Wejście polskiego hh do mainstreamu

Płyty, zapowiedzi materiałów, dyskusje na temat raperów i producentów z naszej rodzimej sceny.

Moderatorzy: Jose, oldschool

Awatar użytkownika
yaml
Posty: 561
Rejestracja: 21 maja 2019, 18:09

Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: yaml »

Kiedy według was nowy polski rozgościł się w mainstreamie w którym do dzisiaj wiedzie prym? Próbowałem sobie określić jakieś wydarzenia które były takim momentem przełomowym i w sumie do niczego nie doszedłem, a pomysły kręciły się wokół:
  • płyt Sokoła i Marysi Starosty
  • wydanie Ezoteryki
  • powstanie QQ i SBM i youtubowa ofensywa wydawnicza
  • postać Taco Hemingwaya i "Trójkąt Warszawski"
  • jakieś wydania legalnego LP PRO8L3Mu, "Lepszego życia diler" Palucha? inne płyty które mi przyszły jeszcze do głowy
A może w ogóle źle myślę i się nie znam? Dajcie jakieś swoje pomysły :)
jesteś poszukiwany przez MOBBYN
mbunt
Posty: 799
Rejestracja: 09 maja 2019, 21:12

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: mbunt »

śmierć Magika albo inne antyczne dla mnie wydarzenie, od kiedy pamietam hh to był pop
zapraszam do sprawdzenia
https://youtu.be/5s5QPZM7Pec
Awatar użytkownika
arboozrap
Posty: 1252
Rejestracja: 31 gru 2019, 11:42

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: arboozrap »

  • Po części miało to miejsce już w 1995 roku, kiedy Liroy wypuścił singiel Scyzoryk i swój debiut Alboom. Wejście na topowe muzyczne listy i zakwalifikowanie się do radiowych przebojów to już był naprawdę potężny krok naprzód.
  • Cała otoczka związana z Magikiem i Kinematografią Paktofoniki.
  • Ukazanie się na rynku muzycznym albumu Peja/Slums Attack Na Legalu?.
Awatar użytkownika
FruitOffTheWall
Posty: 6206
Rejestracja: 07 maja 2019, 22:24

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: FruitOffTheWall »

od filmu jesteś bogiem haipehaope wjebalo się do mejnstrimu według mnie
mam pare wad ale zalet tez sporo
RIP ziołozioło
czarne audi jedzie ty kurwo w krzakach leżysz tratatata wysyłam żołnierzy
Czas zapierdala? Może ziomie po koksie
Zapierdalala w Las Palmas, nie Europie Wschodniej
https://www.last.fm/user/Tommy_Ovocetti
oyche
Posty: 11473
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:38

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: oyche »

kultura przesiąknięta buntem do szpiku?
bzdura, mamy własną półkę w empiku


- 2002
Awatar użytkownika
azar
Posty: 774
Rejestracja: 23 kwie 2019, 18:40

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: azar »

ja bym typowal jednak hajp na quebo i taco oraz Pro8l3m, to chyba wtedy zaczely sie krecic naprawde powazne liczby czy na yt czy na koncertach w/w
pozdrawiam serdecznie dzis kazda mordke
pozdrawiam serdecznie Monike Brodke
Awatar użytkownika
DoubleB
Posty: 5943
Rejestracja: 13 kwie 2021, 15:28
Lokalizacja: memphis nadodrze

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: DoubleB »

Tak porządnie, że dotarł do największego pospólstwa i już nawet korpograżyny zaczęły słuchać rapu typu Problem, Pezet, Sokół, Taconafide, to w 2018/2019. Zaczęli wtedy o wiele częściej grać rap w radio (bardziej taki w stylu Candy, czy teraz Matcha Latte i tym podobne, ale wcześniej nic nie puszczali).
Ten pierwszy większy boom jednak mimo wszystko przedstawił i zostawił w oczach przekrojowego społeczeństwa wizerunek hip hopu jako osiedlówy, baggy jeansów, przekleństw, dresów, a ten o którym wspomniałem wyżej bardziej przełamał granice i pokazał, że rap też może być popem.
Awatar użytkownika
arboozrap
Posty: 1252
Rejestracja: 31 gru 2019, 11:42

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: arboozrap »

DoubleB pisze: 25 sty 2022, 12:25Candy
A osoby, które propsują Quebo i utwór Candy, jednocześnie wylewają wiadra pomyj na Suczki i Aniele.
Awatar użytkownika
DoubleB
Posty: 5943
Rejestracja: 13 kwie 2021, 15:28
Lokalizacja: memphis nadodrze

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: DoubleB »

Są i takie osoby, osobiście wolę Suczki niż Candy.
I dodam, że wiadomo, kiedyś puszczali w radio klimaty Mezo/Libera, jednak był to jakiś rodzaj odłamu rapu, wciąż kultura hiphop w większości była postrzegana jako łobuzerka. Teraz uważam, że bariera dotarcia do przeciętnego Polaka jest coraz mniejsza, a granica się stopniowo zaciera i ludzie się oswoili z tą muzyką.
Awatar użytkownika
yungXpaproch
Posty: 3194
Rejestracja: 01 mar 2020, 20:32
Lokalizacja: grrr pow™

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: yungXpaproch »

ja mysle ze SBM bardzo duza cegielke do tego przylozylo i jakies borixony i takie inne rzeczy we wczesnych 2010 i wtedy to zaczelo nabierac faktycznie mainstreamowosci.
wczesniej podwaliny na to dala np paktofonika, ktora ludziom powszechnie uswiadomila ze rap to nie tylko smutne bloki
Awatar użytkownika
Jasek
Posty: 2725
Rejestracja: 17 kwie 2019, 22:22

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: Jasek »

oyche pisze: 25 sty 2022, 12:13 kultura przesiąknięta buntem do szpiku?
bzdura, mamy własną półkę w empiku


- 2002
Z czego to? Zajebiste wersy
cztery żubry i dwie kurwy
Awatar użytkownika
arboozrap
Posty: 1252
Rejestracja: 31 gru 2019, 11:42

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: arboozrap »

Jasek pisze: 25 sty 2022, 13:21 Z czego to? Zajebiste wersy
Dizkret/Praktik
oyche
Posty: 11473
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:38

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: oyche »

o tu


to ten dizkret co ostatnio z belmondem nagrał
Awatar użytkownika
stratemirat
Posty: 569
Rejestracja: 31 maja 2020, 6:22

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: stratemirat »

Gang Albanii koniecznie na takiej liście musi się znaleźć
Awatar użytkownika
LWD
Posty: 2873
Rejestracja: 10 paź 2019, 10:32

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: LWD »

zależy co rozumiesz przez mainstream, w internecie to praktycznie od początku rozwojów social media, raperzy kręcili największe wyniki, taki gural, firma, ostr, hemp gru, robili w miesiąc milionowe wyświetlenia już w 2009 gdy gwiazdy pop za sukces uznawały 100 000 viewsów. maoinstream. raperzy mieli najwieksze fanpage na facebooku, grubson lub pezet, któryś z nich był pierwszym polskim artysta z milionem followersów na facebooku. jeżeli chodzi o jakieś opiniotwórcze głowy itd. typu artykuły szubrychta w gazecie wyborczej to w sumie o takim ostr zawsze się pojawiały, później taco, ale wiadomo to były raczej pojedyncze rzeczy, sokół nie wiem dlaczego jako jakiś przełom miałby być wymieniony, a co sprawiło, że obecnie szubrycht jest w stanie poświecić kilka artyukłów dość hermetycznemu środowisku hh sentino, to w sumie trudno powiedzieć, może to sukces maty sprawił, że coraz więcej się poświeca uwagi temu gatunkowi, a może już trochę wcześniej, z uwagi na to że od powiedzmy 2015 r. dobrze sprzedających się płyt z pilskim hh rocznie powstaje 50 a dużych płyt z innych gatunków to z 5-10, to siłą rzeczy szukając tematów do pisania prasa musi sięgać po rap.

dodatkowo należy wspomnieć że sam jutube, jutuberzy i inni internetowi młodzi twórcy stali się mainstreamem, a skoro większość z nich jest młoda, dostosowuje się swoim gustem do potrzeb młodego juubowego odbiorcy, to musi jakoś zahaczać temat rapu, większość twitchowych streamerów słucha sobie na swoich streamach rapu, komentują co się dzieje na scenie, nawet tacy ludzie jak mandzioo (prawdę mówiąc, nidgy nie oglądałem go, więc nie powiem na 100%, ale chłop nie wygląda jakby słuchał z sam siebie wysrywów jakichś raperów, ale skoro jego publika oczekuje reakcji to sprawdza to i póxniej są shoty, więc jak mówię, praktycznie cała rozrywka młodzieżowa przeniosła się do internetu, w którym najlepsze liczby robią raperzy, stąd trudno mówić o współczesnej polskiej muzyce nie wspominając o rzeczach co się dzieje na tej scenie
Awatar użytkownika
KillerCroc
Posty: 2204
Rejestracja: 02 maja 2019, 18:45

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: KillerCroc »

Jaj Peja wyjaśnił typa w zielonej górze
Gdybym urodził się gdzieś indziej miałbym szansę...
Awatar użytkownika
arboozrap
Posty: 1252
Rejestracja: 31 gru 2019, 11:42

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: arboozrap »

I jak ktoś śmiał skrytykować za to Rysia, to musiał być zmieszany z błotem, bo jego wielka duma została urażona.
Awatar użytkownika
FruitOffTheWall
Posty: 6206
Rejestracja: 07 maja 2019, 22:24

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: FruitOffTheWall »

too wydarzenia z 12 wrzesnia
mam pare wad ale zalet tez sporo
RIP ziołozioło
czarne audi jedzie ty kurwo w krzakach leżysz tratatata wysyłam żołnierzy
Czas zapierdala? Może ziomie po koksie
Zapierdalala w Las Palmas, nie Europie Wschodniej
https://www.last.fm/user/Tommy_Ovocetti
Awatar użytkownika
arboozrap
Posty: 1252
Rejestracja: 31 gru 2019, 11:42

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: arboozrap »

to jest o TVN-owcach jak będą kończyć
wkrótce ja do Tedzika dołączę
Awatar użytkownika
exyou
Posty: 1350
Rejestracja: 28 lip 2019, 17:02

Re: Wejście polskiego hh do mainstreamu

Post autor: exyou »

yaml pisze: 25 sty 2022, 11:22 Kiedy według was nowy polski rozgościł się w mainstreamie w którym do dzisiaj wiedzie prym? Próbowałem sobie określić jakieś wydarzenia które były takim momentem przełomowym i w sumie do niczego nie doszedłem, a pomysły kręciły się wokół:
  • płyt Sokoła i Marysi Starosty
  • wydanie Ezoteryki
  • powstanie QQ i SBM i youtubowa ofensywa wydawnicza
  • postać Taco Hemingwaya i "Trójkąt Warszawski"
  • jakieś wydania legalnego LP PRO8L3Mu, "Lepszego życia diler" Palucha? inne płyty które mi przyszły jeszcze do głowy
A może w ogóle źle myślę i się nie znam? Dajcie jakieś swoje pomysły :)

WTF>?

Większość tych rzeczy to jakieś śmieszne wydarzenia znane tylko fanom rapu. Debiut Liroya, Jeden osiem L, Ascetoholix, Taconafide, te zjawiska wprowadziły hiphop do mainstreamu. Aha i Trzeci Wymiar.


Przecież te single Wojtusia wieśniaka z Marysią to nawet nie miały po 10 mln wyświetleń, raczej bym WWO obstawiał i "w aucie".
ODPOWIEDZ