Bolec - Żeby Było Miło (1997)

Kategoria poświęcona albumom.

Moderatorzy: Jose, oldschool

Awatar użytkownika
arboozrap
Posty: 1252
Rejestracja: 31 gru 2019, 11:42

Bolec - Żeby Było Miło (1997)

Post autor: arboozrap »

Obrazek

1. Żeby Było Miło
2. Branża
3. Szopka
4. Olej Całą Resztę
5. Tak Musi Być
6. Dym
7. Lolita Intro
8. Lolita
9. Wolność Słowa
10. Bujam Się
11. Czas
12. Gruda
13. Nie Sen
14. Żeby Było Miło (Remix)
15. Ziemia

Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6562
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: Bolec - Żeby Było Miło (1997)

Post autor: Jose »

Kiedyś sobie napisałem posta o tym, to przekleję w lepsze miejsce:
Żyjemy w czasach, w których słuchacze bez wstydu przyznają, że nie znają „Skandalu”. A co dopiero mają odpowiedzieć, kiedy zapytamy ich o Bolca?

Do odświeżenia sobie wydanej 1997 roku (a zatem aż 18 lat temu!) płyty „Żeby było miło” Bolca skłoniła mnie autobiografia „Ćpałem, chlałem i przetrwałem” Macieja Maleńczuka. Obaj panowie znali się głównie z zespołu Homo Twist, którego ten ostatni był liderem i wokalistą, a przyszły raper grzmocił tam przez pewien czas na perkusji. Wierząc słowom piosenkarza, lubili ze sobą nie tylko przebywać, ale też robić interesy. Bolec handlował haszyszem i wspólne koncerty bywały dla niego okazją do poszerzania swoich kontaktów, ponadto nie brakowało im też okazji do konsumpcji przeróżnych narkotyków, po których perkusista pisał teksty. Jako że obaj mieli twarde charaktery szybko doszło do tarć i walki o prymat w składzie. Maleńczuk – o czym opowiada Barbarze Burdzy – doradził Bolcowi, by został raperem i ten poszedł za jego głosem. Ile rzeczywiście było udziału wokalisty Homo Twist w karierze krakowskiego MC trudno powiedzieć, ale płytę nagrał niedługo potem.

„Żeby było miło” nie zostało wielkim hitem. Andrzej Cała w Antologii polskiego rapu pisze o autorze: „Niestety środowisko hiphopowe nie potraktowało Bolca poważnie jako jednego ze swoich, a sprzedaż płyty sięgnęła 10 tysięcy egzemplarzy, co wówczas nie robiło wrażenia”. Rzeczywiście, Liroy sprzedawał wtedy ponad 100 tysięcy płyt, a jego debiut z 1995 roku rozszedł się w pół milionowym nakładzie. Album Bolca nadgryzł już czas, niełatwo się go słucha, ale na pewno odróżniają go od ówczesnych projektów bardziej przemyślanie teksty i ciekawsze brzmienie. Tytułowy utwór jest miły dla ucha, jednak dalej schodzimy w mroczniejsze klimaty, w krytykę rządzącej wszystkim „Branży”, tematy damsko-męskie czy pochwały bezkompromisowości, o czym mówią same tytuły kawałków: „Szopka”, „Olej całą resztę”, „Wolność słowa”. W bitach nieźle pocięte sample, mocna perkusja i niekiedy rockowe sznyty.

Mimo tylko jednej wydanej za życia płyty oraz tego, że odrzuciło go środowisko, bez wątpienia Bolec przecierał hip-hopowe szlaki w naszym kraju i jest jednym z ojców chrzestnych rodzimego rapu. Niestety, „palił swoje dżoje” nazbyt często, a i innych używek też nie unikał. Zmarł w 2009 roku, uprzednio zamieniając karierę muzyczną na aktorską. Cztery lata później wydano jego pośmiertną płytę „Renegat”, która nie wzbudziła żadnej reakcji ze strony hip-hopowego środowiska. Jego życie i kariera nie potoczyły się zbyt miło, jednak jakkolwiek nie oceniać „Żeby było miło”, to warto pamiętać, że ktoś taki w ogóle istniał. A wielu chyba dawno o nim zapomniało albo nawet się nie dowiedziało.
Awatar użytkownika
Luxair
Posty: 4112
Rejestracja: 24 kwie 2019, 19:38

Re: Bolec - Żeby Było Miło (1997)

Post autor: Luxair »

Nie wiedziałem że bębnił w Homo Twist... "Twist Again" to jeden z moich ulubionych kawałków of all time, mógłbym słuchać w kółko.
Koks i dziwkę brałeś cichcem
Polizałeś pizdę, popijałeś Żywcem
Awatar użytkownika
jogi
Posty: 2970
Rejestracja: 18 kwie 2019, 15:46

Re: Bolec - Żeby Było Miło (1997)

Post autor: jogi »

https://youtu.be/zXe7ZGLCQzc
https://youtu.be/5BGRUbI0NtE

No w tych crossoverach był zajebisty.
Yakuza not mafia, Yakuza wa kazoku.
Awatar użytkownika
przedszkolanek
Posty: 17084
Rejestracja: 21 kwie 2019, 21:29

Re: Bolec - Żeby Było Miło (1997)

Post autor: przedszkolanek »

ze wszystkich znanych mi niszowych materiałów z 90 słabego odbioru tego chyba najbardziej mi szkoda
Awatar użytkownika
instinkt
Moderator
Posty: 6905
Rejestracja: 17 kwie 2019, 12:29

Re: Bolec - Żeby Było Miło (1997)

Post autor: instinkt »

pamiętam że lata temu podobał mi się ten materiał, ale teraz oprócz tytułowego singla praktycznie nic już z niego nie pamiętam
może kiedyś będzie okazja żeby sobie odświeżyć
ciekawe też jak to było z tą jego śmiercią, bo pamiętam że były wokół tego różne kontrowersje
Awatar użytkownika
sychy
Posty: 337
Rejestracja: 12 lis 2019, 7:41
Lokalizacja: תל אביב-יפו

Re: Bolec - Żeby Było Miło (1997)

Post autor: sychy »

przedszkolanek pisze: 05 sty 2020, 0:12 ze wszystkich znanych mi niszowych materiałów z 90 słabego odbioru tego chyba najbardziej mi szkoda
To nie był niszowy materiał ziomeczku, klip Bolca normalnie latał w telewizji.
Ty farmazonie kłamiesz, nawet gdy mówisz: "Dzień dobry"
Weź te pieniądze i wsadź je sobie w odbyt
Awatar użytkownika
arboozrap
Posty: 1252
Rejestracja: 31 gru 2019, 11:42

Re: Bolec - Żeby Było Miło (1997)

Post autor: arboozrap »

I na "Zwykłej Codzienności" Slums Attacku jest follow-up do dwóch utworów Bolca: "Żeby było miło" i "Branża".
"Lecz branża jest nie dla nas i branża jest śmierdząca
jeśli nie wiesz o co chodzi, to posłuchaj bracie Bolca"
[Bogactwo, Sława I Wspaniała Zabawa ft. Born Juices]
Awatar użytkownika
marmolad_k2
Posty: 1141
Rejestracja: 03 sie 2023, 11:18

Re: Bolec - Żeby Było Miło (1997)

Post autor: marmolad_k2 »

Wróciłem sobie do tego albumu, dziś. Świetny jest, raczej nie jest to album, do którego bym wracał, ale jak na 1997 - świetny, różnorodny muzycznie i tekstowo. Szkoda, że tylko to nagrał, zdecydowanie miał chłop potencjał.
lygrys pisze: 09 kwie 2024, 12:47 Dla mnie jedzenie nie ma za bardzo wartości, bo jak zjesz to zaraz to wysrasz.
mushroom
Posty: 59
Rejestracja: 25 kwie 2019, 9:34

Re: Bolec - Żeby Było Miło (1997)

Post autor: mushroom »

Wydał jeszcze płytę Regenerat w 2013.
Awatar użytkownika
marmolad_k2
Posty: 1141
Rejestracja: 03 sie 2023, 11:18

Re: Bolec - Żeby Było Miło (1997)

Post autor: marmolad_k2 »

On to juź wtedy za bardzo nie mógł :dunno:
lygrys pisze: 09 kwie 2024, 12:47 Dla mnie jedzenie nie ma za bardzo wartości, bo jak zjesz to zaraz to wysrasz.
mushroom
Posty: 59
Rejestracja: 25 kwie 2019, 9:34

Re: Bolec - Żeby Było Miło (1997)

Post autor: mushroom »

Faktycznie, źle to ująłem. Wyszedł jego drugi materiał.
Awatar użytkownika
lygrys
Posty: 10029
Rejestracja: 15 sty 2020, 22:03
Lokalizacja: Gdańsk - Wrzeszcz Górny

Re: Bolec - Żeby Było Miło (1997)

Post autor: lygrys »

Był też teledysk do

Bolec Olej całą resztę / Klip z zapowiedzią Kory / Marek Niedźwiecki
https://www.youtube.com/watch?v=q_71ys_O9hQ


Jose pisze: 04 sty 2020, 9:00 Kiedyś sobie napisałem posta o tym, to przekleję w lepsze miejsce:
Żyjemy w czasach, w których słuchacze bez wstydu przyznają, że nie znają „Skandalu”. A co dopiero mają odpowiedzieć, kiedy zapytamy ich o Bolca?

Do odświeżenia sobie wydanej 1997 roku (a zatem aż 18 lat temu!) płyty „Żeby było miło” Bolca skłoniła mnie autobiografia „Ćpałem, chlałem i przetrwałem” Macieja Maleńczuka. Obaj panowie znali się głównie z zespołu Homo Twist, którego ten ostatni był liderem i wokalistą, a przyszły raper grzmocił tam przez pewien czas na perkusji. Wierząc słowom piosenkarza, lubili ze sobą nie tylko przebywać, ale też robić interesy. Bolec handlował haszyszem i wspólne koncerty bywały dla niego okazją do poszerzania swoich kontaktów, ponadto nie brakowało im też okazji do konsumpcji przeróżnych narkotyków, po których perkusista pisał teksty. Jako że obaj mieli twarde charaktery szybko doszło do tarć i walki o prymat w składzie. Maleńczuk – o czym opowiada Barbarze Burdzy – doradził Bolcowi, by został raperem i ten poszedł za jego głosem. Ile rzeczywiście było udziału wokalisty Homo Twist w karierze krakowskiego MC trudno powiedzieć, ale płytę nagrał niedługo potem.

„Żeby było miło” nie zostało wielkim hitem. Andrzej Cała w Antologii polskiego rapu pisze o autorze: „Niestety środowisko hiphopowe nie potraktowało Bolca poważnie jako jednego ze swoich, a sprzedaż płyty sięgnęła 10 tysięcy egzemplarzy, co wówczas nie robiło wrażenia”. Rzeczywiście, Liroy sprzedawał wtedy ponad 100 tysięcy płyt, a jego debiut z 1995 roku rozszedł się w pół milionowym nakładzie. Album Bolca nadgryzł już czas, niełatwo się go słucha, ale na pewno odróżniają go od ówczesnych projektów bardziej przemyślanie teksty i ciekawsze brzmienie. Tytułowy utwór jest miły dla ucha, jednak dalej schodzimy w mroczniejsze klimaty, w krytykę rządzącej wszystkim „Branży”, tematy damsko-męskie czy pochwały bezkompromisowości, o czym mówią same tytuły kawałków: „Szopka”, „Olej całą resztę”, „Wolność słowa”. W bitach nieźle pocięte sample, mocna perkusja i niekiedy rockowe sznyty.

Mimo tylko jednej wydanej za życia płyty oraz tego, że odrzuciło go środowisko, bez wątpienia Bolec przecierał hip-hopowe szlaki w naszym kraju i jest jednym z ojców chrzestnych rodzimego rapu. Niestety, „palił swoje dżoje” nazbyt często, a i innych używek też nie unikał. Zmarł w 2009 roku, uprzednio zamieniając karierę muzyczną na aktorską. Cztery lata później wydano jego pośmiertną płytę „Renegat”, która nie wzbudziła żadnej reakcji ze strony hip-hopowego środowiska. Jego życie i kariera nie potoczyły się zbyt miło, jednak jakkolwiek nie oceniać „Żeby było miło”, to warto pamiętać, że ktoś taki w ogóle istniał. A wielu chyba dawno o nim zapomniało albo nawet się nie dowiedziało.
Z tego co pamiętam w Klanie pisali scena debiut Bolca przyjęła bardzo entuzjastycznie, ale z czasem stosunek do niego się zmienił.

Mam ten album na kasecie, chętnie bym kupił wersję winylową, bo mam sentyment, ale według mnie bity hiphopowe i styl rapowania już w 1997 były przestarzałem, jedyny powiem ówczesnej świeżości to tylko trip hopowy

Dym
Spoiler
i Drum'N'Bassowy remix

Żeby Było Miło (Remix)
Spoiler
Według mnie ten album się nie sprzedał, bo brzmieniowo za bardzo był podobny do Liroya, a tym czasie Kaliber 44 i Wzgórze Ya-Pa 3 dwa razy zmienili brzmienie i styl rapowania.
+48 22 29 22 597
www.aborcjabezgranic.pl
Jak mnie nie ma na forum, to od was odpoczywam.
ODPOWIEDZ