Dobre, bo polskie!

Dyskusje na temat wszystkich gatunków muzyki, które nie pasują do działów powyżej.

Moderatorzy: mql, Ruces

Awatar użytkownika
manio
Posty: 754
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:45

Dobre, bo polskie!

Post autor: manio »

elo nie ma tematu o polskiej muzyczce to pomyślałem że stworzę. Wrzucajcie swoje ulubione piosenki/albumy.

dziś naprędce stworzyłem taką plejliste z fajnymi wałkami.
\\



jkbc to najlepszą polskim albumem jest poniżej krytyki. A jak ktoś mi podrzuci więcej synthpopowych rzeczy z lat których nie mogę pamiętać to będzie między nami spoko
Ostatnio zmieniony 14 maja 2019, 12:32 przez manio, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ruces
Moderator
Posty: 256
Rejestracja: 17 kwie 2019, 10:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobre, bo polskie!

Post autor: Ruces »

Facebook | Instagram | RateYourMusic | Filmweb

R.I.P. ŚLIZG.eu
Awatar użytkownika
instinkt
Moderator
Posty: 6836
Rejestracja: 17 kwie 2019, 12:29

Re: Dobre, bo polskie!

Post autor: instinkt »

ja się strasznie jaram Ramoną Rey i uważam że jest mega niedoceniana bo Polska niegotowa
a wy jak sądzicie? lubicie?
Awatar użytkownika
mql
Moderator
Posty: 5814
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:20
Lokalizacja: Poznań

Re: Dobre, bo polskie!

Post autor: mql »

Kabaret Starszych Panów - najlepsi polscy teksciarze kiedykolwiek, polecam z całego serca
qwertas
Posty: 958
Rejestracja: 26 kwie 2019, 18:34

Re: Dobre, bo polskie!

Post autor: qwertas »

oprócz Dawida Podsiadło i czasem jakichś staroci typu Sistars - Sutra to już dawno nie sprawdzałem nic polskiego :bag:
Obrazek

pozdrawiam cieplutko
Awatar użytkownika
vampmoney
Posty: 2976
Rejestracja: 18 kwie 2019, 3:10
Lokalizacja: Jarosław

Re: Dobre, bo polskie!

Post autor: vampmoney »

instinct pisze: 07 maja 2019, 1:29 ja się strasznie jaram Ramoną Rey i uważam że jest mega niedoceniana bo Polska niegotowa
a wy jak sądzicie? lubicie?
kurwa uwielbiam! ale znam tylko album Ramona Rey 4, poleciłbyś coś od niej jeszcze?
taka
Posty: 666
Rejestracja: 20 kwie 2019, 17:02

Re: Dobre, bo polskie!

Post autor: taka »

Ulubione albumy "Miłość w czasach popkultury" i "King". Słucham całkiem sporo, ale głównie z lat <2005, bo obecna jakoś mnie nie przekonuje.
Awatar użytkownika
kand
Posty: 43
Rejestracja: 08 maja 2019, 8:07

Re: Dobre, bo polskie!

Post autor: kand »

dzisiejsza lektura "Gwiazd" Popka i ManoMano, skądinąd świetnego numeru, pokątnie naprowadziła mnie raz jeszcze na trop Arbeiter Klasse, w których byłem zakochany c.a. 2014. EP-ka jest po prostu wybitnym wjazdem w umysły późnych polskich lat osiemdziesiątych. zawsze doznaję każdą kończyną.
Awatar użytkownika
Peyton
Posty: 640
Rejestracja: 01 maja 2019, 23:56
Lokalizacja: Krk

Re: Dobre, bo polskie!

Post autor: Peyton »

Z polskich rzeczy dla mnie czołówka to Złodzieje Rowerów, Aporia i Lie After Lie. Moge tego słuchać w nieskończoność.
Awatar użytkownika
instinkt
Moderator
Posty: 6836
Rejestracja: 17 kwie 2019, 12:29

Re: Dobre, bo polskie!

Post autor: instinkt »

vampmoney pisze: 12 maja 2019, 18:41 poleciłbyś coś od niej jeszcze?
mi się najbardziej podobała 2, ale jeżeli słyszałeś tylko tą najnowszą, to jest to diametralnie inny lot i nie wiem czy ci siądzie
potem właśnie 4, 3 (która miała highlighty ale ogólnie była taka se) i 1 na szarym końcu
Awatar użytkownika
jogi
Posty: 2926
Rejestracja: 18 kwie 2019, 15:46

Re: Dobre, bo polskie!

Post autor: jogi »

Komeda - Astigmatic - kocham jak nic innego. https://www.youtube.com/watch?v=A9KM_KJKPMo
Happysad (tak wiem) - Nieprzygoda - jakie tu są teksty i melodie, kurwa mać... https://www.youtube.com/watch?v=iyGrLAZ ... _YsPA_1ktz
Dynamind - We Cant Skate (soundtrack do moich 15s-17s wiec może trochę na wyrost ale imo cały czas fajne) https://www.youtube.com/watch?v=HcmSkKisgUM - 22:38 z Bolcem (RIP)
Yakuza not mafia, Yakuza wa kazoku.
blackcygan
Posty: 7
Rejestracja: 16 maja 2019, 11:32

Re: Dobre, bo polskie!

Post autor: blackcygan »

mql pisze: 07 maja 2019, 9:27 Kabaret Starszych Panów - najlepsi polscy teksciarze kiedykolwiek, polecam z całego serca

Tekściarzem był tylko Przybora, Wasowski odpowiadał za kompozycje i aranżacje. I fakt, byli mistrzami. Teksty Przybory to esencja lekkości i dobrego stylu - uśmiechania się, a nie rechotu. Te wszystkie nawiązania do przedwojennej kultury mieszczańskiej, ówczesnej sytuacji politycznej, obserwacji relacji damsko-męskich budzą we mnie wachlarz emocji od wesołości po autentyczne wzruszenie ("życie ziębi, życie gnębi, ale życia żal...") Muzyka Wasowskiego to dla mnie prawdziwe mistrzostwo w inteligentnej żonglerce gatunkowej - w ciągu 8 lat działalności kabaretu skomponował i zaaranżował ok. 150 utworów (!) w najprzeróżniejszych stylach od typowej piosenki kabaretowej, przez szansonistyczne hity, aż po wszelkiej maści mambo, twisty, tanga, a wszystko to podlane smakowitym jazzem. Polecam gorąco zestaw 6CD "Od A do Z" zawierający wszystkie piosenki Starszych Panów. Mam, słucham, wracam często i nucę pod nosem.
jogi pisze: 22 maja 2019, 19:39 Komeda - Astigmatic - kocham jak nic innego. https://www.youtube.com/watch?v=A9KM_KJKPMo
Tu za wiele nie trzeba pisać (a można by bardzo, bardzo dużo), to płyta legenda (takie nasze "Kind of Blue") która w zasadzie ukonstytuowała modern jazz (z odchyleniem w stronę avant, free) w Polsce. Płyta która we wszelkich zagranicznych zestawieniach najważniejszych płyt jazzowych XX wieku trafia do 5, 6 dziesiątki. Do Komedy żywię bezgraniczną miłość jak do w/w duetu Wasowski-Przybora.
Awatar użytkownika
sugarhill_notausgang
Posty: 5492
Rejestracja: 17 kwie 2019, 8:35

Re: Dobre, bo polskie!

Post autor: sugarhill_notausgang »

Z wyłączeniem jazzu, bo to osobny temat, poniżej moi ulubieni rodzimi wykonawcy muzyczni. Przy tych, których na półce mam całe dyskografie, dopisałem "wszystko" przy pozostałych mam sporo albumów, ale nie wszystko.
Spoiler
Grzegorz Turnau - wszystko
Anna Maria Jopek - wszystko
T.Love
Hey - wszystko
Myslovitz - wszystko do odejścia Rojka, później to już nie jest Myslovitz
Andrzej Zaucha - wszystko
Marek Grechuta - wszystko
Elektryczne Gitary
Sistars - wszystko, co nagrały razem i osobno, w różnych projektach
Marek Dyjak - prawie wszystko, niektóre starsze albumy są bardzo trudno dostępne
Kult (kaenżet, Kazik)
Lenny Valentino - wszystko, bo nagrali jedną płytę i to wystarczyło, przeszli do historii polskiej muzyki
Republika + Obywatel GC - wszystko
Voo Voo
Zbigniew Wodecki
Stanisław Soyka
Bardzo też lubię wszystko co robi Marcin Masecki i zawsze sprawdzę, co nowego wysmażył Macio Moretti, typy są przezajebiści. Masecki może wyrosnąć na legendę, a projekt "Jazz-band Młynarski-Masecki" to strzał w dziesiątkę. Wiadomo, jak się cofniemy nieco, to mamy jeszcze cała półkę wspaniałych wokalistów i wokalistek od Fogga przez Jędrusik, Rinn, Bem, Kubasińską, Prońko. Jest w czym grzebać, jest co poznawać. Temat rzeka.
Awatar użytkownika
ricky
Posty: 880
Rejestracja: 22 kwie 2019, 17:21
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Dobre, bo polskie!

Post autor: ricky »

wykształtował się w Polsce trip hop w jakiejkolwiek formie? jedyne, co kojarzę to "Jaszczurka" Pati Yang i 52 reklamujące "T.R.I.P." jako trip hop
FUCK OFF MR LAHEY
Awatar użytkownika
badi
BIZNESMENEL
Posty: 4791
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:13

Re: Dobre, bo polskie!

Post autor: badi »

sugarhill_notausgang,

no to mam kilka pytań, bo wielu z tych, których wymieniłeś chciałbym lepiej poznać i nie wiem od czego zaczynać. jopkowa, hey i sistars. co tutaj szczególnie polecasz tak na początek?

z przybyszową kupiłem ostatnio "shy albatross" - przepiękna płyta. co ciekawe sprzedała mi to fajna dupa, która pracowała w empiku i wynosiła cichaczem płyty. wokal przybyszowej jest tak przepięknie kojący, że mam apetyt na więcej.

czy JBMM wydali coś oprócz nocy w wielkim mieście? bo właśnie odpaliłem i chce się tego słuchać.

a są tu fani zespołu świetliki? ogród koncentracyjny to jedna z najważniejszych płyt w moim życiu, absolutnie trzeba przesłuchać. w ogóle jestem ogromnym fanem wszystkiego co robi świetlicki, od muzyki (koncertowo rozpierdala jego projekt z młodymi chłopakami z trójmiasta - zgniłość. polecam), przez prozę aż po wiersze rzecz jasna. przy wódce pan marcin to też równy gość, mieliśmy swego czasu okazję wznieść parę toastów. teraz lato, a to bardziej muzyka jesienna, ale warto sprawdzić. najlżej zacząć od płyty z lindą - boguś naprawdę ładnie mówi w tych piosenkach.
Awatar użytkownika
kand
Posty: 43
Rejestracja: 08 maja 2019, 8:07

Re: Dobre, bo polskie!

Post autor: kand »

ricky pisze: 28 maja 2019, 19:31 wykształtował się w Polsce trip hop w jakiejkolwiek formie? jedyne, co kojarzę to "Jaszczurka" Pati Yang i 52 reklamujące "T.R.I.P." jako trip hop
Spear przede wszystkim. brytyjski poziom, a projekt zupełnie zapomniany.
Awatar użytkownika
konrad
Posty: 105
Rejestracja: 02 maja 2019, 17:50

Re: Dobre, bo polskie!

Post autor: konrad »

Debiut Justyny Steczkowskiej napisany i wyprodukowany przez Grzegorza Ciechowskiego leży gdzieś pomiędzy trip hopem, art popem, world music. Mainstream nie był nigdy bliżej, chyba że mamy za dużo dobrej woli i wciągniemy w tę szufladkę Sklapel. Z niszy może Vittuma .
badi pisze: 28 maja 2019, 19:54 czy JBMM wydali coś oprócz nocy w wielkim mieście? bo właśnie odpaliłem i chce się tego słuchać.
To nie wczesny jazz ale muzyka podwórek, ale jeśli nie znasz sprawdź zespół Janka Warszawskie Combo Taneczne
Spoiler
Obrazek
Awatar użytkownika
kand
Posty: 43
Rejestracja: 08 maja 2019, 8:07

Re: Dobre, bo polskie!

Post autor: kand »

[mention]Ruces[/mention] pisał kiedyś, że Nosowska pokazała masowemu polskiemu słuchaczowi czym jest trip hop (album puk.puk), ale do tej tezy się nie ustosunkuję, bo nie wiem. tylko mention zapuszczam, kontekstowo, bo może sam użytkownik coś skrobnie na ten temat, skoro ma solówki przypomniane "na świeżo".
Awatar użytkownika
Ruces
Moderator
Posty: 256
Rejestracja: 17 kwie 2019, 10:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobre, bo polskie!

Post autor: Ruces »

kand pisze: 29 maja 2019, 23:30 [mention]Ruces[/mention] pisał kiedyś, że Nosowska pokazała masowemu polskiemu słuchaczowi czym jest trip hop (album puk.puk), ale do tej tezy się nie ustosunkuję, bo nie wiem. tylko mention zapuszczam, kontekstowo, bo może sam użytkownik coś skrobnie na ten temat, skoro ma solówki przypomniane "na świeżo".
Po czasie bardziej bym powiedział, że albumy Nosowskiej to nie tyle trip-hop, co po prostu różna elektronika, często eksperymentalna. Czystym trip-hopem bym tego nie nazwał - to mieszanka wielu pochodnych muzyki elektronicznej.
Facebook | Instagram | RateYourMusic | Filmweb

R.I.P. ŚLIZG.eu
Awatar użytkownika
camzatizbak
Posty: 3901
Rejestracja: 09 cze 2019, 22:42
Lokalizacja: twoja stara

Re: Dobre, bo polskie!

Post autor: camzatizbak »

Skalpel rzecz jasna
LPC AFRO TRAP BANGER singiel
CAMZAT x KIDD - Babo Sza singiel
DMG96 x CMZT kompilacja vol.1 spotify
bortwick pisze: 17 lis 2023, 16:10 paluch w arcie, to jest to
dzikie okrzyki coś jak bruce lee
kiedy tnę ścierwa bagnetem francuskim
ODPOWIEDZ