Lokalny patriotyzm zbawieniem dla polskiego rapu

Płyty, zapowiedzi materiałów, dyskusje na temat raperów i producentów z naszej rodzimej sceny.

Moderatorzy: Jose, oldschool

Awatar użytkownika
SuperRapMaster
Posty: 601
Rejestracja: 11 wrz 2021, 13:41
Lokalizacja: Truskulasy

Lokalny patriotyzm zbawieniem dla polskiego rapu

Post autor: SuperRapMaster »

Niby polski rap się rozwija, ale tak naprawdę w 2012 roku byliśmy w tym samym miejscu, co w 1995. To miejsce to parę lat za murzynami. Liroy miał rockowe bity w 1995, a Run-D.M.C. już w 1984. Alcomindz mieli autorune w 2012, a T-pain już w 2005. I jeszcze ludziom się wydaje, że Alcomindz to była nie wiadomo jaka świeżość. Więc jak pchnąć polski rap do przodu? Przestać kopiować Amerykę i wziąć się za lokalne klasyki! Jesteś raperem z Katowic? Spróbuj udoskonalić styl Kalibra 44! A może producentem z Warszawy? Stwórz bity inspirowane Noonem albo Emade. Jesteś z Gdyni? Kontynuuj to, co zaczęło Mobbyn. Takie podejście pozwoliłoby nam na stworzenie nowych, rdzennie polskich podgatunków i sprawiło, że każde miasto stałoby się w jakiś sposób niezwykłe.
Awatar użytkownika
elkacpero
Posty: 1027
Rejestracja: 12 maja 2019, 23:23

Re: Lokalny patriotyzm zbawieniem dla polskiego rapu

Post autor: elkacpero »

z jednej strony ten post to jakies gowno z chuja wysrane, za to z drugiej chuj mnie to obchodzi
Awatar użytkownika
Luxair
Posty: 4039
Rejestracja: 24 kwie 2019, 19:38

Re: Lokalny patriotyzm zbawieniem dla polskiego rapu

Post autor: Luxair »

Radio Maryja uratuje polski hip-hop
Koks i dziwkę brałeś cichcem
Polizałeś pizdę, popijałeś Żywcem
Awatar użytkownika
knarku
Posty: 1707
Rejestracja: 17 kwie 2019, 20:33
Lokalizacja: Nijmegen

Re: Lokalny patriotyzm zbawieniem dla polskiego rapu

Post autor: knarku »

ty no ale tak jest w sumie, mozna podpiac jakies "charakterystyczne brzmienie" pod dane wojewodztwo, poniekad sa jacys raperzy-wyznacznicy, ale co z tego jest takie prawdziwie polskie, oryginalne a nie przynajmniej inspirowane tym, co juz znane?
Awatar użytkownika
quasimoto
Posty: 497
Rejestracja: 20 maja 2020, 13:01

Re: Lokalny patriotyzm zbawieniem dla polskiego rapu

Post autor: quasimoto »

Zacząłbym też od tego, kto umie tak w ciemno rozpoznać polskiego producenta? Łatwiej idzie w USA, gdzie w NY w 90s miałeś Dj Premiera, Q-Tipa, Havoca, Pete Rocka i Erica Semona, było duże prawdopodobieństwo, że zgadniesz, kto robił bit. Tak właśnie ukształtowało się brzmienie. Nie wiem, nie znam się na polskim, ale dzisiaj to nie miałbym szans zgadnąć, kto odpowiada za dany bit.
MalinowyJogurt

Re: Lokalny patriotyzm zbawieniem dla polskiego rapu

Post autor: MalinowyJogurt »

Coś w tych stylach jest, ci poznańscy od zawsze byli chujowi nie licząc DGE swego czasu jak dobre bengiery robił, tak samo raperzy z Krakowa do pewnego momenu to jedyne co oferowali to turbo chujowość. I to żaden pstryczek w stronę tych miast, po prostu rap stamtąd nigdy jakoś mi nie siadał.
Awatar użytkownika
SuperRapMaster
Posty: 601
Rejestracja: 11 wrz 2021, 13:41
Lokalizacja: Truskulasy

Re: Lokalny patriotyzm zbawieniem dla polskiego rapu

Post autor: SuperRapMaster »

Nie no 52 Dębiec są z Poznania i nie są chujowi.
Awatar użytkownika
gods bidness
Posty: 1989
Rejestracja: 09 paź 2019, 19:12

Re: Lokalny patriotyzm zbawieniem dla polskiego rapu

Post autor: gods bidness »

Hura!
To jest wspaniała rada!
Pycha!
Świetna rada wujku, bardzo dobra rada!
Awatar użytkownika
oKulTywowany
Posty: 2165
Rejestracja: 01 sie 2019, 0:33

Re: Lokalny patriotyzm zbawieniem dla polskiego rapu

Post autor: oKulTywowany »

Nie ma chyba w polsce w niczego świeżego co nie było skopiowane z innych krajów i jest problem
This page is no longer available.
oyche
Posty: 11473
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:38

Re: Lokalny patriotyzm zbawieniem dla polskiego rapu

Post autor: oyche »

lso jest nieskopiowane
Liquidsnake
Posty: 27
Rejestracja: 07 mar 2020, 19:35

Re: Lokalny patriotyzm zbawieniem dla polskiego rapu

Post autor: Liquidsnake »

quasimoto pisze: 23 paź 2021, 13:50 Zacząłbym też od tego, kto umie tak w ciemno rozpoznać polskiego producenta? Łatwiej idzie w USA, gdzie w NY w 90s miałeś Dj Premiera, Q-Tipa, Havoca, Pete Rocka i Erica Semona, było duże prawdopodobieństwo, że zgadniesz, kto robił bit. Tak właśnie ukształtowało się brzmienie. Nie wiem, nie znam się na polskim, ale dzisiaj to nie miałbym szans zgadnąć, kto odpowiada za dany bit.
Steez, szekiel, ziolo (rip)

Ale problemem tego wszystkiego jest to, że dziś nikt nie eksperymentuje lokalnie, bo raczej nikt nie zamierza bawić się w próby stworzenia nowego soundu i się wkurwiać, że na początku ich nikt nie słucha, bo (nie oszukujmy się) jak ktoś zacznie kombinowac to mu trochę zejdzie na doszlifowanie stylu i po drodze się zniechęci lub sięgnie po aktualne trendy. A szkoda.
Awatar użytkownika
F88G
Posty: 511
Rejestracja: 25 cze 2021, 17:37

Re: Lokalny patriotyzm zbawieniem dla polskiego rapu

Post autor: F88G »

pomijając już, że ten temat nie ma sensu bo wystarczy się lognąć i właściwie nie ma już miasta, tylko jest cały świat, to:

Wrocław w podziemiu od kilku lat miał (teraz nie wiem bo nie obczajam) mocno specyficzne na skalę Polski brzmienie; narkotyczny alternatywkowy cięższy klimat +
Trójmiasto też ma coś w sobie, ale z kolei pewną falę luźniejszych, nieco lo-fi, pozytywno wyjebkowych klimatów.

Ale to tam, chuj i nie prawda tak naprawdę a określenia których użyłem ni chuja nie opisują całości sytuacji.
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6493
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: Lokalny patriotyzm zbawieniem dla polskiego rapu

Post autor: Jose »

MalinowyJogurt pisze: 23 paź 2021, 14:18 tak samo raperzy z Krakowa do pewnego momenu to jedyne co oferowali to turbo chujowość.
nom, ale teraz to Ćpaj Stajlowe uniwersum chyba można wyróżnić jako taki lokalny sznyt, choć mam problem z niektórymi ziomkami, ale te ćpajstajlowe czy ufocore'owe loty props
cain666
Posty: 2
Rejestracja: 21 sie 2021, 13:58

Re: Lokalny patriotyzm zbawieniem dla polskiego rapu

Post autor: cain666 »

Genialny pomysł. Poswiece to wcielenie i zostane fuzja temate i mlodego osy. Wiecej info wkrotce na kanale LUCKY DICE.
8es
Posty: 889
Rejestracja: 09 lip 2019, 15:19
Lokalizacja: Ślůnsk

Re: Lokalny patriotyzm zbawieniem dla polskiego rapu

Post autor: 8es »

ja ze Śląska i zawsze kminiłem czemu nikt (no albo nie słyszałem) nie poszedł w klimaty 1ego Kalibra44 tylko w innych czasach. Może kwestia czasów właśnie. Ja bym słuchał jak pojebany. Uwielbiam tamtą płytę, ale jak wychodziła to byłem niemowlakiem chyba. W 1996 roku powstała niesamowicie inna od wszystkiego płyta i się okazuje być jedyną taką (no dobra jeszcze 3xklan ale to mi nie siadło w ogóle poza numerem gdzie jest Kaliber xD)
Mi się wydaje, że kiedyś brzmienie rapu się różniło w zależności od miast, tak trochę. Nie zgadnąłbym raczej jakbyś mi puścił z jakiego miasta pochodzi dany utwór. Chodzi o to, że jak ktoś z jakiegoś miasta się wybijał z swoim stylem, to naturalnie inni się nim inspirowali się towrzyły pewne ramy estetyczne danego regionu.
Stąd mam wrażenie, że w kiedyś w poszczrgólnych miastach można bylo usłyszeć pewne cechy charakterystyczne. Kiedyś jednak raperzy indetyfikowali się z rejonem i raperów znało się po miastach. Teraz wielu wielkich graczy (mowie o popularność) jak ReTo, White2115 i o kilku zapomniałem pochodzą z miejscowosci gdzie żyje tyle ludzi co na moim osiedlu, a inni jak Quebo, Żabson i wielu innych z małych miast. Ogólnie wszyscy nieudolnie kopiują i chuj z nimi. Nie opłaca im się być oryginalnym. Nie ma ratunku.
Awatar użytkownika
2rzyn
Posty: 8528
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:42

Re: Lokalny patriotyzm zbawieniem dla polskiego rapu

Post autor: 2rzyn »

To juz nie wroci. Wszystko stalo sie jednolita papka co jest naturalne przy takiej popularnosci danego gatunku.
Niepublikowane Zkibwoye, Reno, Smarki, Bisze, Laiki itd.

https://youtube.com/playlist?list=PLu7W ... 7ZTz-byFiY
Awatar użytkownika
rubinstein
Posty: 1097
Rejestracja: 22 kwie 2019, 11:21

Re: Lokalny patriotyzm zbawieniem dla polskiego rapu

Post autor: rubinstein »

8es pisze: 26 lip 2023, 2:18 ja ze Śląska i zawsze kminiłem czemu nikt (no albo nie słyszałem) nie poszedł w klimaty 1ego Kalibra44 tylko w innych czasach
no nawet drugi k44 nie poszedl w klimaty pierwszego k44 (kto pamieta 3xklan?), psychodeliczny rap mial swoj krotki przeblysk i starczy. mnie slask bardziej kojarzy sie z pfk-ego-pijani powietrzem. ale to nie wroci, bo pewnie wrociloby jako lofi-cloud-cos tam.

nie ma co mowic o lokalnym rapie w dobie szerokopasmowego internetu.
Awatar użytkownika
DoubleB
Posty: 5941
Rejestracja: 13 kwie 2021, 15:28
Lokalizacja: memphis nadodrze

Re: Lokalny patriotyzm zbawieniem dla polskiego rapu

Post autor: DoubleB »

rap jest ze stanów, to logiczne że zawsze będą przed nami, zresztą tam ta kultura jest nieporównywalnie bardziej rozprzestrzeniona, do tego ludzi więcej, okoliczności inne. to tak jakby oni nas próbowali przegonić w disco polo
Awatar użytkownika
fromage
Posty: 3906
Rejestracja: 07 gru 2020, 20:01

Re: Lokalny patriotyzm zbawieniem dla polskiego rapu

Post autor: fromage »

Kixnare zawsze fajne bity robil, takie amrykanskie
Chief Keef pisze: I'm so fly, I'm so fly, in Hawaii eating Thai
You gotta pay me for a comment, and that comment might be why
Asian ho, say she think I'm nice, why 'cause I eat rice?
Bitch, I'm mean, go and get your things, you can spend the night
Awatar użytkownika
FruitOffTheWall
Posty: 6205
Rejestracja: 07 maja 2019, 22:24

Re: Lokalny patriotyzm zbawieniem dla polskiego rapu

Post autor: FruitOffTheWall »

kaliber to zjadał na śniadanie moleste wzgórze czy innych raperów kurwa techniką która oni prezentowali, moja ulubiona plyta akat to 3:44 bo jest najbardziej rapowa
mam pare wad ale zalet tez sporo
RIP ziołozioło
czarne audi jedzie ty kurwo w krzakach leżysz tratatata wysyłam żołnierzy
Czas zapierdala? Może ziomie po koksie
Zapierdalala w Las Palmas, nie Europie Wschodniej
https://www.last.fm/user/Tommy_Ovocetti
ODPOWIEDZ