Raper- głos pokolenia

Płyty, zapowiedzi materiałów, dyskusje na temat raperów i producentów z naszej rodzimej sceny.

Moderatorzy: Jose, oldschool

mbunt
Posty: 799
Rejestracja: 09 maja 2019, 21:12

Re: Raper- głos pokolenia

Post autor: mbunt »

a Łona? czy mozna go okreslic rapowym glosem pokolenia fajnopolakow?
zapraszam do sprawdzenia
https://youtu.be/5s5QPZM7Pec
MalinowyJogurt

Re: Raper- głos pokolenia

Post autor: MalinowyJogurt »

Łona to chyba głos tych głupio-mądrych zjebów, którzy słuchają tylko "inteligentnego" rapu a za szczyt hardcoru uważają puszczenie sobie problemu raz na ruski rok.
Awatar użytkownika
Megidox
Posty: 3447
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:05
Lokalizacja: Zgorzelec/71

Re: Raper- głos pokolenia

Post autor: Megidox »

Zgadzam się z tezą Malinowaego na temat bardziej grup i to tez przy zalozeniu konkretnych ram czasowych np lata 2000+/- i bloki to np Ricardo jednocześnie dla tych z "spokojniejszych rewirów" np Eldo.
Lata melanży od 19 Marca 2009 w forumkowej branży
Awatar użytkownika
marco_pantani
Posty: 1436
Rejestracja: 11 wrz 2019, 19:40

Re: Raper- głos pokolenia

Post autor: marco_pantani »

głosy pokolenia?
zależy gdzie i u kogo
przecież jeszcze w 2010 ludzie słuchali Tedego, Pezeta, Solara z Białasem, Dioxa, ale też RPK, HG, Firmy, RY23, Słonia, Shelleriniego, więc trochę ciężki temat.
Awatar użytkownika
aleksy
Posty: 4451
Rejestracja: 17 kwie 2019, 7:45

Re: Raper- głos pokolenia

Post autor: aleksy »

mbunt pisze: 13 paź 2021, 10:35 a Łona? czy mozna go okreslic rapowym glosem pokolenia fajnopolakow?
MalinowyJogurt pisze: 13 paź 2021, 10:42 Łona to chyba głos tych głupio-mądrych zjebów, którzy słuchają tylko "inteligentnego" rapu a za szczyt hardcoru uważają puszczenie sobie problemu raz na ruski rok.
tak, ale trudno mówić, że to pokolenie

moi rówieśnicy często tak mówili o taco i sam tak uważałem w okolicach trójkąta i umowy o dzieło, ale teraz tak sb myślę, że rozterki bananowego studenciaka to chuj, a nie kurwa moje problemy, chciałem żeby nimi były, ale tutaj to jest czysty hardkor (niektórzy mówią mi nie warto), a nie kurwa mama pyta, czy nie chce dostać pieniędzy
Raptowny pisze: Duchowo? 10lat ćpania może człowieka oświecić, ale nie gadajmy o duchach
Awatar użytkownika
oldschool
Moderator
Posty: 13214
Rejestracja: 17 kwie 2019, 22:50

Re: Raper- głos pokolenia

Post autor: oldschool »

No a czy bananowy Mata, który od urodzenia miał więcej hajsu i możliwości niż 99,9% jego słuchaczy jest takim głosem pokolenia mimo, że postanowił sobie rapować o bardziej przyziemnych rzeczach?
Awatar użytkownika
Luxair
Posty: 4112
Rejestracja: 24 kwie 2019, 19:38

Re: Raper- głos pokolenia

Post autor: Luxair »

Przecież nie da się znaleźć wspólnego pokoleniowego mianownika między pato-biedotą z blokowisk, studenciakami, młodym prekariatem zaczynającym w korpo i programistami 30K. Może poza tym że wszyscy grają w gry, oglądają Netflixa, jeżdżą Uberem i biorą jakieśtam narkotyki czasem i mają problemy z dziewczynami i czasem bywają smutni. Ale to banały, żaden "głos".

Jeśli chodzi o mnie to Smarki i Taco są (byli) najbliżsi tej definicji; zwłaszcza ten drugi, bo pojawił się jako ktoś spoza środowiska i nie musiał nawijać o tym co wszyscy, nie był skażony hip-hopową otoczką, był bliżej normalsów.
Koks i dziwkę brałeś cichcem
Polizałeś pizdę, popijałeś Żywcem
Awatar użytkownika
aleksy
Posty: 4451
Rejestracja: 17 kwie 2019, 7:45

Re: Raper- głos pokolenia

Post autor: aleksy »

w takim razie, czy mówienie o głosie pokolenia kiedykolwiek ma sens czy zawsze jest to mniejsze lub większe pierdolenie?
Raptowny pisze: Duchowo? 10lat ćpania może człowieka oświecić, ale nie gadajmy o duchach
Awatar użytkownika
badi
BIZNESMENEL
Posty: 4813
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:13

Re: Raper- głos pokolenia

Post autor: badi »

aleksy pisze: 13 paź 2021, 15:38 zawsze jest to mniejsze lub większe pierdolenie
mbunt
Posty: 799
Rejestracja: 09 maja 2019, 21:12

Re: Raper- głos pokolenia

Post autor: mbunt »

wiadomo ze grupy spoleczne roznia sie od siebie ale ja to interpretuje tak, ze wraz z uplywem czasu widac zmiany w wartosciach/aspiracjach/marzeniach, Budka Suflera opowiada troche inne historie niz Young Leosia, dla mnie raper-glos pokolenia uosabia wlasnie te zmiany, niekoniecznie musi byc typowym przedstawicielem tego pokolenia

dlatego Kaz Balagane moze byc glosem goscia ktory siedzi 100h tygodniowo w korpo i ogolnie jest potulnym typem, bo odpowiada jego wartosciom/pragnieniom
zapraszam do sprawdzenia
https://youtu.be/5s5QPZM7Pec
Awatar użytkownika
JVCORE
Posty: 1470
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:15
Lokalizacja: WWA

Re: Raper- głos pokolenia

Post autor: JVCORE »

Moim głosem pokolenia jest rogal ddl waszym tez ale o tym nie wiecie
#freefromage

GVMBLER
Awatar użytkownika
SWN
Administrator
Posty: 11511
Rejestracja: 17 kwie 2019, 0:46
Lokalizacja: Kałków

Re: Raper- głos pokolenia

Post autor: SWN »

Taco Hemingway wymieniany w kontekście gŁosU pOkOlENia to jedna z bardziej triggerujących mnie rzeczy w polskim rapie. Cały początek jego dyskografii to sielanka tematu studenciakixd przeniesiona na bity, historie wielkomiejskich pierwszoroczniaków, gdzie szczytem napięcia w storytellingach było przejście na czerwonym albo najebanie się winem na schodkach, haha Anka zobacz, to o nas. W sensie, ja wiem czemu to zrobiło taką popularność i jak dużo wspomnianych Anek się utożsamia, ale najwidoczniej mam inne wyobrażenie głosu pokolenia i narratora socjologicznego i weekendowe historyjki z wymienieniem nazw modnych miejscówek to dla mnie trochę za mało. Taki Kaz Bałagane około-przed Narkopopowy miał dziesięć razy ciekawsze i mniej normickie obserwacje dotyczące życia mrówek zapierdalających w stolicy, ludzkich tragedii i bieżących problemów rozwiązujących się codziennie na messengerze, gdzie Taco to przy nim generyczny wąsacz robiący zadumaną minę przy kawałku o waleniu konia (nota bene track na miarę rewolucyjnego J.Cole'owego storytellingu o wsadzeniu penis into cipa).
B to G strikes again, thick hay on the bread... For me it's a lifestyle, you say that's about swag
MalinowyJogurt

Re: Raper- głos pokolenia

Post autor: MalinowyJogurt »

Taco to nowy Łona tylko bardziej popularny i z tą pizdowatą manierą w głosie
Awatar użytkownika
oldschool
Moderator
Posty: 13214
Rejestracja: 17 kwie 2019, 22:50

Re: Raper- głos pokolenia

Post autor: oldschool »

@SWN z chęcią bym przeczytał po tym co uważasz o Taco, co sądzisz o Macie w tej kwestii.
Awatar użytkownika
SWN
Administrator
Posty: 11511
Rejestracja: 17 kwie 2019, 0:46
Lokalizacja: Kałków

Re: Raper- głos pokolenia

Post autor: SWN »

Pamiętam może ze cztery numery Maty i nigdy nie sprawdziłem płyty w całości, natomiast na jednym z nich było anty-bragga o posiadaniu skromnego członka plus zawód obecną sytuacją na rynku małolat, przez które eMaTeA woli poszlajać się z kumplami niż udawać dorosłość i szczerze mówiąc zrobiło to na mnie dużo większe wrażenie niż zięć Lisa obserwujący maszerujących nazi przy sojowym latte na Rondzie De Gaulle'a (omg Anka to tam gdzie byłyśmy!!!!)
B to G strikes again, thick hay on the bread... For me it's a lifestyle, you say that's about swag
hwjsk
Posty: 4830
Rejestracja: 15 lut 2021, 23:00

Re: Raper- głos pokolenia

Post autor: hwjsk »

....
Ostatnio zmieniony 03 sie 2022, 12:04 przez hwjsk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Moltisanti
Posty: 3640
Rejestracja: 05 maja 2019, 21:11

Re: Raper- głos pokolenia

Post autor: Moltisanti »

Nie no umowa o dzieło Taco jak dla mnie jest takim glosem pokolenia. Natomiast Mata to w żadnyn stopniu takim głosem pokolenia nie jest, raczej przedstawieniem tego pokolenia w krzywym zwierciadle.

Przecież patointeligencji nikt nie słuchał (mam nadzieję) na zasadzie "w końcu ktoś mówi o tym jak żyje ja i moje ziomki" tylko bardziej na zasadzie -to na serio? -wow z Batorego a takie akcje, ciekawe czy ma ziomka nekrofila

Natomiast takie 6zer czy umowa Taco to totalnie inny lot i ludzie się zdecydowanie mogli odnaleźć w tych numerach

E: Z resztą, rozkminicie sobie jaka by była reakcja, gdyby 40 latek nie używając młodzieżowych słów powiedział o pokoleniu 20 Latków to co mata o nim powiedział w patointeligencji :lol:
Ostatnio zmieniony 13 paź 2021, 17:39 przez Moltisanti, łącznie zmieniany 1 raz.
Łąsą pisze: 31 gru 2020, 19:13 prędzej nastąpi zmiana systemu monetarnego niż stopy wrócą do poziomu 3-4%
Awatar użytkownika
sugarhill_notausgang
Posty: 5492
Rejestracja: 17 kwie 2019, 8:35

Re: Raper- głos pokolenia

Post autor: sugarhill_notausgang »

hayanawama pisze: 13 paź 2021, 17:18 głos pokolenia, które od miliona możliwości i dostępnych dróg dostaje pierdolca i szuka prostych, prymitywnych doznań.
Dobre. Serio jest w tym coś.

Przypomniały mi się wersy Taco:
"Jestem głosem pokolenia, które nie ma nic do powiedzenia.Mimo to relacjonuje wszystko, wszystkie posiedzenia. Każde wyjście, kino, szybkie piwo (...)" i te wersy imo są bardzo trafne.
Awatar użytkownika
panbyku
Posty: 173
Rejestracja: 04 kwie 2020, 1:17

Re: Raper- głos pokolenia

Post autor: panbyku »

rozwarstwienie społeczne postępuje już na tyle, że młodzi ludzie to chuj a nie jednolita grupa społeczna - co do tego się wszyscy jak widzę zgadzamy

jako że rap to (wciąż jeszcze) co do zasady muzyka ludzi młodych (oczywiście definicja młodości też ewoluuje i można spokojnie bronić tezy, że 33-latek to młody człowiek), to należałoby się chyba raczej zastanawiać nad głosami poszczególnych klas społecznych - co w istocie dzieje się w tym wątku już na pierwszej jego stronie

jeszcze trochę i w ogóle porzucimy koncept pokoleń, a postępująca kulturowa homogenizacja sprawi, że niezależnie od roku urodzenia wszyscy będziemy pisać komentarz 'rel' pod tymi samymi rzeczami, a największy hit zespołu Kombii pozostanie jakimś enigmatycznym reliktem przeszłości

ciekawe kiedy to się stanie

dla mnie ciekawsze byłoby zastanowienie się nad tym, jacy raperzy łączą różne, jak najbardziej - wydawałoby się - rozłączne grupy słuchaczy
niech błogosławiona będzie moja tratwa (ś m r e)
Awatar użytkownika
Megidox
Posty: 3447
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:05
Lokalizacja: Zgorzelec/71

Re: Raper- głos pokolenia

Post autor: Megidox »

Kurde opierajac sie na insytucie badan z dupy wydaje mi sie ze akurat spoleczno jest obecnie mniej rozwarstwione, blizej srodka nie tak skrajne jak kiedys, ale musiałby sie ktos poplapany na socjologii wypowiedziec.
Lata melanży od 19 Marca 2009 w forumkowej branży
ODPOWIEDZ