Co tam ostatnio przeczytałem?

Kategoria poświęcona książkom, tekstom i dziennikarstwu.

Moderatorzy: gogi, con shonery

Awatar użytkownika
Peyton
Posty: 640
Rejestracja: 01 maja 2019, 23:56
Lokalizacja: Krk

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Peyton »

Widząc, że na HBO GO są już od jakiegoś czasu "Mroczne Materie" na podstawie książek P.Pullmana, wziąłem się za trylogię, którą właśnie kończę. Fajne i lekkie, chociaż miejscami zbyt mało logiczne akcje postaci i za bardzo teenage. No ale taki rodzaj izi fantasy też czasem wchodzi dobrze.
Awatar użytkownika
formaszczytu
Posty: 2111
Rejestracja: 29 wrz 2019, 15:46
Lokalizacja: SKI

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: formaszczytu »

Skończyłam Justyna Kopińska - Obłęd. Cytując moją opinię z lubimyczytac i goodreads:
Justyna Kopińska - to nazwisko wyrobiło sobie u mnie taką markę, że kupuję jej książki bez większego namysłu. Zdecydowanie jest królową polskiego reportażu (wśród obecnie wydających). W tej pozycji starała się zmienić gatunek na powieść. Właśnie... Starała. Mam wrażenie, że chciała opisać sytuację w jednym z polskich szpitali, ale chciała uniknąć konsekwencji prawnych, więc ubrała całość w taką, a nie inną formę. Ot, zwykłe czytadło. Książka na jeden wieczór, czyta się bardzo szybko, chociaż czasem można się pogubić i trzeba wracać do niektórych akapitów. Fanom polecam jedynie wypożyczyć, ja kupiłam i zdecydowanie żałuję, czułam się jakbym czytała kogoś zupełnie innego.
Aktualnie kończę Czesław Kaszubkiewicz - Patomorfologia chorób zakaźnych zwierząt ale to raczej nic ciekawego z perspektywy osób, których to nie interesuje.
Zaczęłam: Paweł Reszka - O znieczulicy polskich lekarzy - kiedyś miałam do niej podejście, ale nie wiedzieć czemu przerwałam.
Magda Mieśnik, Piotr Mieśnik - Prostytutki, tajemnice płatnej miłości na audiobooku. Cholernie ciężka pozycja, przyjaciółka powiedziała, że zdarzyło jej się przy niej nawet płakać.

Bolo pisze: 08 maja 2020, 22:44 Forma przeora ci życie i pole.
https://www.last.fm/pl/user/parodyofzombie
https://www.instagram.com/deprawacja/
Awatar użytkownika
scam_sakawa
Posty: 4819
Rejestracja: 24 kwie 2019, 8:43
Lokalizacja: białystok dziwko

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: scam_sakawa »

Przeczytałem Warszawa wciąga. Tu byłem. Tu ćpałem. Tu piłem. Przewodnik po warszawskich klubach - przyjemny, niezobowiązujący zbiór charakterystyki warszawskich klubów. To nie jest książka, która w zamyśle ma się silić na ambitną i tak jest w istocie. Doskonale natomiast obrazuje warszawskie życie znudzonych artystów i w zasadzie wszystkich innych grup społecznych.

Irytujące są lewackie przydługawe opisy niektórych lokali i ta nachalna maniera emanowania światopoglądem autora, ale poza tym czyta się naprawdę sprawnie. Miejsca nieco chaotycznie przeplatają się z linijkami o używkach czy historycznymi dla pisarza anegdotkami, ale mi ten zabieg się akurat podoba.

Znamiennym i mocnym argumentem za jest fakt, że kilka person pada z imienia i nazwiska, bez żadnej cenzury i strzałów w niebo.
Kilka merytorycznych błędów też się nadarzyło jak choćby pomylenie Outro z Polski Sen Malika.

Mimo wszystko, sympatyczna pozycja na leniwy wieczór, lekka i przystępna dla nie-fana wyszukanej literatury.

[mention]Ablazir[/mention] - tl;dr - przeczytałem i spoczko, śmiało możesz odpalić.
Ostatnio zmieniony 04 kwie 2020, 23:15 przez scam_sakawa, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystkie moje posty są wyłącznie fikcją literacką i nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości.
Awatar użytkownika
Ablazir
Posty: 3264
Rejestracja: 19 kwie 2019, 20:01

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Ablazir »

Dzięki za cynk :cool:
Obrazek
Awatar użytkownika
svnchez
Posty: 1658
Rejestracja: 18 kwie 2019, 19:45

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: svnchez »

formaszczytu pisze: 03 kwie 2020, 12:49 Magda Mieśnik, Piotr Mieśnik - Prostytutki, tajemnice płatnej miłości na audiobooku. Cholernie ciężka pozycja, przyjaciółka powiedziała, że zdarzyło jej się przy niej nawet płakać.
czy ja wiem czy taka cholernie ciężka? powszechnie wiadomo jakimi prawami rządzi się ten świat; sam reportaż spoko, cały biznes pokazany od różnych stron

Magda Omilianowicz - Bestia. Studium zła
Historia Leszka Pękalskiego, którą już kiedyś zgłębiałem w dokumentach, ale dobrze sobie przypomnieć całą jego postać i szerszy kontekst sprawy. Kilka lat po moim pierwszym kontakcie z jego osobą zaczęła się ta cała jazda w mediach na temat wyjścia z więzienia i dzisiaj już wiemy, że nie wyszedł na wolność, ale książka nie skupia się jedynie na zbrodniach samych w sobie, co też na sytuacji prawa wobec takich ludzi i bezradności prawnej w kontekście udowodnienia wszystkich czynów. W sumie cała sprawa jest niesamowita, lekko upośledzone popychadło w dość inteligentny sposób poruszające się w świecie zbrodni, klimat początku lat dziewiećdziesiątych, no czułem się jakbym podglądał to wszystko przez dziurkę od klucza albo w jakichś goglach vr zmieniając sobie światy, raz idąc za nim i patrząc jak wyskakuje z lasu, innym razem siedząc i słuchając opowieści ludzi u których pomieszkiwał, albo podglądając sytuację w mieście zaraz po zbrodni. Propsy dla autorki, choć na początku podchodziłem do książki dość sceptycznie. Ale Fajbusiewicz dobrze mowi: nie ma co robić z nich celebrytów.
Robert Lewandowski pisze:Dobra, puściliście już swoje numery, a teraz wjeżdża ZBUKU
wiciu
Posty: 156
Rejestracja: 19 kwie 2019, 22:15

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: wiciu »

svnchez pisze: 05 kwie 2020, 16:04

Magda Omilianowicz - Bestia. Studium zła
Gdzie to można dostać w wersji klasycznej - papierowej? Przeczesałem wczoraj cały internet i wszędzie tylko audiobooki.
Awatar użytkownika
svnchez
Posty: 1658
Rejestracja: 18 kwie 2019, 19:45

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: svnchez »

Wydaje mi się, że jeszcze do niedawna często widziałem stacjonarnie w galeriach, więc może tam jak skończy się zamieszanie z wirusem
Robert Lewandowski pisze:Dobra, puściliście już swoje numery, a teraz wjeżdża ZBUKU
Bakan
Posty: 1354
Rejestracja: 19 kwie 2019, 7:32

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Bakan »

Sto Lat Samotności- rzucam to po 20 rozdziale bo nie jestem w stanie tego przełknąć ani poprzez czytanie ani przez audiobooka, wartości rozrywkowej nie ma to jak dla mnie żadnej a mądrzejszy po tym też raczej nie będę, dawno żadna książka mnie tak nie odrzuciła, miał ktoś tak?
Johnny

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Johnny »

W połowie "Lodu" Dukaja, ale mimo wszystko dobrnąłem do końca
Awatar użytkownika
jogi
Posty: 2966
Rejestracja: 18 kwie 2019, 15:46

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: jogi »

Bakan pisze: 07 kwie 2020, 20:42 Sto Lat Samotności- rzucam to po 20 rozdziale bo nie jestem w stanie tego przełknąć ani poprzez czytanie ani przez audiobooka, wartości rozrywkowej nie ma to jak dla mnie żadnej a mądrzejszy po tym też raczej nie będę, dawno żadna książka mnie tak nie odrzuciła, miał ktoś tak?
miałem tak samo z tą książką
Yakuza not mafia, Yakuza wa kazoku.
Awatar użytkownika
svnchez
Posty: 1658
Rejestracja: 18 kwie 2019, 19:45

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: svnchez »

Ja z początku miałem drobne wątpliwości, ale brnąłem dalej i dość szybko zacząłem bawić się świetnie; warsztatowo wszystko poprowadzone wybitnie, a rodzinka tych wariatów i kolejne wydarzenia na duży plus. Pojedynek na jedzenie między Aurelianem II i Elefantą :bowdown:
No ale na pewno jest nie dla każdego i jeśli nie widać światełka w tunelu to lepiej odpuścić.
Robert Lewandowski pisze:Dobra, puściliście już swoje numery, a teraz wjeżdża ZBUKU
nigdyniebralemkoksu
Posty: 194
Rejestracja: 22 maja 2019, 17:09

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: nigdyniebralemkoksu »

Ja dobrnąłem do końca, ale męka straszna również, chociaż na początku zaintrygowała.
Bakan
Posty: 1354
Rejestracja: 19 kwie 2019, 7:32

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Bakan »

Druga sprawa to to, czy to możliwe, że audiobook tego trwa 17 godzin? Tak podaje mi apka Empiku ale to absurd jakiś raczej. Mój pierwszy audiobook w życiu więc brak rozeznania ale śmierdzi coś...
zuperhero
Posty: 1682
Rejestracja: 06 maja 2019, 22:08

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: zuperhero »

kurde
svnchez pisze: 07 kwie 2020, 21:22 Ja z początku miałem drobne wątpliwości, ale brnąłem dalej i dość szybko zacząłem bawić się świetnie; warsztatowo wszystko poprowadzone wybitnie, a rodzinka tych wariatów i kolejne wydarzenia na duży plus. Pojedynek na jedzenie między Aurelianem II i Elefantą :bowdown:
No ale na pewno jest nie dla każdego i jeśli nie widać światełka w tunelu to lepiej odpuścić.
momentami męczył bułę ale generalnie z tego co pamiętam (czytałem ~5 lat temu) to głównie dzięki humorowi i kreacji tego semi-bajkowego świata w formie ciekawej dla dorosłych, zleciało mi szybko i przyjemnie
Awatar użytkownika
JKG
Posty: 61
Rejestracja: 03 wrz 2019, 19:58

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: JKG »

Trylogia Vernon Subutex - mimo słabszej 2 części i końcówki która nic nie wniosła, a tylko mnie rozdrażniła, bardzo mi się podoba jak i co pisze Despendes.
Inni Ludzie - Ja rozumiem, że jest to studium języka, a pisanie książki wielokrotnymi to nie jest łatwa rzecz, ale czyta się to czasami jakby to pisał Oskar po udarze. imo nie poradziła sobie Masłowska z tym co sobie wymyśliła.
"Technically, alcohol is a solution" - Elon Musk
Bakan
Posty: 1354
Rejestracja: 19 kwie 2019, 7:32

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Bakan »

Awatar użytkownika
knarku
Posty: 1729
Rejestracja: 17 kwie 2019, 20:33
Lokalizacja: Nijmegen

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: knarku »

Głupcy umieraja od Mario Puzo
Spoiler
Spodziewalem sie troche brudniejszej ksiazki a po przeczytaniu wyszlo, ze jest to dosyc rozbudowana, interesujaca powiesc mimo, ze to bylo nie do konca to czego od tej ksiazki oczekiwalem. Jest pare rozbudowanych watkow, wiecej tu takiego opisywania powiedzmy poszczegolnych polswiatkow niz jakiegos gangsterskiego zycia na co sie na poczatku nastawialem. Nie najgorsza pozycja, od Puzo na pewno cos jeszcze w przyszlosci sprawdze tylko zorientuje sie co ma bardziej uliczny klimat, bo tutaj jakos nic mnie nie zszokowalo ani nie wkrecilo na tyle zebym nie mogl przestac czytac, bo watek mnie pochlonal. Jakichs ciekawszych watkow z kasynem i uzaleznieniem od hazardu tez nie zaobserwowalem, troche zawod.
Bakan
Posty: 1354
Rejestracja: 19 kwie 2019, 7:32

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Bakan »

Jądro Ciemności (audio)- podoba mi się ten cały klimat wokół postaci Kurtza i kolejno odkrywane puzzle ale brakuje mi w tej książce punktu kulminacyjnego, doceniam jej egzystencjonalne rozważania, które tutaj są pewnie najbardziej istotne ale efektu wow zabrakło, 7/10
Awatar użytkownika
scam_sakawa
Posty: 4819
Rejestracja: 24 kwie 2019, 8:43
Lokalizacja: białystok dziwko

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: scam_sakawa »

Słowik. Skazany na bycie gangsterem - dla fanów tematyki wojny mafijnej Warszawy przełomu wieków na pewno interesująca pozycja.

Czytało mi się to dość sprawnie, irytowały mnie jedynie często wymijające odpowiedzi, ale ze względu na ich autora byłem w stanie je zrozumieć.
Wszystkie moje posty są wyłącznie fikcją literacką i nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości.
Awatar użytkownika
KejMart
Posty: 335
Rejestracja: 20 kwie 2019, 14:28

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: KejMart »

Ludzie Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko - polecam bardzo
ODPOWIEDZ