Mata - 100 Dni do Matury (2020)

Kategoria poświęcona albumom.

Moderatorzy: Jose, oldschool

Awatar użytkownika
manieq
Posty: 1152
Rejestracja: 17 kwie 2019, 18:40
Lokalizacja: WRO

Mata - 100 Dni do Matury (2020)

Post autor: manieq »

OKŁADKA
Obrazek
NOTKA PRASOWA
Mata rusza na podbój rapowej sceny. Po epce i multimilionowych singlach nadszedł czas na oficjalny debiut młodego rapera znad Wisły.

Płyta „100 dni do matury” to najlepsza pamiątka z czasów szkolnych jaką artysta mógł sprezentować sobie i słuchaczom. Krążek jest zapisem historii i emocji, które przewijały się podczas beztroskich czasów edukacji. Wśród czternastu utworów znajduje się burzliwe życie młodego człowieka, spisane w sto dni, od studniówki do ostatnich chwil przed maturą.

Debiut Maty przybliża klimat szkolnych lat. Nawiązuje on do czasów beztroskich a zarazem pełnych wyborów, wątpliwości i odkrywania samego siebie. Wspomnienia wraz z całą paletą emocji stanowią trzon płyty i są największą inspiracją dla Maty. Na płycie aż kipi od retrospekcji a wszystko łączy się z charakterystyczną dla autora autoironią i dystansem do siebie i świata. Mata dotyka również cięższych tematów. Porywa się na obalenie mitu grzecznych chłopców z dobrych domów i rzuca na ich wyidealizowany obraz zupełnie nowe spojrzenie. Album burzy stereotyp rapera z blokowiska i pokazuje, że “dzieciaki z willi” też mogą mieć coś do powiedzenia, potrafiąc przy tym doskonale rapować.

Warstwa muzyczna to błyskotliwy, zabawny i bezkompromisowy rap na boombapowych bitach w połączony z wielowymiarowym stylem i newschoolowym sznytem rapera z Warszawy. Połączenie to tworzy nowe pole eksploatacji gatunku. To swoisty mariaż świeżości z klasyką, którego wypadkową jest „nowy oldschool”.

Autorem zdjęcia okładkowego jest Piotr Pytel.

Wersja preorderowa poza płytą, zawiera szereg dodatków których jeszcze nie ujawniamy.

Premiera sklepowa 17 stycznia 2020.
TRACKLISTA
1. Intro (do nauki)
2. Biblioteka trap
3. Piszę to na matmie
4. Konkubinat
5. Homo ludens
6. Cafe PRL
7. Tango
8. Patointeligencja
9. Halellujah (cover)
10. Żółte flamastry i grube katechetki
11. Mata Montana[
12. Lezore
13. Wino Sangrita (s01e01)
14. Nero
15. GOMBAO 33
16. 100 dni do matury
17. BONUS TRACK: Schodki
18. BONUS TRACK: Prawy do Lewego
__________________________________________________
SPOTIFY
TIDAL
YOUTUBE
Ostatnio zmieniony 18 sty 2020, 16:01 przez manieq, łącznie zmieniany 2 razy.
I go up the stairs like tup tup tup, oh, frühstück awaits me - well this is a cliché.
I live at home, I always go down the stairs for breakfast you know what I mean.


Obrazek
daveyo
Posty: 12142
Rejestracja: 29 lip 2019, 14:22

Re: Mata - 100 Dni do Matury (17.01.2020) [Zapowiedź]

Post autor: daveyo »

Ciągle się do gościa przekonuje, ale ten nowy kawałek solidny i chyba najlepszy ze wszystkich imo. Czekam na całość.
Awatar użytkownika
potter
Posty: 9690
Rejestracja: 24 kwie 2019, 23:00

Re: Mata - 100 Dni do Matury (17.01.2020) [Zapowiedź]

Post autor: potter »

Z tej najnowszej fali to tego gościa lubię najbardziej, jeszcze nie wszystko kumam [Mata Montana], ale uważam że gość ma duże skille, coś do powiedzenia, a do tego potrafi to przekazać z dawką humoru. Kibicuję!
Awatar użytkownika
oldschool
Moderator
Posty: 13193
Rejestracja: 17 kwie 2019, 22:50

Re: Mata - 100 Dni do Matury (17.01.2020) [Zapowiedź]

Post autor: oldschool »

Za stary jestem, żeby taka tematyka do mnie trafiała chyba :dunno: Swoich odbiorców to znajdzie, ale ja tu widzę banana, który na siłę stara się udowodnić, że on też coś przeżył.
Awatar użytkownika
Dolarydolary
Posty: 340
Rejestracja: 06 paź 2019, 20:07

Re: Mata - 100 Dni do Matury (17.01.2020) [Zapowiedź]

Post autor: Dolarydolary »

oldschool pisze: 11 gru 2019, 15:38 Za stary jestem, żeby taka tematyka do mnie trafiała chyba :dunno: Swoich odbiorców to znajdzie, ale ja tu widzę banana, który na siłę stara się udowodnić, że on też coś przeżył.
To samo odczucie , do młodszych pewnie trafi do mnie - niestety nie
Awatar użytkownika
Moltisanti
Posty: 3632
Rejestracja: 05 maja 2019, 21:11

Re: Mata - 100 Dni do Matury (17.01.2020) [Zapowiedź]

Post autor: Moltisanti »

Wszedłem tu napisać mniej wiecej to samo, numer o tym ile to jego kolega piwek wypił i jak to na przyrkę poszli po wódeczce i na końcu (ja to tak rozumiem) mowi że to wszystko zmyślił bo ma ból dupy że był za grzeczny a chcial być gengsta. No chyba że serio ma ziomka pedofila :dunno:

Generalnie straszny tryhard bo już któryś raz chce być głosem ludu, tutaj nawet glosem całego pokolenia dla wielkomiejskich zbuntowanych licealistów
Łąsą pisze: 31 gru 2020, 19:13 prędzej nastąpi zmiana systemu monetarnego niż stopy wrócą do poziomu 3-4%
moxxi
Posty: 4877
Rejestracja: 16 maja 2019, 15:26

Re: Mata - 100 Dni do Matury (17.01.2020) [Zapowiedź]

Post autor: moxxi »

Mata dotyka również cięższych tematów. Porywa się na obalenie mitu grzecznych chłopców z dobrych domów i rzuca na ich wyidealizowany obraz zupełnie nowe spojrzenie.
czekam na te brudne kawałki :rotfl:
Biorę pałe i załatwiam nocą sprawe
kshaq pisze: 26 paź 2020, 19:53 Jeżeli te kilka straconych lat było potrzebne, żeby młodzi w tym kraju zaczęli walczyć o swoją wolność, to I ain't even mad.
Awatar użytkownika
Pteh
Posty: 428
Rejestracja: 17 kwie 2019, 14:27

Re: Mata - 100 Dni do Matury (17.01.2020) [Zapowiedź]

Post autor: Pteh »

Nie no, całkiem niezłe to. Technicznie fajnie poskładane, flow się zgadza, przy paru fragmentach się nawet uśmiechnąłem, a tematyka może nie trafi do mnie bezpośrednio, ale jestem w stanie mu uwierzyć, że jakieś 90% (100 raczej nie, bo chyba ziomek-pedofil w takim towarzystwie to za duży odlot) tego co tu powiedział to prawda, a nie hiperbola. Chyba najlepszy z tych polskich młodych gniewnych. Na jego plus działa jeszcze do tego brak udziału w tych spierdolonych młodych wilkach w tym roku. Ode mnie props.
Awatar użytkownika
ebowski
Posty: 109
Rejestracja: 28 kwie 2019, 20:12

Re: Mata - 100 Dni do Matury (17.01.2020) [Zapowiedź]

Post autor: ebowski »

Moltisanti pisze: 11 gru 2019, 15:43 Generalnie straszny tryhard bo już któryś raz chce być głosem ludu, tutaj nawet glosem całego pokolenia dla wielkomiejskich zbuntowanych licealistów
A to źle?

Mnie się podoba. Znaczy, nie na tyle żebym do tego wracał, nie ten target, ale stawiając to obok innych tego typu przewózkowych traków - o wiele ciekawiej.

Może to kwestia bananowej perspektywy, której próżno szukać w naszym rapie, więc nie ma opcji żeby mi się to wcześniej przejadło.
Może to kwestia tego, że ja w tym tekście widzę więcej niż 'banana który na siłę stara się udowodnić że coś przeżył'

Nie czułem żenady a i ciekawe podejście IMO. Młody chłopak świadom tego, że nie może sobie mordy wytrzeć tym pierdoleniem że bieda, a bunt i pato-gówniarskie ciągoty wciąż istnieją. :dunno:
Ode mnie props
Rower pędzi sam zmienia przerzutkiiiiii
Awatar użytkownika
Moltisanti
Posty: 3632
Rejestracja: 05 maja 2019, 21:11

Re: Mata - 100 Dni do Matury (17.01.2020) [Zapowiedź]

Post autor: Moltisanti »

No jasne że źle bo próba bycia głosem pokolenia to jak mówienie samemu o sobie że jest się np skromnym. Nie za bardzo ty o tym decydujesz, to raczej kwestia ludzi żeby ocenili cię jako taką osobę. Ja u niego słyszę ewidentne silenie się na to i wypada to groteskowo moim zdaniem.
Łąsą pisze: 31 gru 2020, 19:13 prędzej nastąpi zmiana systemu monetarnego niż stopy wrócą do poziomu 3-4%
Awatar użytkownika
horrypaz
Brak Kultury
Posty: 3249
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:43
Lokalizacja: Hands, Underwood

Re: Mata - 100 Dni do Matury (17.01.2020) [Zapowiedź]

Post autor: horrypaz »

ludzie propsują jego poczucie humoru a przecież te jego żarty brzmią jakby je taki lokalny gamoń opowiadał. dla mnie bezbek, może za stary jestem
Awatar użytkownika
vivid
Posty: 371
Rejestracja: 18 kwie 2019, 12:00

Re: Mata - 100 Dni do Matury (17.01.2020) [Zapowiedź]

Post autor: vivid »

Słychać jeszcze braki w warsztacie, a numer trochę wannabe bedoes z dobrego domu, ale jestem pod wrażeniem jak SB ostatnio potrafi do wszystkiego dorobić ideologię, co się mega przekłada potem na sprzedaż.
FÜRDIEGANG
Posty: 1147
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:32

Re: Mata - 100 Dni do Matury (17.01.2020) [Zapowiedź]

Post autor: FÜRDIEGANG »

props, nie mozna wstydzic sie bogatych starych czy bycia w dobrej szkole, równajmy wyżej, nie do dna.
ex-AlmostDivine

Twój chłopak kaloryfer kurwa, a ja se noszę bojler
No bo jem co chcę, a ten głupek liczy kalorie tak jak drobne
By cię wziąć na randkę i zamówić sałatkę
No naprawdę trochę scam, nie?
Awatar użytkownika
oldschool
Moderator
Posty: 13193
Rejestracja: 17 kwie 2019, 22:50

Re: Mata - 100 Dni do Matury (17.01.2020) [Zapowiedź]

Post autor: oldschool »

vivid pisze: 11 gru 2019, 16:53 jestem pod wrażeniem jak SB ostatnio potrafi do wszystkiego dorobić ideologię, co się mega przekłada potem na sprzedaż.
No właśnie. I przy tym numerze mam odczucie, że może z 1 osoba na 10, z tych, które się będą tym jarać, będzie miała świadomość, że on to mógł podkoloryzować. Dla reszty to będzie czysty realtalk i kupią całe to pierdolenie.

W każdym razie wolałem jak nagrywał sobie chłop luźne kawałki, do których mi po prostu pasował typu Schodki czy Brum Brum
Awatar użytkownika
ebowski
Posty: 109
Rejestracja: 28 kwie 2019, 20:12

Re: Mata - 100 Dni do Matury (17.01.2020) [Zapowiedź]

Post autor: ebowski »

Moltisanti pisze: 11 gru 2019, 16:29 No jasne że źle bo próba bycia głosem pokolenia to jak mówienie samemu o sobie że jest się np skromnym. Nie za bardzo ty o tym decydujesz, to raczej kwestia ludzi żeby ocenili cię jako taką osobę. Ja u niego słyszę ewidentne silenie się na to i wypada to groteskowo moim zdaniem.
Póki nie mówił o tym otwarcie w wywiadzie albo tekście, to raczej wygląda tak jakby bywał skromny i stwierdziłbyś, że robi to tylko dlatego, bo chce żeby ludzie postrzegali go jako skromną osobę.

No ja tego tryhardowania po prostu nie widzę xd. Jak dla mnie nawija to samo co połowa innych raperzyn, którzy przewijają w tekstach więcej niż nazwy marek i hajsiwo. Jedyne co go wyróżnia to to że stoi po drugiej stronie barykady i jest trochę bardziej świadom tego co mówi.
Rower pędzi sam zmienia przerzutkiiiiii
Awatar użytkownika
Moltisanti
Posty: 3632
Rejestracja: 05 maja 2019, 21:11

Re: Mata - 100 Dni do Matury (17.01.2020) [Zapowiedź]

Post autor: Moltisanti »

To grubo jak nie widzisz. Cały ten numer polega na tym że Mata stworzył sztuczne zbiorowisko ludzi, czyli dzieciaki z bogatych domów chodzące do dobrych szkół i przykleja temu zbiorowisku jakieś cechy i wypowiada się za to zbiorowisko "my to patoingeligencja". To jest właśnie tryhard i swoją drogą chujowe dzieleni ludzi bo podejrzewam że 90% z tych których on zrzesza pod szyldem patointeligencja, wcale nie identyfikuje się z tym co on pierdoli w tym numerze. Brakuje tylko stworzenia marszu bananowców przez środek Warszawki
Łąsą pisze: 31 gru 2020, 19:13 prędzej nastąpi zmiana systemu monetarnego niż stopy wrócą do poziomu 3-4%
Awatar użytkownika
ebowski
Posty: 109
Rejestracja: 28 kwie 2019, 20:12

Re: Mata - 100 Dni do Matury (17.01.2020) [Zapowiedź]

Post autor: ebowski »

No i teraz rozumiem.Tu się nasze postrzeganie tego numeru różni - ta łatka.
Ja tutaj nie czuję przyklejania łatki wszystkim dzieciakom z bogatych domów. Raczej grupie takich jak on, czy faktycznych wykolejeńców z takich środowisk. Z resztą dla mnie trochę satyryczny wydźwięk ma ten numer, zwłaszcza kiedy na końcu wchodzi mój ziom pedofil i pierdolenie rodziców za to że są najlepsi. Dla mnie to wyznanie tego, że chciał być edgy jak raperzy piszący teksty które brzmią jak pierwsza, dłuższa część tego numeru. Koniec końców - sam wie że to dość durne zachowanie (karykaturalne zakończenie).
Rower pędzi sam zmienia przerzutkiiiiii
bortwick
Zbanowany
Posty: 592
Rejestracja: 24 lip 2019, 12:19

Re: Mata - 100 Dni do Matury (17.01.2020) [Zapowiedź]

Post autor: bortwick »

Mata to ciota i tyle w temacie to nie jest hip hop
24.07.2019 - 16.12.2019
Awatar użytkownika
ebowski
Posty: 109
Rejestracja: 28 kwie 2019, 20:12

Re: Mata - 100 Dni do Matury (17.01.2020) [Zapowiedź]

Post autor: ebowski »

Można i tak :lol:
Rower pędzi sam zmienia przerzutkiiiiii
Awatar użytkownika
fvntvsycool
Posty: 170
Rejestracja: 17 lis 2019, 23:13

Re: Mata - 100 Dni do Matury (17.01.2020) [Zapowiedź]

Post autor: fvntvsycool »

w standardach polskiego rapu nie ma się tu do czego przyczepić, ale raczej nie wrócę
ODPOWIEDZ