schafter - Audiotele (2019)

Kategoria poświęcona albumom.

Moderatorzy: Jose, oldschool

Awatar użytkownika
kshaq
Posty: 2350
Rejestracja: 17 kwie 2019, 7:51

Re: schafter - TBA (2019) [Zapowiedź]

Post autor: kshaq »

co XD vaporwave swój peak miał koło 2014 roku, a i tak był dość niszową rzeczą poza środówiskami memiarzy i ludzi interesujących się internetowymi subkulturami i ich muzyką
Awatar użytkownika
baqlashan
Zbanowany
Posty: 5636
Rejestracja: 18 kwie 2019, 0:26
Lokalizacja: strych

Re: schafter - TBA (2019) [Zapowiedź]

Post autor: baqlashan »

Tu nie chodzi o memiarstwo tylko o całą indie-electronice wyrosłą na grotesce Witch House'u reanimującego kulturę VHS i digitalu lat 90tych. W Polszy jak w Polszy, ale na zachodzie każdy kumaty wiedział o VW już w 2011-12.
Ziomki od Salem brali udział w produkcji Yeezusa, Yung Lean z całym swoim waporowym mabo jambo wypłynął na świat w 2012, najważniejszy i najbardziej rozpoznawalny album vaporu (floral shoppe) stał się klasykiem już w momencie premiery w 2011, w 2012 powstał vapor trap za sprawą BB0. Vapor był szalenie popularny w internetowych kręgach / forumach / grupkach na fb, zrzeszających takich ludzi. Zresztą sama popularność danego zjawiska nie przekłada się bezpośrednio na jego wpływ. Od dawien dawna popkultura działa tak, że rzeczy podziemne przenikają do mainstreamu, nawet jeśli w dłuższej perspektywie same pozostają w podziemiu. Kto dziś pamięta o seapunku? (pochodna VW)
Seapunk miał swój drop w 2011, rok później Azealia Banks po raz pierwszy umieszcza na pełnej piździe estetykę (i brzmienie) VW w mainstreamie wydając swoje Fantasea, w tym samym roku Lady Gaga ubiera się w seapunkowe ciuszki.

A pierwszym albumem vaporowym, umieszczającym cały gatunek w retro-sentymentalności 90tych jest Chuck Person's Eccojam z 2010, więc w momencie powstania vaporu Szafti miał 7 lat.

Po 2013 już nie powstała w tym gatunku żadna przełomowa taśma, do Polski VW trafił po prostu z opóźnieniem. W sumie to VW na polskim rynku pierwsze zaserwowały dyskonty z ciuchami typu new yorker.
Rupert pisze: jak chce czytac urojenia po narkotykach to czytam sobie fromage jak chce oświecenia to czytam bakłażan prosta rzecz
Set your world on fire, watch your planet burn
While swinging in a tire hanging from a flying worm
Awatar użytkownika
kshaq
Posty: 2350
Rejestracja: 17 kwie 2019, 7:51

Re: schafter - TBA (2019) [Zapowiedź]

Post autor: kshaq »

No ale ja się z tym wszystkim mniej więcej zgadzam, natomiast stwierdzenie, że
jego estetyka stała się motywem przewodnim 10's i była wszędzie, od memów, przez ciuchy aż po telewizję
jest stwierdzeniem nieco na wyrost. Wszystkie te gatunki, wyrosłe w zakamarkach internetu zdechły szybciej, niż zyskały popularność. W założeniu wszystko miało być bardzo niszowe, przecież właśnie dlatego wszyscy ci wykonawcy używali unicode'u i innych śmiesznych znaczków w nazwach swoich tracków, czy ksywach, żeby sama muzyka była cięższa do znalezienia :dunno:
Wiadomo, że używanie w takich kwestiach polski, jako punktu odniesienia, mija się z celem, natomiast ja bardziej miałem na myśli peak popularności i rok, w którym jeszcze wychodziły dookoła tej stylistyki fajne rzeczy. W 2014 była jeszcze mała eksplozja post-witch house'u z Rosji, który nawet u nas na muzykę miał wpływ - przecież te wszystkie CZELUŚĆ i tego typu rzeczy to pochodna właśnie tej fali. Potem to wszystko zdechło.
A tak w ogóle to nie rozumiem, dlaczego rok urodzenia shaftera miałby uniemożliwiać mu uż ywanie tej stylistyki w jego muzyce :dunno:
Awatar użytkownika
baqlashan
Zbanowany
Posty: 5636
Rejestracja: 18 kwie 2019, 0:26
Lokalizacja: strych

Re: schafter - TBA (2019) [Zapowiedź]

Post autor: baqlashan »

kshaq pisze: 27 cze 2019, 9:00 Wszystkie te gatunki, wyrosłe w zakamarkach internetu zdechły szybciej, niż zyskały popularność
No tak, zdaję sobie z tego sprawę, ale VW jako zjawisko przeniknął dalej i poleciał w mainstream, chodzi mi o jego szeroko pojętą estetykę. Dzisiaj jak ktoś gada że coś jest "wejporłejwowe" to nie chodzi mu o gatunek muzyczny, tylko ogólny feeling, a przynajmniej ja to tak odbieram. Pełno tego syfu w reklamach sprite'a choćby, w teledyskach różnorakich (np hujowe yamborgini high) etc. VW zdechnął, ale i pozostał nieśmiertelnym przedostając się wyżej, za pomocą łańcuchowego trendu
kshaq pisze: 27 cze 2019, 9:00 A tak w ogóle to nie rozumiem, dlaczego rok urodzenia shaftera miałby uniemożliwiać mu uż ywanie tej stylistyki w jego muzyce
Ej no, tego akurat nigdzie nie powiedziałem, zwróciłem jedynie uwagę na tzw fun fact
Rupert pisze: jak chce czytac urojenia po narkotykach to czytam sobie fromage jak chce oświecenia to czytam bakłażan prosta rzecz
Set your world on fire, watch your planet burn
While swinging in a tire hanging from a flying worm
Awatar użytkownika
kshaq
Posty: 2350
Rejestracja: 17 kwie 2019, 7:51

Re: schafter - TBA (2019) [Zapowiedź]

Post autor: kshaq »

baqlashan pisze: 27 cze 2019, 9:50 (np hujowe yamborgini high)
O, to akurat ciekawy przykład, bo jeżeli chodzi o glitch art, to po zajebiście dużym hajpie na tego typu efekty wizualne, nie widuje się już tego praktycznie w ogóle. Od Yamborghini High minęły już 3 lata, a ja nie pamiętam żadnego dużego klipu, w którym ktoś by to wykorzystał. No ale może się mylę, jeśli tak, to mnie uświadom.
Jedyne miejsce, gdzie widzę dość mocny i stały wpływ tej estetyki, to właśnie soundcloudowy rap, który w brzmieniu i estetyce sporo zapożyczył czy to od wv, czy od cloud rapu. Cała reszta popkultury albo o tym zapomniała, albo są to jakieś akcenty, i to niezbyt częste. Ale ja mało telewizji oglądam, to może mnie też coś w tej kwestii ominęło.
Co do określania czegoś waporwave'owym, to też sceptycznie do tego podchodzę, bo ludzie zaczęli mocno tego nadużywać i rzucać określeniem na wszystko, co w jakiś sposób jest dla nich nostalgiczne :D Nawet w stronę muzyki, która powstała na długo przed powstaniem wv, a ma pod jakimś względem podobne brzmienie. Jeżeli to chcemy nazywać wpływem na popkulturę, to owszem, jakiś wpływ to jest :dunno:
Awatar użytkownika
baqlashan
Zbanowany
Posty: 5636
Rejestracja: 18 kwie 2019, 0:26
Lokalizacja: strych

Re: schafter - TBA (2019) [Zapowiedź]

Post autor: baqlashan »

A to nie jest tak, że ta dzisiejsza "moda", to jest pokłosie VW? Ja się nie znam, ale tera dzieciaki i raperzy chodzą w ciuchach memach, dobry przykład to quebo
Rupert pisze: jak chce czytac urojenia po narkotykach to czytam sobie fromage jak chce oświecenia to czytam bakłażan prosta rzecz
Set your world on fire, watch your planet burn
While swinging in a tire hanging from a flying worm
Awatar użytkownika
kshaq
Posty: 2350
Rejestracja: 17 kwie 2019, 7:51

Re: schafter - TBA (2019) [Zapowiedź]

Post autor: kshaq »

Powiedziałym raczej, że to generalnie zasługa internetu, nie samego wv. Oczywiście on jest jego składową i pewne elementy mocno eksploatował, ale nie powiedziałbym, że jak ktoś nosi bluzę z żabą pepe, to to zasługa wejporłejwu :D
Awatar użytkownika
baqlashan
Zbanowany
Posty: 5636
Rejestracja: 18 kwie 2019, 0:26
Lokalizacja: strych

Re: schafter - TBA (2019) [Zapowiedź]

Post autor: baqlashan »

W takim razie cofam swoje słowa, że VW zdefiniował 10's, bardziej trafnie byłoby napisać, że 10's to ogólnie epoka internetu
Rupert pisze: jak chce czytac urojenia po narkotykach to czytam sobie fromage jak chce oświecenia to czytam bakłażan prosta rzecz
Set your world on fire, watch your planet burn
While swinging in a tire hanging from a flying worm
Awatar użytkownika
kshaq
Posty: 2350
Rejestracja: 17 kwie 2019, 7:51

Re: schafter - TBA (2019) [Zapowiedź]

Post autor: kshaq »

No i z tym mogę się zgodzić :)
Awatar użytkownika
Moltisanti
Posty: 3562
Rejestracja: 05 maja 2019, 21:11

Re: schafter - TBA (2019) [Zapowiedź]

Post autor: Moltisanti »

W dalszym ciągu nie chodzi o vaporwave, ten zabieg nakładania jakichś dziwnych obrazków na video ma swoją osobną nazwę i przeciez nie musi to być nakładanie obrazków z lat 80-90 (bo tym jest vaporwave) tylko moze to dotyczyć czegokolwiek.
Łąsą pisze: 31 gru 2020, 19:13 prędzej nastąpi zmiana systemu monetarnego niż stopy wrócą do poziomu 3-4%
onizuka
Posty: 714
Rejestracja: 17 maja 2019, 11:47

Re: schafter - TBA (2019) [Zapowiedź]

Post autor: onizuka »

zajebisty klip, bit, kawalek... xD
Ende
Posty: 1
Rejestracja: 29 cze 2019, 23:07

Re: schafter - TBA (2019) [Zapowiedź]

Post autor: Ende »

Uwaga, potwierdzone info, ten bit brzmi tak a nie inaczej, bo po "aferze" z podpierdalaniem bitów nie chciał, żeby znowu ktoś go o to posądził, więc na szybkości opierdolił to co słyszycie.
Moltisanti pisze: 27 cze 2019, 17:08 W dalszym ciągu nie chodzi o vaporwave, ten zabieg nakładania jakichś dziwnych obrazków na video ma swoją osobną nazwę i przeciez nie musi to być nakładanie obrazków z lat 80-90 (bo tym jest vaporwave) tylko moze to dotyczyć czegokolwiek.
glitchart
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6494
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: schafter - TBA (2019) [Zapowiedź]

Post autor: Jose »

Czy schafter kradnie bity? | Podwójne z Osiakiem #4 (gość: Marcin Półtorak)
YT: https://youtu.be/-0RnRUDXyuc

Spotify: https://open.spotify.com/episode/71UTzQ ... qEQUmTKDsw

SC: https://soundcloud.com/rapmatters/czy-s ... n-poltorak


Trzymajcie podcast dot. tych "kradzieży" schaftera, trochę zostałem wyjaśniony, trochę nie, ale myślę, że dla bitowych laików jest tu sporo ciekawych informacji.
Awatar użytkownika
SWN
Administrator
Posty: 11447
Rejestracja: 17 kwie 2019, 0:46
Lokalizacja: Kałków

Re: schafter - TBA (2019) [Zapowiedź]

Post autor: SWN »

Sprawdziłem część dotyczącą Schaftera i odcinek sponsoruje zdanie
Spoiler
jeden rabin powie tak, a drugi rabin powie nie
B to G strikes again, thick hay on the bread... For me it's a lifestyle, you say that's about swag
Awatar użytkownika
Moltisanti
Posty: 3562
Rejestracja: 05 maja 2019, 21:11

Re: schafter - TBA (2019) [Zapowiedź]

Post autor: Moltisanti »

Jak to w ogóle można usprawiedliwiać :roll:
1. Kradzenie/pożyczanie bitów na wszelakie mixtejpy/remixy nigdy nie było hejtowane, to od zawsze był element hiphopu.
2. Hejtowane były niemieckie akcje typu ktoś podpierdala bit i nazywa jako swój, casus wspomnianego Hensona

No i Schafter wpisuje się w pkt 2. Kupuje bicik i pisze że to on go zrobił. To już Henson więcej się napracowywał bo robił bity od początku. Dlaczego w ogóle o tym dyskutujemy, parę lat temu byłoby to oczywiste dla każdego a tu powazni ludzie mówią że wszystko jest spoko, mimo że w necie lata 10 kawałków brzmiących praktycznie tak samo i UWAGA nie są podpisane prod. Schafter :dunno:

A najgorsze jest to pierdolenie że jest to l e g a l n e. Kupowanie lajków i wyświetleń też jest legalne. Ciekawe czy tym samym tokiem rozumowania dochodzicie do wniosku że palenie zielska jest złe no bo przecież nielegalne
Łąsą pisze: 31 gru 2020, 19:13 prędzej nastąpi zmiana systemu monetarnego niż stopy wrócą do poziomu 3-4%
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6494
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: schafter - TBA (2019) [Zapowiedź]

Post autor: Jose »

Moltisanti pisze: 01 lip 2019, 14:37Kupuje bicik
Sampel, nie "bicik", to przecież znacząca różnica. Czy jakbym ja znalazł sampel, dałbym go Tobie, Ty dołożyłbyś do niego resztę (ewentualnie obrobiłbyś sampel, bo tego brakuje u schaftera i dlatego drugi raz mamy podobne bity i to rzeczywiście słabe) to znaczyłoby, że kupiłeś BICIK?
Awatar użytkownika
Moltisanti
Posty: 3562
Rejestracja: 05 maja 2019, 21:11

Re: schafter - TBA (2019) [Zapowiedź]

Post autor: Moltisanti »

Ale czemu nazywasz samplem coś skomponowane z kilku instrumentów i dźwięków? To jest gotowy podkład bo ktoś go skomponował. Sampel to by był jakby sobie wyciął kawałek gitarki a nie wszystko włącznie z klapami.
E: W DVD jest dokładnie to samo, tam jest kilka różnych instrumentów, co świadczy o tym że ktoś już wczesniej połączył je ze sobą, więc mówienie o samplu to jest jakieś nieporozumienie.
Łąsą pisze: 31 gru 2020, 19:13 prędzej nastąpi zmiana systemu monetarnego niż stopy wrócą do poziomu 3-4%
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6494
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: schafter - TBA (2019) [Zapowiedź]

Post autor: Jose »

Moltisanti pisze: 01 lip 2019, 14:51 Sampel to by był jakby sobie wyciął kawałek gitarki a nie wszystko włącznie z klapami.
No to dziwna definicja sampla, choć w idealnym madlibowo-mediumowym świecie tak by było, ale nie raz i nie dwa producenci brali sobie więcej niż "kawałek gitarki", dodawali do tego swoje bębny i mieli bity.

Tu masz sampel z problemowego VHSu

tu "podobny" bit


I co, też sobie "kupił bicik" czy po prostu się nie napracował przy samplu? Różnica taka, że Steez pewnie znalazł sam, a schafter kupił.
Awatar użytkownika
horrypaz
Brak Kultury
Posty: 3226
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:43
Lokalizacja: Hands, Underwood

Re: schafter - TBA (2019) [Zapowiedź]

Post autor: horrypaz »

kupowanie sampli to anty hip hop
diggin in the crates yo!
Awatar użytkownika
Moltisanti
Posty: 3562
Rejestracja: 05 maja 2019, 21:11

Re: schafter - TBA (2019) [Zapowiedź]

Post autor: Moltisanti »

No ja sam w tym temacie wrzucałem przykład VHSu jako równie chujowej zagrywki i moja miłość do Steeza także zmalała. Z schafterem jest taki problem że wychodzi na to że być może nie ma żadnych skilli producenckich i jego jedyna robota to nałożenie efektów, zmniejszenie tempa i dodanie werbla. Trochę kiepsko jak na typa który zrobił sobie otoczkę producencką i self made mana. Steez mimo wszystko udowadniał swój warsztat nie raz i nie dwa, ale za VHS ma duży minus.
Łąsą pisze: 31 gru 2020, 19:13 prędzej nastąpi zmiana systemu monetarnego niż stopy wrócą do poziomu 3-4%
ODPOWIEDZ