Słuchanie rapu w obcym języku

Płyty, zapowiedzi materiałów, dyskusje na temat raperów i producentów spoza naszego kraju.

Moderatorzy: instinkt, luk0as

ByronViggo
Posty: 1
Rejestracja: 28 kwie 2021, 12:52

Słuchanie rapu w obcym języku

Post autor: ByronViggo »

Nie mówię po niemiecku, jestem wielkim fanem niemieckiej sceny rapowej. Ulubionymi byłyby Sido, savas, bushido, haftbeftehl, motrip itp.

Dostaję kilka słów, ale prawie za mało, żeby cokolwiek zrozumieć. Ale nadal jestem uzależniony. Do przepływu i ogólnego wrażenia „gry sylaby”, jeśli nie „gry słów”.

Jak scharakteryzowałbyś swoje doświadczenie słuchania rapu w obcym języku? I szczerze, jak sobie to usprawiedliwiasz? Na przykład, jaką zasługę byś mu przypisał?
Awatar użytkownika
Finn
Posty: 2723
Rejestracja: 22 lip 2019, 12:19

Re: Słuchanie rapu w obcym języku

Post autor: Finn »

fajnie się słucha tak rapu, bo jest ta enigmatyczność. nie musisz słuchać, że typ pisze teksty o tym, że wkłada komuś chuja do ust.
Awatar użytkownika
gonny_trebor
Moderator
Posty: 4410
Rejestracja: 17 kwie 2019, 10:13
Lokalizacja: 9 wzgórzy

Re: Słuchanie rapu w obcym języku

Post autor: gonny_trebor »

słuchając amerykańskiego nworda doznaję czegoś takiego, że o ile nawija czysto to rozumiem słowa, które wypowiada na bieżąco, ale bez geniusa trudno złapać kontekst, jakby cała uwaga wyczerpywała się na tłumaczeniu pojedynczych słów w myślach i nie starczało jej na pokumanie całości

@bronek @manieq który z was to jest
ŚLIZGAWKA BEAT BATTLE #75 - Sampel

Niech jedzenie będzie lekarstwem, a lekarstwo - pożywieniem :exclaim:

>>> KINO ŚLIZGAWKOWE <<<
Awatar użytkownika
bronek
Posty: 1411
Rejestracja: 18 kwie 2019, 22:17
Lokalizacja: エッグヘッド

Re: Słuchanie rapu w obcym języku

Post autor: bronek »

Ja to sie tak elokwentnie nie wypowiadam wiec to raczej @manieq byl :D

Dodano po 4 minutach 4 sekundach:
A od siebie oddam ze ja tam mam z rapem w obcym jezyku prosta relacje: podoba mi sie ogolne "brzmienie" kawalka -> slucham, nie podoba mi sie cos (nwm bit, glos, efekty wokalne, itd...) to nie slucham. Ja tam nie dorabiam ideologii do sluchania, po prostu slucham to co mi wpada w ucho, po prostu czasami jest to zkibwoj X kedyf X MLD gdzie jest fajny truskulowy bicik i masz jakies ciekawe przemyslenia/odczucia a czasami jest to mloda leosia albo ekipa co tam popierdola jakies dyrdymaly na skocznym bicie
Ofiary slizgawkowego stalkera: mama swna, kitty, 2 dziewczyny z ktorymi randkowal badman
Awatar użytkownika
fromage
Posty: 3907
Rejestracja: 07 gru 2020, 20:01

Re: Słuchanie rapu w obcym języku

Post autor: fromage »

po prostu slucham to co mi wpada w ucho, po prostu czasami jest to zkibwoj X kedyf X MLD gdzie jest fajny truskulowy bicik i masz jakies ciekawe przemyslenia/odczucia a czasami jest to mloda leosia albo ekipa co tam popierdola jakies dyrdymaly na skocznym bicie
z tym sie bardzo zgadzam, ruskie i tam moze jeszcze inny jeden jezyk znam niby fajnie ale wlasnie tych ktorych nie znasz sa spoko, bo tu chodzi o nawijke,flow i biciwo, i czasami wpadam na jakies holenderskie albo islanndzckie kawalki albo francuskie i benger i sie jarasz i mozna zauwazyc czy to london/nyc drill influenced czy cos innego jaki trendy co sie teraz sprzedaje albo ktos robi na zajawie w ogole inny klimat
Chief Keef pisze: I'm so fly, I'm so fly, in Hawaii eating Thai
You gotta pay me for a comment, and that comment might be why
Asian ho, say she think I'm nice, why 'cause I eat rice?
Bitch, I'm mean, go and get your things, you can spend the night
Awatar użytkownika
instinkt
Moderator
Posty: 6838
Rejestracja: 17 kwie 2019, 12:29

Re: Słuchanie rapu w obcym języku

Post autor: instinkt »

ja na przykład nie mogę słuchać jak nie rozumiem, dlatego niestety bardzo mało sprawdzam francji czy niemiec chociaż bardzo bym chciał

po angielsku kumam 98% - chyba że jest to jakiś pojebany mumble rap
chociaż oczywiście czasem gdzieś się gubi sens jak się pojawiają jakieś zawiłe nawiązania albo slang, ale to chyba normalne
Waldek98
Posty: 287
Rejestracja: 10 sie 2019, 11:59

Re: Słuchanie rapu w obcym języku

Post autor: Waldek98 »

A czy nie uważacie, że słuchanie rapu dla treści jest trochę bez sensu?
Weźmy klasyczny przykład Das EFX "Real Hiphop" l, gdzie truskule wycierają sobie gęby nowoczesnym rapem i dają za przykład właśnie Das EFX, gdzie niby jest treść, "jest przekaz", a przecież ten track jest o niczym.
Powiem więcej, uważam że z 50% "gangsta rapu" jest dosłownie o niczym. Jedna linijka o temacie A, kolejna o temacie Z, a tytuł jeszcze kompletnie inny.
Mi to nie przeszkadza bo uwielbiam w rapie choćby to, że można poznać nowe kultury i dlatego głupie teksty o ganbangingu mi wchodzą, a pozatym nie jestem zamknięty na nowe brzmienia.
A taki truskul słucha po raz kolejny niszowego rapera z West Coastu i twierdzi, że jest tam więcej treści niż np. w T-shirt Migosów.
Oczywiście pomijam raperów zaangażowanych, niosących faktycznie jakąś treść bo przecież są tacy ale chciałem zwrócić uwagę na to zjawisko opisane przeze mnie wyżej.
Awatar użytkownika
instinkt
Moderator
Posty: 6838
Rejestracja: 17 kwie 2019, 12:29

Re: Słuchanie rapu w obcym języku

Post autor: instinkt »

ale przecież treść to nie tylko mityczny "przekaz"
Awatar użytkownika
Kubinsky
Posty: 847
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:48

Re: Słuchanie rapu w obcym języku

Post autor: Kubinsky »

@Waldek98 widzę, że też oglądałeś ten wideowykładzik mursa na hiphopdx :D
generalnie to każdy słucha muzyki zwracając uwagę na inne rzeczy. ostatnio oglądałem jakiś wywiadzik z Essexem, w którym mówił, że w jego przypadku to jest tak, że dopiero jakoś za 5tym odsłuchem przyswaja treść z utworu, bo przy wcześniejszych skupia się jedynie na instrumentalnej warstwie.
ja też chyba mam tak, że jednak pierwsze skrzypce w utworze musi grać dla mnie muzyka, w przypadku rapu są to bit/flow/zmiany tempa nawijki/jakieś modulacje głosowe jak są wykonane umiejętnie i z wyczuciem też mile widziane. tekst oczywiście też jest dla mnie istotny, ale no jak masz sam dobry tekst a muzycznie jest słabo to raczej małe szanse, że wrócę do tego numeru, a w odwrotnej sytuacji już pewnie bym wracał.
dla mnie idealnym tego przykładem jest j cole, gość z którego tekstami czasem mega się utożsamiam, pisze on o wartościowych rzeczach i bardzo to szanuję ale no muzycznie to niestety niezbyt do mnie przemawia, w efekcie czego jermaine rzadko wlatuje u mnie na głośniki.
MollyJanet
Posty: 1
Rejestracja: 29 kwie 2021, 19:50

Co myślisz o hip-hopie w językach obcych?

Post autor: MollyJanet »

Moim ojczystym językiem jest francuski, ale zacząłem słuchać hip-hopu po angielsku w młodym wieku (zacząłem słuchać Fifty, gdy miałem 11 lat). W tamtym czasie nawet nie rozumiałem piosenek, ale nadal mogłem stwierdzić, czy podobała mi się piosenka, czy nie po jej brzmieniu.

Przypuszczam, że językiem ojczystym zdecydowanej większości tego subwoofera jest angielski. Co myślisz o hip-hopie w obcym języku? Czy nadal możesz się tym cieszyć?
EleanorGrace
Zbanowany
Posty: 1
Rejestracja: 05 maja 2021, 7:19

Czy słuchasz też zagranicznego rapu?

Post autor: EleanorGrace »

Więc zastanawiałem się, czy słuchacie też zagranicznego rapu? Odkryłem, że słuchanie zagranicznego rapu, którego nie rozumiem pod względem tekstów, naprawdę pomogło mi w nauce melodii i flow wokalnych. Ponieważ coraz więcej artystów hip-hopowych kładzie większy nacisk na melodie i przepływy zamiast głębokiego i skomplikowanego liryzmu, coraz bardziej interesuję się zagranicznym rapem, a także uczę się doceniać samo brzmienie.

Mówię w dwóch językach (angielski jest moim drugim językiem, estoński jest moim pierwszym) i rapuję po estońsku, ale naprawdę uwielbiam słuchać francuskiego, portugalskiego, rosyjskiego rapu itp.

A co z wami?
Awatar użytkownika
con shonery
Moderator
Posty: 5984
Rejestracja: 18 kwie 2019, 9:18

Re: Słuchanie rapu w obcym języku

Post autor: con shonery »

Spoko temat boty założyły. Zacząłem słuchać rapu od zagranicznej sceny, nie rozumiejąc tekstów. Polubiłem bity, flow i głos, który traktowałem jak po prostu jeden z instrumentów i tak już mi zostało. Mimo tego, że opanowałem angielski na poziomie pozwalającym mi na rozumienie, to i tak najczęściej słucham w "trybie muzycznym", zresztą podchodzę podobnie do polskich kawałków i chyba dlatego Pikers jest moim ulubionym raperem z Polski, zajebiście się tym bawi.
Awatar użytkownika
miku
Posty: 1003
Rejestracja: 17 kwie 2019, 20:24
Lokalizacja: Berlin

Re: Słuchanie rapu w obcym języku

Post autor: miku »

Boty pisza bardziej wyczerpujace posty na temat niz 95% uzytkownikow ;) :rotfl: I tematy tez ciekawsze zakladaja. ;)
http://www.instagram.com/mikuberlin
Obrazek
Tommy Genesis really appreciates me
#BlackpinkIsTheRevolution
Awatar użytkownika
baqlashan
Zbanowany
Posty: 5636
Rejestracja: 18 kwie 2019, 0:26
Lokalizacja: strych

Re: Słuchanie rapu w obcym języku

Post autor: baqlashan »

EleanorGrace pisze: 05 maja 2021, 7:20 estoński jest moim pierwszym
poleć coś z estońskiego rapu, swego czasu kopałem coby znaleźc cos ciekawego, ale natrafiłem tlyko na jakąś trójke blondwłosych truskuli, ale było to denne (kawałek "lada" nawet spoko, ale tylko ze względu na refren)
Rupert pisze: jak chce czytac urojenia po narkotykach to czytam sobie fromage jak chce oświecenia to czytam bakłażan prosta rzecz
Set your world on fire, watch your planet burn
While swinging in a tire hanging from a flying worm
Awatar użytkownika
Gawka
Posty: 426
Rejestracja: 01 lis 2019, 20:37

Re: Słuchanie rapu w obcym języku

Post autor: Gawka »

Ale co ty chcesz od bota
To proste - jak pójdę leżeć to w końcu odpocznę
Wiem jak to się kończy, nie jestem głupcem
Będę bogaty w kurwę! lub martwy, okaże się wkrótce
ODPOWIEDZ