Co tam ostatnio przeczytałem?

Kategoria poświęcona książkom, tekstom i dziennikarstwu.

Moderatorzy: gogi, con shonery

Awatar użytkownika
JoeyJoeJoe
Posty: 832
Rejestracja: 30 lis 2019, 1:21

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: JoeyJoeJoe »

Dziena mordo
Słuchaj, zaraz Cię tutaj pouczy Paweł z Graila, że musisz mi nalać tego soku i będziesz pouczony
Awatar użytkownika
knarku
Posty: 1730
Rejestracja: 17 kwie 2019, 20:33
Lokalizacja: Nijmegen

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: knarku »

skonczyłem czytać Krótkie, ale całe historie. Opowiadania wybrane od Sławomira Mrożka i wymeczyło mnie to strasznie. Najwidoczniej nie moja jazda, dziwnym językiem się posługuje, niektóre z tych historii za bardzo się ciągneły, niby stosunkowo krótkie opowiadania a sie łapałem na tym, że sie zdążyłem pogubić i musiałem sobie przypominać co ja tak własciwie przeczytałem, nie przepadam za takim stylem. Oczywiście kilkanaście historii mi się podobało i możliwe, że w przyszłości zrobie jeszcze jakieś podejście pod jego twórczość, ale jak narazie to jestem zadowolony, że to skończyłem, bo do mnie to nie trafiło.


@[mention]JoeyJoeJoe[/mention] ja czytałem po polsku, ale po części mogę się z tym zgodzić, bo też musiałem co jakiś czas bardziej się skupić na tym co czytam i wytłumaczyć sobie jak ja to rozumiem i o czym był dany punkt, ale wydaje mi się, że filozofia ma to do siebie - czasem trzeba się zatrzymać i sobie rozkminić o co tam właściwie chodzi, ja z drugiej strony nie przeszedłem przez książe Machiavelliego, bo czytałem w pdfie i gubiłem sie w tym co czytam, za to encheiridion od epikteta o którym dwiepoteznesuki :cool: wspominal i jaca polecał dosyć łatwo przyswoiłem chociaż nie wszystko przyjmuje jako taki pewnik, ale to jest dosyć przystępny tekst i dosyć przyjemnie się w go czyta szczególnie, że jest krótki
Awatar użytkownika
JoeyJoeJoe
Posty: 832
Rejestracja: 30 lis 2019, 1:21

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: JoeyJoeJoe »

Od Mrożka mogę polecić Tango, miałem to niedawno jako lekturę w szkolę, bardzo przyjemnie i szybko się czyta, jak będziesz robić drugie podejście możesz zacząć od tego.
knarku pisze: 30 kwie 2020, 15:57 ale wydaje mi się, że filozofia ma to do siebie - czasem trzeba się zatrzymać i sobie rozkminić o co tam właściwie chodzi
Prawda, prawda, ale jest to też w dużej mierze kwestia staroświeckiego języka jakim to jest napisane.
Słuchaj, zaraz Cię tutaj pouczy Paweł z Graila, że musisz mi nalać tego soku i będziesz pouczony
Awatar użytkownika
rubinstein
Posty: 1097
Rejestracja: 22 kwie 2019, 11:21

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: rubinstein »

Tango jest bardzo dobre, również polecam.
Awatar użytkownika
Ablazir
Posty: 3264
Rejestracja: 19 kwie 2019, 20:01

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Ablazir »

no, Tango niski ma próg wejścia, a jest dobre
Obrazek
Awatar użytkownika
baqlashan
Zbanowany
Posty: 5636
Rejestracja: 18 kwie 2019, 0:26
Lokalizacja: strych

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: baqlashan »

zemsta1kadluba pisze: 29 kwie 2020, 22:00 szczególnie że większość ludzi czyta takie książki że równie dobrze mogłaby wcale nie czytać
otóż to
Rupert pisze: jak chce czytac urojenia po narkotykach to czytam sobie fromage jak chce oświecenia to czytam bakłażan prosta rzecz
Set your world on fire, watch your planet burn
While swinging in a tire hanging from a flying worm
Awatar użytkownika
scam_sakawa
Posty: 4843
Rejestracja: 24 kwie 2019, 8:43
Lokalizacja: białystok dziwko

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: scam_sakawa »

Z pogardą dla samego siebie, ale przeczytałem książkę Adama O.

Jak się komuś nudzi wybitnie i nie ma co robić to może być, choć żarty i porównania skrzypka bawiłyby mnie jakbym to zobaczył jakieś 15 lat temu w szkole podstawowej.
Wszystkie moje posty są wyłącznie fikcją literacką i nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości.
Awatar użytkownika
Finn
Posty: 2727
Rejestracja: 22 lip 2019, 12:19

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Finn »

Ostatnio przeczytałem:
"Wiele Demonów" Pilcha
"Anty-Edyp" Gilles Deleuz, Félix Guattari - ciężkie jak chuj

"Unizm w malarstwie" Strzemiński
"Władysław Strzemiński" Baranowicz
"Witkacy, Chiwstek, Strzemiński - Myśli i obrazy" Jakimowicz
Awatar użytkownika
jogi
Posty: 2967
Rejestracja: 18 kwie 2019, 15:46

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: jogi »

Shogun - Jamesa Clavella :bowdown:
Rok 1600. Jezuici pod auspicjami Hiszpanii i Portugalii już są w Japonii ale protestanci z Niderlandów i Anglii też próbują ugrać swoje w tej części świata. Jest to bardzo trudne i niebezpieczne. Podróż z Europy trwa ponad 3 lata (przez cieśninę Magellana). Mapy i ruty są niedokładne i niepewne. Z kilkuset osobowej załogi Holendrów z pięciu statków, do Japonii dociera jeden z 12 osobami na pokładzie. Dalej to już bym spoilerowal. Super książka. Czyta się lekko. Jest niezwykle obrazowa. Clavell znal doskonale kulturę Japonii. Obyczaje, obrzędy, konwenanse, ustrój, prawo, warstwy i nastroje spoleczne, szczegóły takie jak np podział dnia na 2 godzinne okresy, czy rytuały które dziś już znikły z życia współczesnej Japonii. Akcja jest niezwykle wartka i pomimo 1200 stron czyta sie to leciutko. Zaluje ze tak późno wziąłem się za lekturę. Poprzednią książką która mnie tak mocno poruszyła były "Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin". Polecam bardzo.
Yakuza not mafia, Yakuza wa kazoku.
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6550
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Jose »

Imo "Tai-Pan" od niego było sporo lepsze, więc jak nie znasz, to dodawaj do listy. Ale zajaweczkę na Azję to umiał typ pobudzić.
Awatar użytkownika
Ablazir
Posty: 3264
Rejestracja: 19 kwie 2019, 20:01

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Ablazir »

Finn pisze: 03 maja 2020, 2:57 "Witkacy, Chiwstek, Strzemiński - Myśli i obrazy" Jakimowicz
dobre?
Obrazek
Awatar użytkownika
Finn
Posty: 2727
Rejestracja: 22 lip 2019, 12:19

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Finn »

[mention]Ablazir[/mention] Jak ktoś interesuje się sztuką, to tak
Awatar użytkownika
jogi
Posty: 2967
Rejestracja: 18 kwie 2019, 15:46

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: jogi »

Jose pisze: 03 maja 2020, 9:42 Imo "Tai-Pan" od niego było sporo lepsze, więc jak nie znasz, to dodawaj do listy. Ale zajaweczkę na Azję to umiał typ pobudzić.
na pewno sięgnę po resztę. Zacne dysko gość ma.
Yakuza not mafia, Yakuza wa kazoku.
zuperhero
Posty: 1682
Rejestracja: 06 maja 2019, 22:08

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: zuperhero »

no król szczurów przede wszystkim
Awatar użytkownika
knarku
Posty: 1730
Rejestracja: 17 kwie 2019, 20:33
Lokalizacja: Nijmegen

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: knarku »

skonczylem Nowy wspaniały świat od Aldousa Huxleya no i kozak, nie wiem czemu sie tyle do tego zbieralem, podoba mi sie motyw kontrolowania swiata poprzez dostarczanie przyjemnosci, pomyslec wydane w latach 30' a mozna to przelozyc na dzisiejsze czasy
Awatar użytkownika
Ablazir
Posty: 3264
Rejestracja: 19 kwie 2019, 20:01

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Ablazir »

No, imo szkoda, że w porównaniu do 1984 to chyba mało kto to zna.
Obrazek
Awatar użytkownika
knarku
Posty: 1730
Rejestracja: 17 kwie 2019, 20:33
Lokalizacja: Nijmegen

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: knarku »

wpadł mi Król szczurów Jamesa Clavella no i kurwa jaka to jest dobra książka, główny bohater był jak najbardziej obrotny i kumaty, super sprawa z ciągłością fabuły, nie uświadczyłem jakichś powiedzmy zapychaczy, albo bezsensownych wątków, końcówka też mi się podobała jak nagle dochodziła do nich rzeczywistość, Clavell jesteś gość nawet jak nie przepadam za książkami z motywami historycznymi to dosyć szybko i sprawnie mi poszło, polecanko kto nie zna
FÜRDIEGANG
Posty: 1147
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:32

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: FÜRDIEGANG »

Czytam wlasnie biografie Michaela Collinsa, zalozyciela IRA i ojca niepodleglosci Irlandii. Porazajaca historia.
ex-AlmostDivine

Twój chłopak kaloryfer kurwa, a ja se noszę bojler
No bo jem co chcę, a ten głupek liczy kalorie tak jak drobne
By cię wziąć na randkę i zamówić sałatkę
No naprawdę trochę scam, nie?
Awatar użytkownika
con shonery
Moderator
Posty: 5984
Rejestracja: 18 kwie 2019, 9:18

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: con shonery »

Czytam Króla bólu Dukaja i to pierwsza beletrystyka, która tak mi się wkręciła od kiedy drugi raz przeczytałem Lód kilka miesięcy temu. Jacuś królu złoty :bowdown:
Awatar użytkownika
Rupert
Bodo
Posty: 4675
Rejestracja: 17 kwie 2019, 11:36

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Rupert »

Tam jest zajebiste opowiadanie o szkole whoa
Ja też mam ostatnio zajawkę na dukaja i czytałem właśnie xarvas wyrżyn mogłem źle napisać, ale fajny koncept podobieństwa do jądra ciemności i przyjemne zakończenie super się bawiłem
Macie jakieś podobne książki w sensie alternatywna historia niekoniecznie polski ofc

Wysłane z mojego G3121 przy użyciu Tapatalka

[size=10 pisze:jebanaplujdupa[/size] post_id=564758 time=1632312420 user_id=236]
mocno przeceniony post ruperta
ODPOWIEDZ