Szachy

Dyskusje na temat ulubionych gier użytkowników. Planszówki? Playstation czy Xbox?

Moderator: con shonery

enduro
Posty: 69
Rejestracja: 20 kwie 2019, 14:23

Szachy

Post autor: enduro »

ktoś preferuje? gracie coś na żywo lub na necie?
temat dla miłośników królewskiej gry. :)
Awatar użytkownika
Drmz
Posty: 1088
Rejestracja: 23 kwie 2019, 8:12

Re: Szachy

Post autor: Drmz »

Nie ma sensu już grać w szachy bo sztuczna inteligencja > ludzie
kosciey pisze: 03 mar 2020, 13:07 wszyscy jesteście chujowo wypluci przez generator gówna.
lygrys pisze: 15 sty 2021, 17:13 Tak czy inaczej nie żałuje, bo wreszcie kupiłem durszlak
Awatar użytkownika
zemsta1kadluba
Posty: 7707
Rejestracja: 22 paź 2019, 12:50

Re: Szachy

Post autor: zemsta1kadluba »

jak zacząć naukę gry w szachy, to znaczy wiem jak poszczególne figury się ruszają ale bardziej jakieś zagrania jak pierwszy album pro8l3mu
mołpy są kozackie
enduro
Posty: 69
Rejestracja: 20 kwie 2019, 14:23

Re: Szachy

Post autor: enduro »

najważniejsze zasady dla początkujących:
walka o centrum (4 środkowe pola na szachownicy, im większa kontrola nad nimi tym lepiej dla nas; zajmujemy je pionami a gdy się nie da ustawiamy figury tak, by kontrolowały te pola),
jak najszybsze wyprowadzenie figur do akcji (najpierw figury lekkie - skoczki, gońce)
zabezpieczenie króla (roszada - długa bądź krótka, w zależności od wybranego otwarcia [debiutu])
wyprowadzenie figur ciężkich (wieże i hetman).

to tak w wielkim skrócie.
jakieś pytania, nawet najprostsze, śmiało. pomogę. :) gra jest warta.. świeczki. :D nie no na poważnie szachy to super zajawka jak już się co nieco połapie o co w tym wszystkim chodzi.


edit:
ciekawostka odnośnie pro8l3mu, ich pierwsze EP nazwane kodem identyfikującym (C30 – C39) otwarcie (debiut) o nazwie 'gambit królewski';
nie będę sam wyjaśniał czym jest ten debiut, wikipedia dobrze to tłumaczy, cytuję:
"Główna broń XIX-wiecznych szachistów, kiedy to powszechnie był uważany za jedną z najsilniejszych odpowiedzi na pierwszy ruch czarnych 1. ... e5. Obecnie jest uważany za debiut bardzo dla białych ryzykowny. Białe ofiarowują pionka, by wywrzeć nacisk na centrum, a w niektórych wariantach wykorzystują półotwartą linię "f" do zorganizowania ataku na pole f7 (które jest najsłabszym punktem w obozie czarnych). "

obecnie te otwarcie jest bardzo rzadko grywane na poziomie arcymistrzowskim.
Ostatnio zmieniony 02 lis 2019, 23:24 przez enduro, łącznie zmieniany 1 raz.
ksiazenieporzadek

Re: Szachy

Post autor: ksiazenieporzadek »

w liceum byłem na zawodach wojewódzkich drużynowo

ale nie grałem chyba z 6 lat więc pewnie bym został rozjebany jak śmieć najgorszy przez byle kogo :oops:
ChiefKeef
Posty: 139
Rejestracja: 21 kwie 2019, 19:58

Re: Szachy

Post autor: ChiefKeef »

odpalilem sobie wlasnie tak o na chess.pl i z poziomem 2 przegrywam 5 runde. bardzo fajna gra - pozdrawiam
Awatar użytkownika
zemsta1kadluba
Posty: 7707
Rejestracja: 22 paź 2019, 12:50

Re: Szachy

Post autor: zemsta1kadluba »

enduro pisze: 02 lis 2019, 22:56 najważniejsze zasady dla początkujących:
walka o centrum (4 środkowe pola na szachownicy, im większa kontrola nad nimi tym lepiej dla nas; zajmujemy je pionami a gdy się nie da ustawiamy figury tak, by kontrolowały te pola),
jak najszybsze wyprowadzenie figur do akcji (najpierw figury lekkie - skoczki, gońce)
zabezpieczenie króla (roszada - długa bądź krótka, w zależności od wybranego otwarcia [debiutu])
wyprowadzenie figur ciężkich (wieże i hetman).

to tak w wielkim skrócie.
jakieś pytania, nawet najprostsze, śmiało. pomogę. :) gra jest warta.. świeczki. :D nie no na poważnie szachy to super zajawka jak już się co nieco połapie o co w tym wszystkim chodzi.


edit:
ciekawostka odnośnie pro8l3mu, ich pierwsze EP nazwane kodem identyfikującym (C30 – C39) otwarcie (debiut) o nazwie 'gambit królewski';
nie będę sam wyjaśniał czym jest ten debiut, wikipedia dobrze to tłumaczy, cytuję:
"Główna broń XIX-wiecznych szachistów, kiedy to powszechnie był uważany za jedną z najsilniejszych odpowiedzi na pierwszy ruch czarnych 1. ... e5. Obecnie jest uważany za debiut bardzo dla białych ryzykowny. Białe ofiarowują pionka, by wywrzeć nacisk na centrum, a w niektórych wariantach wykorzystują półotwartą linię "f" do zorganizowania ataku na pole f7 (które jest najsłabszym punktem w obozie czarnych). "

obecnie te otwarcie jest bardzo rzadko grywane na poziomie arcymistrzowskim.
bardzo ładny post dziękuję, grasz zawodowo?
mołpy są kozackie
enduro
Posty: 69
Rejestracja: 20 kwie 2019, 14:23

Re: Szachy

Post autor: enduro »

nie gram zawodowo, żeby grać w szachy zawodowo to trzeba być już naprawdę niezłym kozakiem i posiadać jakiś tytuł, przynajmniej FM (FIDE Master).
jeśli chodzi o naukę gry w szachy, poziom już nie jest tak istotny jak w przypadku samej gry. osoba ucząca powinna być średnio o dwie klasy wyższa od nauczanego. dla przykładu, posiadasz ranking FIDE ELO 1500, to osoba z 1800 i wyższym będzie wystarczająca by nauczyć Cię czegoś więcej niż sam wiesz.

w polskim systemie rankingowym wyróżniamy kategorie:
bk - osoba bez kategorii, bez rankingu, domyślny ranking 1000;
V kategoria - ranking 1200 (PZSzach);
IV kategoria - ranking 1400 (PZSzach);
III kategoria - ranking 1600 (PZSzach);
II kategoria - ranking 1800 (PZSzach);
I kategoria - ranking 2000 (PZSzach);
tytuły:
kandydat na mistrza: ranking 2200 (PZSzach);
mistrz krajowy: ranking 2400 (PZSzach).

a więc mając III kategorię, szukaj trenera z I kategorią bądź wyższym tytułem.

tutaj tytuły międzynarodowe czyli CM (kandydat na mistrza FiDE), FM (mistrz FIDE), IM (mistrz międzynarodowy), GM (arcymistrz):
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tytu%C5%8 ... e_szachowe

obecnie mianem super-gm'ów (super arcymistrzowie, tak się ich określa ale nie jest to oficjalny tytuł) określa się zawodników z rankingiem 2700 i wyższym.



sam posiadam II kategorię i ranking FIDE (ELO) 1622. jednak w szachach grają ludzie, nie rankingi i w moim przypadku mam na przykład zwycięstwa z zawodnikami posiadającymi ranking 2300 lub wyższym, czyli udało mi się ograć FM'a (konkretnie to dwóch zawodników z tym tytułem). :D ale to w szachach błyskawicznych (tempem 3min +2 sek.)
Rossi
Posty: 652
Rejestracja: 25 kwie 2019, 14:43

Re: Szachy

Post autor: Rossi »

szachy <3

bardzo fajnie to kolega wyjaśnił, ja od siebie dodam dwie swietne kanały na yt: Agadmator i marianczello z omówieniami wybranych partii.

No i oczywiście jeśli ktoś jest z trójmiasta to niech wbija na fyrtel we wtorki na BAKS
Awatar użytkownika
Opieronie
Posty: 2168
Rejestracja: 18 paź 2019, 17:35

Re: Szachy

Post autor: Opieronie »

W szachy grałem od dziecka, ostatnio wkręciłem się w oglądanie streamów Magnusa i widząc co chłop tam robi, zacząłem oglądać multum filmików szachowych itd. Powróciłem do grania po latach i no nie za dobrze mi idzie. Jak narazie więcej oglądam niż gram. :D
Awatar użytkownika
Malloy
Posty: 1032
Rejestracja: 17 kwie 2019, 11:08

Re: Szachy

Post autor: Malloy »

Kiedyś coś grałem mega amatorsko, głównie dla zabawy i też mnóstwo partii oglądałem, Paul Morphy to chyba mój ulubieniec, uwielbiałem ten styl gry
Ostatnio zmieniony 06 lis 2019, 23:57 przez Malloy, łącznie zmieniany 1 raz.
Jesteście popierdoleni, świat wychował was źle
Awatar użytkownika
gambler
Posty: 1218
Rejestracja: 19 kwie 2019, 23:29

Re: Szachy

Post autor: gambler »

Najpiękniejszy sport w historii. Lubię, gram, interesuje się zestawami szachowymi.

Na żywo > online , ale obecnie częściej grywam ze znajomymi w necie, bo wszyscy w rozjazdach. Kurnik grany do dzisiaj.

Jak ktoś chętny możemy pograć
yer a wizard, Harry
Awatar użytkownika
Wtn
Posty: 2148
Rejestracja: 17 kwie 2019, 10:40

Re: Szachy

Post autor: Wtn »

Kiedyś do jakiegoś 12 roku życia grałem,jeździłem po turniejach,w chyba 2012 byłem na Mistrzostwach Europy w Warszawie,myśle że grałem wtedy z siłą trójki/słabej dwójki. Potem nie miałem czasu bo piłka nożna,no i wiadomo,na żywo>>>przez neta,nigdy nie lubiłem grać na kurnikach czy z chess masterem.
Awatar użytkownika
Opieronie
Posty: 2168
Rejestracja: 18 paź 2019, 17:35

Re: Szachy

Post autor: Opieronie »

Pyka ktoś na chess.com?
Awatar użytkownika
tacocabana
Posty: 243
Rejestracja: 22 kwie 2019, 8:36

Re: Szachy

Post autor: tacocabana »

pyka, maciasj6k chetnie pogram
:joint:
daveyo
Posty: 12142
Rejestracja: 29 lip 2019, 14:22

Re: Szachy

Post autor: daveyo »

:dunno:
:dunno:
:dunno:
Spoiler
Awatar użytkownika
dou
Posty: 840
Rejestracja: 17 kwie 2019, 23:36

Re: Szachy

Post autor: dou »

gra ktoś panowie?
Kiedy umiera człowiek, tracimy całą bibliotekę
Użytkownicy nawiązujący do plhh na maturze: encrenoire, jajca, MalinowyJogurt, Master
Jasny pisze: 08 lip 2022, 11:20 Szkoda, że ludziom mózg nie wraca.
Awatar użytkownika
baqlashan
Zbanowany
Posty: 5636
Rejestracja: 18 kwie 2019, 0:26
Lokalizacja: strych

Re: Szachy

Post autor: baqlashan »

Jak ktoś ma zajawkę to mega polecam kanał na yt marianczello, sam żałuje w huj że mój poziom jest obecnie żałosny, bo max raz na kwartał mi się zdarzy popykać na kurniku, a w podstawówce z braćmi dosyć często katowałem

chyba się spróbuje znowu wkręcić, chociaż na chwilę obecną bardziej mnie pociąga wizja pouczenia się trochę Weichi, (Go) bo nigdy nie kumałem tej gierki, a zajebiste jest w niej to, że do samego końca nie wiadomo kto wygrywa (ponoć)
Rupert pisze: jak chce czytac urojenia po narkotykach to czytam sobie fromage jak chce oświecenia to czytam bakłażan prosta rzecz
Set your world on fire, watch your planet burn
While swinging in a tire hanging from a flying worm
Awatar użytkownika
dou
Posty: 840
Rejestracja: 17 kwie 2019, 23:36

Re: Szachy

Post autor: dou »

[mention]baqlashan[/mention] możemy razem w go popykać jak chcesz, bo też średnio ogarniam, a bardzo się chciałem nauczyć. (nawet kiedyś dostałem planszę drewnianą 11x11 homemade)
Kiedy umiera człowiek, tracimy całą bibliotekę
Użytkownicy nawiązujący do plhh na maturze: encrenoire, jajca, MalinowyJogurt, Master
Jasny pisze: 08 lip 2022, 11:20 Szkoda, że ludziom mózg nie wraca.
Awatar użytkownika
Bunnymen77
Posty: 1738
Rejestracja: 27 kwie 2019, 18:10

Re: Szachy

Post autor: Bunnymen77 »

Kurde, smigałem za małolata do klubu szachowego, grałem długie lata, jeździłem na turnieje dla brzdąców, niestety nie gram od kilkunastu lat. Mój tatko miał niewidomego znajomego z którym pykał w szachy, czasami nawet przez telefon, trzeba mieć niezły łeb.
ODPOWIEDZ