offtopic książkowy

Kategoria poświęcona książkom, tekstom i dziennikarstwu.

Moderatorzy: gogi, con shonery

Awatar użytkownika
dou
Posty: 842
Rejestracja: 17 kwie 2019, 23:36

Re: offtopic książkowy

Post autor: dou »

Kiedy umiera człowiek, tracimy całą bibliotekę
Użytkownicy nawiązujący do plhh na maturze: encrenoire, jajca, MalinowyJogurt, Master
Jasny pisze: 08 lip 2022, 11:20 Szkoda, że ludziom mózg nie wraca.
piotrus
Posty: 99
Rejestracja: 22 kwie 2019, 9:20
Lokalizacja: Radom/Łódź

Re: offtopic książkowy

Post autor: piotrus »

Czytaliscie trylogie Larssona? Warto? Niby czytam, ze opinie zajebiste, ale to kryminal, a ja nie jestem mocno w tym gatunku. Przystepne, wciagajace dla nie-milosnika gatunku?
Awatar użytkownika
Bunnymen77
Posty: 1767
Rejestracja: 27 kwie 2019, 18:10

Re: offtopic książkowy

Post autor: Bunnymen77 »

Mordki, kojarze, ze przewijala sie kiedys na forum ksiazka traktujaca o historii Polski, byla ogolnie polecana, przypomnicie prosze, bo chetnie nadrobilbym zaleglosci. Jeszcze w podstawowce bylem calkiem mocny z historii i w sumie do technikum lubilem, ale (zwalam to na uzywki) wiekszosc rzeczy pozapominalem i troche wstyd jakis podstaw nie kojarzyc :(
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6546
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: offtopic książkowy

Post autor: Jose »

Seria Jasienicy?
Awatar użytkownika
mql
Moderator
Posty: 5895
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:20
Lokalizacja: Poznań

Re: offtopic książkowy

Post autor: mql »

Może też seria Dzieje Polski Andrzeja Nowaka (chociaż ten wciąż pisze, bodajże cztery czy pięć tomów póki co wyszło)?
Awatar użytkownika
dou
Posty: 842
Rejestracja: 17 kwie 2019, 23:36

Re: offtopic książkowy

Post autor: dou »

Norman Davies - Boże igrzysko?
Kiedy umiera człowiek, tracimy całą bibliotekę
Użytkownicy nawiązujący do plhh na maturze: encrenoire, jajca, MalinowyJogurt, Master
Jasny pisze: 08 lip 2022, 11:20 Szkoda, że ludziom mózg nie wraca.
Awatar użytkownika
Bunnymen77
Posty: 1767
Rejestracja: 27 kwie 2019, 18:10

Re: offtopic książkowy

Post autor: Bunnymen77 »

Jedno i drugie wyglada interesujaco, mnie chyba chodzilo o Dzieje Polski Nowaka, ale ten Jasienica wydaje mi sie bardziej kuszacy. Poczytam jeszcze o tym i wybiore, pewnie w tym roku i tak tego nie zaczne, ale jak kupie to juz bedzie mialo swoje miejsce w kolejce ;) Ktos czytal obie serie i potrafi stwierdzic ktora lepsiejsza?


Daviesa nie chce, dziekuje.
Awatar użytkownika
con shonery
Moderator
Posty: 5984
Rejestracja: 18 kwie 2019, 9:18

Re: offtopic książkowy

Post autor: con shonery »

Jasienica bardzo spoko i może weź go na początek, a jak złapiesz bakcyla to chwytaj śmiało Nowaka, bo jednak spojrzenie bogatsze o kilkadziesiąt lat badań (może nie ma jakichś rewolucji, ale zawsze to dodatkowa perspektywa na te wydarzenia) no i bardziej szczegółowe.
Awatar użytkownika
Bunnymen77
Posty: 1767
Rejestracja: 27 kwie 2019, 18:10

Re: offtopic książkowy

Post autor: Bunnymen77 »

To, ze Jasienica jest mniej szczegolowy przekonalo mnie, ze to dobry wybor, zbyt wielkie rozdrobnienie wprowadziloby tylko chaos na moim poziomie. Dzieki mordeczki!
Awatar użytkownika
przedszkolanek
Posty: 17084
Rejestracja: 21 kwie 2019, 21:29

Re: offtopic książkowy

Post autor: przedszkolanek »

Bunnymen77 pisze: 27 paź 2020, 10:59 Jedno i drugie wyglada interesujaco, mnie chyba chodzilo o Dzieje Polski Nowaka, ale ten Jasienica wydaje mi sie bardziej kuszacy. Poczytam jeszcze o tym i wybiore, pewnie w tym roku i tak tego nie zaczne, ale jak kupie to juz bedzie mialo swoje miejsce w kolejce Ktos czytal obie serie i potrafi stwierdzic ktora lepsiejsza?
ja Nowaka nie polecam, Jasienicę też umiarkowanie (ale jest lepszy, więc lepiej go), chociaż rozumiem, że jak ktoś chce popularno-naukowego to może nawet być zadowolony
jak chciałbyś poczytać coś o historii Polski, ale bardziej rigczowego, to jakiś czas temu PWN wydawał dzieje dynastii, wyszły trzy tomy: Piastowie, Jagiellonowie i Wazowie, o ile od dwóch ostatnich można się odbić przez styl, to Piastowie są całkiem spoko, autor Marek Barański
poza wym WL wydawał poprzedniej dekadzie Historię Polski, co prawda są to podręczniki akademickie, ale całkiem lekkie i z popularyzatorskim zacięciem (w końcu to WL), nie czytałem tych nowszych (Sowa/Brzoza i Sowa solo), ale Szczur i Markiewicz są rewelacyjni, Chwalba też bardzo dobry
Finn pisze: 26 paź 2020, 22:51 to dawać książkę w ten deseń tylko, że na poziomie. znacie coś?
dzisiaj przypomniała mnie się Zemsta Boga Kepela, z tym, że to dość sektorowe jest, ale powinno ci się spodobać, jak nie znasz
fajny był też Schyłek Imperium Todda, ale to już raczej książka historyczna (ale zerknąć warto)
ogólnie obu panów polecam, problem jest tylko taki, że o ile Kepela się jeszcze czasami tłumaczy na polski, to Todda poza tą jedną książką wcale, z tłumaczeniami na angielski też chyba szału nie ma
Awatar użytkownika
Bunnymen77
Posty: 1767
Rejestracja: 27 kwie 2019, 18:10

Re: offtopic książkowy

Post autor: Bunnymen77 »

Koniec koncow zamowilem Dynastie Piastow w Polsce :lol: zobaczymy co to fajnego, dzieki :)
Awatar użytkownika
baqlashan
Zbanowany
Posty: 5636
Rejestracja: 18 kwie 2019, 0:26
Lokalizacja: strych

Re: offtopic książkowy

Post autor: baqlashan »

Finn pisze: 26 paź 2020, 19:51 warto przeczytać książki Harariego ("Homo deus. krótka historia jutra" i "Sapiens. Od zwierząt do bogów")?
NIE! Wszystko jest u niego tak naciągane pod tezę że momentami można odfrunąć z zażenowania jego erystyką
Rupert pisze: jak chce czytac urojenia po narkotykach to czytam sobie fromage jak chce oświecenia to czytam bakłażan prosta rzecz
Set your world on fire, watch your planet burn
While swinging in a tire hanging from a flying worm
moody
Posty: 1029
Rejestracja: 14 cze 2019, 22:34

Re: offtopic książkowy

Post autor: moody »

poleccie polskich autorow, ktorzy moga trafic w moj gust biorac pod uwage, ze lubie np. tyrmanda, glowackiego, hlaske
Awatar użytkownika
Bunnymen77
Posty: 1767
Rejestracja: 27 kwie 2019, 18:10

Re: offtopic książkowy

Post autor: Bunnymen77 »

Czytalem z tego tylko Hlaske wiec moze Pilch?
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6546
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: offtopic książkowy

Post autor: Jose »

Varga
Awatar użytkownika
Finn
Posty: 2727
Rejestracja: 22 lip 2019, 12:19

Re: offtopic książkowy

Post autor: Finn »

@moody Wiesio Myśliwski?
Biesprym
Zbanowany
Posty: 209
Rejestracja: 24 paź 2020, 21:19

Re: offtopic książkowy

Post autor: Biesprym »

Myśliwski i Tyrmand? No ja pierdole. Gdzie ty tu widzisz znak równości? Myśliwski popełnił jedną ciekawą książkę tylko nie pamiętam tytułu. Opowiada o układaniu sobie życia po wojnie, Finn? Mam zarys tej historii, ale chciałbym zbudować szerszy obraz tej rzeczywistości i przywołać pamięć do porządku.
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6546
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: offtopic książkowy

Post autor: Jose »

"Nagi sad" o relacjach ze starym był spoko
Awatar użytkownika
Lothia
Posty: 860
Rejestracja: 19 kwie 2019, 14:32
Lokalizacja: Kraków

Re: offtopic książkowy

Post autor: Lothia »

Biesprym pisze: 31 paź 2020, 23:03 Myśliwski i Tyrmand? No ja pierdole. Gdzie ty tu widzisz znak równości? Myśliwski popełnił jedną ciekawą książkę
o, to o jedną więcej niż Tyrmand.
Biesprym
Zbanowany
Posty: 209
Rejestracja: 24 paź 2020, 21:19

Re: offtopic książkowy

Post autor: Biesprym »

Nieno, w chuju mam obu, bo nie czytam powieści od dawna. Nie chcę mi się licytować, ale samo tempo narracji powinno mu samoczynnie jak odkurzacz xiaomi wyjebać takie porównania z głowy. Dobra, która to pozycja o tej pierwszej miłości po wojnie?
Spoiler
Obrazek
ODPOWIEDZ