poszerzanie stereo to tylko jedna z kilkunastu opcji. Kompleksowe usuwanie artefaktów kompresji audio (dellsifier), wyciąganie detali ze smutnych miksów jak żaba w deszczu (Absolute Highs), wyrównywanie głośności, a także naprawianie dynamiki utworów które ktoś zgwałcił kompresorem (AGC, declipper), do tego kilka kompresorów, dynamiczne EQ (coś jak w darmowym TDR Nova), trzy wtyczki do wyciągania basu.

Ogólnie warto sobie usiąść na spokojnie do tego z jakimś kawałkiem, włączyć tryb extreme tweaker, i sobie ze wszystkich wtyczek i ich ładnie rozkminionych ustawień potworzyć trochę presetów, by wynaleźć sobie kilka uniwersalnych na dane sytuacje. Wszystkie wtyczki są zintegrowane w jednym oknie.

Ogólnie efekt tych zabiegów jest taki, że zyskujemy z audio obciętego między 16-19kHz jak w mp3 192, równomiernie, w pełni wypełnione pasmo do 22kHz (44) i 48 (96).
Także z zapiaszczonych starych zamulonych nagrań z winyli nagle wyciągają się takie detale, że czasem skórka cierpnie.

Jak tego używać za free?
Wersja dla Winampa darmowa.
Zatem wystarczy mostek z Winampowego DSP do VST 32 bit i wszystko śmiga w DAW (darmowo bez delosifier, advanced clipper, i Auto EQ, Natural Dynamics, ale to przy tym wszystkim szczegół, i można potestować z watermarkami).

Mostek
https://hydrogenaud.io/index.php/topic,55441.0.html
DSP
https://www.stereotool.com/download/
Intrukcja
Wrzuć wa_dsp.dll i plugin.ini do tego samego folderu z wtyczkami VST, edytuj ścieżkę do Thimeo w ini.
Jeśli Thimeo się nie pojawi (co jest najbardziej prawdopodobne) umieść plugin.ini z poprawną ścieżką w pobliżu mostka VST 32 bit twojego DAW. Może to być np. katalog główny Twojego DAW (jeśli otworzysz 32-bitowy plugin w DAW, proces mostu może być widoczny w menedżerze zadań, więc możesz znaleźć tam jego lokalizację (klikacie Otwórz lokalizację pliku) i umieścić ini obok w tym samym folderze).
Kiedy Thimeo się pojawi, nie zamykaj go, w przeciwnym razie nie pojawi się ponownie podczas ręcznego wywołania, aż do ponownego uruchomienia projektu w DAW, kiedy pojawi się na starcie.

Ograniczeniem DSP/mostka jest to, że działa w 16 bitach, ale wciąż brzmi wystarczająco dobrze.
Warto!
Ostatnio zmieniony 03 gru 2022, 17:48 przez Nerwowy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Addicted
Posty: 1789
Rejestracja: 11 maja 2019, 10:44

Re: Thimeo Stereo Tool za free - odśwież swoje lo-fi bity

Post autor: Addicted »

Dzięki za wrzutkę, pozdro :)
wklz

Re: Thimeo Stereo Tool za free - odśwież swoje lo-fi bity

Post autor: wklz »

Nerwowy pisze: 01 gru 2022, 4:28 Ogólnie efekt tych zabiegów jest taki, że zyskujemy z audio obciętego między 16-19kHz jak w mp3 192, równomiernie, w pełni wypełnione pasmo do 22kHz (44) i 48 (96).
Jak czegoś nie ma w materiale to tego nie odzyskasz. Możesz najwyżej uwydatnić to co zostało po kompresji stratnej, ale to nie jest "w pełni wypełnione pasmo". Tak czy inaczej uczulam na aliasing, jeśli pracujecie w 44.1 i robić jakiś "extreme tweaking".


Myślałem, że to jakieś narzędzie do stereo imagingu, ale z tego co piszesz to mniej zachodu będzie z użyciem enhancera/saturacji i multibandów.

Dodano po 1 minucie 21 sekundach:
W ogóle ciekawy ten Unchirp, ciekawe czy RX ma coś takiego

E: ma :)
Nerwowy
Posty: 176
Rejestracja: 23 cze 2020, 17:31

Re: Thimeo Stereo Tool za free - odśwież swoje lo-fi bity

Post autor: Nerwowy »

Nie będę się wymądrzał ale przyznam, że wytłumaczenia z perspektywy fizyki i inżynierii mnie średnio interesują w porównaniu do tego, co słyszę, tak samo jak mniej to co widzę w Speku, choć jeśli ma to swoje odzwierciedlenie wizualne, to nie będę narzekał.

Unchrip+Stereo Tool sobie w tandemie świetnie sobie radzą do ratowania mocno skompresowanego materiału i dobrze się dopełniają. W ST jest też kompresja multibandowa, jest poszerzanie stereo, ale jasna sprawa, to nie są jedyne rzeczy których używam.

Tak, z ratowaniem kiepskich nagrań jest mnóstwo zachodu, i tutaj raczej nie ma kompromisów i generalnie tutaj potrzebne są wszystkie ręce na pokład. W zasadzie właśnie z powodów wspominanych post wyżej.

Z jeszcze fajnych narzędzi do ratowania spektrum, które robią dobrą robotę jest SoundForge Cleaning Lab i moduły Briliance i Sound Cloner>Brighten Internet Sources. Połączenie wszystkich czterech, i do tego różnych wtyczek - również do stereo imagingu, dają w miarę niezłe efekty, ale wymaga to czasem naprawdę sporo zachodu.

Zastosowania:
- remastery starych soundtracków w 22kHz i nie tylko
- poprawianie brzmienia wyseparowanych instrumentali z AI z np. GSEP 2 stem
- stem mastering z rozmiksów 4 stem (GSEP, Demucs 4) - instrumentale i/lub remastery kawałków bez dostępu do ścieżek (choć powiedzmy, da się też robić top down mixing na całym tracku korzystając z tych narzędzi, as zdecydowanie lepiej pozbyć się wcześniej wokalu, a najlepiej zrobić pełny rozmiks do 4 stemów, a nawet dalej rozmiksować drumsy przez FactorSynth czy DeepAudio).
- miks/master mających się ukazać utworów - nadawanie nowego kolorytu lo-fi bitom, zmienianie ich praktycznie nie do poznania w niektórych przypadkach
- w połączeniu z RX8-10 Music Editor ratowanie podle zarejestrowanych wokali na tanich majkach z szumami, pogłosem, i słabą jakością, ratowanie kiepskiego przebijania się takich wokali przez miks - próba nadawania temu wszystkiemu jakości a'la studyjnej.
Ale tu jeszcze sporo narzędzi i wtyczek by trzeba wymienić do tego wszystkiego.

FabFilter Saturn może się okazać tu jeszcze przydatny (nie testowałem)

Nie ma iZotope nic podobnego typowo do Thimeo Stereo Tool (delosifier, Absolute Highs) i Unchirp?
wklz

Re: Thimeo Stereo Tool za free - odśwież swoje lo-fi bity

Post autor: wklz »

Nerwowy pisze: 02 gru 2022, 18:42 wytłumaczenia z perspektywy fizyki i inżynierii mnie średnio interesują w porównaniu do tego, co słyszę
Mnie też. Piszę dokładnie o wrażeniach słuchowych, a jakieś ekstremalne podbijanie pasma, które odbija się na fazowości materiału i wpływa na niższe części spektrum to się powinno rozumieć samo przez się.


Wolę mieć wpływ na materiał i wiedzieć dokładnie co robię i jaki to przynosi rezultat.


Nerwowy pisze: 02 gru 2022, 18:42 mocno skompresowanego materiału
Ustlamy - mówisz o kompresji w sensie danych, a nie kompresji dynamiki sygnału?



Nerwowy pisze: 02 gru 2022, 18:42 SoundForge Cleaning Lab i moduły Briliance i Sound Cloner>Brighten Internet Source
Do sprawdzenia.

Ja się trochę czepiam ale to dlatego, że w przypadku restauracji nagrań ważne są precyzyjne narzędzia, a nie polepszacze.





Nerwowy pisze: 02 gru 2022, 18:42 FabFilter Saturn może się okazać tu jeszcze przydatny (nie testowałem)

Nie ma iZotope nic podobnego typowo do Thimeo Stereo Tool (delosifier, Absolute Highs) i Unchirp?
Saturn to saturacja, używałem kiedyś ale teraz mam o wiele mocniejsze narzędzia.


iZotope ma wspomniany wcześniej system RX, polecam. Używam nawet na dobrych nagraniach wokali - spontaniczne mlaśnięcia i specyficzne oddechy czasami traktuję tymi modułami jeszcze przed głębszą edycją w DAWie.








Na koniec, a propos pracy nad remasterami i patentami z AI, sprawdź sobie Heńka

Nerwowy
Posty: 176
Rejestracja: 23 cze 2020, 17:31

Re: Thimeo Stereo Tool za free - odśwież swoje lo-fi bity

Post autor: Nerwowy »

Akurat mówiłem o kompresji stratnej kodeków (np. wspomniane mp3 192 i odcięcia na 16-19kHz, które można wypełnić - ale to nawet od 11kHz się da robić).

Na dużą kompresję dynamiki też jest tam płatny całkiem udany feature w Thimeo Stereo Tool - wspominany AGC, i do tego też declipper - prawdopodobnie trochę lepsze niż -

Relife, kiedyś dostępne darmowo w wersji 1.41, które jednak działa tak samo na oba kanały i trzeba ręcznie rozdzielać dla najlepszego efektu z tego co kojarzę.

Jest jeszcze ponoć w miarę dobrze działający declipper wbudowany w Audacity co ciekawe, który działa ponoć w miarę podobnie do Relife (naprawa kompresji pod korek).

Dzięki za link.
A RXowi się przyjrzę, choć mam ich RX 9 Editor, tak z takich rzeczy do restoracji jest tam z grubsza -

Spectral Recovery jako najbliżej analogiczne narzędzie do Unchrip czy Absolute Highs/delosifier z Thimeo Stereo Tool, czy to co wymieniałem z SoundForge, ale jakoś ten Spectral Recovery nie porywa, ot potrafi być pożyteczne, ale nie gra pierwszych skrzypiec jak cała reszta którą wymieniłem pod moje potrzeby.
Podobno w wersji 10 coś tam poprawili ten feature, ale nie planuję upgrade'u.

Jeżeli chodzi o resztę rzeczy do filtrowania w stylu dehisser, decklicker itp. poza wokalami, to częściej korzystam z SoundForge, bo tu pluginy są lekkie, wszystkie można mieszać razem w czasie rzeczywistym dostosowując parametry w locie, nie rozjeżdżają ścieżek, nie wprowadzają latencji, poszczególne regiony łatwiej łączyć po nałożeniu efektów. RX nie wszystkie pluginy też ma dostępne jako VST, a ich Music Rebalance w RX8-10 to Spleeter, tylko oparty o modele 22kHz zamiast 16kHz, ale Demucs 4 czy GSEP zostawiają to daleko w tyle.
wklz

Re: Thimeo Stereo Tool za free - odśwież swoje lo-fi bity

Post autor: wklz »

Nerwowy pisze: 03 gru 2022, 14:25 Jeżeli chodzi o resztę rzeczy do filtrowania w stylu dehisser, decklicker itp. poza wokalami, to częściej korzystam z SoundForge, bo tu pluginy są lekkie, wszystkie można mieszać razem w czasie rzeczywistym dostosowując parametry w locie, nie rozjeżdżają ścieżek, nie wprowadzają latencji, poszczególne regiony łatwiej łączyć po nałożeniu efektów. RX nie wszystkie pluginy też ma dostępne jako VST, a ich Music Rebalance w RX8-10 to Spleeter, tylko oparty o modele 22kHz zamiast 16kHz, ale Demucs 4 czy GSEP zostawiają to daleko w tyle.
No to ja właśnie korzystam z RX editora (od wersji 5 nie robię updatów).
Soundforge ma jednak szersze zastosowanie (a raczej inne, bo to jest program edycyjny, więc po prostu używasz w nim VSTków), a RX to dla mnie bardzo intuicyjna sprawa - wyszukuję co nie bangla, zaznaczam, dłubię z preview, przetwarzam i voila. Później nadpisuję oryginalny plik, który mi się już automatycznie podmienia w sesji. Sprzedałem właśnie jedną ze swoich tajemnic przyspieszających pracę :)
Nerwowy
Posty: 176
Rejestracja: 23 cze 2020, 17:31

Re: Thimeo Stereo Tool za free - odśwież swoje lo-fi bity

Post autor: Nerwowy »

To jest dobry pomysł. Sam tak czasem robię W SoundForge też się tak da, ale pod warunkiem, ze jest ten sam format, częstotliwość i głębia bitowa. Ja na ogół zmieniam nazwę pliku audio i program pyta na starcie projektu o ścieżkę i wtedy wybieram nową i wtedy na ogół jest mniej problemów i nie działa to tylko jeśli oryginalna ścieżka była wcześniej w projekcie w mp3.
Soft jest nie tyle stricte edycyjny, bo z biedy do ośmiu ścieżek można tam próbować miksować i na upartego jest tam wszystko do tego potrzebne, choć lepiej mieć więcej tego wszystkiego (zarówno ścieżek jak i pluginów).
wklz

Re: Thimeo Stereo Tool za free - odśwież swoje lo-fi bity

Post autor: wklz »

Pierwszą styczność z Sound Forgem miałem w 2011 bodajże, kiedy jeszcze był darmowy, markowany przez Sony (tak jak wówczas ACID :) )
Na studiach robiliśmy na nim miksy, jingle, edycję lektorską, ale to wszystko na zasadzie edycji inwazyjnej. Szybka robota i dalej.
Ostatnio patrzyłem, że jest tam dużo więcej możliwość ale szczerze to już mam tak poukładanego Reapera, że nie ma sensu sięgać po cokolwiek dodatkowego. Wystarczy mi nerwów na abletona, co zajebał szpagat na wan dama i chujowo się już na nim robi rzeczy, które kiedyś były intuicyjne.
ODPOWIEDZ