Mobb Music

Płyty, zapowiedzi materiałów, dyskusje na temat raperów i producentów spoza naszego kraju.

Moderatorzy: instinkt, luk0as

Awatar użytkownika
ZRO
Posty: 441
Rejestracja: 12 cze 2019, 15:20

Mobb Music

Post autor: ZRO »

Jest coś o g-funku, więc zakładam również temat o brzmieniu Bay Area lat 90-tych, zapoczątkowanym jeszcze w końcówce lat 80-tych.
Dzięki takim producentom jak Studio Ton, Mike Mosley, Tone Capone, Ant Banks, JT Tha Bigga Figga, Sam Bostic, Sean T, K-Lou, Funk Daddy, Khayree i pewnie kilku innych, brzmienie to było popularne i kojarzone z Bay Area przez lata. Z czasem trendy zaczęły się zmieniać i miejsce mobbu zajęło hyphy, które szczerze mówiąc do dziś jakoś średnio mi podchodzi.
Dobrze, że znajdzie się jeszcze młodsze grono raperów inspirujących się tym brzmieniem.

Załączam kolejną playlistę, tym razem nazwaną klasycznie Mobb S**t (1989-1999). Przekrojówka od końcówki lat 80-tych do 1999 roku. Około 10 godzin muzyki, niestety bez kilku numerów, których nie ma na Spotify (m.in.Dangerous Dame - Oaktown):
https://open.spotify.com/playlist/1oBO6 ... 7760ac4355

Zachęcam do dyskusji, wrzucania kawałków, itp.
TheD
Posty: 6333
Rejestracja: 10 lip 2019, 21:40

Re: Mobb Music

Post autor: TheD »

Spice 1 - Black Lambo
Ostatnio zmieniony 26 lut 2023, 16:07 przez TheD, łącznie zmieniany 3 razy.
RIP Earl "DMX" Simmons - 1970-2021 [*]

#freeardrian

https://youtu.be/eFTlFPRCytU
Awatar użytkownika
ZRO
Posty: 441
Rejestracja: 12 cze 2019, 15:20

Re: Mobb Music

Post autor: ZRO »

Dr. Dre, Dre Dog, Andre 3000, Dresta... Mac Dre? Chyba nie kojarzę.

Tak na poważnie, to może ze 2 jego płyty lubię i niektóre numery. No i na playliście też są jego 3 numery.
Awatar użytkownika
Yayo
Posty: 1558
Rejestracja: 17 wrz 2019, 17:21

Re: Mobb Music

Post autor: Yayo »

Mac Dre jest chyba legendą bardziej ze względu na osobowość i całą jego otoczkę niż dyskografie. Też niezbyt się jaram. Z drugiej strony wypromował sporo dobrych zawodników. Z Maców to Mac Mall ma świetny debiut w tym stylu czyli "Illegal Business?" z 93ego, chyba najlepsza płyta mobb music jaką słyszałem.
Awatar użytkownika
ZRO
Posty: 441
Rejestracja: 12 cze 2019, 15:20

Re: Mobb Music

Post autor: ZRO »

Dobra jest ta płyta Mac Malla, ale zdecydowanie wyżej stawiam chociażby albumy E-40 (In a Major Way, The Hall of Game), Spice 1 (187 He Wrote, Amerikkas Nightmare), Dru Down (Can You Feel Me, Explicit Game).
Awatar użytkownika
lygrys
Posty: 10011
Rejestracja: 15 sty 2020, 22:03
Lokalizacja: Gdańsk - Wrzeszcz Górny

Re: Mobb Music

Post autor: lygrys »

Mobbowe bassy bardziej mi podchodzą niż te g-funkowe

The Delinquents - 86 ft. 4rAx (prod. The Mekanix)
Spoiler
Gass-pipe - Streets 2 The Pen Ft Rico 2 Smoove (Official Video) Dir. By @Stewyfilms
Spoiler
+48 22 29 22 597
www.aborcjabezgranic.pl
Jak mnie nie ma na forum, to od was odpoczywam.
Awatar użytkownika
ZRO
Posty: 441
Rejestracja: 12 cze 2019, 15:20

Re: Mobb Music

Post autor: ZRO »

Bity The Mekanix są zbyt podobne do siebie, przynajmniej tak było jeszcze jakiś czas temu. Teraz widzę, że starają się robić w różnych klimatach. Nawet się znajdzie klasyczny West/Bay
Awatar użytkownika
lygrys
Posty: 10011
Rejestracja: 15 sty 2020, 22:03
Lokalizacja: Gdańsk - Wrzeszcz Górny

Re: Mobb Music

Post autor: lygrys »

Jeżeli chodzi o area bayowe bassy to bardzo lubię też

Me & My Cousin - Smooth
Spoiler
Me & My Cousin International (Full Album)
Spoiler
The Team - Can I
Spoiler
Clyde Carson - No Sleep
Spoiler
Chippass - By the Way
Spoiler
Chippass " Oooh " (prod by The Mekanix) ( Official Video )
Spoiler
Nie wiem czy to wszystko to akurat Mobb, ale Mobb mi się zawsze kojarzył z pierdzącymi basami.
+48 22 29 22 597
www.aborcjabezgranic.pl
Jak mnie nie ma na forum, to od was odpoczywam.
Awatar użytkownika
Yayo
Posty: 1558
Rejestracja: 17 wrz 2019, 17:21

Re: Mobb Music

Post autor: Yayo »

ZRO pisze: 05 cze 2021, 15:32 Dobra jest ta płyta Mac Malla, ale zdecydowanie wyżej stawiam chociażby albumy E-40 (In a Major Way, The Hall of Game), Spice 1 (187 He Wrote, Amerikkas Nightmare), Dru Down (Can You Feel Me, Explicit Game).
Rapowo na pewno Spice 1 i E-40 są ciekawsi, ale bity od Khayree na "Illegal Business?" są dla mnie niedoścignionym mistrzostwem i producenci 40 Watera i Spiceberga wysiadają moim zdaniem. Zgadzam się, że "In A Major Way" i te 2 albumy od Spice Łana są zajebiste, "The Hall Of Game" nigdy nie katowałem jakość specjalnie, a do "Can You Feel Me" wrócę bo już nawet nie pamiętam.
To jest największy rozpierdol. :bowdown: Jak masz może ten materiał Dru Down'a "Explicit Game" to możesz podlinkować, bo poluję na ten album już długo i nie mam nawet w wersji ściągniętej :( Najlepsze mobb music jest na pewno z 90tych.
Awatar użytkownika
ZRO
Posty: 441
Rejestracja: 12 cze 2019, 15:20

Re: Mobb Music

Post autor: ZRO »

Yayo pisze: 05 cze 2021, 22:04 Jak masz może ten materiał Dru Down'a "Explicit Game" to możesz podlinkować, bo poluję na ten album już długo i nie mam nawet w wersji ściągniętej Najlepsze mobb music jest na pewno z 90tych.
Mam na starym dysku jak coś.
Awatar użytkownika
Yayo
Posty: 1558
Rejestracja: 17 wrz 2019, 17:21

Re: Mobb Music

Post autor: Yayo »

To jakbyś kiedyś go uruchamiał to możesz mi podesłać na pw. :)
TheD
Posty: 6333
Rejestracja: 10 lip 2019, 21:40

Re: Mobb Music

Post autor: TheD »

Usunięto
Ostatnio zmieniony 26 lut 2023, 16:08 przez TheD, łącznie zmieniany 1 raz.
RIP Earl "DMX" Simmons - 1970-2021 [*]

#freeardrian

https://youtu.be/eFTlFPRCytU
Awatar użytkownika
lygrys
Posty: 10011
Rejestracja: 15 sty 2020, 22:03
Lokalizacja: Gdańsk - Wrzeszcz Górny

Re: Mobb Music

Post autor: lygrys »

Wczoraj na spacerze słuchałem sobie składanki "No Limit Records Presents Mean Green – Major Players Compilation" z 1998, a tam w ucho padły mi dwa kawałki.

E-40 & Suga T "Sucka Repellent" prod. Studio Tone
Spoiler
Passion - Don't Be Mad (prod. Kirv)
Spoiler
Jeżeli chodzi o Studio Ton'a to uwielbiam jego bit jaki zrobił na album Mystikala "Unpredictable" z1997 roku

Mystikal - Here We Go
Featuring – B-Legit, E-40, Master P
Producer – Studio Ton
Spoiler
Jak już jesteśmy przy E-40 i B-Legit to uwielbiam bit w

E-40 - Sideways
Featuring – B-Legit, Mac Shon*
Producer, Keyboards, Drum Programming – Funk Daddy
Spoiler
Z płyty "In A Major Way" z 1995 roku, której okładkę uważa się za pierwszą okładkę bling bling w stylu Pen & Pixel, która prawdopodobnie zainspirowała Mastera P.

Jeżeli chodzi o MOBBowe bity w No Limit, to też bardzo lubię

Big Ed ft. Fiend - Assassin (prod. KLC)
Spoiler
+48 22 29 22 597
www.aborcjabezgranic.pl
Jak mnie nie ma na forum, to od was odpoczywam.
Awatar użytkownika
Yayo
Posty: 1558
Rejestracja: 17 wrz 2019, 17:21

Re: Mobb Music

Post autor: Yayo »

Debiut Dru Down'a bardzo fajny i super, że tyle featów The Luniz, byli wtedy w mega formie. Za to "Can You Feel Me" takie o, raczej tylko na kilka przesłuchań.
Awatar użytkownika
ZRO
Posty: 441
Rejestracja: 12 cze 2019, 15:20

Re: Mobb Music

Post autor: ZRO »

Jak już Lygra podbił i poruszył temat składanek, to oczywiście nie można zapomnieć o serii Bay Area Playaz:
- z części 1:
Spoiler



- z części 2:
Spoiler

- z części 3:
Spoiler
[media]


[/media]
- z 4 i 5 jakieś pojedyncze numery pamiętam, że były ok

Southwest Riders z Sick Wid' It Records. 2-płytowa składanka:
Spoiler



17 Reasons, czyli jedna z moich ulubionych kompilacji:
Spoiler
The Romptalation od Mac Dre:
Spoiler






International Blunt Funk:
Spoiler


D-Shot z Boss Ballin' - The Best In The Business:
Spoiler


Notorious Pimps, Playa's & Hustlas:
Spoiler

4080 Mobbin Thru the Bay:
Spoiler
+ kolejne 2 części (?)

Seria West Coast Bad Boyz od Mastera P, Cell Block Compilation i jeszcze kilka co najmniej można śmiało wymienić.

Co do Dru, to dla mnie debiut dobry, ale to Can You Feel Me stawiam wyżej i częściej do niej wracam.
Awatar użytkownika
lygrys
Posty: 10011
Rejestracja: 15 sty 2020, 22:03
Lokalizacja: Gdańsk - Wrzeszcz Górny

Re: Mobb Music

Post autor: lygrys »

Playaz Tryna Strive - They Say Y.D.L.L. [Producer – Filthy Rich] (HD) | Official Video
Spoiler
Playaz Tryna Strive was a gangsta rap group from Vallejo, California.
Pierwszy raz to widzę i słyszę.
Chyba sprawdzę cały album, bo bit Mobbowy taki jaki lubię, pierdzący bass i niepokojący klimat.
+48 22 29 22 597
www.aborcjabezgranic.pl
Jak mnie nie ma na forum, to od was odpoczywam.
Awatar użytkownika
ZRO
Posty: 441
Rejestracja: 12 cze 2019, 15:20

Re: Mobb Music

Post autor: ZRO »

Trochę mnie zaskoczyłeś bo jest to nie jest to jakaś undergroundowa pozycja, tym bardziej, że wydana w Sick Wid' It Records i gościnnie pojawia się 40, B-Legit oraz Levitti, a K-Lou chyba też miał jakiś udział w powstaniu tej płyty o ile dobrze pamiętam.
Album według mnie warto sprawdzić. Dobre bity, sporo śpiewanych refrenów, a Filthy i T-Pup dają radę.
Spoiler
Awatar użytkownika
lygrys
Posty: 10011
Rejestracja: 15 sty 2020, 22:03
Lokalizacja: Gdańsk - Wrzeszcz Górny

Re: Mobb Music

Post autor: lygrys »

Ja bardzo słabo znam rap z zachodniego wybrzeża, bo ja w latach 1999-2004 raczej interesowałem są NoLa Bounce'm, głównie No Limit Records i Cash Money, trochę Atlantą i Florydą no i oczywiście niezależnym backpackerskim hiphopom, chyba ten ostatni rap znam lepiej, bo wychowałem się na audycjach Druha Sławka i słuchałem płyt dołączonych do niemieckiego magazynu JUICE.

Rapowe hity poznawałem głównie z listy US TOP 20 na kanale MTV UK, a potem na tym co można było zobaczyć w BET RAP CITY na kablówce.

Ja prawdę mówiąc nigdy nie przepadałem za G-Funkiem i MOBBem, dopiero odkryłem te MOBBowe bity, które są dla mnie ciekawe.

E-40 chyba dopiero poznałem jak promował

E-40 - Things'll Never Change (Official Video) ft. Bo-Rock [p: Femi Ojetunde, Mike Mosley] (1996)
Spoiler
Bo wpadło mi w ucho, ale nadal mam problem by się przekonać do jego rapowania i albumów.

Podobnie mam z dyskografia UGK, Screwed Up Click, Geto Boys, Scarface'a, bo ja nie przepadam za rapem z Texasu.
Z Texasu to ja lubią DJ DMD, Lil Flipa i Swisha House na bitach Salih Williams, bo takiego Z-Ro i klasyków S.U.C. nie znoszę przez bity, bo są dla mnie za wolne i zbyt piszczące.
+48 22 29 22 597
www.aborcjabezgranic.pl
Jak mnie nie ma na forum, to od was odpoczywam.
Awatar użytkownika
lygrys
Posty: 10011
Rejestracja: 15 sty 2020, 22:03
Lokalizacja: Gdańsk - Wrzeszcz Górny

Re: Mobb Music

Post autor: lygrys »

Spoiler
+48 22 29 22 597
www.aborcjabezgranic.pl
Jak mnie nie ma na forum, to od was odpoczywam.
Awatar użytkownika
ZRO
Posty: 441
Rejestracja: 12 cze 2019, 15:20

Re: Mobb Music

Post autor: ZRO »

Jakiś czas temu wyszła ich płyta z Mekanixami
Spoiler
Black C z RBL Posse & Joe Fresco
Spoiler
Spoiler
B-Legit
Spoiler
Spoiler
ODPOWIEDZ