albumy (lub numery) które wniosły coś do gry

Płyty, zapowiedzi materiałów, dyskusje na temat raperów i producentów spoza naszego kraju.

Moderatorzy: instinkt, luk0as

Awatar użytkownika
instinkt
Moderator
Posty: 6837
Rejestracja: 17 kwie 2019, 12:29

albumy (lub numery) które wniosły coś do gry

Post autor: instinkt »

jako że ostatnio była ciekawa dyskusja w temacie o Mystic Stylez to można by pociągnąć ten temat dalej

chodzi o materiały które coś zmieniły/zaczęły/wniosły do gatunku i które każdy "znawca" powinien znać, żeby później nie pierdolić od rzeczy
wymieniajcie tytuł, co konkretnie ważnego/przełomowego dostrzegacie oraz jaki wywarło to wpływ na scenę
oczywiście nie zamykamy się w żadne ramy czasowe, lecimy od najstarszych rzeczy po soundcloudy
nie chce żeby to był jakiś ranking albo prywatne listy tylko dyskusja - więc albo dajemy :bowdown: albo mówimy że kogoś popierdoliło i argumentujemy czemu, zaginając projektem który wyszedł 10 lat wcześniej i już wtedy wprowadzał dane elementy
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6493
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: albumy (lub numery) które wniosły coś do gry

Post autor: Jose »

Spoiler
Z takich rzeczy, które dobrze pamiętam, to na pewno "HiiiPOWER" było czymś takim, co pokazało mi, że wjechał gość, "któremu jeszcze zależy", z tymi nawiązaniami już w pierwszym wersach i byłem jak "wooooow" też gość zmieni grę. I "A.D.H.D" Leszcza (już nie pamiętam, które było pierwsze. Ale oba te kawałki od razu uderzyły mnie mocno i fajnie się oglądało jego rozwój przez te lata.
Awatar użytkownika
gawi
Posty: 3232
Rejestracja: 19 kwie 2019, 13:12

Re: albumy (lub numery) które wniosły coś do gry

Post autor: gawi »



Jak usłyszałem ten kawałek (a raczej płytę Rich Gangu) to zrozumiałem że w rapie pojawił się game-chager czyli Young Thug, mimo że wcześniej słyszałem jego parę singli to dopiero tutaj wyczułem to coś : )

Jego wpływ być może zaczął się odbywać już powoli przy mixtapie z 2013 roku, gdy wziął go pod swoje skrzydła Gucci. Za to w 2019 roku nie można nie szanować Thuggera, nawet jak go nie lubisz to szanuj go dziwko
Ostatnio zmieniony 20 lip 2019, 22:57 przez gawi, łącznie zmieniany 1 raz.
Sprzedam płyty CD (głównie rap amerykański, ale jest i Ortega Cartel - LAVORAMA)

viewtopic.php?f=31&t=9041&p=661906#p661906
Awatar użytkownika
MasterP
Posty: 304
Rejestracja: 04 cze 2019, 19:43
Lokalizacja: 091

Re: albumy (lub numery) które wniosły coś do gry

Post autor: MasterP »

Obrazek
BOUT IT BOUT IT
3rzypo3rzy
Posty: 129
Rejestracja: 03 maja 2019, 0:19

Re: albumy (lub numery) które wniosły coś do gry

Post autor: 3rzypo3rzy »

Schoolly D i jego płyta z 1985r. jako protoplasta stylu gangsta rapu z wersami typu "Lookin' at my Gucci, it's about that time
For MC Schoolly D to start hummin' a rhyme", które potem doczekiwały się wielu follow-upów
Awatar użytkownika
instinkt
Moderator
Posty: 6837
Rejestracja: 17 kwie 2019, 12:29

Re: albumy (lub numery) które wniosły coś do gry

Post autor: instinkt »

pamiętajcie że nie chodzi o rzeczy które wpłynęły na was tylko na scene i jej kształt
przytoczony wyżej przez [mention]Jose[/mention] Kendrick nijak się ma do "theme" tego tematu - jest on popularny ale czy zmienia/ł gre?
Spoiler
no i precyzujcie czemu dany numer/materiał jest "influential"
przywołujesz Thuggera [mention]gawi[/mention], spoko - ale konkrety - gdzie, co i jak
na czym polega jego wpływ, który numer/materiał i w jaki sposób odbija się to na scenie - bo lania wody nawet nie ma zbytnio jak kontrować
Awatar użytkownika
camzatizbak
Posty: 3902
Rejestracja: 09 cze 2019, 22:42
Lokalizacja: twoja stara

Re: albumy (lub numery) które wniosły coś do gry

Post autor: camzatizbak »

Spoiler
Obrazek
Trafił do księgi rekordów guinnessa , podniósł rangę samplingu i instrumentalnego hip hopu, zmotywował innych producentów Bożym słowem Nie lękajcie się i róbcie instrumentalne płyty bracia
LPC AFRO TRAP BANGER singiel
CAMZAT x KIDD - Babo Sza singiel
DMG96 x CMZT kompilacja vol.1 spotify
bortwick pisze: 17 lis 2023, 16:10 paluch w arcie, to jest to
dzikie okrzyki coś jak bruce lee
kiedy tnę ścierwa bagnetem francuskim
lysy
Posty: 1001
Rejestracja: 12 maja 2019, 18:03

Re: albumy (lub numery) które wniosły coś do gry

Post autor: lysy »

wiadomo, że dwa pierwsze albumy doktora. wspomniałbym też o illmaticu, który zerwał z panującym wówczas na scenie standardem i nagrał płytę z różnymi niezależnymi od siebie producentami, podczas gdy dominowała wówczas forma raper i producent pracują razem nad płytą, od tego czasu taka forma zaczęła się rozpowszechniać i hip-hop przestał być muzyką zespołową, a większy nacisk zaczęto kłaść na rapera jako jednostkę
Awatar użytkownika
gawi
Posty: 3232
Rejestracja: 19 kwie 2019, 13:12

Re: albumy (lub numery) które wniosły coś do gry

Post autor: gawi »

instinct pisze: 20 lip 2019, 23:31 przywołujesz Thuggera [mention]gawi[/mention], spoko - ale konkrety - gdzie, co i jak
na czym polega jego wpływ, który numer/materiał i w jaki sposób odbija się to na scenie - bo lania wody nawet nie ma zbytnio jak kontrować
Pojawił się wysyp próbujących być jak on, wprowadził mumble rap na salony. Chociaż moim zdaniem nawet nie jest to mumble rap, on używa swojego głosu jak kolejnego instrumentu, zresztą sam w jakimś wywiadzie mówił że jego teksty są raczej mało ważne, a jego głos to po prostu forma muzyki.
Jest ponadto szanowany przez chyba wszystkich w grze, wielu raperów mówi wprost że jest ich inspiracją.

Myślę, że dużo wyjaśni ten filmik, tylko 4 minuty.
Sprzedam płyty CD (głównie rap amerykański, ale jest i Ortega Cartel - LAVORAMA)

viewtopic.php?f=31&t=9041&p=661906#p661906
Awatar użytkownika
koniec
bruh bruh
Posty: 5536
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:44
Lokalizacja: Łódź

Re: albumy (lub numery) które wniosły coś do gry

Post autor: koniec »

Dla mnie bezkonkurencyjnie najbardziej wpływowy track w historii gatunku. Pierwszy w historii gatunku utwór zawierający coś więcej niż imprezowe rymowanki
TheD
Posty: 6333
Rejestracja: 10 lip 2019, 21:40

Re: albumy (lub numery) które wniosły coś do gry

Post autor: TheD »

Usunięto
Ostatnio zmieniony 25 lut 2023, 15:53 przez TheD, łącznie zmieniany 1 raz.
RIP Earl "DMX" Simmons - 1970-2021 [*]

#freeardrian

https://youtu.be/eFTlFPRCytU
Awatar użytkownika
Sialala
Posty: 2385
Rejestracja: 26 lis 2019, 21:32

Re: albumy (lub numery) które wniosły coś do gry

Post autor: Sialala »

Flockaveli wpłynęło na brzmienie drillu.
Sosa zmienił grę.
TheD
Posty: 6333
Rejestracja: 10 lip 2019, 21:40

Re: albumy (lub numery) które wniosły coś do gry

Post autor: TheD »

Usunięto
Ostatnio zmieniony 25 lut 2023, 15:53 przez TheD, łącznie zmieniany 1 raz.
RIP Earl "DMX" Simmons - 1970-2021 [*]

#freeardrian

https://youtu.be/eFTlFPRCytU
Awatar użytkownika
Sialala
Posty: 2385
Rejestracja: 26 lis 2019, 21:32

Re: albumy (lub numery) które wniosły coś do gry

Post autor: Sialala »

Ale ja nie piłem do Ciebie w ogóle haha. Pozdrówy.
Awatar użytkownika
Parlae
Posty: 4610
Rejestracja: 29 lip 2019, 16:29

Re: albumy (lub numery) które wniosły coś do gry

Post autor: Parlae »

Obrazek

Album, który zdefiniował brzmienie Atlanty i całego południa na lata. Nastąpił zalew podobnych mixtape'ów na stronach typu datpiff.

These are more than words, this is more than rap
This is the streets and I am the trap


Obrazek

Chyba nie trzeba pisać czemu. Autotune'owe brzmienie i tematyka (depresja, emocje) wcześniej nie było tak częste w gatunku. Ten album to zmienił. Jak dla mnie najbardziej "influential" krążek w dyskografii Kanye Westa.
Ostatnio zmieniony 08 sie 2020, 23:33 przez Parlae, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Chojny
Posty: 471
Rejestracja: 10 maja 2019, 16:48

Re: albumy (lub numery) które wniosły coś do gry

Post autor: Chojny »

albumy:

public enemy - it takes a nation of millions to hold us back
pierwszy prawdziwe albumowy hip hop pisany z myślą o tworzeniu logicznej całości, a nie tylko będący serią piosenek które znalazły się przypadkiem na jednym placku

beastie boys - paul's boutique
album który wyniósł sampling na nowy, absurdalny wręcz level, ale również ten sampling zabił, bo zaczęto wkrótce prawdziwie interesować się czyszczeniem sampli i prawami autorskimi. also: pierwsze głośne kolabo na linii east-west między raperami a producentami

ultramagnetic mc's - critical beatdown
album ojciec chrzestny całego abstract rapu

wu-tang - 36 chambers
najbardziej wpływowy album jeśli chodzi o zapoczątkowanie nitki niezależnego rapu, budowania opozycji do tego co popularne, radiowe itd

2pac - all eyez on me
pierwszy głośny tak długi, 2-cedekowy album i tak, wiem że no limit records wydało jakiś tydzień wcześniej jakąś dwupłytową składankę

ghostface killah - supreme clientele
tchnął nowe życie w nowy jork po kryzysie jaki nastąpił po wojnie east vs west, nie było by bez tego albumu "blueprinta", nie byłoby kanyego
Awatar użytkownika
quasimoto
Posty: 497
Rejestracja: 20 maja 2020, 13:01

Re: albumy (lub numery) które wniosły coś do gry

Post autor: quasimoto »

J Dilla - Donuts - powstało pełno beattape'ów
Awatar użytkownika
camzatizbak
Posty: 3902
Rejestracja: 09 cze 2019, 22:42
Lokalizacja: twoja stara

Re: albumy (lub numery) które wniosły coś do gry

Post autor: camzatizbak »

Lil Wayne podobno tak mówiom
LPC AFRO TRAP BANGER singiel
CAMZAT x KIDD - Babo Sza singiel
DMG96 x CMZT kompilacja vol.1 spotify
bortwick pisze: 17 lis 2023, 16:10 paluch w arcie, to jest to
dzikie okrzyki coś jak bruce lee
kiedy tnę ścierwa bagnetem francuskim
Awatar użytkownika
baqlashan
Zbanowany
Posty: 5636
Rejestracja: 18 kwie 2019, 0:26
Lokalizacja: strych

Re: albumy (lub numery) które wniosły coś do gry

Post autor: baqlashan »

koniec pisze: 21 lip 2019, 13:21 Dla mnie bezkonkurencyjnie najbardziej wpływowy track w historii gatunku. Pierwszy w historii gatunku utwór zawierający coś więcej niż imprezowe rymowanki
i co ty tam wstawiłeś bo link wygasł
Rupert pisze: jak chce czytac urojenia po narkotykach to czytam sobie fromage jak chce oświecenia to czytam bakłażan prosta rzecz
Set your world on fire, watch your planet burn
While swinging in a tire hanging from a flying worm
Awatar użytkownika
gonny_trebor
Moderator
Posty: 4404
Rejestracja: 17 kwie 2019, 10:13
Lokalizacja: 9 wzgórzy

Re: albumy (lub numery) które wniosły coś do gry

Post autor: gonny_trebor »

obstawiam, że the message
ŚLIZGAWKA BEAT BATTLE #75 - Sampel

Niech jedzenie będzie lekarstwem, a lekarstwo - pożywieniem :exclaim:

>>> KINO ŚLIZGAWKOWE <<<
ODPOWIEDZ