[Film dokumentalny] Skandal. Ewenement Molesty

Kategoria poświęcona sztuce małych i dużych ekranów.

Moderatorzy: gogi, con shonery

Awatar użytkownika
Połas
Posty: 1934
Rejestracja: 18 kwie 2019, 21:47

Re: [Film dokumentalny] Skandal. Ewenement Molesty

Post autor: Połas »

Właśnie spadło embargo na recenzje, więc mogę powiedzieć, że już jakiś czas temu obejrzałem Skandal. Ewenement Molesty. Zrobiłem sobie bodaj dwa seanse, ale jeżeli jeszcze będę mieć okazję, to chętnie zobaczę film na dużym ekranie podczas Millennium Docs Against Gravity.

Ogląda się to świetnie. Jak sama nazwa wskazuje, motywem przewodnim jest Skandal i to właśnie na opowieściach o realizacji tego kultowego albumu skupia się Bartosz Paduch. Głównymi bohaterami filmu są naturalnie Vienio i Włodi, którzy przedstawiają swoje spojrzenia zarówno na Skandal, jak i całą Molestę. Panów w opowiadaniu historii z przeszłości oraz sprzedawaniu smaczków uzupełniają Volt, Kaczy i Wilku, z czego ten ostatni absolutnie kradnie show rekonstrukcją zdarzeń z kawałka 28.09.1997. Całość uzupełniona materiałami archiwalnymi oraz wypowiedziami innych raperów, którzy mówią, jaki wpływ na nich miał Skandal; wśród zainteresowanych m.in. Sokół, Pezet, Mes oraz Tede.

Na plus to, że dokument nie przedstawia wyłącznie punktu widzenia Moleściaków, bo gdy pojawia się wątek wykorzystania zespołu przez Pomaton EMI i słynnych niewolniczych kontraktów, to na ekranie pojawia się Tomasz Kopeć z EMI i mamy okazję poznać jego perspektywę. A właściwie bucerkę, bo widać, że typ do dzisiaj jest zdziwiony, że:
- ktokolwiek kupił Skandal,
- że nie dostał w ryj podczas podpisywania kontraktu,
- że członkowie Molesty w ogóle potrafili czytać

Pojawiają się też założyciele Smak B.E.A.T. Records, którzy trochę robią podśmiechujki z Vienia, który kiedyś - ich zdaniem - twierdził, że nie sprzeda się dla hajsu, a teraz jest telewizyjnym aktoro-celebrytą.

Jedyny minut to właściwie czas trwania, bo całość ma tylko 70 minut. W swojej wymowie to właściwie bardzo smutny film, bo pokazuje dawnych przyjaciół, których podzielił światopogląd, wizja muzyki i hajs. Widać, że Vienio i Włodi dzisiaj dla siebie są już wyłącznie dawnymi kolegami, których na chwilę może połączyć opowieść o wspólnej przeszłości. No i znaczące jest też to, że
Spoiler
w filmie nie pojawia się Pelson. Właściwie oglądamy go jedynie na archiwalnych nagraniach.
Obrazek
Awatar użytkownika
sugarhill_notausgang
Posty: 5492
Rejestracja: 17 kwie 2019, 8:35

Re: [Film dokumentalny] Skandal. Ewenement Molesty

Post autor: sugarhill_notausgang »

Dzięki za ekstrapost Połas! Jeśli będzie w kinie u mnie w mieście, to z wielką checią się wybiorę.
Awatar użytkownika
horrypaz
Brak Kultury
Posty: 3249
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:43
Lokalizacja: Hands, Underwood

Re: [Film dokumentalny] Skandal. Ewenement Molesty

Post autor: horrypaz »

też widziałem jakiś miesiąc temu, ogólnie props, dla samej wizji lokalnej pamiętnego dnia wrześniowego warto.

Zrobiliśmy dziś wywiad z Molestą i reżyserem, do odsłuchu w Radio Kapitał i na mixcloudzie ajakże 28.09
Na koniec, w luźnej gadce, Włodi powiedział ciekawą rzecz, warto czekać. jak się nie nagrało to oczywiście nie będę pała i napiszę

jest też wyjaśnienie kwestii Pelsona oraz zamieszania z produkcją/dystrybucją.
oczywiście jak tylko będzie odsłuch to wrzucę link
Awatar użytkownika
oldschool
Moderator
Posty: 13193
Rejestracja: 17 kwie 2019, 22:50

Re: [Film dokumentalny] Skandal. Ewenement Molesty

Post autor: oldschool »

Zrobiliście wywiad z Molestą tzn. z Włodim i?
Awatar użytkownika
horrypaz
Brak Kultury
Posty: 3249
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:43
Lokalizacja: Hands, Underwood

Re: [Film dokumentalny] Skandal. Ewenement Molesty

Post autor: horrypaz »

Vienio
bedwae
Posty: 142
Rejestracja: 27 mar 2020, 7:24

Re: [Film dokumentalny] Skandal. Ewenement Molesty

Post autor: bedwae »


"VIENIO: Gdybyśmy debiutowali w 2020 roku, to zgarnęlibyśmy grube siano"
Spoiler
moim zdaniem jakby debiutowali teraz to by tynk ze ścian żarli
Awatar użytkownika
aleksy
Posty: 4451
Rejestracja: 17 kwie 2019, 7:45

Re: [Film dokumentalny] Skandal. Ewenement Molesty

Post autor: aleksy »

jakbyś teraz debiutował, to byś się nie załapał na ślizgowy benger ty łaku
Raptowny pisze: Duchowo? 10lat ćpania może człowieka oświecić, ale nie gadajmy o duchach
Awatar użytkownika
clockers
Posty: 5415
Rejestracja: 20 kwie 2019, 11:32

Re: [Film dokumentalny] Skandal. Ewenement Molesty

Post autor: clockers »

byłem, widziałem. bardzo udana produkcja. oczywiście dla kogoś kto interesował się historią składu, ten dokument nie jest jakimś odkryciem ameryki, ale biorąc pod uwagę to jak wiele już zostało powiedziane i napisane o chłopakach i ich muzycznych początkach, to i tak ogląda się to z zainteresowaniem. historia wciąga i trochę przenosi w tamten słusznie miniony świat, no i udało się jednak przemycić kilka smaczków w postaci nieznanych wcześniej, drobnych faktów z życia Klimy. dla mnie to solidny dokument czasów i emocji/klimatu towarzyszących rozgrzanym - najpierw grindcore'owym, a potem rapowym głowom. do tego ciekawe postaci wypowiadające się w filmie i choćby próba odtworzenia (z różnych perspektyw) odczuć i wrażeń związanych z tym pierwszym kontraktem u majorsa. trochę odczuwalny brak Pelsona niestety i zastanawiam się cały czas, czemu nie brał w tym udziału (czekam na tę audycję z Radia Kapitał). co ważne, udało się na szczęście uniknąć taniego sentymentalizmu, w czym pomagają sami bohaterowie i sposób narracji. wykorzystano sporo taśm z '90, także dla fetyszystów VHSowych nagrywek, będzie to bardzo przyjemny seans. do tego poprawny montaż, dobrze dobrane utwory, spoko ujęcia (w jednym momencie nawet ciary trochę). polecam fanom i nie tylko, bo to mimo wszystko jak na razie chyba najlepszy dokument związany z hip-hopem, jaki powstał w Polsce.
Spoiler
ta quasi-wizja lokalna wydarzeń pamiętnego 28 dnia wrześniowego przeprowadzona przez Wilka :D :bowdown:
Awatar użytkownika
horrypaz
Brak Kultury
Posty: 3249
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:43
Lokalizacja: Hands, Underwood

Re: [Film dokumentalny] Skandal. Ewenement Molesty

Post autor: horrypaz »

Obrazek

jakby ktoś chciał się dowiedzieć dlaczego nie ma Pelsona, o co chodzi z HBO, jakie stosunki ma Włodek z Wilkiem i co planuje na swoje następne solo to jutro o 9 rano w radio kapitał będzie nasz wywiad z Włodim, Vieniem i reżyserem filmu Bartkiem Paduchem. Chwilkę później wrzucę na mixcloud
Awatar użytkownika
clockers
Posty: 5415
Rejestracja: 20 kwie 2019, 11:32

Re: [Film dokumentalny] Skandal. Ewenement Molesty

Post autor: clockers »

no i elegancko
Johnny

Re: [Film dokumentalny] Skandal. Ewenement Molesty

Post autor: Johnny »

Idę ze znajomymi na seans w najbliższy piątek, chociaż nie jestem jakimś fanem, zawsze wolałem nieco lepiej zarapowane rapsy. Niemniej trudno nie docenić wpływu jaki chłopaki mieli na całą scenę, także z przyjemnością obejrzę, szczególnie że piszecie że jest dobry materiał
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6550
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: [Film dokumentalny] Skandal. Ewenement Molesty

Post autor: Jose »

@Horry, mam nadzieję, że zaczeliście prawilnie: "Usiądźcie, weźcie krzesło, gdzie jest, kurwa, Pelson?"
Awatar użytkownika
horrypaz
Brak Kultury
Posty: 3249
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:43
Lokalizacja: Hands, Underwood

Re: [Film dokumentalny] Skandal. Ewenement Molesty

Post autor: horrypaz »

Awatar użytkownika
aleksy
Posty: 4451
Rejestracja: 17 kwie 2019, 7:45

Re: [Film dokumentalny] Skandal. Ewenement Molesty

Post autor: aleksy »

spk ten podcast

byłem wczoraj w kinie
Spoiler
ale końcówka jest przygnębiająca i właściwie cały film, ich historia mnie więcej wygląda tak:

1. ja pierdolę bieda szarość brak perspektyw nie wiadomo co robić
2. zajawka na rap, ale ciężko, nikt nic nie umie, nikt nic nie ma, nikt nikogo nie zna
3. coś tam się dzieje z tą muzyką, ale każdy ma ich w piździe albo traktuje jak niedorozwojów, co nie umieją pisać
4. jest sukces, jest popularność, jest rozjebanie sceny, ale ci wyżej ich okradają, więc chłopaki żyją jak wtedy i mają po 2 zł na zapieksę
5. jest hajs, może się wydawać, że wszystko się udało, jednak ni chuja, bo wtedy wszyscy nagle się kłócą, nie wiadomo o co
6. czasy teraźniejsze, chłopaki nawet się nie widują, każdy mówi, że w sumie chuj z tą molestą wjbn musiało tak być, wilku twierdzi, że zespół to tam vieno i włodi, a nie on, v albo w mówi, że byli tylko kolegami z podwórka czy jakoś tak, ktoś tam cytuje wersy włodiego, że ławka nie zostanie

NO JA PIERDOLĘ, ja wyszedłem taki przygnębiony z kina, że chuj, to wszystko było takie szare biedne i wyglądało jakby nigdy nie przyniosło im żadnego zadowolenia, ciągle pod górkę, a jak się niby udawało to też chujowo i na końcu wyszło, że nawet tam żadnej przyjaźni nie było tylko po prostu się przypadkiem spotkali i jakoś pykło, zawsze jak oglądam filmy o artystach, to mam uczucie, że fajnie byłoby być jednym z nich i to z różnych powodów: mega ciekawe historie, zajebisty hajs, fejm sukces, suki itp. itd., a po obejrzeniu tego nigdy nie chciałbym być członkiem molesty, bo wyglądało to po prostu beznadziejnie i sto razy wolę swoje życie

zaznaczam, że opisuję wydarzenia przedstawione w filmie, nwm czy tak było naprawdę, generalnie film był spk, fajnie się oglądało i polecam fanom
Raptowny pisze: Duchowo? 10lat ćpania może człowieka oświecić, ale nie gadajmy o duchach
Awatar użytkownika
JVCORE
Posty: 1469
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:15
Lokalizacja: WWA

Re: [Film dokumentalny] Skandal. Ewenement Molesty

Post autor: JVCORE »

^ miałem dokładnie takie same odczucia
#freefromage

GVMBLER
Johnny

Re: [Film dokumentalny] Skandal. Ewenement Molesty

Post autor: Johnny »

Pamiętajcie, że to wszystko z perspektywy czasu jest przez nich oceniane. I przedstawiane jednak mocno skrótowo. A przecież w trakcie istnienia składu, trzymali się razem, grali setki koncertów, balangowali itd i nie było im przecież aż tak znowu źle. Tylko tego aspektu aż tak nie pokazali w tym filmie - który jest bardzo spoko i warto było się wybrać do kina.
Dla mnie bardziej przygnębiający był ten flashback do lat '90 jako takich, które w Polsce w ogóle były ciężkie dla wielkiej części społeczeństwa
Awatar użytkownika
lygrys
Posty: 10014
Rejestracja: 15 sty 2020, 22:03
Lokalizacja: Gdańsk - Wrzeszcz Górny

Re: [Film dokumentalny] Skandal. Ewenement Molesty

Post autor: lygrys »

Połas pisze: 31 sie 2020, 21:47
Na plus to, że dokument nie przedstawia wyłącznie punktu widzenia Moleściaków, bo gdy pojawia się wątek wykorzystania zespołu przez Pomaton EMI i słynnych niewolniczych kontraktów, to na ekranie pojawia się Tomasz Kopeć z EMI i mamy okazję poznać jego perspektywę. A właściwie bucerkę, bo widać, że typ do dzisiaj jest zdziwiony, że:
- ktokolwiek kupił Skandal,
- że nie dostał w ryj podczas podpisywania kontraktu,
- że członkowie Molesty w ogóle potrafili czytać
Tylko, że w 1996-1998 Molesta promowała się jako chuliganii legii, którzy żyją z okradania ludzi na ulicy.
Takie opinie o Moleście były też też u słuchaczy polskiego hiphopu, dlatego Skandal odniósł taki sukces.
Pamiętam ich wywiad pierwszy wywiad dla programu STYL W w Atomic TV, to prowadzący wyglądał jakby się bał, a oni odpowiadali na pytanie wręcz krzycząco.

To już jest wywiad promujący drugi album

Ewenement Molesta - Styl W 1999 (Atomic TV)
Spoiler
To były czasy kiedy nie miałem mediów społecznościowych i nie miałem zadużo informacji o tym jacy ci artyści są naprawdę, tylko mogłeś ich oceniać na podstawie wizerunku na jaki sobie wykreowali w miediach.

Wizerunek Molesty padł dopiero jak Włodi dostał w mordę na koncercie od fana, a reszta ekipy nie zareagowała.

VV [1997] Mistic Molesta Włodi Pelson Wienio Chada Kaczy - Szacunek
Spoiler
Połas pisze: 31 sie 2020, 21:47Pojawiają się też założyciele Smak B.E.A.T. Records, którzy trochę robią podśmiechujki z Vienia, który kiedyś - ich zdaniem - twierdził, że nie sprzeda się dla hajsu, a teraz jest telewizyjnym aktoro-celebrytą.
Jestem ciekaw czy powiedzieli też co o pieniędzać, które molesta od nich pożyczyła i im nie oddała, o tym jak zastraszali ich artyści i dlaczego podpisywali z nimi umowę na 7 lat.
Oczywiście Włodi w wywiadzie nagramy dla ślizgu twierdził, że to B.E.A.T. Records ich oszukało i nikomu nie poleca podpisywania umowy z takim wydawcą.
Spoiler
+48 22 29 22 597
www.aborcjabezgranic.pl
Jak mnie nie ma na forum, to od was odpoczywam.
Awatar użytkownika
Luxair
Posty: 4102
Rejestracja: 24 kwie 2019, 19:38

Re: [Film dokumentalny] Skandal. Ewenement Molesty

Post autor: Luxair »

Ten dokument jest gdzieś dostępny online czy tylko w kinach?
Koks i dziwkę brałeś cichcem
Polizałeś pizdę, popijałeś Żywcem
Awatar użytkownika
clockers
Posty: 5415
Rejestracja: 20 kwie 2019, 11:32

Re: [Film dokumentalny] Skandal. Ewenement Molesty

Post autor: clockers »

tylko kina póki co.
Awatar użytkownika
emcess
Posty: 3980
Rejestracja: 18 kwie 2019, 20:21

Re: [Film dokumentalny] Skandal. Ewenement Molesty

Post autor: emcess »

Luxair pisze: 07 paź 2020, 11:19 Ten dokument jest gdzieś dostępny online czy tylko w kinach?
też niestety nie mam możliwości zobaczyć go w kinie, zapytałem na fp i odpisali mi że za jakiś czas będzie na vod, pewnie dystrybutor ma prawa do filmu przez jakiś czas
Obrazek jebac kiboli
ODPOWIEDZ