Bas, czyli weź koleżko już nie fałszuj

Dział przeznaczony dla osób zajmujących się produkowaniem muzyki. Porady, dyskusje oraz wskazówki techniczne.

Moderator: gonny_trebor

Awatar użytkownika
niuhniuh
Posty: 1423
Rejestracja: 12 wrz 2019, 9:02

Bas, czyli weź koleżko już nie fałszuj

Post autor: niuhniuh »

dzięki 3x panowie wyżej za konkretne opinie. trzeba będzie nad basiwem popracować bo chyba piąty bit z rzędu, gdzie coś nie siedzi z basem a biorę w tym udział od sześciu edycji, także nie jest dobrze :confused: :lol:
BoomGap
Posty: 112
Rejestracja: 21 maja 2020, 11:35

Re: SLIZGAWKA BEAT BATTLE #14 - Głosowanie

Post autor: BoomGap »

@niuhniuh bas nie jest fajnym przyjacielem :cry: . Moim na pewno nigdy nie był i wciąż zdarza się, że mam z nim problemy. Po ogłoszeniu wyników też zrobię analizę wszystkich beatów, bo chyba wszystkim zależy na takich opiniach.
Awatar użytkownika
KillerCroc
Posty: 2204
Rejestracja: 02 maja 2019, 18:45

Re: SLIZGAWKA BEAT BATTLE #14 - Głosowanie

Post autor: KillerCroc »

O, widzę że dyskusja o mojej pięcie achillesowej. W sumie to zapytam tutaj, czy macie może jakieś tipy do linii basowych? Nie chodzi mi o tworzenie od zera etc. bo to wiadomo, że dość indywidualna kwestia zależna w dużej mierze od tego jak ktoś pracuje ale takie bardziej wskazówki na co zwrócić uwagę etc.
Gdybym urodził się gdzieś indziej miałbym szansę...
Awatar użytkownika
niuhniuh
Posty: 1423
Rejestracja: 12 wrz 2019, 9:02

Re: SLIZGAWKA BEAT BATTLE #14 - Głosowanie

Post autor: niuhniuh »

dobre pytanie, podłączam się.

Żeby nie fałszowało zawsze robiłem tak, że dawałem lowpass na już pocięty sampel, tak żeby zostawał sam bas. Wtedy to nagrywałem i dawałem w FLowskim Edisonie opcję Detect Pitch Regions. Z tym, że (jak słychać) często to zawodzi i pokazuje nuty znikąd, które nijak się mają do pitchu sampla. Poza tym, to bardzo czułe narzędzie i jeżeli nie usuniecie absolutnie wszystkich wyższych (od basu) częstotliwości, to wam wyjdą jakieś głupoty. Od pokazywania tonacji jest jeszcze niby Newtone, od którego jednak trzymam się daleko, bo więcej niż dużo razy mi scrashował FLa. Na YT też polecali osobną aplikację, KeyFinder, ale ta też często pokazuje jakieś bzdury. Macie jakieś lepsze sposoby? Czy trzeba po prostu wytrenować ucho.
BoomGap
Posty: 112
Rejestracja: 21 maja 2020, 11:35

Re: SLIZGAWKA BEAT BATTLE #14 - Głosowanie

Post autor: BoomGap »

Mam kilka patentów:
- w przypadku granych rzeczy szukam po prostu "roota" zgodnego ze skalą użytą w piosence. Posiłkuje się też tym narzędziem: scales-chords.com
- (w przypadku samplowania) jak chcę po prostu wrzucić swój bas zamiast dołu sampla, to badam częstotliwości tego dołu i przypisuje odpowiedni klawisz. Używam np. tego dla ułatwienia: https://mwguitars.files.wordpress.com/2 ... -chart.png lub ostatnio więcej pracuję z EQ od Voxengo.
- w przypadku samplowania, jeśli chcę ułożyć nową linię melodyczną, to łącze te dwa podejścia. Wtedy dodatkowe melodyjki basowe ograniczam dostępnymi nutami w danej skali. Czasem zdarzy się niestety fałsz, który odnotowuje po jakimś czasie jak już ochłonę po bicie.

Jeśli bas nie będzie grał, to możemy wszyscy iść do domu, niestety. A, no i jeszcze strojenie sampla lub basu, też to robię czasem by dopasować harmonię.

elo
Awatar użytkownika
Raptowny
Posty: 1000
Rejestracja: 09 gru 2019, 22:36

Re: SLIZGAWKA BEAT BATTLE #14 - Głosowanie

Post autor: Raptowny »

:rotfl: Szyfr złamany. Lecę rozbijać ścieżki na ślady.. Powiedzmy, że te wtyczki to kosmos.. Co jeśli te stworzone do zabawy optycznej, mają wszystko to samo ale w innej formie? Czy z lektur na Twoim blogu, można wynieść cząstkę logiki.. @BoomGap ? Potrzebuje czasu, dużo i masywnie upchanego.
Spoiler
https://handicapbeats.bandcamp.com/
inwalidacja.blogspot.com/
Awatar użytkownika
niuhniuh
Posty: 1423
Rejestracja: 12 wrz 2019, 9:02

Re: SLIZGAWKA BEAT BATTLE #14 - Głosowanie

Post autor: niuhniuh »

to co kolega wyżej powiedział, dzięki Gap za rady.

no dobra, nie wiem co powiedział kolega wyżej
nitrobeatz
Posty: 109
Rejestracja: 27 maja 2019, 1:16

Re: SLIZGAWKA BEAT BATTLE #14 - Głosowanie

Post autor: nitrobeatz »

Jestem w szoku, że piszecie o jakichś programach do szukania nut w samplach. To gruba przesada, muzyka ma być płynna, na pewno ucho jest o wiele bardziej skuteczne niż jakaś aplikacja i jej elektroniczne procesy. Tak jak niuhniuh napisał - trzeba wytrenować ucho w takim wypadku. Najbezpieczniejszą i skuteczną opcją uniknięcia fałszu w bassie, jeśli naprawdę nie słyszysz w jakiej tonacji jest sampel, jest podbicie dolnych częstotliwości sampla na maksa, w jakimś equalizerze, np EQUO we Frutce (oczywiście tymczasowo w celu usłyszenia jak wydobywa się bass). Następnie tak słuchając tego co się wydobywa, po prostu cierpliwie ułóż bass aż tonacja nut będzie identyczna jak ta wydobywająca się z sampla. Oczywiście, istnieje 1%, że w oryginale coś fałszuje, ale takie coś raczej się nie zdarza. Również czasem jest sytuacja, że sampel jest źle zgrany z winyla i jest w złej tonacji, dla której nie istnieje nuta. Wtedy należy tonację sampla dostosować tak, aż będzie grał w tonacji nuty bassu, np. poprzez przekręcenie pokrętła pitch 50 centów w tą czy w tamtą stronę. Jest to rzemieślnictwo, może i czasochłonne, ale na pewno lepsze to na początek niż jakieś improwizowanie, gdy się nie ma wyczucia nut, a już bankowo lepsze niż korzystanie z jakiśch programów, muzyka ma być płynna i nie można jej losu pozostawiać jakiejś aplikacji. I nie zawsze jest tak, że tylko jedna nuta jest prawidłowa. Wszystko zależy od akordu, przykładowo, gdy akord, który samplujecie składa się z 3 nut (jakiś James Brown wcisnął 3 klawisze na pianinie i użył jakiegoś tam akordu major, w kawałku, który samplujesz), wtedy 3 nuty mogą być ok, ale też nie muszą, wszystko zależy od tego jak głośno zostały zagrane i po prostu czasem trzeba wyczucia i dobrego smaku. Nie róbcie bassu na szybko i na odwal tylko poświęccie temu trochę czasu, upewnijcie się, że nuta, którą wciskacie to ta sama, która wybrzmiewa, szukajcie aż będziecie pewni, że to ta sama. Jeszcze jedno, nie samplujcie bassu i nie próbujcie go układać w tonacji na podstawie jednej próbki w jednej tonacji, zawsze w pewnym momencie dwie nuty w górę lub w dół próbka będzie fałszować i straci jakość, użyjcie jakiegoś VST, już nawet legendarnego plastikowego BooBass czy 3oscx z Fruity Loops.
BoomGap
Posty: 112
Rejestracja: 21 maja 2020, 11:35

Re: SLIZGAWKA BEAT BATTLE #14 - Głosowanie

Post autor: BoomGap »

Spoiler
nitrobeatz pisze: 20 cze 2020, 6:47 Jestem w szoku, że piszecie o jakichś programach do szukania nut w samplach. To gruba przesada, muzyka ma być płynna, na pewno ucho jest o wiele bardziej skuteczne niż jakaś aplikacja i jej elektroniczne procesy.
Trochę nie rozumiem co ma akurat wspólnego "płynność", o której piszesz z wykorzystywaniem tego typu programów :dunno: . Sam akurat się wystrzegam i używam tylko EQ w takich celach, ale wydaje mi się, że w niektórych przypadkach analizatory też mogą się sprawdzić. O ile nie crashują systemu :lol:
Spoiler
nitrobeatz pisze: 20 cze 2020, 6:47 Tak jak niuhniuh napisał - trzeba wytrenować ucho w takim wypadku. Najbezpieczniejszą i skuteczną opcją uniknięcia fałszu w bassie, jeśli naprawdę nie słyszysz w jakiej tonacji jest sampel, jest podbicie dolnych częstotliwości sampla na maksa, w jakimś equalizerze, np EQUO we Frutce (oczywiście tymczasowo w celu usłyszenia jak wydobywa się bass). Następnie tak słuchając tego co się wydobywa, po prostu cierpliwie ułóż bass aż tonacja nut będzie identyczna jak ta wydobywająca się z sampla.
to rzeczywiście najlepszy sposób. Czasem nakładam na siebie sampelek + wtyczka i obserwuję czy dolne pasma się pokrywają.
Spoiler
Również czasem jest sytuacja, że sampel jest źle zgrany z winyla i jest w złej tonacji, dla której nie istnieje nuta. Wtedy należy tonację sampla dostosować tak, aż będzie grał w tonacji nuty bassu, np. poprzez przekręcenie pokrętła pitch 50 centów w tą czy w tamtą stronę. Jest to rzemieślnictwo, może i czasochłonne, ale na pewno lepsze to na początek niż jakieś improwizowanie, gdy się nie ma wyczucia nut,
świetnie, że o tym piszesz, wbrew pozorom bardzo często zdarza mi się w ten sposób stroić. I tak samo dane z EQ są tutaj bardzo pomocne
Spoiler
I nie zawsze jest tak, że tylko jedna nuta jest prawidłowa. Wszystko zależy od akordu, przykładowo, gdy akord, który samplujecie składa się z 3 nut (jakiś James Brown wcisnął 3 klawisze na pianinie i użył jakiegoś tam akordu major, w kawałku, który samplujesz), wtedy 3 nuty mogą być ok, ale też nie muszą, wszystko zależy od tego jak głośno zostały zagrane i po prostu czasem trzeba wyczucia i dobrego smaku
Zdecydowanie. Kiedyś myślałem, że w danym akordzie, który np. składa się z 3 nutek, to ta najniższa "odpowiada" za bas i można zmapować. Bardzo się myliłem. Tutaj wracamy do dyskusji o roocie.
Spoiler
Jeszcze jedno, nie samplujcie bassu i nie próbujcie go układać w tonacji na podstawie jednej próbki w jednej tonacji, zawsze w pewnym momencie dwie nuty w górę lub w dół próbka będzie fałszować i straci jakość, użyjcie jakiegoś VST, już nawet legendarnego plastikowego BooBass czy 3oscx z Fruity Loops.
samplowanie basu faktycznie rzadko wychodzi. Mój ulubiony "podstawowy" bas to deep2 lub deep3 z klasycznego Sytrusa. 3oscx też używam. Do tego eksperymentuję czasem z wtyczką "Bass Landscapes", która podbija harmoniczne.

No ale tak jak pisałem wyżej, zdarza się, że wychodzi wielka sraka z tego wszystkiego.

@gonny_trebor czy możesz wszystkie posty o basie przenieść do nowego wątku? :) Chyba zwykły użytkownik nie zrobi tego.
Awatar użytkownika
gonny_trebor
Moderator
Posty: 4410
Rejestracja: 17 kwie 2019, 10:13
Lokalizacja: 9 wzgórzy

Re: SLIZGAWKA BEAT BATTLE #14 - Głosowanie

Post autor: gonny_trebor »

zrobione
ode mnie pytanie trochę z innej beczki - jak wytrenować ucho, by rozróżniać co jest fałszem, a co nie?
ŚLIZGAWKA BEAT BATTLE #75 - Sampel

Niech jedzenie będzie lekarstwem, a lekarstwo - pożywieniem :exclaim:

>>> KINO ŚLIZGAWKOWE <<<
Awatar użytkownika
niuhniuh
Posty: 1423
Rejestracja: 12 wrz 2019, 9:02

Re: Bas, czyli weź koleżko już nie fałszuj

Post autor: niuhniuh »

nitrobeatz pisze: 20 cze 2020, 6:47 Jestem w szoku, że piszecie o jakichś programach do szukania nut w samplach. To gruba przesada
odpuść puryzm. Liczy się efekt końcowy, a nie to czy użyłem metody nr 1, 2 czy 3. Oczywiście tak, najlepszym narzędziem do tego typu spraw jest ucho, ale skoro mamy do dyspozycji taką technologię to czemu by nie korzystać? Nie ze stuprocentowym zaufaniem, ale jako dodatek.

Za rady dzięki, trzeba będzie bardziej cierpliwie podchodzić do basu.
lambiczi
Posty: 845
Rejestracja: 22 kwie 2019, 16:58

Re: Bas, czyli weź koleżko już nie fałszuj

Post autor: lambiczi »

Ja to zawsze gram na pianinie na wysokich częstotliwościach i skoro to śmiga to potem podkładam obniżona o oktawę melodie pod nastrojony bas (polecam Newtone), ale jak widać po opiniach to też zdarza się fałsz u mnie.
Awatar użytkownika
Raptowny
Posty: 1000
Rejestracja: 09 gru 2019, 22:36

Re: Bas, czyli weź koleżko już nie fałszuj

Post autor: Raptowny »

Podbiję wątek. Jak słuchacie melodii to nucicie, czy próbujecie sylab? Naturalnie, że filtrowanie i podbicie bass to jakieś rozwiązanie, ale wątpliwie kreatywne.
Spoiler
https://handicapbeats.bandcamp.com/
inwalidacja.blogspot.com/
ODPOWIEDZ