Wejście polskiego hh do mainstreamu

Płyty, zapowiedzi materiałów, dyskusje na temat raperów i producentów z naszej rodzimej sceny.

Moderatorzy: Jose, oldschool

Awatar użytkownika
LWD
Posty: 2919
Rejestracja: 10 paź 2019, 10:32

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: LWD »

Michakraw pisze: 27 sty 2022, 20:34
Spoiler
Wszystko co podajecie to płyty / utwory, które zagościły w świadomości środowisk innych niż HH. Spróbuję z innej strony
Rasmentalism w 2013 wydali ZMNH, płytę dobrze przyjętą, mało znaną poza środowiskiem HH. I chociaż ostatni singiel "Gdzie jest M.?" przebijał się już trochę poza środowisko, to mam wrażenie, że w latach 2015 zaczęło się dziać coś innego. Po kolei

Przedsmak (2010-2015):
Męskie Granie - Abradab, O.S.T.R.
Szczyt popularności Step Records - jeżeli słuchałeś rapu w tych latach (Spotify nie był jeszcze aż tak popularny) to Step był wszędzie.

Zmiana kluczowa (2015-2018):
Męskie Granie 2016 z O.S.T.R. w MGO, na płycie Mes i bodajże Molesta
Miuosh nagrywa z artystami z Męskiego Grania
Eksplozja popularności Quebonafide - Egzotyka
i moim zdaniem najważniejsze, a nie wymienione ani razu, pewnie dlatego, że nie zrobiło komercyjnego sukcesu
Flirtini vol.3 i vol. 4 z polskimi artystami (Podsiadło, Wieniawa)
Albo Inaczej - Wodecki śpiewający Peję
Zwróćcie chociażby uwagę na to, że w 2015 została znowu wydzielona kategoria rap/hip hop na fryderykach
https://pl.wikipedia.org/wiki/Fryderyki ... -hop/R%26B
Chyba szczyt popularności WBW?

Czas po 2018:
Rapujący youtuberzy,
SB Maffija z Bedoesem,
Raperzy żyjący jak influencerzy
Płyta Quebonafide z: Daria Zawiałow, Dawid Podsiadło, Mrozu (wiem, Mrozu był na płycie Tede w 2010, ale Mrozu 2010 to inna liga niż Mrozu 2020 i inny fanbase)
Mata,
itd.
zacznijmy od tego, że zaistenienie ostrego w szerszych kręgach nie miało wiele wspólnego z występami na meskim graniu, ostr już te kilka lat wcześniej miał występy w trójce, chyba płytę z sofą, artykuły w wyborczej o nim i generalnie renomę "inteligentnego rapu", jeżeli miałbym wskazywać punkt zwrotny to chyba hoolyłódź, gdzie uderzał w proto-fajnopolacki ton jechania po pisie, lepperze, giertychu, itd. w okresie ich pierwszych rządów, to mu pewnie zapewniło dostęp do opiniotwórczych pism, na których kanwie miał również mesko graniową publikę. abradab, to też raczej bazował na kalibrze, który miał bardzo szeroką, eklektyczną publikę.
inna sprawa, że te wszystkie miuoshe, ostre (ja nie wiem czy oni w ogóle specjalnie kooperują z innymi raperami), to wraz z tymi współpracami częsciowo zaczęły się odcinać od polskiego hip-hopu, i ten flirt z tą publiką nie przekładał się na całą scenę. jeżeli mówimy o rzeczach przekładających się na całą scenę, to tylko i wyłacznie możemy mówić o zjawiskach mocno masowych czyli generalnie taconafide, a raczej jak wcześniej napisałem, zmiany układu sił na rynku medialnym, gdzie youtube i liczby generowane na nim są już nie do zlekceważenia. jeśli w top10 spotify najczesniej sluchanych artsyów w pl jest 9 raperów i sanah, to nie da się tego pominać, na youtube jeśli na karcie na czasie jeśli jest jakas muzyka to właśnie będą to jacyś raperzy, to też trudbo to pomijać,
Awatar użytkownika
oldschool
Moderator
Posty: 13196
Rejestracja: 17 kwie 2019, 22:50

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: oldschool »

Z tą Euforią dalej się nie zgadzam. Jak już to ten Gang Albanii brzmi sensowniej. Jak były ankiety na grupach FB, gdzie przesiadują raczej młodzi ludzie, którzy są obecnie najważniejszą i najliczniejszą grupą słuchaczy (kupują płyty/merch, chodzą na koncerty, nabijają like na socialach), to wielu właśnie GA wspominało jako coś od czego zaczęli słuchać rapu.

Rap stał się najpopularniejszym gatunkiem dzięki nim, a nie dzięki pannom, które w 2014 jak wychodziła Euforia miały 20 lat, a teraz mają 27, rodzinę i dzieci i rapu słuchają jak im coś poleci ze Spotify raz na ruski rok.
Awatar użytkownika
LWD
Posty: 2919
Rejestracja: 10 paź 2019, 10:32

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: LWD »

no debilizm z tą euforią, biorąc pod uwagę jaka to to miałka piosenka, po której przesłuchaniu normalnego człowieka mdli, to jedyne miejsce, w którym mogłaby się przyczynić do popularyzacji pięknej kutury hip-hop, to wśród homoseksualnych ślizgerów, zakochanych wówczas w szalonym disco-raperze quebonafide. to jest dla mnie niesmaowte jak można mieć taki elemntarny brak poczucia estetyki by takie gówno mogło się podobać, brzmi to jak nieudana parodia jakiegoś aniele od meza czy innego gówna. nic tam nie pasuje. poza tym kurwa, jak quebonafide mógł wprowadzić coś do mainstreamu, skoro przez mainstream nie był zauważony nawet na fryderykach 2018-2019 rok po wydanej najpopularnijszej swojej płyty, równie hermetyczne grono odbiorców miał jak jakiś paluch, który też z lepszego życia diler kręcił ogromne sprzedaże i liczby, ale trtudno mówić o jakimś szerokim wydzwieku. jeśli już o czymś mówić to własnie jak olsdchool mówi gang albanii i postać popka, a już najścislęj mówiąc to czas kiedy youtube stał się mainstreamem, a rap na youtube był dominującym gatunkiem od jego początków w polsce.
Awatar użytkownika
emcess
Posty: 3981
Rejestracja: 18 kwie 2019, 20:21

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: emcess »

gang albanii to było coś

nikt się nie zbliżył do takich bengerów, jedyne co jest blisko to popek z okresu między monsterem a gangiem
Obrazek jebac kiboli
RIVALDO111
Zbanowany
Posty: 3829
Rejestracja: 18 sty 2022, 0:51

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: RIVALDO111 »

Pierwszy moment - duet Peja i Tede


Drugi moment - Gang Albanii Popka i wybuch płyty Bedoesa na SBM. Gdzie kawałki poleciały na 20-40 mln.
Siedzimy już nad tym trzy lata, bo obłęd to dar, a nie kara,Mówią nam jak mamy latać, ja wolałbym spotkać Ikara,Szczęście to tylko przywilej, szczęście to tylko na chwilę, szczęście cię zgubi,udusi,zabije i minie ,A w trakcie się wije jak żmije i gnije.
Awatar użytkownika
OmarStooleyman
Posty: 3155
Rejestracja: 02 lut 2021, 20:19

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: OmarStooleyman »

Moment w którym na Vivie zaczął się przemykać rap był dla mnie wbiciem w mainstream.

Na początku było niewinnie, jakieś Suczki, My Polacy, Dla mnie masz stajla, Seniorita, Głucha noc. Już w 2005 sporo rapu tam leciało.
Awatar użytkownika
The Bitch Fucker
Posty: 181
Rejestracja: 09 paź 2019, 22:19

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: The Bitch Fucker »

Jako pierwszą grubą falę wskazałbym: „jak zapomnieć”, „głucha noc”, „dla mnie masz stajla”. Mam wrażenie jakby przed ich premierą o polskim rapie nie było słychać nigdzie, po nich był już wszędzie.
Awatar użytkownika
Groszek
Posty: 4580
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:27
Lokalizacja: Auld Reekie

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: Groszek »

Zdecydowanie gang albanii jak już ludzie zobaczyli ze juz nawet popek twarz firmy jp super prawilniak z honorem i zasadami ma wyjebane w to gówno zwane rapem i można już nawijać o hajsie i cpaniu itd. Bo wcześniej to jeden tede lekki wstyd chyba ciągle, a po gangu maszyna ruszyła największe lamusy zaczęły robić rap dla lamusów bedoes zabsony i inne pedały

E: I już od tamtego momentu słowem już nikt nie piśnie że nie wolno o takich rzeczach bo musi być przekazzzz
Wszystko jest kawałem oraz żartem
Wszystko już widziałem, co potrzebneXD
Awatar użytkownika
SuperRapMaster
Posty: 617
Rejestracja: 11 wrz 2021, 13:41
Lokalizacja: Truskulasy

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: SuperRapMaster »

Zgadzam się. Gang Albanii i zrobienie z Popka celebryty. Spójrzmy tylko na to, ile platyn się od tego czasu pojawiło. Królowie życia, Egzotyka, Soma 0,5 mg, Romantic psycho, 100 dni do matury, Młody Matczak. Czy kiedykolwiek wcześniej zdażyło się, aby w ciągu około 6 lat 6 polskich płyt hip-hopowych sprzedało się w liczbie ponad 150 000 każda?
Ostatnio zmieniony 08 maja 2022, 16:08 przez SuperRapMaster, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6551
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: Jose »

To akurat dlatego, że zaczęto wliczac streamy
Awatar użytkownika
przedszkolanek
Posty: 17084
Rejestracja: 21 kwie 2019, 21:29

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: przedszkolanek »

a ja powiem inaczej, po prostu zmiana pokoleniowa, a nie tam żaden popek* itp.

*no, nie mówię, że żadnego wpływu nie miał
pieschrodingera
Posty: 1238
Rejestracja: 03 wrz 2020, 3:00

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: pieschrodingera »

SuperRapMaster pisze: 08 maja 2022, 15:54 Zgadzam się. Gang Albanii i zrobienie z Popka celebryty. Spójrzmy tylko na to, ile platyn się od tego czasu pojawiło. Królowie życia, Egzotyka, Soma 0,5 mg, Romantic psycho, 100 dni do matury, Młody Matczak. Czy kiedykolwiek wcześniej zdażyło się, aby w ciągu około 6 lat 6 polskich płyt hip-hopowych sprzedało się w liczbie ponad 150 000 każda?
A to ktoś to kupuje w takich ilościach? Ja myślałem, że te platyny to głównie efekt tego, że zaczęli zaliczać wyświetlenia z youtube'a jako sprzedane płyty.
tbc
Awatar użytkownika
DoubleB
Posty: 6128
Rejestracja: 13 kwie 2021, 15:28
Lokalizacja: memphis nadodrze

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: DoubleB »

przedszkolanek pisze: 08 maja 2022, 20:10 zmiana pokoleniowa
moim zdaniem to też ma głęboki wpływ. oczywistość typu szerszy dostęp do internetu, kupione wyświetlenia (no nie oszukujmy się) plus przemyślany marketing, te streamy liczone, postaci znane w środowisku więc na start jakieś zainteresowanie dodatkowe ze strony starszej publiki, treści łatwo przyswajalne, proste, prymitywne teksty na ogół, przez wiele lat na scenie nie było takich stricte chamskich bangerów. osobiście nigdy nie trawiłem gangu albanii i byłem chory widząc dzieci w ich koszulkach czy sebków z głośnikami, ale przyznam że był boom.
mimo wszystko podtrzymuję, że hh dotarł do pokaźnej części społeczeństwa za sprawą taconafide i maty. gang albanii nabił popularności, ale nadal było to jednak na tyle specyficzne i wulgarne, że normiki nie brały tego na poważnie, w takim sensie, że wielu postrzegało ich jako patologię, więc wizerunek rapu się nie zmieniał na lepsze. sam mam w chuju czy hh będzie popularny, czy będą tego słuchać przekrojowi polacy, z drugiej strony mam mieszane uczucia między wyjebaniem na to, a jakąś rozterką że ta kultura coraz bardziej spowszednieje i będzie przywłaszczana przez losowe osoby z powodu mody. paradoksalnie mam swoje myślenie w tym temacie za truskulowe i pozbawione sensu, ale człowiek nie zawsze jest racjonalny gdy w grę wchodzi coś co jest dla niego ważne (jestem niestety wczuty w to gunwo mimo upływu lat). ale niewątpliwy plus jest taki, że fani tej kultury nie będą z automatu zrównywani z patologią
HEWRA/MOBBYN VS T6M [SOON]
HEWRA/MOBBYN VS BONE THUGS [SOON]
MÓJ TEMACIK! -> viewtopic.php?t=10448
Awatar użytkownika
aleksy
Posty: 4451
Rejestracja: 17 kwie 2019, 7:45

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: aleksy »

gdzie można kupić te wyświetlenia? możliwe że byłbym zainteresowany
Raptowny pisze: Duchowo? 10lat ćpania może człowieka oświecić, ale nie gadajmy o duchach
Awatar użytkownika
ART
Mistrz Fantasy NBA
Posty: 10150
Rejestracja: 17 kwie 2019, 20:50
Lokalizacja: nigdy za kratami

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: ART »

poszukaj w komentarzach na youtubie ludzi piszacych "x wyswietlen z czego 100000 moich" i napisz do nich
lygrys pisze: 18 lis 2022, 19:01 w chuju mam przecenę, mogę pełną cenę zapłacić.
camzatizbak pisze: 18 mar 2024, 20:26 Palec w dupie, to jest to
Awatar użytkownika
DoubleB
Posty: 6128
Rejestracja: 13 kwie 2021, 15:28
Lokalizacja: memphis nadodrze

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: DoubleB »

najszybciej będzie napisać do step records
HEWRA/MOBBYN VS T6M [SOON]
HEWRA/MOBBYN VS BONE THUGS [SOON]
MÓJ TEMACIK! -> viewtopic.php?t=10448
RIVALDO111
Zbanowany
Posty: 3829
Rejestracja: 18 sty 2022, 0:51

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: RIVALDO111 »

Siedzimy już nad tym trzy lata, bo obłęd to dar, a nie kara,Mówią nam jak mamy latać, ja wolałbym spotkać Ikara,Szczęście to tylko przywilej, szczęście to tylko na chwilę, szczęście cię zgubi,udusi,zabije i minie ,A w trakcie się wije jak żmije i gnije.
inspektorgadzet
Posty: 56
Rejestracja: 16 lut 2021, 21:57

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: inspektorgadzet »

oyche pisze: 25 sty 2022, 12:13 kultura przesiąknięta buntem do szpiku?
bzdura, mamy własną półkę w empiku


- 2002
O FURACH I TUNINGU AUDIKÓW
Awatar użytkownika
yungXpaproch
Posty: 3250
Rejestracja: 01 mar 2020, 20:32
Lokalizacja: grrr pow™

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: yungXpaproch »

o kurwa ten pedal sie o rapie wypowiada, juz mam ochote napisac chujowe nie ogladalem i niech wypierdala ale jak ktos obejrzy to moze napisac tl;dr o co tu biega
Awatar użytkownika
8na10
Posty: 4681
Rejestracja: 23 wrz 2021, 5:48
Lokalizacja: The United States of Poland

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: 8na10 »

takie są efekty komercjalizacji hip hopu
jasny wracaj na forum
ODPOWIEDZ