offtopic książkowy

Kategoria poświęcona książkom, tekstom i dziennikarstwu.

Moderatorzy: gogi, con shonery

Awatar użytkownika
badi
BIZNESMENEL
Posty: 4813
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:13

Re: offtopic książkowy

Post autor: badi »

mql pisze: 09 sie 2023, 11:12 B. Hrabal - Piękna rupieciarnia
dziękuję i chcę więcej Hrabala!
Awatar użytkownika
frikz
Posty: 306
Rejestracja: 04 cze 2019, 0:49

Re: offtopic książkowy

Post autor: frikz »

Forumowicz @BENGAL powinien napisać książkę w takim swoim stylu potoku/zlewu myśli i wyłożyć w niej życiowe, osiedlowe prawdy hustlerskie.
To serio miałoby potencjał się sprzedać zwłaszcza mając na uwadze sukces jakiegoś "Malcolma XD", który też przyciąga ludzi formą.
Na okładce oczywiście zdjęcie z kluczem francuskim.
aale krwawi pan rysio dzisiaj
Awatar użytkownika
redman23
Posty: 1372
Rejestracja: 08 lip 2019, 16:40

Re: offtopic książkowy

Post autor: redman23 »

Jose pisze: 27 sie 2023, 9:33 Goodreads, bo nie jest opanowany przez kupione recenzje
może nie totalnie, ale z całą pewnością kupione recenzje tam są niestety, to zresztą od 10 lat jest portal Amazona, więc tym bardziej

https://readow.ai/ całkiem spoko strona jeśli szukacie kolejnej książki
Awatar użytkownika
mql
Moderator
Posty: 5922
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:20
Lokalizacja: Poznań

Re: offtopic książkowy

Post autor: mql »

badi pisze: 06 wrz 2023, 11:59
mql pisze: 09 sie 2023, 11:12 B. Hrabal - Piękna rupieciarnia
dziękuję i chcę więcej Hrabala!
tbh aż tak dużo więcej od sz.p. bogumiła nie czytałem, ale na pewno warto dorzucić: Taką piękną żałobę (tu mamy de facto zbiór luźno ale jednak ze sobą powiązanych opowiadań - Hrabal mocno wraca do dzieciństwa, mamy historie z rodzicami, stryjkiem pepim czy kotkami, chyba moja ulubiona rzecz od czeskiego skoczka), Czułego barbarzyńcę (inspirowane kumplem Hrabala - który był artystą, ale szedł w bardziej graficzną strone i zdecydowanie był nielekkim duchem, super przygoda i przejście przez knajpy, rozmowy, morze alkoholu i dupczenia, a także różne objawy szaleństwa)

i warto pójść w książki, na podstawie których Menzel kręcił filmy (tj. ja mam za sobą tylko Obsługiwałem angielskiego króla, ale Postrzyżyny czy Pociągi pod specjalnym nadzorem to kapitalne filmy, wiec baza hrabalowa musi też być całkiem sztosem c'nie)
Awatar użytkownika
badi
BIZNESMENEL
Posty: 4813
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:13

Re: offtopic książkowy

Post autor: badi »

żółwik @mql
Awatar użytkownika
poziomki
Posty: 173
Rejestracja: 17 kwie 2019, 12:53

Re: offtopic książkowy

Post autor: poziomki »

Wydawnictwo Artrage wznowi dwie książki Thomasa Pynchona - Tęczę Grawitacji oraz 49 Idzie Pod Młotek. Obie w nowym przekładzie.

Jako wielki fan filmu Wada Ukryta oraz zajawkowicz książki na której jest oparty, a także jako wielokrotny czytelnik 49 Idzie Pod Młotek, zarówno po polsku jak i w oryginale - jestem zaintrygowany.

Co prawda posiadam już pierwsze polskie wydanie Tęczy (angielskie też mam na półce) z którego wciąż bije taka sama aura epickości i od którego się już wielokrotnie odbiłem i nie będę ukrywał, że mała część mnie jest trochę obrażona, że straci na ekskluzywności, a ja sam będę musiał mieć dwie kopie w domu :D. Mimo to, zapowiada się na to, że to kolejny zajebisty ruch najciekawszego wydawnictwa w Polsce.
Oswajam się po rozstaniu
Jeśli ktoś chce porozmawiać na poważnie, to zapraszam na pw
Awatar użytkownika
badi
BIZNESMENEL
Posty: 4813
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:13

Re: offtopic książkowy

Post autor: badi »

jak Wam jakaś książka zaczyna przynudzać i w połowie i w 3/4 czujecie męczarnie czytając to brniecie do końca czy odkładacie w pizdu? ja odłożyłem teraz na bok pachnidło bo jakoś mnie po połowie lektury zaczęło w chuj nudzić
Awatar użytkownika
scam_sakawa
Posty: 4899
Rejestracja: 24 kwie 2019, 8:43
Lokalizacja: białystok dziwko

Re: offtopic książkowy

Post autor: scam_sakawa »

Niestety męczę do końca, filmy czy seriale uważam za mniej ambitną rozrywkę i nie mam problemu je porzucić w połowie. Książka - najbardziej szlachetna forma sztuki, zawsze czytam do końca.
Wszystkie moje posty są wyłącznie fikcją literacką i nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości.
emdeer
Posty: 298
Rejestracja: 19 lip 2019, 17:14

Re: offtopic książkowy

Post autor: emdeer »

dobry timing bo kiedyś próbwałem 'Mason i Dixon' Pynchona czytać i poległem

ogólnie dawniej starałem się przebrnąć przez jakieś klasyki na siłę teraz to pierdole bo tylko mnie to zniechęcało do czytania w ogóle
lepiej już wrócić ponownie od nowa do jakiegoś tytułu za parę lat z innym mindsetem, może wtedy zaskoczy
dlatego teraz pewnie spróbuje tego Pynchona jak wyjdzie :lol:
lll
Posty: 1557
Rejestracja: 12 paź 2019, 0:34

Re: offtopic książkowy

Post autor: lll »

Daje odpocząć takiej książce na jakiś czas(tydzień, dwa, miesiąc) i kolejne podejście robię tylko jak jestem full wypoczęty, w trybie - ale bym se coś poczytał. Nie siadam do takich książek z braku laku, bo prawie na bank skończy się to kolejnym, tym razem ostatnim, porzuceniem.
Awatar użytkownika
poziomki
Posty: 173
Rejestracja: 17 kwie 2019, 12:53

Re: offtopic książkowy

Post autor: poziomki »

emdeer pisze: 22 wrz 2023, 9:21 dobry timing bo kiedyś próbwałem 'Mason i Dixon' Pynchona czytać i poległem

ogólnie dawniej starałem się przebrnąć przez jakieś klasyki na siłę teraz to pierdole bo tylko mnie to zniechęcało do czytania w ogóle
lepiej już wrócić ponownie od nowa do jakiegoś tytułu za parę lat z innym mindsetem, może wtedy zaskoczy
dlatego teraz pewnie spróbuje tego Pynchona jak wyjdzie :lol:
Mason i Dixon z jego książek wymaga najlepszej znajomości historii i geografii USA (być może oprócz W Sieci, gdzie są głębokie nawiązania do kultury żydowskiej w Stanach, a być może i w Against The Day o którym w Polsce wciąż niewiele wiadomo).

Daj znać co sądzisz gdy będziesz się brał za nowe wydanie, sam się od lat przymierzam do Tęczy i chętnie zrobię nowe podejście.
Oswajam się po rozstaniu
Jeśli ktoś chce porozmawiać na poważnie, to zapraszam na pw
Awatar użytkownika
jogi
Posty: 2970
Rejestracja: 18 kwie 2019, 15:46

Re: offtopic książkowy

Post autor: jogi »

Biblię tak męczyłem. Ogólnie strasznie chujowa jest.
Yakuza not mafia, Yakuza wa kazoku.
Awatar użytkownika
mql
Moderator
Posty: 5922
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:20
Lokalizacja: Poznań

Re: offtopic książkowy

Post autor: mql »

emdeer pisze: 22 wrz 2023, 9:21 dobry timing bo kiedyś próbwałem 'Mason i Dixon' Pynchona czytać i poległem

ogólnie dawniej starałem się przebrnąć przez jakieś klasyki na siłę teraz to pierdole bo tylko mnie to zniechęcało do czytania w ogóle
lepiej już wrócić ponownie od nowa do jakiegoś tytułu za parę lat z innym mindsetem, może wtedy zaskoczy
dlatego teraz pewnie spróbuje tego Pynchona jak wyjdzie :lol:
ja sobie Masona i Dixona odłożyłem swego czasu na dwa lata, po tym czasie wróciłem i kurdebalans wjechało perfekcyjnie :D albo dojrzałem, albo się rozwinąłem, albo po prostu mindset się zmienił z lekka, ale polecam nie porzucać zupełnie nadziei

ale w sumie w huj rzadko mi sie zdarza ksiazkę po prostu odłożyć, chociaż przekartkuję ją do końca
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6562
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: offtopic książkowy

Post autor: Jose »

badi pisze: 22 wrz 2023, 8:41 jak Wam jakaś książka zaczyna przynudzać i w połowie i w 3/4 czujecie męczarnie czytając to brniecie do końca czy odkładacie w pizdu? ja odłożyłem teraz na bok pachnidło bo jakoś mnie po połowie lektury zaczęło w chuj nudzić
odkładam w pizdu, po co się meczyć
Awatar użytkownika
poziomki
Posty: 173
Rejestracja: 17 kwie 2019, 12:53

Re: offtopic książkowy

Post autor: poziomki »

Przepraszam za wprowadzenie w błąd w poście wyżej. Przekłady nie będą nowe, jedynie odświeżone. Wydaje mi się, że oznacza to drobną korekcję błędów. To chyba dobrze, ja przekładowi 49 Idzie Pod Młotek nie mam nic do zarzucenia.

Ciekawe jak będą wyglądać nowe okładki, ja bardzo lubię obecne.
Oswajam się po rozstaniu
Jeśli ktoś chce porozmawiać na poważnie, to zapraszam na pw
Awatar użytkownika
poziomki
Posty: 173
Rejestracja: 17 kwie 2019, 12:53

Re: offtopic książkowy

Post autor: poziomki »

Nie wiem na ile uzasadniony jest post pod postem w takiej sytuacji, ale warto wspomnieć i podbić temat:

Jon Fosse z literackim Noblem. Akurat we wrześniu wydawnictwo Artrage wypuściło pierwsze jego wydanie po polsku (Drugie Imię, pierwszy tom z jego największego dzieła), co oznacza, że trochę zarobią i będzie więcej fajnych książek na polskim rynku :)
Oswajam się po rozstaniu
Jeśli ktoś chce porozmawiać na poważnie, to zapraszam na pw
Deyker
Posty: 1063
Rejestracja: 17 maja 2019, 9:24

Re: offtopic książkowy

Post autor: Deyker »

Czytał ktoś Katharsis Siembiedy? Chce zacząć jego nową książkę, a nie mogę sobie przypomnieć zakończenia poprzedniej :D
hwjsk
Posty: 4830
Rejestracja: 15 lut 2021, 23:00

Re: offtopic książkowy

Post autor: hwjsk »

https://www.youtube.com/watch?v=JHQtTiP068E

nowy wiedźmin prawdopodobnie przyszła zima
Awatar użytkownika
Banan
Posty: 146
Rejestracja: 04 lip 2019, 17:39
Lokalizacja: Shaolin

Re: offtopic książkowy

Post autor: Banan »

https://lubimyczytac.pl/ozywic-ksiazki- ... re-wydania

Sympatyczne :)
Koleś robił też podobne scenki z innymi przedmiotami i z jedzeniem, kilka można zobaczyć np. tutaj.
emdeer
Posty: 298
Rejestracja: 19 lip 2019, 17:14

Re: offtopic książkowy

Post autor: emdeer »

co must-read z literatury w tematyce II-WŚ ?
ODPOWIEDZ