Producencki Offtopic

Dział przeznaczony dla osób zajmujących się produkowaniem muzyki. Porady, dyskusje oraz wskazówki techniczne.

Moderator: gonny_trebor

Awatar użytkownika
gonny_trebor
Moderator
Posty: 4404
Rejestracja: 17 kwie 2019, 10:13
Lokalizacja: 9 wzgórzy

Re: Producencki Offtopic

Post autor: gonny_trebor »

@Aka M

Dodano po 6 dniach 45 minutach 24 sekundach:
viewtopic.php?f=22&t=6828#p380476
jeśli ktoś chciałby sprawdzić się w mixowaniu to zapraszam
ŚLIZGAWKA BEAT BATTLE #75 - Sampel

Niech jedzenie będzie lekarstwem, a lekarstwo - pożywieniem :exclaim:

>>> KINO ŚLIZGAWKOWE <<<
thebeatelse
Posty: 11
Rejestracja: 01 sie 2020, 13:11

Re: Producencki Offtopic

Post autor: thebeatelse »

Cześć,

Zwracam się z dwoma sprawami.
1. Potrafi ktoś wyodrębnić acapelle z piosenki? Mam track i oryginalny instrumental, próbowałem to robić odwracając instrumental w fazie w Audacity jednak efekt jest mizerny. Jeżeli ktoś umiałby z tym pomóc to byłbym wdzięczny.

2. W jaki sposób wyłączyć czułość padów w AKAI MPK mini? Tzn. zarówno klawisze jak i pady reagują na siłę nacisku i odpowiednio do niej wydają dźwięk o danej głośności. Kiedyś udało mi się to wyłączyć w FL Studio jednak to było z 8 lat temu i teraz nie pamiętam jak to się robiło :lol:

Z góry dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
Addicted
Posty: 1789
Rejestracja: 11 maja 2019, 10:44

Re: Producencki Offtopic

Post autor: Addicted »

thebeatelse pisze:Cześć,

Zwracam się z dwoma sprawami.
1. Potrafi ktoś wyodrębnić acapelle z piosenki? Mam track i oryginalny instrumental, próbowałem to robić odwracając instrumental w fazie w Audacity jednak efekt jest mizerny. Jeżeli ktoś umiałby z tym pomóc to byłbym wdzięczny.

2. W jaki sposób wyłączyć czułość padów w AKAI MPK mini? Tzn. zarówno klawisze jak i pady reagują na siłę nacisku i odpowiednio do niej wydają dźwięk o danej głośności. Kiedyś udało mi się to wyłączyć w FL Studio jednak to było z 8 lat temu i teraz nie pamiętam jak to się robiło Obrazek

Z góry dzięki za pomoc.
1. Sprawdź Izotope Rx8 Advanced

2. Tak z pamięci to wchodzisz w Options > MIDI zaznaczasz kontroler i w prawym dolnym rogu powinno być coś w stylu link velocity to controler i odznacz
BoomGap
Posty: 112
Rejestracja: 21 maja 2020, 11:35

Re: Producencki Offtopic

Post autor: BoomGap »

thebeatelse pisze: 30 lis 2020, 12:27 Cześć,

Zwracam się z dwoma sprawami.
1. Potrafi ktoś wyodrębnić acapelle z piosenki? Mam track i oryginalny instrumental, próbowałem to robić odwracając instrumental w fazie w Audacity jednak efekt jest mizerny. Jeżeli ktoś umiałby z tym pomóc to byłbym wdzięczny.

Z góry dzięki za pomoc.
tutaj viewtopic.php?f=12&t=5641&sid=915fd1cb1 ... 3e0214467e @Nerwowy obszernie opisuje jakie narzędzia mogą być przydatne. Ja osobiście używam splitter.ai z tego zestawu.
Awatar użytkownika
KolektywneOswiecenie
Posty: 307
Rejestracja: 24 maja 2019, 11:41

Re: Producencki Offtopic

Post autor: KolektywneOswiecenie »

Akai s950 kosztuje obecnie prawie 5 koła, MPC 2000XL podobnie, fuck, czy to już takie retro jak SP1200 i ceny będą zawsze kosmiczne? XL-ka to mój ukochany przedmiot i trochę smutek, że trzeba będzie wydać tyle kasy. Znając życie to lada moment nawet model 1000 będzie kosztował majątek, ale w końcu to konsument kreuje poniekąd rynek, więc jebać was oldschoolowcy kolekcjonerzy, elo.
BÓG JEST MIŁOŚCIĄ <3<3<3 /// </3 MOVEMENT /// WIERZĘ W TECHNO I LUDZI <333

- JA I MOJE KSIĘŻNICZKI, NIKT GORSZY, NIKT LEPSZY! -
lambiczi
Posty: 845
Rejestracja: 22 kwie 2019, 16:58

Re: Producencki Offtopic

Post autor: lambiczi »

Nigdy nie czaiłem po co wydawać tyle siana na MPC, skoro lepiej i łatwiej robić muzykę na komputerze. Rozumiem to tylko w kontekście zajawki, sentymentu itp. Tak jakbym sobie kupił Pegasusa.
Awatar użytkownika
horrypaz
Brak Kultury
Posty: 3226
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:43
Lokalizacja: Hands, Underwood

Re: Producencki Offtopic

Post autor: horrypaz »

2kxl kupisz spokojnie, rozbudowne, do 3 tysięcy, ale to prawda, jak kupowałem maschine 3 lata temu to mpc2kxl poniżej 2 tysi można było dorwać
Nerwowy
Posty: 176
Rejestracja: 23 cze 2020, 17:31

Re: Producencki Offtopic

Post autor: Nerwowy »

@thebeatelse Jeżeli track i accapella nie jest w formacie bezstratnym, to czasem przeciwfaza dobrze nie wychodzi, i trzeba użyć Splittera, lub ew. poddać odpowiednio masteringowi ten wynik końcowy z przeciwfazy, który i tak nie będzie miał końcowo wspaniałej jakości. Zresztą, to samo tyczy się splittera tak na dobrą sprawę. Ew. przy przecifwazie jeszcze można się jeszcze bawić poziomami głośności wokalu i podkładu celem uzyskania drobnych korekt, ale i tak ciężko się pozbyć cichego wokalu w tle w takiej sytuacji, a mastering i wzmocnienie werbli jeszcze mocniej go potęguje. Jeśli będziesz dalej obrabiał efekt końcowy ze splittera, użyj 4 lub 5 stem model i spróbuj to dodatkowo odpowiednio zmiksować.

Przykładowy track z przecifwazy po masteringu, gdzie nie miałem bezstratnych ścieżek:

Ze splittera wychodziło gorzej jakościowo, bo on tam obcina wszystko do 16kHz, czyli tak jakbyś resamplował wszystko w dół do 32kHz, w dodatku nie probowałem wtedy tego miksować w modelu 4/5 stem, a to czasem pomaga. I do tego nie byłoby tego cichego wokalu.

Jest też opcja, że robisz coś źle przy tej przeciwfazie, i dlatego nie wychodzi. Np. ścieżki prawidłowo na siebie nie nachodzą.
Awatar użytkownika
oKulTywowany
Posty: 2165
Rejestracja: 01 sie 2019, 0:33

Re: Producencki Offtopic

Post autor: oKulTywowany »

Jaka jest kolejność w mixie wokalu z np newschoolowego numeru ?
W sensie 1.odszumianie
2.Autotune
3.Equalizer
3.Kompresor itd
This page is no longer available.
Awatar użytkownika
Addicted
Posty: 1789
Rejestracja: 11 maja 2019, 10:44

Re: Producencki Offtopic

Post autor: Addicted »

Raczej nie ma na to reguły, bo co osoba to pewnie inny patent, ale raczej powiedziałbym, że:

1. EQ
2. Kompresja
3. AT

Do tego jeszcze możnaby dodać saturację, de-esser i oczywiście reverb, delay. Zależy co chcesz osiągnąć i jak ma to siedzieć w parze z bitem + jakiej jakości jest nagrany wokal.
Awatar użytkownika
KapitanRozpierdol
Posty: 260
Rejestracja: 05 cze 2019, 11:02
Lokalizacja: 59-220

Re: Producencki Offtopic

Post autor: KapitanRozpierdol »

Jak komuś się będzie nudzić to zapraszam o 21:00 na T Ł I C Z A będę remiksować sobie live ten oto utwór https://www.dailymotion.com/video/x8og6x
Awatar użytkownika
Addicted
Posty: 1789
Rejestracja: 11 maja 2019, 10:44

Re: Producencki Offtopic

Post autor: Addicted »

Pytanie/a do bitmejkerów/producentów/inżynierów audio:

- jak zarządzacie miejscem na swoich dyskach twardych?
- Używacie SSD? (zakładam że w 2k21 nie jest to nic wybitnego)
- Jak sobie radzicie z system + instalacją DAW + załóżmy wtyczkami z obszernymi i sporo ważącymi bibliotekami + samplami/drum kitami/itd? (co gdzie zainstalowane na jakim dysku/przechowywane)

Myślę nad zakupem dodatkowego SSD 1TB oraz instalacją na nim świeżego systemu, DAW + wtyczki (tak, żeby to szybciej i płynniej śmigało), bo aktualnie mam:

C: 256 GB SSD na którym jest system + niektóre lżejsze wtyczki
D: 2 TB HDD na którym trzymam rzeczy nie związane z muzyką i/lub jakieś sample/instalki
F: 1 TB HDD na którym jest zainstalowany DAW + projekty z niego + drumkity

Chciałbym to jakoś sensownie ogarnąć, żeby mieć jak najmniej roboty przy ewentualnym formacie, oraz tak aby to jak najsprawniej i najszybciej działało. Do tej pory trochę to chaotycznie wszystko instalowałem, stąd chciałbym w końcu zabrać się za to raz a porządnie i zrobić to tak jak należy.

W moim przypadku pisząc DAW mam na myśli głównie FL Studio, stąd też byłoby miło jakby ktoś również spod znaku FL Gang opisał swój patent na instalację programu, przechowywanie projektów, tak aby po formacie wszystko hulało itp itd. Oczywiście nie znaczy to, że jeśli działasz np na Abletonie to masz nie zabierać głosu, wręcz przeciwnie - chętnie przeczytam wszelkie sposoby na organizację miejsca na dyskach, bo myślę, że jest to dosyć istotna kwestia, zwłaszcza w dobie dysków SSD/NV2ME, gdzie można zyskać spory boost do wydajności.


@nitrobeatz @camzatizbak @gonny_trebor @niuhniuh @offline @chilipvlmer @KapitanRozpierdol
Awatar użytkownika
camzatizbak
Posty: 3903
Rejestracja: 09 cze 2019, 22:42
Lokalizacja: twoja stara

Re: Producencki Offtopic

Post autor: camzatizbak »

Dysk zewnętrzny u mnie , na starym lapku mam taki rozpiździel że ogarnąć go to syzyfowe pracę, na nowszym lapku staram się w folderach wszystko porządkować. Kiedyś na płytach DVD trzymałem najważniejsze rzeczy. Często że starego laptopa przerzucam rzeczy na ten drugi, trochę głupia robota ale nie mam chęci już selekcji robić i siedzieć nad tym a jeszcze dużo dobrych rzeczy mam na tym dziadku.
Doradzić Ci chyba za dużo nie doradze. Po prostu konsekwentnie i systematycznie ogarniać trzeba.
LPC AFRO TRAP BANGER singiel
CAMZAT x KIDD - Babo Sza singiel
DMG96 x CMZT kompilacja vol.1 spotify
bortwick pisze: 17 lis 2023, 16:10 paluch w arcie, to jest to
dzikie okrzyki coś jak bruce lee
kiedy tnę ścierwa bagnetem francuskim
Awatar użytkownika
Addicted
Posty: 1789
Rejestracja: 11 maja 2019, 10:44

Re: Producencki Offtopic

Post autor: Addicted »

Spoko, dzięki za post camzat. Mam ten sam problem, że nie chciało mi się tego jakoś bardzo segregować, tylko z lenistwa system, instalowanie wszystkiego i nara, potem stwierdziłem że lżejsze rzeczy na SSD z systemem, a reszta HDD i tyle :dunno:
Awatar użytkownika
niuhniuh
Posty: 1423
Rejestracja: 12 wrz 2019, 9:02

Re: Producencki Offtopic

Post autor: niuhniuh »

Ja bibliotekę sampli buduję sobie na nowo po ostatnim formacie, a biorąc pod uwagę, że jedyne bity jakie ostatnio robię to te na BB to nie ma tam za dużo, także problemu z miejscem i jako taką segregacja nie ma. Nie znam się na kompach, mam jedynie SSD, na partycji C leży system, na D fl studio + sample i gierki tyle :dunno: Works for me
encrenoire

Re: Producencki Offtopic

Post autor: encrenoire »

Czy chcialby mi ktos wytlumaczyc jak dokladnie uzywa sie takich bibliotek jak Slice w procesie tworzenia?
Sotnikov
Posty: 471
Rejestracja: 01 cze 2019, 23:46

Re: Producencki Offtopic

Post autor: Sotnikov »

jest konkurs na remix tymka oczko w głowie, może ktoś się zainteresuje, ja na pewno coś stworzę

https://www.dropbox.com/s/pogtve50ed5mp ... I.zip?dl=0
lambiczi
Posty: 845
Rejestracja: 22 kwie 2019, 16:58

Re: Producencki Offtopic

Post autor: lambiczi »

Jakieś info o konkursie?
Sotnikov
Posty: 471
Rejestracja: 01 cze 2019, 23:46

Re: Producencki Offtopic

Post autor: Sotnikov »



tu
Nerwowy
Posty: 176
Rejestracja: 23 cze 2020, 17:31

Re: Producencki Offtopic

Post autor: Nerwowy »

@Addicted
Jak tam, format się udał?
Jeśli obsuwa to piąty element hip-hopu, to największym wrogiem dyski twarde.
Róbcie backupy!
Np. kopie przyrostowe. W tym okresowe na oddzielnych nośnikach odseparowanych od sieci na wypadek np. infekcji ransomware.
W teorii nie zaszkodzi też być może jak ktoś się nie obawia, synchronizacja plików roboczych z jakąś chmurą. Z darmowych chyba Google ma w tej chwili najwięcej miejsca.
Jakaś większ co jakiś czas też się przyda, można nawet spakować i zaszyfrować w ramach panic mode, ale jeśli nie zautomatyzujecie takiego procesu odpalanego z harmonogramem, to samemu się Wam nie będzie chciało robić nic z rzeczy które wyżej wymieniłem, także warto o to zadbać.
W przypadku migracji na nowy system, starałbym się też zachować kopię starego systemu, na wypadek, gdyby coś jednak nie udało się zachować o czym nie wiedziałeś, a potem projekt nie chce w całości działać. Trochę się naczytałem niestety o podobnych przypadków przy FLu. Ale jeśli naprawdę wiesz co robisz i jak to robić, to fajnie.
Co do kopii zapasowych, jak komuś zależy na oszczędności miejsca, to polecam zainteresować się kompresją bezstratną wavpack. Można tego używać jako wtyczki z parametrami do 7zip i bosko kompresuje pliki WAV i bodaj ISO z Audio CD. Dla zupełnej pewności można ustawić opcję testowania zarchiwizowanych plików po spakowaniu. 7zip w porównaniu do RAR nie ma opcji danych naprawczych, i znam przypadki, jak zbyt duże archiwa (100/200GB/+) potrafiły się komuś wysypać i były problemy z odzyskaniem części danych. Po prostu sensowniej jest to dzielić na party w takich przypadkach, ale to i tak wiem, że nie pomogło, bo przypadek tyczył się RAR bez danych naprawczych w różnych partach. Trzymanie zaś jednego wielkiego pliku, to jeszcze większe ryzyko. Po prostu jak już archiwum ma potwierdzony test integralności, lepiej trzymać go w więcej niż jednym miejscu. Lub obowiązkowo z danymi naprawczymi w różnych partach. W sumie zawsze można spakować najpierw dużą paczkę plików takim wavpackiem w 7zip, a potem to jeszcze raz spakować w partach z danymi naprawczymi w rar.
Ale wprowadzamy tu coraz więcej zmiennych utrudniających automatyzację.
Niemniej zarówno 7zip jak i WinRar mają linie komend, więc powinno się to dać sensownie oskryptować.
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2021, 15:35 przez Nerwowy, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ