David Bowie

Kategoria poświęcona wykonawcom.

Moderatorzy: mql, Ruces

Awatar użytkownika
przedszkolanek
Posty: 17084
Rejestracja: 21 kwie 2019, 21:29

David Bowie

Post autor: przedszkolanek »

Spoiler
ObrazekObrazek
Dyskografia:
Eng Wikipedia pisze:Studio albums:
Spoiler
David Bowie (1967)
David Bowie (re-released as Space Oddity in 1972) (1969)
The Man Who Sold the World (1970)
Hunky Dory (1971)
The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars (1972)
Aladdin Sane (1973)
Pin Ups (1973)
Diamond Dogs (1974)
Young Americans (1975)
Station to Station (1976)
Low (1977)
"Heroes" (1977)
David Bowie Narrates Prokofiev's Peter and the Wolf (1978) (narrator, recorded with the Philadelphia Orchestra)
Lodger (1979)
Scary Monsters (and Super Creeps) (1980)
Let's Dance (1983)
Tonight (1984)
Never Let Me Down (1987)
Black Tie White Noise (1993)
Outside (1995)
Earthling (1997)
Hours (1999)
Heathen (2002)
Reality (2003)
The Next Day (2013)
Blackstar (2016)
Inne:
Spoiler
Soundtrack albums:
Christiane F. (1981)
David Bowie in Bertolt Brecht’s Baal (EP) (1982)
Labyrinth (1986)
The Buddha of Suburbia (1993)
Lazarus (2017)
with Tin Machine:
Tin Machine (1989)
Tin Machine II (1991)
Tin Machine Live: Oy Vey, Baby (1992)
Live albums:
David Live (1974)
Stage (1978)
Ziggy Stardust: The Motion Picture (1983)
LiveAndWell.com (1999)
Live Santa Monica '72 (2008)
A Reality Tour (2010)
Live Nassau Coliseum '76 (2017)
Cracked Actor (Live Los Angeles '74) (2017)
Welcome to the Blackout (Live London '78) (2018)
Serious Moonlight (Live '83) (2018) (boxed set)
Glastonbury 2000 (2018)
Spoti
Spoiler
Pitchfork pisze:Today (January 8), would have been David Bowie’s 73rd birthday. To mark the occasion, Parlophone Records has announced two new Bowie releases. One of the projects is a six-track EP called DAVID BOWIE IS IT ANY WONDER? that the label will release over the next six weeks. The first offering from the EP, which you can hear below, is a version of “The Man Who Sold the World” that Bowie recorded with Gail Ann Dorsey, Reeves Gabrels, and Mark Plati in November 1996.

The ’96 edition of “The Man Who Sold the World” will also be included on the other forthcoming release, CHANGESNOWBOWIE, which is out on April 18 (aka Record Store Day 2020). Learn more, and find the CHANGESNOWBOWIE tracklist, below.
The Man Who Sold The World (ChangesNowBowie Version)
Spoiler
Spoiler
Awatar użytkownika
vampmoney
Posty: 2976
Rejestracja: 18 kwie 2019, 3:10
Lokalizacja: Jarosław

Re: David Bowie

Post autor: vampmoney »

Przez te lata napisano już chyba wszystko o Davidzie Bowie. Jedynie mogę się dołączyć do bowdownów dla jednego z największych w historii muzyki
Awatar użytkownika
przedszkolanek
Posty: 17084
Rejestracja: 21 kwie 2019, 21:29

Re: David Bowie

Post autor: przedszkolanek »

takie coś wleciało na streamy
Awatar użytkownika
exyou
Posty: 1350
Rejestracja: 28 lip 2019, 17:02

Re: David Bowie

Post autor: exyou »

Czy ktoś też nie może go słuchać poza kilkoma wyjątkami? Zdecydowanie wole Prince. :oops: :oops:
Awatar użytkownika
Blazfm
Posty: 593
Rejestracja: 18 kwie 2019, 21:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: David Bowie

Post autor: Blazfm »

Co ty dajesz ziomuś
https://www.last.fm/user/blazfm
https://www.instagram.com/blazfm
ezio_wrocław pisze: to nie świadczy o wielkości zespołu, że z nożem na gardle dostają nagle kopa motywacyjnego
Awatar użytkownika
exyou
Posty: 1350
Rejestracja: 28 lip 2019, 17:02

Re: David Bowie

Post autor: exyou »

Dla mnie gość jest asłuchalny i tyle. Nie rozumiem jego fenomenu, tzn rozumiem bo był mega kreatywny i dużo eksperymentował ale w wielu przypadkach tego się nie da słuchać, bez kitu. O ile płyta Ziggy Stardust i Hunky Dory były bardzo fajne to reszy nie kumam.
Awatar użytkownika
Blazfm
Posty: 593
Rejestracja: 18 kwie 2019, 21:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: David Bowie

Post autor: Blazfm »

No to w sumie troche dziwne że Ziggy Ci wchodzi a Aladdin Sane już nie na przykład
https://www.last.fm/user/blazfm
https://www.instagram.com/blazfm
ezio_wrocław pisze: to nie świadczy o wielkości zespołu, że z nożem na gardle dostają nagle kopa motywacyjnego
Awatar użytkownika
vampmoney
Posty: 2976
Rejestracja: 18 kwie 2019, 3:10
Lokalizacja: Jarosław

Re: David Bowie

Post autor: vampmoney »

Blazfm pisze: 05 maja 2020, 16:39 No to w sumie troche dziwne że Ziggy Ci wchodzi a Aladdin Sane już nie na przykład
o to to, ale ziomek pewnie nie słuchał AS tylko pewno coś z Berlińskiej, Ziggiego i Lets Dance i stąd takie uogólnienie lubianego okresu. Odpal se exyou Honky Dory albo włąśnie Aladdin Sane, może się spodoba
Awatar użytkownika
Ablazir
Posty: 3264
Rejestracja: 19 kwie 2019, 20:01

Re: David Bowie

Post autor: Ablazir »

ja z płyt lubię Ziggyego, Heroes i Blackstar
co następne by się nie odbić? trylogię berlińską w całości?
Obrazek
Awatar użytkownika
vampmoney
Posty: 2976
Rejestracja: 18 kwie 2019, 3:10
Lokalizacja: Jarosław

Re: David Bowie

Post autor: vampmoney »

z trylogii Low na pewno bo to album wybitny, Lodger czyli ostatnia część trylogii mocno eksperymentuje i klimatem wyrywa z Berlina lat 70 do Senegalskich klubów heh. Scary Monsters z 1980 uwielbiam i mocno polecam, Station to Station też jest genialne
DwaRazy
Posty: 209
Rejestracja: 17 kwie 2019, 13:48

Re: David Bowie

Post autor: DwaRazy »

Ablazir pisze: 05 maja 2020, 16:57 ja z płyt lubię Ziggyego, Heroes i Blackstar
bardzo dobre płytki na początek Bowiego, podbijam vampmoney z naciskiem na low i scary monsters, a od siebie dodaję jedną z bardziej niedocenianych płyt czyli 1. Outside
befree pisze: Piszesz skrótami, bez polskich znaków czy argumentów, Twoja opinia jest dla mnie warta mniej więcej tyle co papierek po batonie znajdujący się na podjeździe mojego sąsiada. A CB to takie radio, używane raczej przez starszych słuchaczy.
Awatar użytkownika
vampmoney
Posty: 2976
Rejestracja: 18 kwie 2019, 3:10
Lokalizacja: Jarosław

Re: David Bowie

Post autor: vampmoney »

ooooo tak 1. Outside jest mega niedocenione, ale na początek to też nie jest za dobry album
Awatar użytkownika
zlewam
Posty: 583
Rejestracja: 19 kwie 2019, 18:46

Re: David Bowie

Post autor: zlewam »

takiego runu jaki mial bowie od hunky dory do scary monsters nie mial nikt nigdy, dekada swietnej muzyki. polecam wszystko z tego okresu po kolei odsluchac
DwaRazy
Posty: 209
Rejestracja: 17 kwie 2019, 13:48

Re: David Bowie

Post autor: DwaRazy »

vampmoney pisze: 05 maja 2020, 17:27 ooooo tak 1. Outside jest mega niedocenione, ale na początek to też nie jest za dobry album
jak kolega już zdążył docenić blackstar to myślę, że się nie odbije, ale low i scary monsters wpierw wiadomo
befree pisze: Piszesz skrótami, bez polskich znaków czy argumentów, Twoja opinia jest dla mnie warta mniej więcej tyle co papierek po batonie znajdujący się na podjeździe mojego sąsiada. A CB to takie radio, używane raczej przez starszych słuchaczy.
Awatar użytkownika
jajca
Posty: 9685
Rejestracja: 10 maja 2019, 10:47

Re: David Bowie

Post autor: jajca »

ewentualnie Diamond Dogs można sobie odpuścić, no i Pin Ups to tylko ciekawostka.
Dyskografia Bowiego jest na tyle urozmaicona, że imo prawie każdy znajdzie coś dla siebie, bo często miał modernistyczne aspiracje i dobrą rękę do współpracowników. Zastanawiałem się, które albumy są moje ulubione i w sumie nie umiem wybrać, bo większość ciężko nawet porównać. Gdybym miał słuchać tylko jednej dyskografii, to wybrałbym jego albo Prince'a (który był takim Bowiem dla czarnej muzyki).
- Hunky Dory - trochę proto-glam, trochę proto-indie-pop, z wpływami folku i Velvet Underground, jak ktoś lubi "ładne piosenki" to jego album wyboru
- Ziggy, Alladin Sane - w sumię troche jak wyżej, esencjonalny glam-rock i też głupio nie znać, pierwszy bardziej riffowy, na tym drugim uwypuklona rola Mike'a Garsona, klawiszowca z jazzowym backgroundem
- Young Americans - nagrywany w Filadelfii klasyk białasowskiego soulu, co ciekawę płytkę 3-krotnie nawiedza Lennon z którym David się chwilę bujał (cytat w tytułowym, cover Across the Universe i współautorstwo Fame)
- Station to Station - "kokainowy" album, art-rockowy rozmach, trochę disco i funku, "Stay" zapowiedź post-punku
- Trylogia berlińska wiadomo, Lodger bywa tu niedoceniany
- Scary Monster - typowo nowofalowy album
- Let's dance - też niedoceniane, oprócz słynnego tytułowego jest jeszcze parę mocnych bengerów
- Black Tie White Noise, 1. Outside, Earthling - ogółem średnio oceniane, ale mam słabość, mocno zeitgeistowe płytki inspirowane modnymi brzmieniami, pierwsza piosenkowa ale inspirowana housem i Madchesterem, druga ciut industrialna (Bowie jeździł wtedy w trasy z Nine Inch Nails), na trzeciej trochę zabawy w drum'n'bassy
Gdyby komuś chciało się rozkminić całą dyskografię, to w polskim internecie jest parę ciekawych czytanek płyta po płycie - chociażby na screenagers albo u Dejnarowicza (substance only)
lygrys pisze: 09 sty 2024, 4:25 walczę o to by jak najdłużej walczyć
Awatar użytkownika
przedszkolanek
Posty: 17084
Rejestracja: 21 kwie 2019, 21:29

Re: David Bowie

Post autor: przedszkolanek »

David Bowie - Mother & Tryin' To Get To Heaven
Spoiler
Awatar użytkownika
OmarStooleyman
Posty: 3155
Rejestracja: 02 lut 2021, 20:19

Re: David Bowie

Post autor: OmarStooleyman »



David Bowie - Absolute Beginners

Taki trochę pomijany utwór w dyskografii Bowiego, bo tworzył go specjalnie na potrzeby filmu (opartym na książce) i nie znalazł się na żadnym LP.
Jedna z piękniejszych piosenek o miłości jakie znam i wspaniała podróż po muzyce 80s, jest tam wszystko, perkusja z reverbem, pianinko, saksofon i klip w czerni i bieli.
Awatar użytkownika
jajca
Posty: 9685
Rejestracja: 10 maja 2019, 10:47

Re: David Bowie

Post autor: jajca »

przez to, ze wyszedl w okresie słabszej formy albumowej Davida, tym bardziej jest to perełka (podobnie w sumie jak inny nie-albumowy singiel z tamtego okesu - "This Is Not America" z Methenym)
dodałbym jeszcze ciekawy, nieoczywisty przebieg akordowy w zwrotce, co - w uproszczeniu - w zorientowanych na brzmieniowy modernizm ejtisach nie zawsze stało na pierwszym miejscu
lygrys pisze: 09 sty 2024, 4:25 walczę o to by jak najdłużej walczyć
Awatar użytkownika
Groszek
Posty: 4538
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:27
Lokalizacja: Auld Reekie

Re: David Bowie

Post autor: Groszek »

https://tidal.com/album/246305371

Wjechała składanka z dokumentu na streamingi pomieszane live z jakimiś remixami bardzo fajne
Wszystko jest kawałem oraz żartem
Wszystko już widziałem, co potrzebneXD
ODPOWIEDZ