Prezes - Odsłaniam: styl zimnego drania (2000)

Kategoria poświęcona albumom.

Moderatorzy: Jose, oldschool

Awatar użytkownika
arboozrap
Posty: 1252
Rejestracja: 31 gru 2019, 11:42

Prezes - Odsłaniam: styl zimnego drania (2000)

Post autor: arboozrap »

Obrazek

Strona A:
1. Odsłaniam: styl zimnego drania
2. Obrazy i dźwięki
3. Boxerki vs. slipy (wsparcie: BENFX)
4. Cycata małolata
5. Nie jestem, *****, ulicznikiem
6. Powiedzcie co robić
7. Biała dama

Strona B:
1. Kocham moje życie
2. Słowa, słowa, słowa
3. WGDB
4. Pocę się (wsparcie: BENFX)
5. Podjąć decyzję
6. Czekam na okres (wsparcie: SZACH)
7. Leżę
8. Ałtro
KRÓTKA NOTKA
„Dlaczego każdy ma się dołować? / Rap to także muzyka rozrywkowa” — nawijał Tede na kultowym albumie „Trzyha: Hajs Hajs Hajs” w 2003 roku, i miał w pełni rację, ale nie każdy wówczas jeszcze to rozumiał. Pozytywna, czyli inaczej tzw. jasna, strona rapu istniała już w latach 90, a jej tematyka liryczna wychodziła poza wąskie uliczne ramy, szczególnie popularne pod koniec ubiegłego wieku. Kaliber 44, Thinkadelic, Bolec, OMP, Płomień 81, Wiele CT, Trzyha — można by długo wymieniać. Chcę skupić się tutaj natomiast na raperze o ksywie Prezes, pochodzącym z Goleniowa. Z racji, że miejscowość ta znajduje się blisko Szczecina, śmiało można zaliczyć go do prekursorów szczecińskiego rapu, obok Wiele CT i Snuza. W 2000 roku wydał własnym sumptem na kasecie w limitowanym nakładzie materiał „Odsłaniam: styl zimnego drania”, który tytułem i poligrafią nawiązuje do międzywojennej polskiej kinematografii. Od strony lirycznej to bardzo luzacka produkcja, ale przede wszystkim humorystyczna i nietuzinkowa. Nie jest on wirtuozem mikrofonu, ale potrafi rozbawić słuchacza do łez, emanując przekonywującą nawijką, w której słychać zajawkę. Na albumie znajdują się utwory o kobiecych piersiach i okresie, męskiej bieliźnie i pocie, manifest oznajmiający brak związków z ulicznym rapem („Nie jestem, *****, ulicznikiem” można było usłyszeć na początku filmu „Blokersi”) , a także kawałki refleksyjno-egzystencjonalne, takie jak „Biała dama” i „Kocham moje życie”. Strona produkcyjna pozostawia wiele do życzenia, ale to przecież mocny underground, a wybór sampli i ich wykorzystanie po prostu rozwala na łopatki. Dla mnie mistrzostwo.
oyche
Posty: 11473
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:38

Re: Prezes - Odsłaniam: styl zimnego drania (2000)

Post autor: oyche »

siema airbus, nie jestem kurwa ulicznikiem dojebana nutka
Awatar użytkownika
scarz
Posty: 415
Rejestracja: 09 cze 2019, 19:14

Re: Prezes - Odsłaniam: styl zimnego drania (2000)

Post autor: scarz »

To nie od tego Ziewać Mi Się Chce z Mezokracji z tym gościem nie zaczął się beef Mesa z Mezem? Poszło w końcu o skracanie ksywki, a to pierwszy track, na którym Mezo skracał sobie ksywkę do Mez.
Awatar użytkownika
arboozrap
Posty: 1252
Rejestracja: 31 gru 2019, 11:42

Re: Prezes - Odsłaniam: styl zimnego drania (2000)

Post autor: arboozrap »

scarz pisze: 20 paź 2021, 20:54 To nie od tego Ziewać Mi Się Chce z Mezokracji z tym gościem nie zaczął się beef Mesa z Mezem? Poszło w końcu o skracanie ksywki, a to pierwszy track, na którym Mezo skracał sobie ksywkę do Mez.
Mam wrażenie, że skracanie ksywki do Mez miało też miejsce na tytułowym numerze, aż sobie go teraz przypomnę.
Awatar użytkownika
Raph
Posty: 318
Rejestracja: 10 maja 2019, 12:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Prezes - Odsłaniam: styl zimnego drania (2000)

Post autor: Raph »

Ksywa Mez była przed ksywą Mezo, "Ziewać mi się chce" nie było absolutnie pierwszym numerem, w którym Mezo się tak przedstawił, bo na nielegalach właśnie tak się podpisywał. Ksywa Mezo wynikała ponoć - tak jak mówili w wywiadach dla Ślizgu przy okazji beefu - z tego, że przed debiutem Mezo dogadał się z Mesem na temat ksywy i dodał O. Po czym Mes oburzył się właśnie jak usłyszał "Mez i Prezes", które brzmiało według niego zbyt podobnie do "Mes i Pezet". I poszło.
...
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6558
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: Prezes - Odsłaniam: styl zimnego drania (2000)

Post autor: Jose »

ale gamoń z tego Mesa xd
Awatar użytkownika
Prez
Posty: 3702
Rejestracja: 26 lip 2019, 8:29

Re: Prezes - Odsłaniam: styl zimnego drania (2000)

Post autor: Prez »

chyba najgłupszy powód beefu, tylko mes mógł się spiąć o to
lygrys pisze: 11 maja 2022, 21:05 świetny dzień, jeden z najlepszych w moim życiu.
Dziękuje ci zjebana Polsko.
kup sobie płytkę z rapem NOWA LISTA I CENY
całość już na OLX
d3luge1
Posty: 84
Rejestracja: 19 lip 2019, 10:02

Re: Prezes - Odsłaniam: styl zimnego drania (2000)

Post autor: d3luge1 »

Ja gdzieś słyszałem, że w tamtych czasach Mezo był z siostrą Mesa to wydaje mi się, że jak się nie lubili to raczej to mogło być jednym z powodów beefu.
kark to nie debil, mówił mi tak laik
Awatar użytkownika
KillerCroc
Posty: 2204
Rejestracja: 02 maja 2019, 18:45

Re: Prezes - Odsłaniam: styl zimnego drania (2000)

Post autor: KillerCroc »

To by wyjaśniało uporczywość w ochronie siostry przed podrywami Lygrysa
Gdybym urodził się gdzieś indziej miałbym szansę...
Awatar użytkownika
arboozrap
Posty: 1252
Rejestracja: 31 gru 2019, 11:42

Re: Prezes - Odsłaniam: styl zimnego drania (2000)

Post autor: arboozrap »

Na drugim albumie Prezesa - 'Rapterapia' z 2003 roku w jednym utworze gościnnie jest Mezo i Duże Pe, a ksywka poznaniaka jest zapisana jako 'Mez'. Ale omijając to, jak Wam się widzi ten undergroundowy szczeciński rap z 2000 roku? Jest fajnie?
Awatar użytkownika
Luxair
Posty: 4110
Rejestracja: 24 kwie 2019, 19:38

Re: Prezes - Odsłaniam: styl zimnego drania (2000)

Post autor: Luxair »

Pamiętam że dosyć jarałem się "Czekam na okres" i "Nie jestem, kurwa, ulicznikiem", za to "Pocę się" i kawałek o gaciach już zbyt przaśne były.
Wielu wytykało Prezesowi głos złośliwego goblina z kreskówek :)
Pamiętam też że był jakiś problem bo Prezes i WSZ/CNE chcieli w tym samym czasie wydać płytę o tym samym tytule "Rapterapia" i jedna strona w końcu zmieniła tytuł na "Rap-te-rap-ja" czy coś takiego.
Koks i dziwkę brałeś cichcem
Polizałeś pizdę, popijałeś Żywcem
mad
Posty: 43
Rejestracja: 01 maja 2019, 13:24

Re: Prezes - Odsłaniam: styl zimnego drania (2000)

Post autor: mad »

Czy Łeber, który robił bit do Podjąć decyzję może być Webberem od Łony?
Awatar użytkownika
arboozrap
Posty: 1252
Rejestracja: 31 gru 2019, 11:42

Re: Prezes - Odsłaniam: styl zimnego drania (2000)

Post autor: arboozrap »

mad pisze: 26 paź 2021, 14:30 Czy Łeber, który robił bit do Podjąć decyzję może być Webberem od Łony?
tak, dokładnie ten sam
ODPOWIEDZ