Co tam ostatnio przeczytałem?

Kategoria poświęcona książkom, tekstom i dziennikarstwu.

Moderatorzy: gogi, con shonery

Awatar użytkownika
KejMart
Posty: 335
Rejestracja: 20 kwie 2019, 14:28

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: KejMart »

MalkoNTENT pisze: 20 kwie 2020, 21:21
JoeyJoeJoe pisze: 20 kwie 2020, 16:36
KejMart pisze: 20 kwie 2020, 16:34 Ludzie Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko - polecam bardzo
haha też czytałem, co za zbieg okoliczności
Ja też. Podejrzewam, że jest to związane z promocją w empiku i był to jeden z ciekawszych darmowych audiobooków ;) Chyba, że dosłownie przeczytaliście to nie wiem.


Ja czytałem, jakoś nie jestem fanem audiobooków.

Teraz biorę się za "What if? A co gdyby? Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania" czytał ktoś ?
Awatar użytkownika
knarku
Posty: 1708
Rejestracja: 17 kwie 2019, 20:33
Lokalizacja: Nijmegen

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: knarku »

skonczylem czytac Przemyslenia od Marka Aureliusza no i w zasadzie to taki zbior prawd uniwersalnych, dosyc prosty jezyk chociaz niektore punkty sa dosyc zawile napisane, moze wroce do tego za jakis czas i wiecej wyniose, bo jak narazie to konczylem ksiege i troche czulem, ze za bardzo nie pamietam tego co przeczytalem
Awatar użytkownika
zemsta1kadluba
Posty: 7707
Rejestracja: 22 paź 2019, 12:50

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: zemsta1kadluba »

To książka na całe życie, do której warto powracać więc się nie przejmuj że od razu nie wszystko pamiętasz. Polecam iść dalej ścieżką klasyków filozofii
mołpy są kozackie
Awatar użytkownika
darmody
Posty: 280
Rejestracja: 28 kwie 2019, 15:09
Lokalizacja: Kraków

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: darmody »

[mention]zemsta1kadluba[/mention] Podasz jakąś rozpiskę filozofów i ich dzieł od których warto zacząć? Najlepiej chronologicznie, żeby mieć wgląd w to jak podejście do świata zmieniało się na przestrzeni lat
Awatar użytkownika
zemsta1kadluba
Posty: 7707
Rejestracja: 22 paź 2019, 12:50

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: zemsta1kadluba »

Najobszerniejsza i najlepsza imo jest tutaj
https://docs.google.com/document/d/1y8_ ... asic?pli=1
tradycyjnie najlepiej zacząć od Greków, ale jak ktoś nie chce aż tak się wkręcać, ale przeczytać coś co mu zmusi migdały w głowie do myślenia to dzieło Marka Aureliusza które przeczytał knarku jest według jednym z lepszych wyborów na początek.
mołpy są kozackie
Awatar użytkownika
darmody
Posty: 280
Rejestracja: 28 kwie 2019, 15:09
Lokalizacja: Kraków

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: darmody »

Dziękuje :bowdown: Zacznę tak jak radzisz od Greków, bo zamierzam trochę bardziej zagłębić się w temat. Gdybyś miał wybrać swoje filozoficzne TOP3, które dzieła byś w nim umieścił? Z postów kojarzę, że chyba jest Ci bliski stoicyzm
Awatar użytkownika
zemsta1kadluba
Posty: 7707
Rejestracja: 22 paź 2019, 12:50

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: zemsta1kadluba »

Za mało przeczytałem żeby dawać takie osądy, ale na pewno tomizm (więc i Arystokles) i augustynizm (więc i Platon) na pierwszym miejscu z delikatną przewagą tego pierwszego więc opus magnum obu panów- "Summa theologiae" Św. Tomasza, oraz "Państwo Boże" św. Augustyna, potem bym dał "Rozmyślania" Marka Aureliusza i "Dialogi" Seneki ze względu na wspomniany przez ciebie stoicyzm który rzeczywiście darzę dużą sympatią i na trzecim miejscu coś bardziej nowszego pewnie dla równowagi, gdzie trochę już wchodzi polityczna filozofia- ciężko wybrać tutaj jedno dzieło, więc powiedziałbym że Evole (po polsku jest jedynie zbiór pism nazwany "Na antypodach modernizmu" ale jest naprawdę świetnie zredagowany i prowadzi przez myśli pisarza od wczesnych do późnych lat życia) i Jüngera (chodź nazwanie go filozofem jest trochę na wyrost, jednak miał on na pewno duży wpływ na wielu filozofów, a "Robotnik" to ogólnie topka moich książek). Honorowe wspomnienie dla Feliksa Konecznego za jego teorię cywilizacji i ks. Tischnera za "Filozofię Dramatu".

Ale ja to czytam wszystko hobbystycznie, nie mam żadnego wykształcenia filozoficznego jak coś, a pozycję wybieram tak jak w temacie rankingu gier wszech czasów- co najbardziej lubię i do czego wracam często, a nie jakieś """obiektywne""" kryteria.
EDIT: do honorowych książek jeszcze dołączę "O naturze ludzkiej" Scrutona
mołpy są kozackie
2ps__
Posty: 2750
Rejestracja: 17 kwie 2019, 19:54

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: 2ps__ »

pamietaj jeszcze o encheiridionie epikteta
oyche
Posty: 11473
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:38

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: oyche »

Awatar użytkownika
mql
Moderator
Posty: 5814
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:20
Lokalizacja: Poznań

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: mql »

Ale się wynudziłem przy Diunie. Nic ciekawego, fabularnie nic nie porwało, nie podszedł mi właściwie żaden element herbertowskiego uniwersum - czy to jakiś komiczny wszechświat, czy to sama Diuna aka jakas nieudany miks lucasowej Tatooine, losowego islamskiego kraju pod względem kultury, losowego islamskiego kraju pod względem bogactw naturalnych i wielgachnych robali. Do tego ABSOLUTNIE NAJGORSZY PROTAGONISTA jakiego kojarzę, no Paul Atryda pasuje bardziej do książek jebanego R.A. Salvatore. Za kolejne części nawet nie złapię, no szkoda.

Za to full mogę polecić Stefana Grabińskiego - chyba ktoś na slg/slgwk podrzucił ([mention]con shonery[/mention]?), złapałem sobie za Demona ruchu i jestem w pełni usatysfakcjonowany, horror kolejowy to super gatunek.

A jak macie chwilę wolną, to dupnijcie sobie ludzie Hotel pod poległym alpinistą Strugackich (z początku klimat jaku Christie, tylko czekasz aż zza rogu wyjdzie Poirot, potem się zmienia w oczywiste okolice, ale i tak super) albo Tyrmanda warszawskiego (mocno architektonicznie nacechowoane rozważania o powijennej Warszawie) - czyta się szybciutko, a radości dużo.
Awatar użytkownika
scam_sakawa
Posty: 4651
Rejestracja: 24 kwie 2019, 8:43
Lokalizacja: białystok dziwko

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: scam_sakawa »

Gangsterskie egzekucje Janusza Szostaka, przyjemna wyliczanka pomordowanych gangusów w imię zasad pinionżkuw.
Wszystkie moje posty są wyłącznie fikcją literacką i nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości.
Awatar użytkownika
baqlashan
Zbanowany
Posty: 5636
Rejestracja: 18 kwie 2019, 0:26
Lokalizacja: strych

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: baqlashan »

mql pisze: 26 kwie 2020, 14:42 Ale się wynudziłem przy Diunie. Nic ciekawego, fabularnie nic nie porwało, nie podszedł mi właściwie żaden element herbertowskiego uniwersum - czy to jakiś komiczny wszechświat, czy to sama Diuna aka jakas nieudany miks lucasowej Tatooine, losowego islamskiego kraju pod względem kultury, losowego islamskiego kraju pod względem bogactw naturalnych i wielgachnych robali. Do tego ABSOLUTNIE NAJGORSZY PROTAGONISTA jakiego kojarzę, no Paul Atryda pasuje bardziej do książek jebanego R.A. Salvatore. Za kolejne części nawet nie złapię, no szkoda.

500% zgody
Rupert pisze: jak chce czytac urojenia po narkotykach to czytam sobie fromage jak chce oświecenia to czytam bakłażan prosta rzecz
Set your world on fire, watch your planet burn
While swinging in a tire hanging from a flying worm
Bakan
Posty: 1339
Rejestracja: 19 kwie 2019, 7:32

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Bakan »

mql pisze: 26 kwie 2020, 14:42 Ale się wynudziłem przy Diunie. Nic ciekawego, fabularnie nic nie porwało, nie podszedł mi właściwie żaden element herbertowskiego uniwersum - czy to jakiś komiczny wszechświat, czy to sama Diuna aka jakas nieudany miks lucasowej Tatooine
Tylko, że Diuna to książka z 1965 a pierwsze Star Wars to 1977.

Chodzi o to, że wydaje mi się, że czytając coś w 2020 musisz mieć świadomość, że taka książka raczej nie ma prawa Cię już niczym zaskoczyć. Wszystkie motywy będą dla Ciebie „ale to już przecież gdzieś było” i mogą Ci się właśnie wydać takim mixem wyeksploatowanych wcześniej motywów podczas gdy część z nich mogła być wówczas nowatorska. Ja np. czytając Wehikuł Czasu złapałem się na tym, że największym dla mnie twistem fabularnym było to, że...zabrakło twistu, który uznawałem za pewnik. Nie jestem znawcą Sci-Fi i nie wiem jaki wpływ miała Diuna na późniejsze losy gatunku i ile rzeczy tam jest nowych a ile zaczerpniętych ale ja generalnie bawiłem się przy niej dobrze, z tym że też jest to chyba kwestia podejścia do danej pozycji i umiejetność włożenia jej w kontekst lat, w których została wydana.
Awatar użytkownika
mql
Moderator
Posty: 5814
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:20
Lokalizacja: Poznań

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: mql »

Bakan pisze: 27 kwie 2020, 8:37 Tylko, że Diuna to książka z 1965 a pierwsze Star Wars to 1977.
A to prawda, mea culpa, tak było. Ale ogólnie mojej myśli to nie zmienia.

Co do fabuły, motywów - niby jest tak jak mówisz, ale oceniam Diunę tak nisko nawet w oderwaniu od fabularnej kwestii (która swoja drogą jakieś tam twisty posiada - to, ze niezbyt zajmujące z uwagi na kiepskie zarysowanie postaci, to już inna sprawa). We wspomnianych przeze mnie wyżej tekstach Grabińskiego zaskoczeń również nie ma wiele, fabularnie nie ma wyskoków, a to wszystko sprawiło mi i tak dużo większa przyjemność niż książka Herberta.
2ps__
Posty: 2750
Rejestracja: 17 kwie 2019, 19:54

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: 2ps__ »

:(:(
Awatar użytkownika
JoeyJoeJoe
Posty: 832
Rejestracja: 30 lis 2019, 1:21

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: JoeyJoeJoe »

knarku pisze: 24 kwie 2020, 17:15 skonczylem czytac Przemyslenia od Marka Aureliusza no i w zasadzie to taki zbior prawd uniwersalnych, dosyc prosty jezyk chociaz niektore
Dla mnie ta książka jest ogólnie dość trudna do zrozumienia, nie wiem czy przez to że czytam po angielsku, ale wolno w chuj mi to idzie.
Słuchaj, zaraz Cię tutaj pouczy Paweł z Graila, że musisz mi nalać tego soku i będziesz pouczony
Awatar użytkownika
con shonery
Moderator
Posty: 5984
Rejestracja: 18 kwie 2019, 9:18

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: con shonery »

[mention]mql[/mention] [mention]baqlashan[/mention] [mention]Bakan[/mention]
A widzieliście Jodorowsky's Dune? Polecam bardzo ten dokument. Alejandro na mikrofonie, w głowie się nie mieści. Ślad jaki Diuna zostawiła w popkulturze jest imponujący (choć w tym przypadku pośrednio, bo za sprawą pomysłu i zaangażowania Jodorowskiego).
2ps__
Posty: 2750
Rejestracja: 17 kwie 2019, 19:54

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: 2ps__ »

JoeyJoeJoe pisze: 29 kwie 2020, 1:13
knarku pisze: 24 kwie 2020, 17:15 skonczylem czytac Przemyslenia od Marka Aureliusza no i w zasadzie to taki zbior prawd uniwersalnych, dosyc prosty jezyk chociaz niektore
Dla mnie ta książka jest ogólnie dość trudna do zrozumienia, nie wiem czy przez to że czytam po angielsku, ale wolno w chuj mi to idzie.
a czytujesz inne dziela filozofow? przemyslenia to chyba najprzystepniejsze co mialem w rękach z tej dziedziny
Awatar użytkownika
JoeyJoeJoe
Posty: 832
Rejestracja: 30 lis 2019, 1:21

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: JoeyJoeJoe »

2ps__ pisze: 29 kwie 2020, 18:51 a czytujesz inne dziela filozofow?
Jedyne co czytałem oprócz tego to "Książę" Machiavelliego, jakoś dałem radę ale było trochę słów, których nie rozumiałem.
Słuchaj, zaraz Cię tutaj pouczy Paweł z Graila, że musisz mi nalać tego soku i będziesz pouczony
Awatar użytkownika
zemsta1kadluba
Posty: 7707
Rejestracja: 22 paź 2019, 12:50

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: zemsta1kadluba »

Joey to młody chłopaczyna z tego co kojarzę więc i tak propsy dla niego że wcześnie wziął się za jakieś filozoficzne rzeczy, szczególnie że większość ludzi czyta takie książki że równie dobrze mogłaby wcale nie czytać.
mołpy są kozackie
ODPOWIEDZ