offtopic książkowy

Kategoria poświęcona książkom, tekstom i dziennikarstwu.

Moderatorzy: gogi, con shonery

Awatar użytkownika
jogi
Posty: 2926
Rejestracja: 18 kwie 2019, 15:46

Re: offtopic książkowy

Post autor: jogi »

Jiigsi pisze: 29 gru 2020, 19:04 Od Tokarczuk Bieguni, Księgi Jakubowe, czy może zacząć od czegoś innego?
Imo Księgi albo prowadź swój pług przez kości umarłych.
Yakuza not mafia, Yakuza wa kazoku.
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6493
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: offtopic książkowy

Post autor: Jose »

@MicBar, może już dotarłeś, może ktoś tutaj też polecał, ale jak nie, to dziś mi wpadł link do księgarni z japońskimi książkami. Przyznam, że tylko pobieżnie przejrzałem i jest po ang i po pl, może coś Ci wpadnie: https://tajfuny.pl/
Awatar użytkownika
dou
Posty: 840
Rejestracja: 17 kwie 2019, 23:36

Re: offtopic książkowy

Post autor: dou »

podbijam tajfuny. trzeba swoje zapłacić, ale pięknie wydają książki. od siebie polecam "ukochane równanie profesora", "niedźwiedzi bóg" i trochę mniej "zmierzch"
No i mają w ofercie mnóstwo książęk innych wydawnictw
Kiedy umiera człowiek, tracimy całą bibliotekę
Użytkownicy nawiązujący do plhh na maturze: encrenoire, jajca, MalinowyJogurt, Master
Jasny pisze: 08 lip 2022, 11:20 Szkoda, że ludziom mózg nie wraca.
encrenoire

Re: offtopic książkowy

Post autor: encrenoire »

:cool: :cool: :cool: :cool:
Ostatnio zmieniony 19 mar 2021, 15:49 przez encrenoire, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6493
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: offtopic książkowy

Post autor: Jose »

Co do książkowych podcastów to ten fajny. Mówią se babki na luzie, bez wazeliny i o fajnych książkach. Odcinek z Chmielarzem najlepszy.
https://open.spotify.com/show/1i6gwBxME ... D0lFGE1ZRQ
pieschrodingera
Posty: 1238
Rejestracja: 03 wrz 2020, 3:00

Re: offtopic książkowy

Post autor: pieschrodingera »

Znacie jakieś książki podobne do książek Nassima N. Taleba?

Nie chodzi mi o ten dygresyjny styl tylko... no właśnie sam do końca nie wiem o co mi chodzi, może jednak o to? Skończyłem ostatnio czytać Czarny Łabędź i to pierwsza książka 500+ stron, którą czytałem z przyjemnością, skupieniem i nie patrząc ile stron zostało do końca. Zazwyczaj dłuższe książki zostawiam w połowie albo muszę wymęczyć przez dłuższy czas.

Tematyka dowolna, niekoniecznie okołoekonomiczna.
tbc
encrenoire

Re: offtopic książkowy

Post autor: encrenoire »

:censored: :censored: :censored: :censored:
Ostatnio zmieniony 09 lut 2021, 18:24 przez encrenoire, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Esdoer
Posty: 255
Rejestracja: 18 cze 2019, 14:39

Re: offtopic książkowy

Post autor: Esdoer »

pieschrodingera pisze: 04 lut 2021, 20:30 Znacie jakieś książki podobne do książek Nassima N. Taleba?

Nie chodzi mi o ten dygresyjny styl tylko... no właśnie sam do końca nie wiem o co mi chodzi, może jednak o to? Skończyłem ostatnio czytać Czarny Łabędź i to pierwsza książka 500+ stron, którą czytałem z przyjemnością, skupieniem i nie patrząc ile stron zostało do końca. Zazwyczaj dłuższe książki zostawiam w połowie albo muszę wymęczyć przez dłuższy czas.

Tematyka dowolna, niekoniecznie okołoekonomiczna.
Może Siła nawyku Charlesa Duhigga?
pieschrodingera
Posty: 1238
Rejestracja: 03 wrz 2020, 3:00

Re: offtopic książkowy

Post autor: pieschrodingera »

Miałem kiedyś na swojej liście, ale pytanie czy rzeczywiście warto? Spotkałem się z opiniami, że książkę można streścić w zdaniu: "zastąp złe nawyki dobrymi".
tbc
Awatar użytkownika
dou
Posty: 840
Rejestracja: 17 kwie 2019, 23:36

Re: offtopic książkowy

Post autor: dou »

Daleko duhigowi do taleba
Kiedy umiera człowiek, tracimy całą bibliotekę
Użytkownicy nawiązujący do plhh na maturze: encrenoire, jajca, MalinowyJogurt, Master
Jasny pisze: 08 lip 2022, 11:20 Szkoda, że ludziom mózg nie wraca.
Awatar użytkownika
Esdoer
Posty: 255
Rejestracja: 18 cze 2019, 14:39

Re: offtopic książkowy

Post autor: Esdoer »

Jasne, nie jest to może ten sam poziom pisania, ale przytoczone streszczenie jest dalekie od prawdy. Z książki w ogóle nie bije taki coachowy vibe doradzający cokolwiek. To co dowiadujemy się o nawykach z badań i historii, które są ciekawe i różnorodne sprawiło, że czytało się to bardzo przyjemnie i na sporej wkrętce, stąd moje polecenie.
Awatar użytkownika
czardi
Posty: 1585
Rejestracja: 17 kwie 2019, 20:25

Re: offtopic książkowy

Post autor: czardi »

Na Magu wleciała wyczekiwana reedycja Malazańskiej Księgi Poległych, na razie dwa pierwsze tomy
Krynew pisze: 20 kwie 2021, 14:15No z pewnością po 2 dniach porzuca projekt, który był planowany latami xD
SLG SINCE 2013
Awatar użytkownika
dou
Posty: 840
Rejestracja: 17 kwie 2019, 23:36

Re: offtopic książkowy

Post autor: dou »

pieschrodingera pisze: 04 lut 2021, 20:30 Znacie jakieś książki podobne do książek Nassima N. Taleba?

Nie chodzi mi o ten dygresyjny styl tylko... no właśnie sam do końca nie wiem o co mi chodzi, może jednak o to? Skończyłem ostatnio czytać Czarny Łabędź i to pierwsza książka 500+ stron, którą czytałem z przyjemnością, skupieniem i nie patrząc ile stron zostało do końca. Zazwyczaj dłuższe książki zostawiam w połowie albo muszę wymęczyć przez dłuższy czas.

Tematyka dowolna, niekoniecznie okołoekonomiczna.
Polecam antykruchość od Taleba. Jeśli nie znasz, to możesz się zapoznać też z Gladwellem albo "Mindware. Narzędzia skutecznego myślenia" od Nisbetta (którym Gladwell się mocno inspiruje)
Esdoer pisze: 08 lut 2021, 22:29 Jasne, nie jest to może ten sam poziom pisania, ale przytoczone streszczenie jest dalekie od prawdy. Z książki w ogóle nie bije taki coachowy vibe doradzający cokolwiek. To co dowiadujemy się o nawykach z badań i historii, które są ciekawe i różnorodne sprawiło, że czytało się to bardzo przyjemnie i na sporej wkrętce, stąd moje polecenie.
imo jednak streszczenie bardzo w punkt. dla mnie cała książka to było udowodnienie tej tezy, żeby zastąpić złe nawyki dobrymi. I nie mówię tego jako zarzut, bo podobnie jak u Ciebie, bardzo ciekawe rzeczy i przykłady tam podawał i zrobiło to u mnie jakąś rewolucję, niemniej jednak można sobie o tej pętli nawyku przeczytać gdzieś w necie i też będzie spoko
Kiedy umiera człowiek, tracimy całą bibliotekę
Użytkownicy nawiązujący do plhh na maturze: encrenoire, jajca, MalinowyJogurt, Master
Jasny pisze: 08 lip 2022, 11:20 Szkoda, że ludziom mózg nie wraca.
encrenoire

Re: offtopic książkowy

Post autor: encrenoire »

aaaabbbbccccc
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2022, 6:53 przez encrenoire, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dou
Posty: 840
Rejestracja: 17 kwie 2019, 23:36

Re: offtopic książkowy

Post autor: dou »

rozmowa dzisiaj z Sonią Dragą, szefową PIK (Polski Instytut Książki) o ustawie której temat powrócił, a która miałaby wprowadzić jednolitą cenę książki:

19.00 rozmowa
Spoiler
Kiedy umiera człowiek, tracimy całą bibliotekę
Użytkownicy nawiązujący do plhh na maturze: encrenoire, jajca, MalinowyJogurt, Master
Jasny pisze: 08 lip 2022, 11:20 Szkoda, że ludziom mózg nie wraca.
encrenoire

Re: offtopic książkowy

Post autor: encrenoire »

aaaabbbbccccc
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2022, 6:53 przez encrenoire, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
fromage
Posty: 3906
Rejestracja: 07 gru 2020, 20:01

Re: offtopic książkowy

Post autor: fromage »

polecam roberto saviano Gomorra
Chief Keef pisze: I'm so fly, I'm so fly, in Hawaii eating Thai
You gotta pay me for a comment, and that comment might be why
Asian ho, say she think I'm nice, why 'cause I eat rice?
Bitch, I'm mean, go and get your things, you can spend the night
Awatar użytkownika
oKulTywowany
Posty: 2165
Rejestracja: 01 sie 2019, 0:33

Re: offtopic książkowy

Post autor: oKulTywowany »

Miśki!!
Bill Bryson- Krótka historia prawie wszystkiego.
Ktoś czytał? Poleca ktoś?
This page is no longer available.
Awatar użytkownika
niuhniuh
Posty: 1423
Rejestracja: 12 wrz 2019, 9:02

Re: offtopic książkowy

Post autor: niuhniuh »

nie, ale czytałem od Billa Brysona The life and times of the thunderbolt kid o latach 50 w USA i całkiem przystępny styl pisania, taki trochę jajcarz, ale potrafi wyjaśnić pewne rzeczy w jasny sposób
Awatar użytkownika
michajlow
Posty: 661
Rejestracja: 17 kwie 2019, 18:24

Re: offtopic książkowy

Post autor: michajlow »

Jaką książkę kupilibyście na prezent? Oczywiście mam na myśli coś poważnego, a nie coś w kategorii "dla beki na urodziny"?
pzdr
ODPOWIEDZ