Kult (oraz KNŻ, El Dupa, Kazik solo, Kazik & Kwartet Proforma)

Kategoria poświęcona wykonawcom.

Moderatorzy: mql, Ruces

Awatar użytkownika
cukier
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:54

Kult (oraz KNŻ, El Dupa, Kazik solo, Kazik & Kwartet Proforma)

Post autor: cukier »

Kult to życie, matura ustna 100% dzięki ich piosence. A co z pisemną to nie wiem, później dopowiem. Jaram się jak pochodnia.

A teraz tak na poważnie, jestem pod ogromnym wrażeniem jak wiele życia zawarte jest w ich twórczości. Już sam początek ich twórczości to nagranie trzech świetnych albumów, które uważam za obowiązkowe do zapoznania się i jest to zdecydowanie opus magnum tej grupy. Niejednoznaczny sposób interpretacji wielu tekstów to coś, dla czego można wracać tysiące razy a wszystkie muzyczne ambicje czynią kompozycje za wciąż świetną i przyjemną. Jeśli mówimy o tekstach, piosenki takie jak Religia Wielkiego Babilonu, Konsument, Wódka, Hej czy nie wiecie są ogromną wartością i w sumie wymieniać można w nieskończoność, podpierając wszystko płytą Tata Kazika. Świetne wykorzystanie poezji ojca Kazika, Stanisława Staszewskiego to coś, co budzi ogromną ciekawość i daje kopa. Knajpa Morderców jest chyba najłatwiejszym do zinterpretowania utworem, który pokazuje głębie treściową. Dla wielu osób może być to ciężki klimat, chodzi mi o wokal Kazika i to, jak te utwory są przedstawiane. Wątek religijny i polityczny jest ciężki. Może w domowym zaciszu nie we wszystkich piosenkach czuć moc, jednak będąc na koncercie wszystko się zmienia. Cieszę się, że osobiście dorosłem i potrafię docenić taką twórczość. Sam mam zamiar uderzyć w przyszłości w literaturę wiążącą się z ich twórczością. Nie chcę wypisywać wszystkiego, bo można o tym gadać na prawdę sporo - liczę na fajną dyskusję z wami.
Spoiler
Obrazek
Ostatnio zmieniony 15 maja 2019, 17:34 przez cukier, łącznie zmieniany 1 raz.
Buntownik to najdoskonalsza forma człowieka. Odrzuca konformizm na rzecz indywidualizmu nie będąc atencyjnym hipsterem, ale rewolucjonistą.
>>> wbita https://www.youtube.com/user/ComeoutTV <<<
Awatar użytkownika
Ruces
Moderator
Posty: 256
Rejestracja: 17 kwie 2019, 10:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kult

Post autor: Ruces »

W latach 80. bardzo dobry zespół (ciekawy post-punk na debiucie i bardzo dobry post-punk na Posłuchaj to do Ciebie oraz wybitny progrock na Spokojnie, a lata 90. to w ogóle najlepszy okres Kazika, zarówno w Kulcie (Muj wydafca!!, Ostateczny krach systemu korporacji!, Tata Kazika, Tata 2, Your Eyes), jak i w KNŻ czy solo. Niestety, od wspomnianego Krachu nie wydali nic ciekawego (no dobra, może Unplugged, ale to jednak w większości stare utwory. Podsumowując - stary Kult RiGCZ, niestety w tym roku mogą świętować dwudzieste pierwsze urodziny odkąd wydali ostatnią dobrą płytę.

Niemniej jednak propsuję ich koncerty - dali radę ze Spokojnie, za tydzień zobaczę ich z solowym materiałem i postaram się pamiętać, aby zedytować. Ale smutek jak słucham np. Umarł mój wróg, a potem słyszę Marysię XD. Kazik początkowo inspirował się Wire czy The Clash i nawet fajnie to emitował na polski grunt, niestety w pewnym momencie za bardzo odfrunął w te karykatury spod znaku El Dupy czy ich kolegów Zacierowskich, no i mamy, co mamy, czyli same paździerze.

O i imho bym to zmienił na całą twórczość około-kultową, czyli Kazik solo, KNŻ, Kult oraz Kazik i Kwartet Proforma, bo i tak dla wielu Kult to głównie Kaziu (ze smutkiem, ale tak wg niektórych jest).
Facebook | Instagram | RateYourMusic | Filmweb

R.I.P. ŚLIZG.eu
Awatar użytkownika
szpilman
♓︎
Posty: 4622
Rejestracja: 17 kwie 2019, 15:26

Re: Kult

Post autor: szpilman »

Nie znam dużo, ale od małego przewijała się w domu płyta Ostateczny Krach i mam mega sentyment do tego albumu, mnóstwo klasyków na niej i zabijaczy typu Ja wiem to czy otwieracz Goopya Peezda(wersy "stare czase, stare dobre czasy, one nigdy już nie wrócą" <-- ciareczki mam zawsze przy tym")
A utwór ''6 lat później'' do końca życia będzie tym przeklętym, choć bardzo go lubię ;(
"...jest eśmy małymi cząstkami wielkich rzeczy..."
pieseczek dla ślizgawkera
Obrazek
Awatar użytkownika
Ruces
Moderator
Posty: 256
Rejestracja: 17 kwie 2019, 10:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kult

Post autor: Ruces »

szpilman pisze: 15 maja 2019, 16:29 Nie znam dużo, ale od małego przewijała się w domu płyta Ostateczny Krach i mam mega sentyment do tego albumu, mnóstwo klasyków na niej i zabijaczy typu Ja wiem to czy otwieracz Goopya Peezda(wersy "stare czase, stare dobre czasy, one nigdy już nie wrócą" <-- ciareczki mam zawsze przy tym")
Połowa tej płyty to bangery, proste :D
Facebook | Instagram | RateYourMusic | Filmweb

R.I.P. ŚLIZG.eu
Awatar użytkownika
cukier
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:54

Re: Kult (oraz KNŻ, El Dupa, Kazik solo, Kazik & Kwarter Proforma)

Post autor: cukier »

Ruces pisze: 15 maja 2019, 16:01 O i imho bym to zmienił na całą twórczość około-kultową, czyli Kazik solo, KNŻ, Kult oraz Kazik i Kwartet Proforma, bo i tak dla wielu Kult to głównie Kaziu (ze smutkiem, ale tak wg niektórych jest).
Edytowałem. A ja to na przykład Ważnego doceniam, bo mi się podoba odskoczny instrument i to, że gra w nowozałożonym zespoliku fajnym.
Buntownik to najdoskonalsza forma człowieka. Odrzuca konformizm na rzecz indywidualizmu nie będąc atencyjnym hipsterem, ale rewolucjonistą.
>>> wbita https://www.youtube.com/user/ComeoutTV <<<
Awatar użytkownika
Ruces
Moderator
Posty: 256
Rejestracja: 17 kwie 2019, 10:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kult (oraz KNŻ, El Dupa, Kazik solo, Kazik & Kwarter Proforma)

Post autor: Ruces »

cukier pisze: 15 maja 2019, 17:34 Edytowałem. A ja to na przykład Ważnego doceniam, bo mi się podoba odskoczny instrument i to, że gra w nowozałożonym zespoliku fajnym.
Ja np bardzo cenię Banana za waltornię na Spokojnie.
Facebook | Instagram | RateYourMusic | Filmweb

R.I.P. ŚLIZG.eu
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6493
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: Kult (oraz KNŻ, El Dupa, Kazik solo, Kazik & Kwartet Proforma)

Post autor: Jose »

Jak byłem w wieku cukra to się jarałem Kazikiem mocno, a teraz sprawdzam sobie dyskografię Kultu (tzn. mam pobraną od dwóch lat i raz na jakiś czas coś włączę), no i poza "Spokojnie" i "Tatą Kazika", to takie se, niby poleci, ale nie ma się czym podniecać. Z Kazika solo to lubię "Melodie Kurta Weill'a i coś ponadto", a takie "12 groszy" się tragicznie zestarzało.
Awatar użytkownika
cukier
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:54

Re: Kult (oraz KNŻ, El Dupa, Kazik solo, Kazik & Kwartet Proforma)

Post autor: cukier »

Jose pisze: 16 maja 2019, 21:02 a takie "12 groszy" się tragicznie zestarzało
Nigdy nie uważałem tego kawałka za jakiś wybitny. Pomimo, że tematycznie porusza kilka ważnych starych spraw normalnie jest nie do słuchania więcej niż kilka razy.
Buntownik to najdoskonalsza forma człowieka. Odrzuca konformizm na rzecz indywidualizmu nie będąc atencyjnym hipsterem, ale rewolucjonistą.
>>> wbita https://www.youtube.com/user/ComeoutTV <<<
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6493
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: Kult (oraz KNŻ, El Dupa, Kazik solo, Kazik & Kwartet Proforma)

Post autor: Jose »

O całej płycie mówię, jakby co.
Awatar użytkownika
cukier
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:54

Re: Kult (oraz KNŻ, El Dupa, Kazik solo, Kazik & Kwartet Proforma)

Post autor: cukier »

Jose pisze: 16 maja 2019, 21:13 O całej płycie mówię, jakby co.
maciek ja tylko żartowałem XDXD
Buntownik to najdoskonalsza forma człowieka. Odrzuca konformizm na rzecz indywidualizmu nie będąc atencyjnym hipsterem, ale rewolucjonistą.
>>> wbita https://www.youtube.com/user/ComeoutTV <<<
Awatar użytkownika
Ruces
Moderator
Posty: 256
Rejestracja: 17 kwie 2019, 10:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kult (oraz KNŻ, El Dupa, Kazik solo, Kazik & Kwartet Proforma)

Post autor: Ruces »

cukier pisze: 16 maja 2019, 21:22
Jose pisze: 16 maja 2019, 21:13 O całej płycie mówię, jakby co.
maciek ja tylko żartowałem XDXD


A i wywiad rzeka Staszewskiego z Księżykiem jest naprawdę warta uwagi.
Facebook | Instagram | RateYourMusic | Filmweb

R.I.P. ŚLIZG.eu
Awatar użytkownika
Kacper
Posty: 617
Rejestracja: 17 kwie 2019, 16:45

Re: Kult (oraz KNŻ, El Dupa, Kazik solo, Kazik & Kwartet Proforma)

Post autor: Kacper »

dawno temu bardzo polubiłem ze względu na słabość do instrumentów dętych. Kazik wokalnie szału nie robi, ale melodie (i teksty ojca) nadrabiają.

Tata i Tata2 zdecydowanie najlepsze, płyty których mogę słuchać zawsze, za każdym razem zainteresuje mnie coś innego, a moimi ulubionymi piosenkami z tych płyt były już chyba wszystkie przemiennie. To samo mam na przykład z Nevermind, takie płyty stają się moimi prywatnymi klasykami.
Awatar użytkownika
badi
BIZNESMENEL
Posty: 4790
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:13

Re: Kult (oraz KNŻ, El Dupa, Kazik solo, Kazik & Kwartet Proforma)

Post autor: badi »

czy ktoś na ich woodstockowy koncert się wybiera? nie jestem jakimś mega fanem, ale ten koncercik w tym miejscu może być niezapomniany
Awatar użytkownika
chrch
Posty: 113
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:42

Re: Kult (oraz KNŻ, El Dupa, Kazik solo, Kazik & Kwartet Proforma)

Post autor: chrch »

nie jedź tam

kult super jest kocham, ale kazik to chyba śmieć najgorszy xd
Awatar użytkownika
cukier
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:54

Re: Kult (oraz KNŻ, El Dupa, Kazik solo, Kazik & Kwartet Proforma)

Post autor: cukier »

santo januszo pisze: 20 maja 2019, 16:07 Kazik wokalnie szału nie robi
to jest najcięższa bolączka, szczególnie jak zaczyna śpiewać w innym języku (reptilian detected) w stylu pasażera, czy rivers of babylon :lol: cover omegi nie jestem nawet w stanie ocenić co on tam śpiewa.
badi pisze: 05 cze 2019, 13:58 czy ktoś na ich woodstockowy koncert się wybiera? nie jestem jakimś mega fanem, ale ten koncercik w tym miejscu może być niezapomniany
pojechałbym chętnie na woodstock, nigdy nie byłem a ten kult to jeszcze brzmi jak zaproszenie :) gdy ogłosili to w prima aprilis to nie zabrałem tego na serio, ale jaram się. szkoda, że nie mam gdzie się podpiąć.
Buntownik to najdoskonalsza forma człowieka. Odrzuca konformizm na rzecz indywidualizmu nie będąc atencyjnym hipsterem, ale rewolucjonistą.
>>> wbita https://www.youtube.com/user/ComeoutTV <<<
Awatar użytkownika
badi
BIZNESMENEL
Posty: 4790
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:13

Re: Kult (oraz KNŻ, El Dupa, Kazik solo, Kazik & Kwartet Proforma)

Post autor: badi »

jak nie masz się gdzie podpiąć? z transportem czy noclegowaniem? przecież taka paczuszka cukru to się wszędzie zmieści hihihihihi
Awatar użytkownika
cukier
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:54

Re: Kult (oraz KNŻ, El Dupa, Kazik solo, Kazik & Kwartet Proforma)

Post autor: cukier »

badi pisze: 05 cze 2019, 14:18 jak nie masz się gdzie podpiąć? z transportem czy noclegowaniem?
no z wszystkim, pierw jak mnie wszyscy wyciągają "leć z nami, dawaj wbijaj" to gdy jestem zdecydowany to nikt nie chce znaleźć miejsca. żenujące zachowanie znajomków.
badi pisze: 05 cze 2019, 14:18 przecież taka paczuszka cukru to się wszędzie zmieści hihihihihi
:bowdown:
Buntownik to najdoskonalsza forma człowieka. Odrzuca konformizm na rzecz indywidualizmu nie będąc atencyjnym hipsterem, ale rewolucjonistą.
>>> wbita https://www.youtube.com/user/ComeoutTV <<<
Awatar użytkownika
badi
BIZNESMENEL
Posty: 4790
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:13

Re: Kult (oraz KNŻ, El Dupa, Kazik solo, Kazik & Kwartet Proforma)

Post autor: badi »

byłem na woodstocku z 9 razy, dojeżdżałem stopem, pociągiem, autem swoim, ze znajomymi i jak tylko się dało. na namiocik zawsze się znajdzie miejsce. skąd ty byś tam jechał?
Awatar użytkownika
Yayo
Posty: 1558
Rejestracja: 17 wrz 2019, 17:21

Re: Kult (oraz KNŻ, El Dupa, Kazik solo, Kazik & Kwartet Proforma)

Post autor: Yayo »

KAZIK - 25 lat niewinności

Dobre, piorunujące wrażenie. Ostatnia płyta też mi się podoba, chociaż nie w całości.
Awatar użytkownika
sugarhill_notausgang
Posty: 5492
Rejestracja: 17 kwie 2019, 8:35

Re: Kult (oraz KNŻ, El Dupa, Kazik solo, Kazik & Kwartet Proforma)

Post autor: sugarhill_notausgang »

Byłem dwa razy na KNŻ i było super, klimacik kozacki i ostrzejsze granie. Byłem na Kult Anplakt i też mi się podobało.
Lubię czasami posłuchać projektu Kazik i Kwartet Pro Forma, odpowiadają mi te aranżacje.
Strasznie lubię KNŻ album "Występ" tam są sztosy te wykonania. No i jestem wielkim fanem solowej płyty Kazika "Melassa", co tam się... ""Wicuś ulepił grzybki!!!" :lol: Dla mnie tam siedzi sztos na sztosie.
A najlepszy album Kultu to "Tata Kazika" ale Kult też miał parę megahitów, w sumie niektóre ich numery są i zawsze już będą legendarne.
ODPOWIEDZ