Olga Tokarczuk

Kategoria poświęcona książkom, tekstom i dziennikarstwu.

Moderatorzy: gogi, con shonery

Awatar użytkownika
SaintJust
Posty: 72
Rejestracja: 26 maja 2020, 23:57

Re: Olga Tokarczuk

Post autor: SaintJust »

literatura dla wyborców trzaskowskiego zaorać
Obrazek
całość https://nowynapis.eu/tygodnik/nr-45/art ... ze-wschodu
Nie ma wolności dla wrogów wolności
lambiczi
Posty: 845
Rejestracja: 22 kwie 2019, 16:58

Re: Olga Tokarczuk

Post autor: lambiczi »

Przeczytałem Bieguni i dla mnie bardzo dobra książka, pięknie napisana, luźne przemyślenia wklejone w serię opowiadań - nie wszystkie z nich mi podeszły, ale generalnie baardzo fajnie wspominam przygodę z tą książką.
befree
Posty: 81
Rejestracja: 08 cze 2020, 17:49

Re: Olga Tokarczuk

Post autor: befree »

Nie przepadam za nią, narzekanie na polskę mówiąc po polsku i mieszkając w Polsce, czy to nie hipokryzja? Po co czytać książki takich osób?
Awatar użytkownika
Maczeta
Posty: 20
Rejestracja: 09 cze 2020, 21:40

Re: Olga Tokarczuk

Post autor: Maczeta »

Zwykła cipa
Jestem ziomem co ostrzy maczetę
Awatar użytkownika
jogi
Posty: 2926
Rejestracja: 18 kwie 2019, 15:46

Re: Olga Tokarczuk

Post autor: jogi »

Dokładnie. Wyspiański, Słowacki, Rej, Skarga to też cipy co narzekały na Polskę. Hipokryci w dupę jebani. Po co ich ktoś w ogóle gdzieś?
Yakuza not mafia, Yakuza wa kazoku.
Awatar użytkownika
WHITE
Posty: 2800
Rejestracja: 18 maja 2019, 13:48

Re: Olga Tokarczuk

Post autor: WHITE »

Nie narzeka. Ośmiesza, wyzywa i ma mało czytelników.
nie każdy rok przestępny, ale każdy jest przestępczy
Awatar użytkownika
zemsta1kadluba
Posty: 7707
Rejestracja: 22 paź 2019, 12:50

Re: Olga Tokarczuk

Post autor: zemsta1kadluba »

czytała Olga Tokarczuk
mołpy są kozackie
Awatar użytkownika
Bunnymen77
Posty: 1739
Rejestracja: 27 kwie 2019, 18:10

Re: Olga Tokarczuk

Post autor: Bunnymen77 »

Czytałem jej pierwszą książkę, Podróz Ludzi Księgi i przefatalne to jest. To debiut, więc nie pokuszę się na jego podstawie o jakąs szerszą opinię o autorce. To taki Eragon tylko, że krótszy i bez smoków, napisane bez stylu, z naiwną historią, która miała potencjał, ale został on szybko zaprzepaszczony. Muszę sprawdzić te Księgi Jakubowe, zwłaszcza, że grube tomiska są jak najbardziej w moim guście.
CocaineConsierge
Posty: 9
Rejestracja: 06 sie 2020, 12:48

Re: Olga Tokarczuk

Post autor: CocaineConsierge »

zemsta1kadluba pisze: 31 sie 2020, 21:54 czytała Olga Tokarczuk
O co chodzi z tym filmikiem?
Awatar użytkownika
jogi
Posty: 2926
Rejestracja: 18 kwie 2019, 15:46

Re: Olga Tokarczuk

Post autor: jogi »

CocaineConsierge pisze: 01 wrz 2020, 19:17 chodzi z tym filmikiem?
Dotrakowie złapali Denerys.
Yakuza not mafia, Yakuza wa kazoku.
Awatar użytkownika
Raph
Posty: 318
Rejestracja: 10 maja 2019, 12:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Olga Tokarczuk

Post autor: Raph »

Bunnymen77 pisze: 01 wrz 2020, 9:31 Czytałem jej pierwszą książkę, Podróz Ludzi Księgi i przefatalne to jest. To debiut, więc nie pokuszę się na jego podstawie o jakąs szerszą opinię o autorce. To taki Eragon tylko, że krótszy i bez smoków, napisane bez stylu, z naiwną historią, która miała potencjał, ale został on szybko zaprzepaszczony.
TO-TAL-NIE.
Jedna z absolutnie najgorszych książek, które czytałem. Tokarczuk chciała tu być trochę Marquezem, ale miałem bardzo duży problem z tym, że podczas czytania miało się wrażenie, jakby nagle obudziła się, iż trzeba tę książkę nareszcie skończyć, przez co
Spoiler
bardzo niespodziewanie odjebała wszystkie postacie, jedna po drugiej.
2/10
...
Awatar użytkownika
Bunnymen77
Posty: 1739
Rejestracja: 27 kwie 2019, 18:10

Re: Olga Tokarczuk

Post autor: Bunnymen77 »

Plus jest taki, że to czytadło na dwa wieczory, bo ani to wymagające ani długie. Zazwyczaj w takich wypadkach mam poczucie zmarnowanego czasu, tutaj nie, bo to jednak noblistka i wypadało dać szansę... I jeszcze kiedyś te szansę dam :)
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6493
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: Olga Tokarczuk

Post autor: Jose »

Zacznij raczej od tych propsowanych, ja czytałem "Dom dzienny, dom nocny" i props, ludzie też chwalą "Biegunów" i "Księgi Jakubowe" właśnie, więc tutaj bym szukał początku przygody z Tokarczuk.
Awatar użytkownika
Bunnymen77
Posty: 1739
Rejestracja: 27 kwie 2019, 18:10

Re: Olga Tokarczuk

Post autor: Bunnymen77 »

Pisałem już wcześniej, ze wezmę się za Księgi Jakubowe, ale musi swoje odczekać, mam sporą kolejkę i ciągle coś wskakuje :)
CocaineConsierge
Posty: 9
Rejestracja: 06 sie 2020, 12:48

Re: Olga Tokarczuk

Post autor: CocaineConsierge »

!!!!
Biesprym
Zbanowany
Posty: 209
Rejestracja: 24 paź 2020, 21:19

Re: Olga Tokarczuk

Post autor: Biesprym »

Niech tylko zmieni poglądy i zacznie wspierać publicznie Jarosława Kaczyńskiego, to się przekonacie ile te lewicowe talenty, nagrody literackie są wartę i za co ufundowane. Ciekawe ile jej na konto przelali z ministerstwa zamiast lekarzom albo nauczycielom, którzy zdrowie narażają siedząc z tymi niedojebanymi dzieciokami. Ciekawe jak samopoczucie etyczne pewnego biznesmena, który w podatkach do 22 wypala paliwo, prąd, energię i czas żeby kolor zielonych oczu na banknotach się zgadzał albo kropeczki na majteczkach i atrament w piórach Kazików i innych pisarzy wielkich.
Awatar użytkownika
Bunnymen77
Posty: 1739
Rejestracja: 27 kwie 2019, 18:10

Re: Olga Tokarczuk

Post autor: Bunnymen77 »

Przeczytałem Księgi Jakubowe, niestety, mierne. Historia strasznie rozwleczona do pewnego okresu, by nagle zacząć być opowiadana przesadnie prędko. Tak jakby autorka zauważyła, że trochę przesadziła i książka rozrośnie się do niebotycznych rozmiarów. Ciekawe fragmenty przeplatane są wspomnianymi dłużyznami, których jest zdecydowana większość. Historycznie trochę się rozmija, paradoksalnie w tej rozwleczonej części nie znalazło się miejsce dla kilku wydarzeń istotnych dla frankistów - choćby dysputy w katedrze, były dwie, w książce pojawia się jedna, czy też przekłamanie dlaczego Jakub wylądował w więzieniu i kilka innych spraw. Nie to jest jednak najważniejsze, książka napisana jest po prostu przeciętnie, lepiej niż Podróż Ludzi Księgi, ale wciąż jest to moim zdaniem absolutnie rzemieślniczy styl. Zaraz przed Księgami czytałem Weyssenhoffa i obu autorów dzieli przepaść w plastyczności języka, umiejętności opisywania przyrody, w Sobolu i Pannie przyroda, otoczenie bohatera były przedstawione tak obrazowo, że czułem się jakbym był na wakacjach gdzieś na Inflantach :oops:

Natomiast jaka jest odpowiedz na najważniejsze pytanie każdego Polaka, mianowicie czy to ksiązka antypolska? :lol: Tak, ale moim zdaniem jest tak samo antypolska jak i antysemicka. Obie nacje przedstawione są skrajnie stereotypowo, aż przejaskrawione. Dlaczego? Nie wiem, ale przez to postaci są jednowymiarowe, nudne, ciężko do jakiejkolwiek zapałać sympatią. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że w ogólnym rozrachunku to Żydzi przedstawieni są gorzej niż Polacy, pomimo ich wyższości intelektualnej, kulturalnej i duchowej.

5/10, bo czyta się szybko, moim zdaniem kategoria lektur lekkich.
Awatar użytkownika
Tiquill
Posty: 161
Rejestracja: 26 wrz 2019, 14:45
Lokalizacja: Suwalszczyzna

Re: Olga Tokarczuk

Post autor: Tiquill »

Gratuluję nagrody Nobla, a jej książek nie czytałem.
Niczego nie żałuję.
Awatar użytkownika
lygrys
Posty: 9918
Rejestracja: 15 sty 2020, 22:03
Lokalizacja: Gdańsk - Wrzeszcz Górny

Re: Olga Tokarczuk

Post autor: lygrys »

Tokarczuk: "Literatura nie jest dla idiotów." A dla kogo jest? - pytamy
Mikrofon Radia TOK FM
Data emisji: 2022-07-19 20:00
Audycja:
Mikrofon Radia TOK FM
Prowadzący: Wojciech Muzal
W studio: Wojciech Szot
Czas trwania: 01h 16:45 min.

https://audycje.tokfm.pl/podcast/126019 ... est-pytamy

Krzysztof M. Maj miał racje, że to straszna klasistka

Czego nie znoszę w Oldze Tokarczuk? | Dla każdego coś przykrego #20
Spoiler
A ten jej hejt na powieści fantasy jest po prostu żenujące.
+48 22 29 22 597
www.aborcjabezgranic.pl
Jak mnie nie ma na forum, to od was odpoczywam.
samcro
Posty: 777
Rejestracja: 29 maja 2019, 23:34

Re: Olga Tokarczuk

Post autor: samcro »

Kolejny przykład że jak ktoś dostaje nobla czy odnosi w czymś sukces czy jest zaliczany do tzw elity może być wiekszym burakiem niż patusy z fejmów mma itp
Lista forumowych najmanic.: jAg, art, moltisanti,camzat
ODPOWIEDZ