Producencki Offtopic

Dział przeznaczony dla osób zajmujących się produkowaniem muzyki. Porady, dyskusje oraz wskazówki techniczne.

Moderator: gonny_trebor

Awatar użytkownika
kilgoretrout
Posty: 21
Rejestracja: 30 paź 2019, 21:05
Lokalizacja: GDA83

Re: Producencki Offtopic

Post autor: kilgoretrout »

Mam JBL LSR 305 i polecam. Używki kupiłem 4 lata temu za 8 stówek i żadnych problemów z nimi nie miałem. Typ co mi je sprzedawał był jakimś realizatorem i mówił że normalnie płyty komercyjne da rade na nich miksować. Wcześniej robiłem na creative 2+1 i byłem oszołomiony jak dobrze brzmią te JBL.
AlbertWilga
Posty: 15
Rejestracja: 02 cze 2020, 7:33

Re: Producencki Offtopic

Post autor: AlbertWilga »

Miałem takie same, naprawdę warte ceny.
Awatar użytkownika
KillerCroc
Posty: 2204
Rejestracja: 02 maja 2019, 18:45

Re: Producencki Offtopic

Post autor: KillerCroc »

Obczaj sobie Presonousy Eris E5, do tysiaka dostaneisz bez problemu a w tej półce cenowej ponoć nad konkurencją
Gdybym urodził się gdzieś indziej miałbym szansę...
Awatar użytkownika
exyou
Posty: 1350
Rejestracja: 28 lip 2019, 17:02

Re: Producencki Offtopic

Post autor: exyou »

Macie jakiś sposób na sumienną, produkcje dzień w dzień albo chociaż co drugi dzień? Lubie produkować sobie bity, od jakiegoś półtora roku, narazie raczej do szuflady, chociaż kilku ziomków już nawinęło na moich produkcjach, ale mam problem z takim systematycznym siedzeniem na FL, po prostu nudzi mnie to, nie potrafie robić muzyki po kilka godzin dziennie, u mnie wygląda to tak że siadam często np. raz w tygodniu na kilka godzin i powstają fajne rzeczy, natomiast jak próbowałem codziennie to była kupa, byłem zmęczony i nie miałem zajawki. Pytam bo każdy mówi że kluczem jest taka sumienna praca a u mnie to kompletnie nie wychodzi.
Awatar użytkownika
tommyKing
Posty: 110
Rejestracja: 26 paź 2019, 23:19

Re: Producencki Offtopic

Post autor: tommyKing »

Wg mnie nie ma recepty, każdy ma swój system. Ja np. przez ostatnie 2 tygodnie w ogóle nie odpaliłem Fl Studio, bo po prostu mi sie nie chciało. Nauczyłem się z tym żyć. Przyjdzie moment, odpale i wszystko powróci.
Sotnikov
Posty: 471
Rejestracja: 01 cze 2019, 23:46

Re: Producencki Offtopic

Post autor: Sotnikov »



Mi to trochę dało do myślenia np, ale nie wiem czy szukasz czegoś takiego
Awatar użytkownika
FMH
Posty: 344
Rejestracja: 17 kwie 2019, 15:08

Re: Producencki Offtopic

Post autor: FMH »

jaki jest najlepszy sposób na rozpoczęcie swojej przygody z produkcją? zbieram się od jakiegoś czasu do zrobienia tego pierwszego kroku i sam nie wiem co powinienem robić najpierw: próbować rekonstruować stworzone już przez kogoś bity, tworzyć coś zupełnie nowego bez czerpania inspiracji, czy może jeszcze inaczej? czytałem wiele opinii na ten temat i nie dało się wydobyć z tego jednoznacznej odpowiedzi. jakie były wasze pierwsze chwile z produkowaniem, od czego zaczęliście?

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka

kocham pozdrawiam

#COYG
Awatar użytkownika
niuhniuh
Posty: 1423
Rejestracja: 12 wrz 2019, 9:02

Re: Producencki Offtopic

Post autor: niuhniuh »

zacząłem tak, że pewnego lata znudzony w chuj tak po prostu pobrałem sobie fl. Bez żadnego planu co będę tam robił, z nudów ściągnąłem. Na początku jechałem na stockowych dźwiękach, nie wiedziałem co to piano roll i sklejałem loopy typu Electro Melody Loop 130bpm z loopami typu Techno Drums Loop 130bpm ctrl c ctrl v x40 i myślałem, że jestem kurwa jakimś producenckim odkryciem roku xd

tak się akurat zbiegło, że w tamtym okresie, czyli jakieś 7 lat temu, zaczynałem słuchać rapu no i jako W SWOIM (I TYLKO SWOIM) MNIEMANIU dobrze zapowiadający się producent postanowiłem że sam zacznę robić HEP HOP a co. Głównie to działałem tak, że słuchałem sobie kawałków i nie do końca robiłem reprodukcję (chociaż kiedyś próbowałem, nie wyszło, nie mam ucha ani cierpliwości do takich spraw), tylko chciałem robić rzeczy podobne do tych, które mi się podobały. Jak zajarałem się np. Devil is a Lie to robiłem Devil is a Lie type beat. Z innym samplem, inną perkusją, ale podobnym vibem.
FMH pisze: 07 cze 2020, 21:25 tworzyć coś zupełnie nowego bez czerpania inspiracji
Nie, nie, inspiruj się wszystkim i dociekaj. Jak spodoba ci się jakiś patent w czyimś bicie to go po prostu zajeb, przecież i tak pewnie nikt nie usłyszy twoich pierwszych bitów, a co za tym idzie nikt ci nie wytknie plagiatu. Co do tego to też rada mała - może nie dziel się z ludźmi od razu wszystkim co zrobisz (albo to rób, ale traktuj feedback jak feedback a nie jak ataki na twoją muzykę). Ja popełniłem ten błąd i do dzisiaj w konwersacjach na messengerze, które zakończyły się 6 lat temu wiszą jakieś linki do starego soundclouda z najchujowszymi bitami na świecie i mi wstyd :rotfl:

Dlatego dalej, po 7 latach bardziej lub mniej (zdecydowanie częściej mniej jednak) intensywnego dłubania w fl studio dalej 99% rzeczy trafia do szuflady, ewentualnie jakieś kawałki na swoich bitach robię dla kumpli żeby się pośmiać raz do roku albo właśnie biorę udział tutaj w beatbattlach. Nie mam zamiaru nigdzie z tym ruszać, bo dalej nie uważam, że jestem na dojebanym poziomie żeby ludzie mogli nawijać na moich bitach. Jestem za leniwy na teorię muzyki, ale jeśli ty nie jesteś za leniwy i chciałbyś kiedyś wejść w to na serio to lepiej się tego uczyć.

Zapoznaj się najpierw z DAWem na którym masz zamiar pracować, oglądaj setki poradników (akurat pl YouTube tutaj leży, ale jak ogarniasz angola na w miarę normalnym poziomie to na YT znajdziesz miliony filmików nt produkcji) i słuchaj dużo muzyki jaką chciałbyś tworzyć.

Pozdro i powodzenia na nowej drodze życia

Ten post był zajebiście terapeutyczny btw
Awatar użytkownika
exyou
Posty: 1350
Rejestracja: 28 lip 2019, 17:02

Re: Producencki Offtopic

Post autor: exyou »

Koledzy czy możecie polecić jakieś tutoriale w których byłoby objaśnione jak wrzucać loopy, one shooty, sample w konkretne syntezatory(serum, omnisphere) i je na tych wtyczkach przerabiać?
Awatar użytkownika
Holden
Posty: 1167
Rejestracja: 18 kwie 2019, 11:01

Re: Producencki Offtopic

Post autor: Holden »

Polećcie proszę jakieś budżetowe słuchawki do produkcji + do bardzo prostego mixu żeby uszy nie więdły
BoomGap
Posty: 112
Rejestracja: 21 maja 2020, 11:35

Re: Producencki Offtopic

Post autor: BoomGap »

exyou pisze: 07 cze 2020, 18:20 Macie jakiś sposób na sumienną, produkcje dzień w dzień albo chociaż co drugi dzień? Lubie produkować sobie bity, od jakiegoś półtora roku, narazie raczej do szuflady, chociaż kilku ziomków już nawinęło na moich produkcjach, ale mam problem z takim systematycznym siedzeniem na FL, po prostu nudzi mnie to, nie potrafie robić muzyki po kilka godzin dziennie, u mnie wygląda to tak że siadam często np. raz w tygodniu na kilka godzin i powstają fajne rzeczy, natomiast jak próbowałem codziennie to była kupa, byłem zmęczony i nie miałem zajawki. Pytam bo każdy mówi że kluczem jest taka sumienna praca a u mnie to kompletnie nie wychodzi.
Cześć, to bardzo fajny temat.

dwie opcje.
- jeżeli jesteś młody i nie masz za wiele do roboty oraz jakieś kieszonkowe to rób cały czas, nawet jak Ci się nie chce. W wolnym czasie myśl o produkcji, analizuj kawałki, których słuchasz. Na imprezach techno zastanawiaj się nad składowymi tych kawałków. Oglądaj tutoriale na YT, wywiady z producentami. Ucz się teorii muzyki, zapisz się na lekcje gitary, klawiszy itd. Jak oglądasz filmy to szukaj fragmentów, które by się nadawały do samplingu. Generalnie to tak jak z nauką obcego języka. Trzeba się zatracić. ALE - nie inwestuj za dużo hajsu (to mój błąd jak zacząłem milion lat temu). Musisz też się uzbroić w cierpliwość. Bo pewnie jesteś co najwyżej średni. Bo masz słabe brzmienie (nie znam twórczości, ale można to założyć - miks jest skomplikowany i wymaga dużo pracy). Bo jest nas tysiące, widzisz co się dzieje na YT.

- jeżeli jesteś trochę starszy, ambitny zawodowo, naukowo, cokolwiek, to już wiesz, że nie da się z tego wyżyć i trzeba mieć czas na relaks od pracy i także odpoczynek od muzyki, by np. iść na ryby czy pobiegać. Wtedy pierdol ciśnienie i rób wtedy kiedy chcesz. Bo robisz to dla siebie, tyle ;)

Ze mną jest tak, że, powiedzmy, miałem swój moment (i jeden względny "hit"), ale przespałem, bo zacząłem poważną karierę w poważnym życiu. Ale brakowało mi przez lata produkcji, więc zaczynam teraz od początku, praktycznie od zera. Robię to dla siebie, mam świadomość, że nigdy na tym nie zarobię, ale na szczęście nie muszę. Celuję w kilkudziesięciu, może 100 oddanych słuchaczy:)

EDIT: trochę się wymądrzam tutaj, więc nie musisz tych wypocin brać na poważnie. Zrobisz jak zechcesz, to moje 5 groszy.
Awatar użytkownika
exyou
Posty: 1350
Rejestracja: 28 lip 2019, 17:02

Re: Producencki Offtopic

Post autor: exyou »

Dlaczego nie da się wyżyć? Z wszystkiego da się wyżyć jeśli odpowiednio do tego podchodzisz. Tacy goście jak Lanek, Kubi, Matheo, Chris Carson przecież sporo zarabiają na produkcji muzyki, zresztą niekoniecznie trzeba się zamykać na robienie stricte bitów. Są nawet mniej znani producenci którzy zgarniają dobry hajs na beatstars i to z Polski. Ewentualnie zawsze można robić sample. Wg mnie to jak malowanie obrazów, 10% najlepszych zarabia spoko.
BoomGap
Posty: 112
Rejestracja: 21 maja 2020, 11:35

Re: Producencki Offtopic

Post autor: BoomGap »

@exyou
Nie wiem ile zarabiają producenci w Polsce, zakładam, że ci, których wymieniasz akurat nie narzekają. Każdy ma na to własną perspektywę. Na pewno fajnie, że masz do tego takie podejście, jesteś też bardziej na bieżąco z możliwościami :bowdown: Mnie osobiście to blokuje twórczo jak pomyślę sobie, że mam ukierunkować swoją energię na finansowy sukces.
Awatar użytkownika
KillerCroc
Posty: 2204
Rejestracja: 02 maja 2019, 18:45

Re: Producencki Offtopic

Post autor: KillerCroc »

Ja przede wszystkim polecam nie robić tego z nastawianiem - o tak, ale w przyszłości z tego będzie becel
Gdybym urodził się gdzieś indziej miałbym szansę...
Awatar użytkownika
niuhniuh
Posty: 1423
Rejestracja: 12 wrz 2019, 9:02

Re: Producencki Offtopic

Post autor: niuhniuh »

KillerCroc pisze: 11 cze 2020, 13:04 Ja przede wszystkim polecam nie robić tego z nastawianiem - o tak, ale w przyszłości z tego będzie becel
no dokładnie, wystarczy wpisać na yt type beat i sortować po nowych, żeby zobaczyć jak przesycony jest ten rynek. teoretycznie szanse na zarabianie z muzyki są bardzo małe i lepiej po prostu robić swoje bez większych oczekiwań. A jak już to raczej nie Type Beat na yt (chyba, że chcesz taśmowo robić bit dziennie żeby nie stracić zasięgów) tylko skontaktować się z jakimiś lokalnymi raperami i tak sobie zaczynać.
kseroboj
Posty: 64
Rejestracja: 09 kwie 2020, 0:22

Re: Producencki Offtopic

Post autor: kseroboj »

szczerze zaczalem niedawno sie bawic w fl studio z racji nudow i lockdownu i jednak w momencie zlozenia chociazby jakiejs prostej melodii czlowiek odczuwa niesamowita satysfakcje, mysle ze jesli masz podobne odczucia baw sie tym dalej a osoby ktore w to wchodza z nastawieniem ze bedzie z tego sianko nic nie zdzialaja, zeby sie chociaz mniej wiecej w tym lapac i tak potrzeba kilku lat wiec polecam produkcje muzyki traktowac jak hobby
tupokooj
Posty: 27
Rejestracja: 30 gru 2019, 15:27

Re: Producencki Offtopic

Post autor: tupokooj »


Powiedzcie mi, cóż to za polski producent pociął ten sampel lepiej, niż wszystko, co jest na whosampled?
Ewentualnie, może to nie był polski producent (Apollo?).
Badam właśnie muzyczne zbiory i z taką zagwozdką mnie tu przywiało.
Pozdro.
adoes
Posty: 30
Rejestracja: 12 lip 2020, 4:32

Re: Producencki Offtopic

Post autor: adoes »

Siema.
Właściwie, jak to jest z tym brzmieniem Noona?

Pamiętam że jakiś gość go pytał o to czy MPCtka miała duży wpływ na brzmienie, Noon odpisał komentarz
|Nie tak duży jak mogłoby się wydawać|

Słuchając bitów Noona, czuć ostrą kompresję. Postanowiłem kombinować z bębnami, ale mam wrażenie że na kompresji się nie kończy.

Od razu mówię - bębny samplowane rzecz jasna, inaczej mijałoby się to z celem.
Czy ktoś mógłby poratować radą? Nie zamierzam kserować Noona, ale fajnie by było otrzymać te polskie brudne bębny :cool:
Awatar użytkownika
gonny_trebor
Moderator
Posty: 4410
Rejestracja: 17 kwie 2019, 10:13
Lokalizacja: 9 wzgórzy

Re: Producencki Offtopic

Post autor: gonny_trebor »

tutaj może być pomocny @nitrobeatz
ŚLIZGAWKA BEAT BATTLE #75 - Sampel

Niech jedzenie będzie lekarstwem, a lekarstwo - pożywieniem :exclaim:

>>> KINO ŚLIZGAWKOWE <<<
Awatar użytkownika
tommyKing
Posty: 110
Rejestracja: 26 paź 2019, 23:19

Re: Producencki Offtopic

Post autor: tommyKing »

Ja kiedys podejmowalem proby, najlepiej wychodzilo samplowanie bebnow, pozostawianie trzaskow itp,EQ, obnizanie pitcha o 200 centow.
ODPOWIEDZ