Co tam ostatnio przeczytałem?

Kategoria poświęcona książkom, tekstom i dziennikarstwu.

Moderatorzy: gogi, con shonery

Awatar użytkownika
mql
Moderator
Posty: 5894
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:20
Lokalizacja: Poznań

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: mql »

Manaraga Władimira Sorokina - antyutopijny świat, w którym zakazano drukować książki, a największą pasją elit stało się book'n'grillowanie, czyli smażenie, gotowanie, pieczenie, duszenie, grillowanie, confitowanie, sous-vide'ownie (chyba też, w sumie nie pamiętam czy było wspomniane) na bezcennych starodrukach, papirusach i wszelkich innych książkach. Główny bohater należy do najlepszych book'n'grillerow, w związku z tym lata po świecie, spotyka najróżniejszych dziwaków, czyta i w Oslo, i w głębokich rosyjskich pustkowiach. Dość groteskowa rzecz, bez niepotrzebnego zadęcia.

Żar Sandora Maraiego - stary człowiek spotyka sie z byłbym przyjacielem, w chwili obecnej również starym człowiekiem. Ostatnio widzieli się 40 lat temu, a teraz maja zamiar powtórzyć tamto spotkanie - posiłek przygotuje niania głównego bohatera, która jest jeszcze od nich obu starsza. Piękna rzecz.

Jan Sehn. Tropiciel nazistów Filipa Gańczaka - fascynująca biografia człowieka, który poświęcił 20 lat życia metodycznemu badaniu niemieckich zbrodni w Polsce. Mrówcza, ale porażająca praca - co ważne, bez chęci zemsty, a po prostu będąca wołaniem o sprawiedliwość.
Awatar użytkownika
dou
Posty: 842
Rejestracja: 17 kwie 2019, 23:36

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: dou »

The Ultimate Harry Potter and Philosophy: Hogwarts for Muggles
Książka to zbiór artykułów naukowych na przeróżne tematy związane z Harrym (Kwestie miłości, duszy, polityki, poświęcenia, zła itd) Co mówili o tym konkretni filozofowie, jak się do tego ma to, co jest w Harrym i poglądy Rowling (i jest tam np. próba odpowiedzi na pytanie czy rowling po zakończonej serii może se wyskoczyć z konopii i powiedzieć, że dumbledore jest gejem)

mnóstwo rzeczy się powtarza (bo są różni autorzy) ale złapałem zajawkę, żeby sobie odnowić Harrego i o wiele bardziej teraz doceniam całą serię, kiedy to jeszcze można sobie pięknie zanalizować i szukać ukrytych sensów, a nie traktować tego tylko jak bajki o magii
Kiedy umiera człowiek, tracimy całą bibliotekę
Użytkownicy nawiązujący do plhh na maturze: encrenoire, jajca, MalinowyJogurt, Master
Jasny pisze: 08 lip 2022, 11:20 Szkoda, że ludziom mózg nie wraca.
Awatar użytkownika
knarku
Posty: 1725
Rejestracja: 17 kwie 2019, 20:33
Lokalizacja: Nijmegen

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: knarku »

Fight Club. Podziemny krąg od Chucka Palahniuka - ciekawy bylem różnic między filmem a ksiażka i w sumie to dawno filmu nie ogladałem także właściwie za dużo tego nie wyłapałem XD przyjemna pozycja, film lubie na tyle, że postanowiłem mieć pierwowzór na półce, podoba mi się język jakim Chuck tutaj operował


Myszy i ludzie od Johna Steinbecka - bardzo krótka ksiażka, ale treściwa, fajnie przedstawiona przyjaźń dwojga bohaterów i niespełniona pogoń za lepszej jakości życiem

a co do Wilka Stepowego no to dobra ksiażka, nie powiem, że jest inaczej, po prostu jakoś mi kurwa tera nie siada ten klimat, ale mi sie ostatnio często odmienia to sie zobaczy co przyniesie niedługi okres
Awatar użytkownika
Whtn
Posty: 1651
Rejestracja: 17 kwie 2019, 18:16

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Whtn »

Włodzimierz Nowak - Serce narodu koło przystanku
Ot, miałem pod ręką to obleciałem w jeden wieczór, i w sumie propsuje, kilka mocnych historii, głównie ta o wypadku w fabryce cukierków Verbo. No i te historie o byłych pracownikach PGRów których dotknęła ogromna bieda, i ogólnie polskie patologie z czasów sprzed dołączenia do Unii, to coś co mnie, jako mieszkanica popegierowskiej miejscowości w Polsce Ż dotknęło swego rodzaju "złą nostalgią".
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6545
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Jose »

Pan Nowak props, „Obwód głowy” też polecam, a to co opisujesz mam na shortliście, także dobrze, że dobre.
Awatar użytkownika
rubinstein
Posty: 1097
Rejestracja: 22 kwie 2019, 11:21

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: rubinstein »

sto lat samotnosci
i to chyba najlepsza ksiazka jaka w zyciu czytalem
Awatar użytkownika
dou
Posty: 842
Rejestracja: 17 kwie 2019, 23:36

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: dou »

Startuje z krótką formą. Audio-recenzje w formacie 5-10min.
Na pierwszy ogień „premie górskie najwyższej kategorii” kolejną książką będzie „nocny prom do Tangeru”
https://off.radiokrakow.pl/podcasty/pre ... ornhauser/
Zapraszanko
Kiedy umiera człowiek, tracimy całą bibliotekę
Użytkownicy nawiązujący do plhh na maturze: encrenoire, jajca, MalinowyJogurt, Master
Jasny pisze: 08 lip 2022, 11:20 Szkoda, że ludziom mózg nie wraca.
Awatar użytkownika
baqlashan
Zbanowany
Posty: 5636
Rejestracja: 18 kwie 2019, 0:26
Lokalizacja: strych

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: baqlashan »

bardzo przyjemny głos, nadajesz się do tego
Rupert pisze: jak chce czytac urojenia po narkotykach to czytam sobie fromage jak chce oświecenia to czytam bakłażan prosta rzecz
Set your world on fire, watch your planet burn
While swinging in a tire hanging from a flying worm
Awatar użytkownika
zemsta1kadluba
Posty: 7707
Rejestracja: 22 paź 2019, 12:50

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: zemsta1kadluba »

wow szwagier Dudy pisze książkę o pedałowaniu
mołpy są kozackie
Awatar użytkownika
dou
Posty: 842
Rejestracja: 17 kwie 2019, 23:36

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: dou »

baqlashan pisze: 16 lip 2020, 18:05 bardzo przyjemny głos, nadajesz się do tego
Podziękował :)
Kiedy umiera człowiek, tracimy całą bibliotekę
Użytkownicy nawiązujący do plhh na maturze: encrenoire, jajca, MalinowyJogurt, Master
Jasny pisze: 08 lip 2022, 11:20 Szkoda, że ludziom mózg nie wraca.
Awatar użytkownika
jogi
Posty: 2966
Rejestracja: 18 kwie 2019, 15:46

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: jogi »

Propos. Wrzucaj tutaj e-kolego kolejne odcinki.
Yakuza not mafia, Yakuza wa kazoku.
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6545
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Jose »

Skończyłem to opasłe "Małe życie" (co za ironia z tym "małym" w tytule). Przed tym, jak poznałem tę książkę, to czytałem wiele opinii, że to najlepsza książka ever, że zmieniła ich życie, wiecie, takich podniosłych rzeczy, które mnie raczej odstraszają od czytania, bo zwykle wygłaszają je osoby ze słabym gustem albo takie, które akurat coś przeczytały i wychwalają, ale tutaj też polecały spoko osóbki i poważniejsze portale.

No ale kurka, sam nie wiem. Trochę ssie, ale trochę dobry też

Są sceny napisane fantastycznie. Sam rozwój bohaterów, przedstawienie, odsłanianie kolejnych puzzli, ogólny zarys całej historii i nieśpieszny sposób jej opowiadania to wszystko jest w porządku i czerpałem z tego sporo przyjemności.

Ale ta książka jest stanowczo za długa. Połowę z niej dałoby się wyciąć, bo albo jest pisaniem jednego zdania na przestrzeni kilku stron, albo stanowi jakieś zupełne tło, nic nie wnoszące dialogi, wałkowanie w kółko tego samego. Czepiać można się też głównego bohatera (prześladowanego przez autorkę i dość dziwnie skonstruowanego), jego grupki kumpli (którym niemal wszystko się udaje) czy kilku zabiegów fabularnych (w pewnym momencie autorka totalnie zapomina o tych ziomkach). Nie chcę jakoś bardzo wchodzić w detale, ale czasem podczas lektury czułem się przeładowany emocjami, czasami chciałem przeskoczyć kilka stron, a czasami odnosiłem wrażenie, że ktoś tu za bardzo bawi się logiką.
Awatar użytkownika
dou
Posty: 842
Rejestracja: 17 kwie 2019, 23:36

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: dou »

jogi pisze: 16 lip 2020, 21:38 Propos. Wrzucaj tutaj e-kolego kolejne odcinki.
„Nocny prom do Tangeru” - Kevin Barry
https://off.radiokrakow.pl/podcasty/noc ... vin-barry/
Kiedy umiera człowiek, tracimy całą bibliotekę
Użytkownicy nawiązujący do plhh na maturze: encrenoire, jajca, MalinowyJogurt, Master
Jasny pisze: 08 lip 2022, 11:20 Szkoda, że ludziom mózg nie wraca.
Awatar użytkownika
kid
Posty: 1276
Rejestracja: 13 sie 2019, 20:32

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: kid »

bardzo przyjemny glos masz ziomus daje mi czillsy jak asmr

"kraine sniegu" kawabaty wczoraj przeczytałem. Dobre czytanie i lekkie (tzn formą nie trescia), fajny klimat ale fabula, losy postaci/miejsc/itp prawie calkowicie obojetne, bez zadnej wczuty, totalny chłód - zupełnie odwrotnie niż mialem z rzeczami dazaia i misimy, troche zawód bo byla ochota na cos porównywalnie siadającego na banie w niedzielę wieczur. Byc moze czesciowo kwestia niemrawego tlumaczenia, a przynajmniej takie mi sie ono miejscami wydawalo, ale nie potrafie rzecz jasna zweryfikowac. zresztą mam wrazenie że fakt ze nie jestem japoncem przy tej akurat ksiazeczce mogl odegrac sporą role w odbiorze, pelno w niej kontekstu kulturowego. tak czy inaczej bym polecal, szczegolnie jak ktoś lubi statyczne, melancholijne obrazy malowane proza tylko czytnij to bracie zimą jednak!
Awatar użytkownika
dou
Posty: 842
Rejestracja: 17 kwie 2019, 23:36

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: dou »

Kiedy umiera człowiek, tracimy całą bibliotekę
Użytkownicy nawiązujący do plhh na maturze: encrenoire, jajca, MalinowyJogurt, Master
Jasny pisze: 08 lip 2022, 11:20 Szkoda, że ludziom mózg nie wraca.
Awatar użytkownika
JKG
Posty: 61
Rejestracja: 03 wrz 2019, 19:58

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: JKG »

"Lęk i odraza w Las Vegas" - po przeczytaniu żałuje, że najpierw (w wieku 19-20 lat, w stanie takim, że połowy nie pamiętam) obejrzałem film, a dopiero teraz trafiłem na książkę.

Trafne posłowie Żulczyka który zwraca uwagę na to z jakim odbiorem spotyka się u nas ten film, który jest przede wszystkim gloryfikowany przez znawców używek wszelkich.
W książce trip pozostaje ten sam, tylko treści jest trochę więcej albo jest ona lepiej przyswajalna.

Thompsona bardzo bardzo dobrze się czyta. Styl mocno mnie zachęcił, żeby poodkrywać tego autora.
"Technically, alcohol is a solution" - Elon Musk
zuperhero
Posty: 1682
Rejestracja: 06 maja 2019, 22:08

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: zuperhero »

Normalnie bym nie polecał bo to tylko dobra książka ale jeśli podszedł ci Thompson to Dziennik Rumowy ci się spodoba, świetnie zbudowany klimat, podczas czytania czujesz jakbyś był na tych parnych karaibach wśród zblazowanych i zagubionych przyjezdnych ze stanów kontynentalnych
Awatar użytkownika
baluckilu
Posty: 258
Rejestracja: 07 gru 2019, 14:13
Lokalizacja: Łódź

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: baluckilu »

Opowiadania Cortázara i jestem zachwycony, ktoś może coś więcej powiedzieć o Grze w klasy? Warto przeczytać? Opinie na lc są bardzo podzielone i miałem dylemat od czego zacząć
Awatar użytkownika
badi
BIZNESMENEL
Posty: 4805
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:13

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: badi »

ostatnio przeczytałem książkę eugenii herzyk pod tytułem dorosłe dziewczynki z rodzin dysfunkcyjnych i jeśli komuś zależy, żeby lepiej zrozumieć mechanizmy zachodzące w głowach wielu polskich kobiet, jeśli ktoś ma córkę i nie chce jej zrobić krzywdy w dzieciństwie, która będzie się za nią długo ciągnęła to polecam gorąco forumowicze. książka króciutka, bardzo konkretnie napisana więc można jebnąć w jeden wieczór
Awatar użytkownika
dou
Posty: 842
Rejestracja: 17 kwie 2019, 23:36

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: dou »

baluckilu pisze: 03 sie 2020, 23:21 Opowiadania Cortázara i jestem zachwycony, ktoś może coś więcej powiedzieć o Grze w klasy? Warto przeczytać? Opinie na lc są bardzo podzielone i miałem dylemat od czego zacząć
dla mnie gra w klasy to arcydzieło, przeczytaj sobie pierwsze 1-3 rozdziały i będziesz wiedział czy Ci podejdzie czy nie. Książka jest o tyle ciekawa, że można czytać sobie ją od A do Z, albo skakać według proponowanych rozdziałów, np z 1->13->45->2. Z kolei miałem wiele podejść do jego opowiadań i średnio mi się podobały. Od siebie jeszcze polecam:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/295051/ ... keley-1980
Świetna książka i wykłady, jest wiele z kulisów nt jego książek między innymi o grze w klasy, jak powstawała itd.
Kiedy umiera człowiek, tracimy całą bibliotekę
Użytkownicy nawiązujący do plhh na maturze: encrenoire, jajca, MalinowyJogurt, Master
Jasny pisze: 08 lip 2022, 11:20 Szkoda, że ludziom mózg nie wraca.
ODPOWIEDZ