Co tam ostatnio przeczytałem?

Kategoria poświęcona książkom, tekstom i dziennikarstwu.

Moderatorzy: gogi, con shonery

Awatar użytkownika
con shonery
Moderator
Posty: 5984
Rejestracja: 18 kwie 2019, 9:18

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: con shonery »

tak, a co?
Awatar użytkownika
mql
Moderator
Posty: 5814
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:20
Lokalizacja: Poznań

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: mql »

też bym chciał, pozdrawiam
Awatar użytkownika
jogi
Posty: 2926
Rejestracja: 18 kwie 2019, 15:46

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: jogi »

Lód Dukaja? Czy jakiś inny?
Yakuza not mafia, Yakuza wa kazoku.
Awatar użytkownika
con shonery
Moderator
Posty: 5984
Rejestracja: 18 kwie 2019, 9:18

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: con shonery »

Dukaja bożego
Awatar użytkownika
dou
Posty: 840
Rejestracja: 17 kwie 2019, 23:36

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: dou »

walter isaacson - leonardo da vinci
mini recka tutaj:
Spoiler
Kiedy umiera człowiek, tracimy całą bibliotekę
Użytkownicy nawiązujący do plhh na maturze: encrenoire, jajca, MalinowyJogurt, Master
Jasny pisze: 08 lip 2022, 11:20 Szkoda, że ludziom mózg nie wraca.
Awatar użytkownika
sugarhill_notausgang
Posty: 5492
Rejestracja: 17 kwie 2019, 8:35

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: sugarhill_notausgang »

Prowadź swój pług przez kości umarłych

Powieść - manifest, w której intryga jest chyba najmniej ważna. Podobało mi się. Niestety widziałem wcześniej ekranizację i zrobiłem sobie krzywdę, bowiem książka jest o wiele lepsza, a czytając znałem już odpowiedzi na kluczowe pytania. Mimo to było warto, scenariusz nie umywa się do powieści, no i przede wszystkim ten język. Kobieta umie się nim posługiwać. Oszczędne, krótkie zdania, trafiające w sedno. Proste środki - jak pisanie niektórych Wyrazów dużą literą, powodują, że zatrzymujesz się na chwilę nad ich znaczeniem, znaczeniami. Gdzie jest uczciwość, czym jest sprawiedliwość, które wybory etyczne możemy oceniać, które usprawiedliwiać, to pytania na które książka odpowiada na swój oryginalny "Tokarczowski" sposób. Ciekawa przygoda.

Następna w kolejce "Kariera Nikodema Dyzmy", a później może "Lód", bo polecacie.
nigdyniebralemkoksu
Posty: 194
Rejestracja: 22 maja 2019, 17:09

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: nigdyniebralemkoksu »

Przeczytałem METRO 2033, zbierałem się długo i mogłem w sumie nie czytać.
Tam się nic nie dzieje, fabuła zmierza donikąd, a zakończenie chociaż ciekawe to takie oderwane od reszty, że beczka.
Awatar użytkownika
Opieronie
Posty: 2168
Rejestracja: 18 paź 2019, 17:35

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Opieronie »

METRO 2033 już dokładnie nie pamiętam, bo lata temu czytałem, jednak 2034 pamiętam już lepiej i nawet mnie wciągnęła. Do planu metra zamieszczonego w książce wracałem chyba co 5 stron.
Awatar użytkownika
zemsta1kadluba
Posty: 7707
Rejestracja: 22 paź 2019, 12:50

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: zemsta1kadluba »

Ja lubie post-apo więc Metro bardzo mi się podobało, ale ma generalnie ten problem że powstało nie od razu jako całościowa książka, lecz w odcinkach i to dodatkowo kiedy autor był jeszcze nastolatkiem, więc jest trochę chaotyczna i brakuje takie finiszu. Świat przedstawiony jest za to na tyle ciekawy że mi to całkowicie rekompensowało stylistyczne zgrzyty
Jak lubicie takie klimaty to polecam świetne dzieło "Piknik na skraju drogi" braci Strugackich które było inspiracją dla gry Stalker
mołpy są kozackie
Awatar użytkownika
Lothia
Posty: 860
Rejestracja: 19 kwie 2019, 14:32
Lokalizacja: Kraków

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Lothia »

Nie zapominając też o wybitnym filmie Tarkowskiego.
Awatar użytkownika
rubinstein
Posty: 1097
Rejestracja: 22 kwie 2019, 11:21

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: rubinstein »

piknik wybitny a zakonczenie niesamowite :bowdown: :bowdown:
Awatar użytkownika
zemsta1kadluba
Posty: 7707
Rejestracja: 22 paź 2019, 12:50

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: zemsta1kadluba »

Lothia pisze: 28 sty 2020, 22:48 Nie zapominając też o wybitnym filmie Tarkowskiego.
^
mołpy są kozackie
Johnny

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Johnny »

Piknik na skraju drogi bardzo fajny, ale przed obejrzeniem Stalkera to się lepiej nie nastawiajcie na żadne sci-fi klimaty
Awatar użytkownika
dou
Posty: 840
Rejestracja: 17 kwie 2019, 23:36

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: dou »

Sztuka zwycięstwa. Wspomnienia twórcy Nike - Knight Phil
Spoiler
szkoda, że autobiografia a nie pisane przez osobę trzecią, ale nic.
Można przeczytać z czystej ciekawości, jak ta firma się rodziła.
Świetnie opisany:
biznes butów biegowych,
świat sportowców,
relacji sportowiec - trener.
Rywalizacji nike-adidas.
Podążania za pasją.
Relacji handlowych USA-Japonia,Chiny,Wietnam
kwestii warunków w fabrykach (obalanie mitów)
Kiedy umiera człowiek, tracimy całą bibliotekę
Użytkownicy nawiązujący do plhh na maturze: encrenoire, jajca, MalinowyJogurt, Master
Jasny pisze: 08 lip 2022, 11:20 Szkoda, że ludziom mózg nie wraca.
nigdyniebralemkoksu
Posty: 194
Rejestracja: 22 maja 2019, 17:09

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: nigdyniebralemkoksu »

Miałem to kupić, ale zapominam, dzięki.
Ja z kolei dowiedziałem się z insta queuby, że zrobili dodruk Cząstek Houellebecqa to sobie wziąłem razem z Możliwością Wyspy.
Awatar użytkownika
Bunnymen77
Posty: 1739
Rejestracja: 27 kwie 2019, 18:10

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Bunnymen77 »

Ja kupilem początkiem stycznia Życie i Los Grossmana za 150, bo było praktycznie niedostępne, a od lutego wyszło wznowienie i można za 60 zł powinąć :lol:
Bakan
Posty: 1339
Rejestracja: 19 kwie 2019, 7:32

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Bakan »

Złodziejka Książek- jeszcze nie przeczytałem ale jestem w trakcie (jakieś 3/4 za mną) i spory zachwyt póki co, powieść czyta się lekko bo sposób narracji jest bardzo przejrzysty momentami wręcz infantylny (przywodzi ma myśl Małego Księcia czy Dzieci z Bulerbyn) co wydaje się oczywiście celowym zabiegiem gdyż tematem dzieła jest przecież dzieciństwo w nazistowskich Niemczech i choć dziecko nie jest tu narratorem to taki sposób opowiadania historii na pewno jest zabiegiem celowym, autor bombarduje nas kolejnymi dramatami, które czujemy pod skórą ale forma ich podania nie ma w sobie nic związanego z nachalną histerią czy patosem, wręcz przeciwnie momentami te fatalne z naszej perspektywy sytuacje są ukazane jako pewien pierwiastek szczęścia, dostajemy informacje i sami mamy prawo podjąć decyzję jak bardzo ona nas porusza i to w tej książce lubię, lubię też to, że jest to chyba jedyne dzieło jakie dotąd spotkałem, które porusza problem niemieckiego nazizmu z perspektywy ludzi, którzy żyli w hitlerowskim państwie lecz byli mu przeciwni przy czym nie ma tu propagandy pod tytułem „to nie Niemcy, to nazisci” bo osoby przeciwne chorej ideologii to tutaj jednostki, które czują nacisk nie tylko władzy ale też najbliższego sąsiedztwa, zresztą autor sam za pomocą narratora wyraża się w pewnym momencie, że oczywiście szkoda mu bombardowanych mieszkańców Mochling ale jeszcze bardziej szkoda mu reszty świata i prześladowanych Żydów, generalnie jeśli zakończenie okaże się satysfakcjonujące to będzie to ocena bliska 10/10 i mój top, to jest naprawdę duża rzecz, dawno żadna książka nie zrobiła na mnie takiego wrażenia
Awatar użytkownika
jogi
Posty: 2926
Rejestracja: 18 kwie 2019, 15:46

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: jogi »

Bakan pisze: 17 lut 2020, 8:21 Re: Co tam ostatnio przeczytałem?
ZgłośCytuj
Nieprzeczytany post autor: Bakan » dzisiaj, 8:21

Złodziejka Książek-
:-) Kupiłem parę dni temu. Do tego wziąłem jeszcze Shoguna - J. Clavela i Tysiąc Wspaniałych Słońc - K. Hosseini. Zacieram palce...
Yakuza not mafia, Yakuza wa kazoku.
Bakan
Posty: 1339
Rejestracja: 19 kwie 2019, 7:32

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Bakan »

Od Clavela kolego to „Król Szczurów” przede wszystkim. Moje top5. Oprócz tego „Tai Pana” czytałem i spory plus ale nie aż tak. Szoguna nie czytałem.
Awatar użytkownika
jogi
Posty: 2926
Rejestracja: 18 kwie 2019, 15:46

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: jogi »

Jednak najpierw Shogun - feudalna Japonia, mniam. Znając życie po złodziejce książek będę chciał odpocząć od II wojny.
Yakuza not mafia, Yakuza wa kazoku.
ODPOWIEDZ