Szukam książek o...

Kategoria poświęcona książkom, tekstom i dziennikarstwu.

Moderatorzy: gogi, con shonery

Pastezpernikt
Posty: 4
Rejestracja: 15 maja 2020, 23:56

Re: Szukam książek o...

Post autor: Pastezpernikt »

JoeyJoeJoe pisze: 23 kwie 2020, 1:29 Są jakieś fajne książki o polskim bądź zagranicznym hip hopie?
Polecam najnowsze wydanie "Polski hip hop posiada wiele twarzy" od Sadiego i Graffa. Miałem okazję recenzować tę książkę, więc odsyłam do obszerniejszego tekstu na temat tej publikacji: http://artpapier.com/index.php?page=art ... tykul=7393
Awatar użytkownika
Banan
Posty: 144
Rejestracja: 04 lip 2019, 17:39
Lokalizacja: Shaolin

Re: Szukam książek o...

Post autor: Banan »

Owszem, książka jest spoko, ale niepozbawiona wad.

Wartość edukacyjna jest niezaprzeczalna, to naprawdę duża dawka wiedzy od osób które od początku współtworzyły tę kulturę i czuć w tym wszystkim zajawkę. Co prawda o rapie czy DJach będzie mało, autorzy bowiem raczej skupili się na breaku - to zrozumiałe, gdyż sami byli b-boyami, a w zasadzie od tego się to też u nas zaczęło na większą skalę - ale i tak można się dowiedzieć rzeczy których nie dowiedziałbyś się nigdzie indziej. Co ważne - nie jest to dokładne kompendium wiedzy, ani encyklopedia, tylko mocno subiektywne przedstawienie pewnego wycinka z historii hip hopu w Polsce - jednak przez osobisty udział autorów w tymże wycinku i również w jego budowaniu, jest to wartościowa pozycja. Styl autorów mocno osobisty, raczej twardogłowy, miejscami żenujący (a mówimy już o starych koniach, a nie małolatach którzy ledwo liznąwszy zjawisko jakieś czują się ekspertami w nim i wieszczą), a ich ego wystrzelone w kosmos i nie uznające żadnych słów krytyki (choćby najbardziej logicznej) pod adresem swojej książki, o czym można się przykładowo przekonać u goodkida na blogu, obowiązkowo z komentarzami pod postem gdzie zawitali sami autorzy książki onej.

Tak czy siak warto wydać na to kwit i to mieć. Dobrze, że ta książka powstała i pewien mało znany rozdział polskiego hip hopu został udokumentowany. Dawka wiedzy i ciekawostek jakie przyswoisz będzie spora, dowiesz się jak rozwijał się breakdance w latach 80. i zaskoczysz że akurat prężniej to wszystko działało w mniejszych miastach typu Jastrzębie-Zdrój (chociaż czy na pewno? Nie mam kompetencji ani wewnętrznej potrzeby aby to drążyć i sprawdzić, ale muszę przyznać że po lekturze książki i wypowiedziach autorów, ich niechęć do Warszawy jest nieco zastanawiająca, choć może faktycznie niebezpodstawna - cały ten nawias to nie zarzut, bardziej punkt do zastanowienia się), i na półce będziesz mieć kolejną książkę o hip hopie (a po pytaniu wnioskuję że interesuje cię ten temat w ujęciu teoretycznym). A jeśli cię wybitnie znudzi lub zirytuje, to ją po prostu sprzedasz lub dasz komuś na zasadzie cyrkulacji wiedzy.

+ przejrzyj sobie ten temat, tam też znajdziesz kilka tytułów o hip hopie, których możesz jeszcze nie znać:
https://www.slizgawka.eu/viewtopic.php?f=5&t=2595


PS. Minusy które ja zauważyłem w książce opieram na swojej lekturze wydania drugiego, goodkid z tego co widzę opisywał oba wydania, a kolega z posta nad moim wspomina trzecie wydanie. Czy w trzecim są jakieś zmiany w treści, czy też to tylko dodruk u innego wydawcy - nie wiem; ale jak widać musi być jakieś zainteresowanie, skoro po drugiej edycji w 2018, rok później wyszło trzecie (choć i nakład nie był oszałamiający, z tego co widzę to 300 i 200 egz. odpowiednio w pierwszym i drugim wydaniu, nie wiem jak w trzecim).
nigdyniebralemkoksu
Posty: 194
Rejestracja: 22 maja 2019, 17:09

Re: Szukam książek o...

Post autor: nigdyniebralemkoksu »

Przeczytałem Króla Darknetu, daję 9/10 i czekam na polecanko podobnych reportaży. Ew. co z Wydawnictwa Czarnego z tej serii amerykańskiej jeszcze warto? Zastanawiam się nad historią punka.
Awatar użytkownika
dou
Posty: 842
Rejestracja: 17 kwie 2019, 23:36

Re: Szukam książek o...

Post autor: dou »

z serii amerykańskiej Charle Leduff, Jon Krakauer i Magda Rittenhouse (tylko ebook, fizyk 100zł)
Kiedy umiera człowiek, tracimy całą bibliotekę
Użytkownicy nawiązujący do plhh na maturze: encrenoire, jajca, MalinowyJogurt, Master
Jasny pisze: 08 lip 2022, 11:20 Szkoda, że ludziom mózg nie wraca.
Awatar użytkownika
Archie
Posty: 255
Rejestracja: 29 kwie 2019, 3:05

Re: Szukam książek o...

Post autor: Archie »

nigdyniebralemkoksu pisze: 27 maja 2020, 15:01Zastanawiam się nad historią punka.
Ujmę to tak - historie tam prezentowane pasują do profilu tej książki, czyli dużo o życiu w centrum grouppies i substancji wyskokowych. Jak lubisz tego typu historie zza kulis to jest to książka godna polecenia.
Lord Acton (1834-1902): "All power tends to corrupt and absolute power corrupts absolutely."
Luke Cage: "Shit happens. Every day, in every city, on every corner. Shit muthaf**kin' happens. And it can happen to you."
nigdyniebralemkoksu
Posty: 194
Rejestracja: 22 maja 2019, 17:09

Re: Szukam książek o...

Post autor: nigdyniebralemkoksu »

Hm, słucham trochę punka i poczytałbym o historii, ale nie wiem czy akurat to będzie odpowiednie skoro nic nie czytałem o historii o punka, ale chętnie przyjmę inne polecenie w tym temacie.
encrenoire

Re: Szukam książek o...

Post autor: encrenoire »

....
Ostatnio zmieniony 04 cze 2020, 19:12 przez encrenoire, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jogi
Posty: 2966
Rejestracja: 18 kwie 2019, 15:46

Re: Szukam książek o...

Post autor: jogi »

Up. Jakiś link?
Yakuza not mafia, Yakuza wa kazoku.
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6546
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: Szukam książek o...

Post autor: Jose »

Chodzi o to, ale chyba jeszcze nie wyszło: https://www.ingentaconnect.com/content/ ... hhs/latest
Awatar użytkownika
Ablazir
Posty: 3264
Rejestracja: 19 kwie 2019, 20:01

Re: Szukam książek o...

Post autor: Ablazir »

@MoTyW @jogi któryś z was mi kiedyś polecał jakąś książkę o Japonii dobrą na start (chyba bardziej o jej mitologii), co to mogło być? bo oczywiście gdzieś już ją zgubiłem
Obrazek
Awatar użytkownika
MoTyW
Pierwszy Mod
Posty: 5374
Rejestracja: 17 kwie 2019, 8:34

Re: Szukam książek o...

Post autor: MoTyW »

Ja mogłem polecać:
D. T. Suzuki, 2009, Zen i kultura japońska, przeł. B. Szymańska, P. Mróz, A. Zalewska,
Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Miałem jeszcze inną od panny kiedyś, o mitologii i historii właśnie, ale też mi przepadła w czeluściach :(
SLGWK since 15.08.2009
#wolnykurdystan #wolnacipa
Awatar użytkownika
jogi
Posty: 2966
Rejestracja: 18 kwie 2019, 15:46

Re: Szukam książek o...

Post autor: jogi »

Z mitologii to nie ja. Ale mógłbym polecić na start "Tatami kontra krzesla" albo Milewskiego. Teraz wydał "5 lat w japońskim korpo".
Bardzo polecam serię z wydawnictwa karakter: "pochwała cienia", " struktura iki", "księga herbaty". Odlot.

Chyba że https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4219261 ... japonskiej
Yakuza not mafia, Yakuza wa kazoku.
Awatar użytkownika
dou
Posty: 842
Rejestracja: 17 kwie 2019, 23:36

Re: Szukam książek o...

Post autor: dou »

@Ablazir
Wiesław Kotański jest uznawany za największego japonistę w Polsce (wciąż) (to ojciec Marka Kotańskiego, tego od Monarów btw)
więc to powinno być git:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/72757/k ... h-wydarzen
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/65812/j ... i-o-bogach
Kiedy umiera człowiek, tracimy całą bibliotekę
Użytkownicy nawiązujący do plhh na maturze: encrenoire, jajca, MalinowyJogurt, Master
Jasny pisze: 08 lip 2022, 11:20 Szkoda, że ludziom mózg nie wraca.
Awatar użytkownika
Ablazir
Posty: 3264
Rejestracja: 19 kwie 2019, 20:01

Re: Szukam książek o...

Post autor: Ablazir »

o, chyba właśnie o to mi chodziło
dzięki za wszystkie polecajki!!
Obrazek
blessdamic
Posty: 78
Rejestracja: 11 lip 2019, 10:52

Re: Szukam książek o...

Post autor: blessdamic »

Ja z kolei szukam książki o górach, nie mam pojęcia, czy kiedykolwiek było tu polecana. Co o niej pamietam? W niektórych kręgach uważana jest za jedną z najlepszych pozycji o górach, w znacznym stopniu skupia się na kwestii obcowania z przyrodą (podobno wyjątkowe opisy) i medytacji, a nie na samych szczegółach wspinaczki. Nie za dużo wskazówek, ale może komuś coś świta?
Awatar użytkownika
Finn
Posty: 2727
Rejestracja: 22 lip 2019, 12:19

Re: Szukam książek o...

Post autor: Finn »

@blessdamic może Czarodziejska Góra?
Choć nie wiem, czy o to Ci chodzi do końca.
blessdamic
Posty: 78
Rejestracja: 11 lip 2019, 10:52

Re: Szukam książek o...

Post autor: blessdamic »

Nie, nie, na pewno nie. To była książka po częsci alpinstyczna
Awatar użytkownika
con shonery
Moderator
Posty: 5984
Rejestracja: 18 kwie 2019, 9:18

Re: Szukam książek o...

Post autor: con shonery »

może Chiński maharadża?
blessdamic
Posty: 78
Rejestracja: 11 lip 2019, 10:52

Re: Szukam książek o...

Post autor: blessdamic »

A wiesz, że bardzo możliwe? Co prawda coś jeszcze chodzi mi po głowie, jakaś inna okładka. Ale na "Chińskiego maharadżę" też trafiłem i miałem dużą ochotę przeczytać.
Deyker
Posty: 1062
Rejestracja: 17 maja 2019, 9:24

Re: Szukam książek o...

Post autor: Deyker »

Szukam jakiejś ciekawej książki o życiu, relacjach międzyludzkich. Czegoś refleksyjnego, a zarazem dość łatwo przyswajalnego. Chciałbym, żeby to jakos rozwojowo wpłynęło na mnie, na postrzeganie ludzi i świata ich zachowań etc. Nie mam pojęcia co to mogłoby być i chyba nigdy nic takiego nie czytałem, ale może ktoś coś poleci co wpisze się w to co mam na myśli.
ODPOWIEDZ