Fenomen - Efekt (2001)

Kategoria poświęcona albumom.

Moderatorzy: Jose, oldschool

Awatar użytkownika
GoodStuff
Posty: 731
Rejestracja: 14 paź 2019, 15:54

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: GoodStuff »

Obok Na Legalu i Muzyki Powaznej najwazniejsza dla mnie plyta w polskim rapie.Od samego intra przez numery do najlpeszego wedlug mnie skitu w historii PL rapu.Plyta jedno z najbardziej klimatyczych wejsc ,tematyka bardziej osiedlowa niz uliczna ,klimat idealnie pasujacy i oddajacy zycia na toczacego sie na polskich osiedlach ,dla ludzi jak ja urodzonych w koncowe PRLu i dorastajacego w szalonych i beztroskich latach 90 w rytm muzyki disco polo,to byl poczatek zmian i zakorzeniania sie rapu w Polsce wtedy niszowej dzis najczesciej sluchanej muzyki.Tu sie wszystko zgadza i pasuje,fenomenalna produkcja ,tematyka,utozsamanie 100 %,tekstowo wiadomo Ekonom :bowdown: ale Zolf rowniez bardzo solidnie ,uzupelniali sie swietnie,goscinki dostosowaly sie do formy gospodarzy, Tej plyty czas dla mnie cale nie naruszyl,nadal czuje sie ten wajb i klimat,zero dukania czy zenujacych rymow, Malo jest takich plyt ale dla mnie 10/10
marafc
Posty: 11
Rejestracja: 15 sie 2019, 19:35

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: marafc »

Ogarnia ktoś jak wyglądały poszczególne wydania CD? Na discogs jest info o dwóch wydaniach (digi 2001 i reedycja w jewelu z 2012), tymczasem po allegro/olx latają digi które wyglądają jak wydanie z 2012 (logo rapton na tyle) i jewele jakby z 2001 (logo hiphopart, numer telefonu w sprawie koncertów :D ). Chciałem przygarnąć pierwsze wydanie, ale w sumie nie wiem czego szukać. Ktoś coś?
Awatar użytkownika
Połas
Posty: 1869
Rejestracja: 18 kwie 2019, 21:47

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: Połas »

Wydaje mi się, że reedycja Efektu ukazała się wyłącznie w wersji digi. Na discogs też nie widzę informacji o jewelu :D Do tego, w jednym z postów promujących reedycję, zobaczyłem dopisek, że rusza sprzedaż płyty CD w digipaku.

Natomiast odnośnie do pierwszego wydania, to coś mi świta, że wyszło ono jednocześnie w wersji digi, jak i jewel box. Nawet ktoś w komentarzach w podlinkowym wyżej poście napisał, że jest posiadaczem pierwszego wydania w obydwu opakowaniach ;)
Obrazek
marafc
Posty: 11
Rejestracja: 15 sie 2019, 19:35

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: marafc »

Hmm, masz rację z tym że w discogs nie ma nic o reedycji w jewelu, coś mi się pojebało.

W takim razie wygląda na to, że
- pierwsze wydanie: na pewno digi + prawdopodobnie jewel
- reedycja: digi
Awatar użytkownika
Joydivision91
Posty: 84
Rejestracja: 25 lip 2019, 10:16

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: Joydivision91 »

Można zamawiać reedycję w digipacku z autografami:

https://outsidewear.pl/k102,fenomen.htm ... gP3Tmwc_gc
Awatar użytkownika
diemdzi
Posty: 101
Rejestracja: 13 lut 2020, 21:08

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: diemdzi »

Jak te koszulki wyglądają :rotfl: Kupiłbym płytę z 10 lat temu, teraz to się tak zestarzało, że nie mógłbym dokończyć słuchania "Sensacji"
Footer
Posty: 74
Rejestracja: 26 cze 2019, 18:41

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: Footer »

Album wleciał na streamingi
Awatar użytkownika
phobos
BOR PTKWO
Posty: 20273
Rejestracja: 17 kwie 2019, 22:22

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: phobos »

pierwsze wydanie na pewno wyszło też w jewel boxie, bo takie mam
mój styl życia to piątkowo
twój styl życia to chujowo
:cool:
ffeee pisze:szkoda, że przez internet nie można komuś zębów wybić :wall: :wall:
lygrys pisze:Wszystkiego najgorszego i wszystkie klątwy na ciebie i twoją rodzinę.
Awatar użytkownika
oKulTywowany
Posty: 2165
Rejestracja: 01 sie 2019, 0:33

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: oKulTywowany »

:bowdown:
This page is no longer available.
Awatar użytkownika
8na10
Posty: 4667
Rejestracja: 23 wrz 2021, 5:48
Lokalizacja: The United States of Poland

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: 8na10 »

Dzięki za podbicie tematu, spokojnie top 5 polskiego rapu, dziś se wrócę do tej płyty i będę słuchał namiętnie.
jasny wracaj na forum
Awatar użytkownika
xzakuux
Posty: 80
Rejestracja: 06 mar 2020, 0:16

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: xzakuux »

To samo, co użytkownik wyżej, zapuszczam jako OST do nocnego pisania :bowdown:
XVX
Awatar użytkownika
8na10
Posty: 4667
Rejestracja: 23 wrz 2021, 5:48
Lokalizacja: The United States of Poland

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: 8na10 »

Słucham se właśnie od kilku dni i muszę powiedzieć, że to chyba moja ulubiona płyta warszawska z tamtego okresu. Idealne wyważenie między chlebem powszednim a świtłami miasta. Jeszcze nie cwaniaczki jak ZIP, ale i nie pizdeczki jak grammatik. To mi się zawsze podobało w Fenomenie, że to takie normalne ziomki z osiedla, i pewnie dlatego najłatwiej było mi się utożsamiać z tym rapem. Piękna jest ta płyta.

"Ty robisz sensacje, a ja rap w miasto puszczam"
jasny wracaj na forum
Awatar użytkownika
Bryx Fenrir
Posty: 3742
Rejestracja: 17 kwie 2019, 20:22

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: Bryx Fenrir »

Raper z tego składu, Ziaja rapuje teraz pod ksywką Namaste

https://www.youtube.com/watch?v=tvzawtPHfa8
Awatar użytkownika
camzatizbak
Posty: 3902
Rejestracja: 09 cze 2019, 22:42
Lokalizacja: twoja stara

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: camzatizbak »

Wsm spoko ciekawostka i gites że coś se nadal nagrywa.
LPC AFRO TRAP BANGER singiel
CAMZAT x KIDD - Babo Sza singiel
DMG96 x CMZT kompilacja vol.1 spotify
bortwick pisze: 17 lis 2023, 16:10 paluch w arcie, to jest to
dzikie okrzyki coś jak bruce lee
kiedy tnę ścierwa bagnetem francuskim
Awatar użytkownika
oldschool
Moderator
Posty: 13097
Rejestracja: 17 kwie 2019, 22:50

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: oldschool »


Fenomen - Sensacja /wersja2024/ to nie jest w zamyśle remix a wersja odświeżona. Oryginalny sampel tak samo pocięty, perkusja w tym samym podziale rytmicznym ale z nowymi próbkami. Prawie nie zmieniona aranżacja. Dograny bas i kilka innych instrumentów. Utówr ponownie zmiksowany. Wokale oryginalne z płyty Fenomen - Efekt 2001.Aby brzmiało jak z 2024 ;)

rap: Ekonem, Żół, Ziaja (obecnie Namaste)
beat" Mazsa a.k.a. Mazsterbetz
produkcja 2001/2024
Awatar użytkownika
marmolad_k2
Posty: 992
Rejestracja: 03 sie 2023, 11:18

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: marmolad_k2 »

:bowdown: :bowdown: :bowdown:
Popi
Posty: 263
Rejestracja: 11 sty 2020, 10:13
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: Popi »

Zjebany volume leveling, za dużo się dzieje w tym mixie, oryginalnie osadzone na środku sample są przestawione w panoramie, nie można się skupić na wokalach i dlatego jest to gorsze niż oryginał. Przedobrzył producent
Popi.jaku
lysy
Posty: 1001
Rejestracja: 12 maja 2019, 18:03

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: lysy »

to prawda, ale sam pomysł fajny. niektóre starsze płyty chętnie bym usłyszał w tak odświeżonej wersji, bo są klasyki, które bardzo cierpią na kiepskim brzmieniu
Awatar użytkownika
2do5
Posty: 2071
Rejestracja: 18 kwie 2019, 14:08

Re: Fenomen - Efekt (2001)

Post autor: 2do5 »

No dla mnie też oryginał. Tutaj na zwrotkach jeszcze jest momentami w porządku, natomiast przy refrenie DRAMAT, tak jakby ktoś pierwszy raz w życiu naściągał sobie wtyczek vsti do fl studio, po czym efekciarsko nałożył na siebie kilka losowych dźwięków w jednej tonacji. Bez wyczucia i smaku to. W wersji 2001 tylko motyw przewodni + leciutka piszczałka w tle i działało elegancko. Swoją drogą, ta zwrotka Ekonoma jest potężna jak na tamte lata
lygrys pisze: Zapraszam do merytorycznej dyskusji.
ODPOWIEDZ