Co tam ostatnio przeczytałem?

Kategoria poświęcona książkom, tekstom i dziennikarstwu.

Moderatorzy: gogi, con shonery

Awatar użytkownika
mql
Moderator
Posty: 5814
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:20
Lokalizacja: Poznań

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: mql »

Raczej to drugie, rozwija się naprawdę fajnie.
Awatar użytkownika
jogi
Posty: 2926
Rejestracja: 18 kwie 2019, 15:46

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: jogi »

Romain Gary - Obietnica poranka.
Super rzecz. Autobiografia autora. Mnie mocno urzekła, a sam Romain Gary niesamowicie ciekawy człowiek z warszawskim epizodem. Polcenko.

Za wiki:
Romain Gary był autorem ciekawej „teorii politologicznej”, która mówiła, że w Związku Radzieckim po łysym przywódcy zawsze przychodzi owłosiony[5]. Ta w gruncie rzeczy na wpół żartobliwa hipoteza nigdy oczywiście nie została poparta żadnymi dowodami, jednak nawet pobieżne spojrzenie na kolejnych „władców” ZSRR oraz dzisiejszej Rosji zdaje się ją potwierdzać.
Yakuza not mafia, Yakuza wa kazoku.
Awatar użytkownika
scam_sakawa
Posty: 4640
Rejestracja: 24 kwie 2019, 8:43
Lokalizacja: białystok dziwko

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: scam_sakawa »

W tygodniu nareszcie ukończyłem Ból. Mózg, opioidy i zagadki medycyny, bo wyjątkowo szło mi niesprawnie ostatnio czytanie i generalnie nie polecam osobom niezwiązanym ze środowiskiem medycznym, książka nudna i po tytule spodziewałem się czegoś zupełnie innego.
Wszystkie moje posty są wyłącznie fikcją literacką i nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości.
Mateusz
Posty: 418
Rejestracja: 24 kwie 2019, 14:39

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Mateusz »

Możecie polecić jakieś dobre książki popularnonaukowe? :) Nie musi być żaden konkretny dział, szukam czegoś dobrego po prostu.
Awatar użytkownika
emcess
Posty: 3925
Rejestracja: 18 kwie 2019, 20:21

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: emcess »

pułapki myślenia
Obrazek jebac kiboli
Awatar użytkownika
jajca
Posty: 9684
Rejestracja: 10 maja 2019, 10:47

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: jajca »

Factfulness - dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą
lygrys pisze: 09 sty 2024, 4:25 walczę o to by jak najdłużej walczyć
Mateusz
Posty: 418
Rejestracja: 24 kwie 2019, 14:39

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Mateusz »

Obie wydają się ciekawe, ale w pierwszej kolejności sięgnę po Factfulness, bo trafia w moje ostatnie zainteresowania. Dzięki!
Awatar użytkownika
piernikowyskoczek
Posty: 7055
Rejestracja: 17 kwie 2019, 11:06

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: piernikowyskoczek »

jajca pisze: 11 mar 2022, 11:52 Factfulness - dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą
fajne a jak ci poszedł test na początku, pesymista z ciebie był czy optymista co do stanu świata
Awatar użytkownika
jajca
Posty: 9684
Rejestracja: 10 maja 2019, 10:47

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: jajca »

z tego co pamietam (juz jakis czas temu czytalem) to wyszedl mi dobrze, ale pewnie dlatego, ze zasugerowalem sie tematyka ksiazki, bo intuicyjnie to wiadomo ze pesymista
lygrys pisze: 09 sty 2024, 4:25 walczę o to by jak najdłużej walczyć
Awatar użytkownika
8na10
Posty: 4667
Rejestracja: 23 wrz 2021, 5:48
Lokalizacja: The United States of Poland

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: 8na10 »

właśnie se czytam daodejing w tłumaczeniu jarka zawadzkiego - "wielka księga tao" :bowdown: zdecydowanie najlepsza wersja tej książki dostępna w języku polskim. to już było ostatnie tłumaczenie jakie zostało na mojej check-liście (badałem tylko te bezpośrednio tłum z chińskiego, reszta mnie nie interesuje) i muszę powiedzieć, że bije na głowię, najpopularniejsze w polsce "tao te ching" od wyd onepress.
jasny wracaj na forum
Awatar użytkownika
jogi
Posty: 2926
Rejestracja: 18 kwie 2019, 15:46

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: jogi »

@8na10 sprawdź koniecznie Tao Kubusia Puchatka i Te prosiaczka autorstwa Benjamina Hoffa. Polecam serdecznie.
Yakuza not mafia, Yakuza wa kazoku.
Awatar użytkownika
Czak
Posty: 3778
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:55

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Czak »

Mateusz pisze: 11 mar 2022, 12:07 Obie wydają się ciekawe, ale w pierwszej kolejności sięgnę po Factfulness, bo trafia w moje ostatnie zainteresowania. Dzięki!
Factfulness podobno fajny jak jesteś totalnym ignorantem ale opieram się na jednostkowych opiniach a sam nie czytałem, ja bym brał pułapki jednak
lygrys pisze: 23 sie 2022, 21:13 🎶 Polska gotowa na na duragi 🎶
Awatar użytkownika
8na10
Posty: 4667
Rejestracja: 23 wrz 2021, 5:48
Lokalizacja: The United States of Poland

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: 8na10 »

jogi pisze: 12 mar 2022, 10:08 Tao Kubusia Puchatka
czytałem, bardzo lubie
jasny wracaj na forum
Awatar użytkownika
Yayo
Posty: 1558
Rejestracja: 17 wrz 2019, 17:21

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Yayo »

Z ostatnio przeczytanych książek trafiły mi się dwie pozycje 10/10. A były to:
1. Anthony Burges - "Nakręcana Pomarańcza" - klasyka gatunku w bardzo fajnym przekładzie. Spolszczenie angielskich wstawek świetnie pasuje do narracji książki. Trzyma w napięciu od samego początku, wywarła na mnie o wiele większe wrażenie niż kultowy film który widziałem już kilka razy (książkę czytałem dopiero po raz pierwszy).
2. Mario Puzo - "Sycylijczyk" - spodobało mi się bardziej niż poprzednia część cyklu czyli "Ojciec Chrzestny". O wiele bardziej wciągnął mnie świat Sycylii niż Ameryki. Główny bohater czyli Turi wzbudził we mnie więcej sympatii niż ktokolwiek z poprzedzającej tą książkę. Następne części nie są pisane przez Puzo, więc pewnie je oleje, ale ta to naprawdę miazga i szkoda, że nie została zekranizowana.
Oprócz tego męczę "Boże Igrzysko. Historia Polski" Normana Daviesa. Męczę to dobre słowo, bo przez miesiąc przeczytałem jeden tom i teraz zaczynam właśnie drugi. Raz lepiej, raz gorzej. Bardziej podobała mi się jego książka o Powstaniu Warszawskim, chociaż muszę też przyznać, że miała więcej stron i dotyczyła jednego okresu wojennego, więc autor miał szersze pole do popisu.
moody
Posty: 1015
Rejestracja: 14 cze 2019, 22:34

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: moody »

Yayo pisze: 12 mar 2022, 21:50 2. Mario Puzo - "Sycylijczyk" - spodobało mi się bardziej niż poprzednia część cyklu czyli "Ojciec Chrzestny". O wiele bardziej wciągnął mnie świat Sycylii niż Ameryki. Główny bohater czyli Turi wzbudził we mnie więcej sympatii niż ktokolwiek z poprzedzającej tą książkę. Następne części nie są pisane przez Puzo, więc pewnie je oleje, ale ta to naprawdę miazga i szkoda, że nie została zekranizowana.
to ja mam chyba pecha do tego autora. zabralem sie za druga jego powiesc w zyciu, celowo omijam "ojca chrzestnego" ze wzgledu na znajomosc filmu, i ani nie porwalo mnie kiedys "glupcy umieraja", ani nie porywa "ostatni don", ktorego od jakiegos czasu mam na rozkladzie. duzo slow, duzo postaci, ale wszystko jakies takie papierowe, bez glebi, czytam i zapominam. zaczynam sie zastanawiac, czy to nie jeden z tych nielicznych przypadkow, gdzie ekranizacje>powiesci autora
Awatar użytkownika
sebring
Posty: 4219
Rejestracja: 30 wrz 2020, 20:41

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: sebring »

pierdolnalem sobie narkotyki Witkiewicza oraz wróciłem ostatnio do dżumy i obcego camus
powiem tak - :bowdown:

warto sobie jebnąć wahadło foucaulta od Eco?
kiedy czasy są dobre, to wódka jest zdrowa
Awatar użytkownika
8na10
Posty: 4667
Rejestracja: 23 wrz 2021, 5:48
Lokalizacja: The United States of Poland

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: 8na10 »

sebring pisze: 22 mar 2022, 9:16 warto sobie jebnąć wahadło foucaulta od Eco?
jedyne co on niego czytałem, bo mi @rubinstein polecił. jak lubisz "święty graal, święta krew" to ci podejdzie, tym bardziej że Eco tę książkę, jak i całe tego typu podejście spisku mającego tłumaczyć wszystko, tam wyśmiewał. momentami zbyt wielowątkowa i przerost pióra nad treścią, ale generalnie dobrze sie bawiłem
jasny wracaj na forum
Bisclavret
Posty: 3297
Rejestracja: 27 gru 2019, 18:27

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Bisclavret »

moody pisze: 20 mar 2022, 12:45
Yayo pisze: 12 mar 2022, 21:50 2. Mario Puzo - "Sycylijczyk" - spodobało mi się bardziej niż poprzednia część cyklu czyli "Ojciec Chrzestny". O wiele bardziej wciągnął mnie świat Sycylii niż Ameryki. Główny bohater czyli Turi wzbudził we mnie więcej sympatii niż ktokolwiek z poprzedzającej tą książkę. Następne części nie są pisane przez Puzo, więc pewnie je oleje, ale ta to naprawdę miazga i szkoda, że nie została zekranizowana.
to ja mam chyba pecha do tego autora. zabralem sie za druga jego powiesc w zyciu, celowo omijam "ojca chrzestnego" ze wzgledu na znajomosc filmu, i ani nie porwalo mnie kiedys "glupcy umieraja", ani nie porywa "ostatni don", ktorego od jakiegos czasu mam na rozkladzie. duzo slow, duzo postaci, ale wszystko jakies takie papierowe, bez glebi, czytam i zapominam. zaczynam sie zastanawiac, czy to nie jeden z tych nielicznych przypadkow, gdzie ekranizacje>powiesci autora
Nie no mordo pomijanie ojca chrzestnego to duży błąd, osobiście stawiam go zdecydowanie wyżej niż film. Znajomość filmu chyba nawet jakoś za bardzo nie psuje odbioru.

Sycylijczyk moim zdaniem też jest świetny i podpisuje się pod słowami kolegi wyżej.
Awatar użytkownika
phobos
BOR PTKWO
Posty: 20273
Rejestracja: 17 kwie 2019, 22:22

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: phobos »

propsy w chuj wpadłem zostawić dla gościa, który ponagrywał masę książek sci-fi

https://poczytajmimako.blogspot.com

i ktoś zrobił spis wykonanych nagrań

https://poczytalmimako.blogspot.com
mój styl życia to piątkowo
twój styl życia to chujowo
:cool:
ffeee pisze:szkoda, że przez internet nie można komuś zębów wybić :wall: :wall:
lygrys pisze:Wszystkiego najgorszego i wszystkie klątwy na ciebie i twoją rodzinę.
Awatar użytkownika
sebring
Posty: 4219
Rejestracja: 30 wrz 2020, 20:41

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: sebring »

Bruno Schulz - Wybór esejów i listów (Ossolineum)

wracam już chyba trzeci raz i za każdym razem takie samo wrażenie robi na mnie to, jak to zajebiście przemyślane w każdym calu jest i jakie piękne przede wszystkim. Te miasteczko na wzór Drohobycza to z pewnością jeden z moich ulubionych alien settingow, pozwalając sobie na uproszczenie

same sklepy cynamonowe najlepsza lektura licealna, proste
(still wolę sanatorium pod klepsydrami)

zacząłem również i człowiek stworzył bogów boyera i forty tales from afterlives eaglemana
kiedy czasy są dobre, to wódka jest zdrowa
ODPOWIEDZ