Najlepszy tekściarz

Płyty, zapowiedzi materiałów, dyskusje na temat raperów i producentów z naszej rodzimej sceny.

Moderatorzy: Jose, oldschool

Ghostwriter marzen to?

Czas głosowania minął 01 wrz 2019, 12:09

Sokol
9
5%
Afrojax
21
13%
Belmondziarz
30
18%
Łona
27
16%
Pezet
6
4%
Rogal
19
11%
Eripe
4
2%
Oskar
13
8%
Kaz Balagane
3
2%
Ktoś zupełnie inny
34
20%
 
Liczba głosów: 166

edenmar
Posty: 1200
Rejestracja: 30 lip 2019, 1:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: edenmar »

Ja mam jedną myśl, którą chciałem wnieść do tej dyskusji. Mianowicie uważam, że dobry tekściarz to nie ten, który pisze dużo, upycha wszystko na płyty i pośród wypuszczanego masowo szrotu zdarzają mu się perełki, ale raczej ten, który nauczył się skreślać i ma już świadomość, że nie wszystko, co pomyśli głowa nadaje się do publikacji. Papier wszystko przyjmie, od chujowej zwrotki jeszcze nikt nie umarł, wiadomo. Natomiast ten dystans do swojej własnej twórczości, autokrytycyzm, umiejętność skreślania, to jest coś co odróżnia moim zdaniem błyskotliwego rapowego naturszczyka od dobrego tekściarza.
Awatar użytkownika
sharezza
Posty: 189
Rejestracja: 14 maja 2019, 16:41

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: sharezza »

benito i poldon topka w polszy essa
Awatar użytkownika
oKulTywowany
Posty: 2165
Rejestracja: 01 sie 2019, 0:33

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: oKulTywowany »

edenmar pisze: 13 sie 2019, 23:44 Ja mam jedną myśl, którą chciałem wnieść do tej dyskusji. Mianowicie uważam, że dobry tekściarz to nie ten, który pisze dużo, upycha wszystko na płyty i pośród wypuszczanego masowo szrotu zdarzają mu się perełki, ale raczej ten, który nauczył się skreślać i ma już świadomość, że nie wszystko, co pomyśli głowa nadaje się do publikacji. Papier wszystko przyjmie, od chujowej zwrotki jeszcze nikt nie umarł, wiadomo. Natomiast ten dystans do swojej własnej twórczości, autokrytycyzm, umiejętność skreślania, to jest coś co odróżnia moim zdaniem błyskotliwego rapowego naturszczyka od dobrego tekściarza.
Dobra myśl. Pierwsza osoba która mi przyszła do głowy jest Medium\Tau, no nie oszukujmy się nasz rapowy pop jest mocnym przedstawicielem zmian i samo krytyki ale także trafnego liryka przedstawiającego swoje wartości w bogatym zasobie słów
This page is no longer available.
Awatar użytkownika
RAP7OR
Posty: 7
Rejestracja: 13 sie 2019, 23:45

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: RAP7OR »

Według mnie dobry tekściarz powinien około 90 % swoich tekstów do kosza wyrzucać, 5 % podszlifować, a pozostałe 5 może opublikować jeśli ma ucho do bitów i porządnie potrafi to zarapować (po kilkadziesiąt prób). Pisząc teksty eliminacja jest konieczna, bo niby "wszystko już było". Poniekąd racja, ale ważna jest obecnie forma (rytm, wydźwięk słów, gry skojarzeń) i zabiegi językowe, które nie są jeszcze wyczerpane przez obecnych rzemieślników słowa. Oczywiście nawet największym słabe wersy się zdarzają (Em, Hova, Nas), ale oni piszą (Jay bardziej zapamiętuje) po setki rymów dziennie, więc można czasem wybaczyć. Jednak podczas tworzenia albumu tekściarz powinien wyrzucać sporo wersów i zostawiać tylko te najlepsze. Niech kawałek będzie jednozwrotkowy bez refrenu i chuj. Nikomu obecnie nie chce się nawet słuchać starego schematu (3 zwrotki, refren, bridge) bo obecnie słuchacz ma problemy z uwagą, więc tworzenie takich utworów mija się z celem. Podobnie z nagrywaniem albumów po 20 kawałków (5 zajebistych, 5 dobrych, 10 przeciętnych/słabych). Zapomnij, nagraj Illmatica (około 7-12 tracków wystarczy na płytę).
You ain't gonna sell two copies if you press a double album!
Awatar użytkownika
baqlashan
Zbanowany
Posty: 5636
Rejestracja: 18 kwie 2019, 0:26
Lokalizacja: strych

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: baqlashan »

edenmar pisze: 13 sie 2019, 23:44 Ja mam jedną myśl, którą chciałem wnieść do tej dyskusji. Mianowicie uważam, że dobry tekściarz to nie ten, który pisze dużo, upycha wszystko na płyty i pośród wypuszczanego masowo szrotu zdarzają mu się perełki, ale raczej ten, który nauczył się skreślać i ma już świadomość, że nie wszystko, co pomyśli głowa nadaje się do publikacji. Papier wszystko przyjmie, od chujowej zwrotki jeszcze nikt nie umarł, wiadomo. Natomiast ten dystans do swojej własnej twórczości, autokrytycyzm, umiejętność skreślania, to jest coś co odróżnia moim zdaniem błyskotliwego rapowego naturszczyka od dobrego tekściarza.
otóż to
Rupert pisze: jak chce czytac urojenia po narkotykach to czytam sobie fromage jak chce oświecenia to czytam bakłażan prosta rzecz
Set your world on fire, watch your planet burn
While swinging in a tire hanging from a flying worm
Awatar użytkownika
2rzyn
Posty: 8528
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:42

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: 2rzyn »

też jestem za tym żeby nagrywać płyty krótkie
max 12 uworów

kiedyś miałem zasadę że jak skipuję więcej niż 3 utwory to nie kupuję płyty danego rapera
Niepublikowane Zkibwoye, Reno, Smarki, Bisze, Laiki itd.

https://youtube.com/playlist?list=PLu7W ... 7ZTz-byFiY
taka
Posty: 666
Rejestracja: 20 kwie 2019, 17:02

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: taka »

aleksy pisze: 10 sie 2019, 11:51 po prostu scena poszła do przodu i dzisiaj raperzy są lepsi niż kiedyś, jest to zjawisko normalne i naturalne, biorą pod uwagę staż istnienia pl rapu dziwne gdyby tak nie było
zapomniałeś dopisać, że 2019 to najlepszy rok w historii pl rapu xD
rap przed 2014 > rap po 2014 i nie mów że jest inaczej
Awatar użytkownika
aleksy
Posty: 4451
Rejestracja: 17 kwie 2019, 7:45

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: aleksy »

właśnie jest odwrotnie, od 14 najlepsze czasy

ale rzeczywiście 2019 nie zachwyca, jedank poczekajmy z ocenami do grudnia
Raptowny pisze: Duchowo? 10lat ćpania może człowieka oświecić, ale nie gadajmy o duchach
Awatar użytkownika
ricky
Posty: 880
Rejestracja: 22 kwie 2019, 17:21
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: ricky »

2014 to przede wszystkim wybitny rok, jebany punkt zwrotny w polskim rapie. Pro8l3m, Taco, Kaz/Belmondo, Mes, Włodi, piękny rok
FUCK OFF MR LAHEY
Awatar użytkownika
YKCUL
Posty: 2856
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:07
Lokalizacja: Legalizacja

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: YKCUL »

Rap dzisiaj>rap kiedyś
NOWY FORUM ŚLI**
TYLKO NIE RAPOWY
Spoiler
Obrazek
Awatar użytkownika
2rzyn
Posty: 8528
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:42

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: 2rzyn »

Rap kiedyś>Rap dzisiaj
Niepublikowane Zkibwoye, Reno, Smarki, Bisze, Laiki itd.

https://youtube.com/playlist?list=PLu7W ... 7ZTz-byFiY
Awatar użytkownika
clockers
Posty: 5395
Rejestracja: 20 kwie 2019, 11:32

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: clockers »

YKCUL pisze: 15 sie 2019, 13:26 Rap dzisiaj>rap kiedyś
Awatar użytkownika
guzi
Posty: 1157
Rejestracja: 18 kwie 2019, 11:26
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: guzi »

Jeśli trap to rap to się zgadzam
stp
Posty: 29
Rejestracja: 18 kwie 2019, 18:17

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: stp »

ricky pisze: 15 sie 2019, 12:47 2014 to przede wszystkim wybitny rok, jebany punkt zwrotny w polskim rapie. Pro8l3m, Taco, Kaz/Belmondo, Mes, Włodi, piękny rok
Jeszcze Zabójstwo Liryczne
Awatar użytkownika
ricky
Posty: 880
Rejestracja: 22 kwie 2019, 17:21
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: ricky »

jak mogłem zapomnieć :oops:
FUCK OFF MR LAHEY
Awatar użytkownika
baqlashan
Zbanowany
Posty: 5636
Rejestracja: 18 kwie 2019, 0:26
Lokalizacja: strych

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: baqlashan »

guzi pisze: 15 sie 2019, 15:37 Jeśli trap to rap to się zgadzam

najbardziej błyskotliwy użytkownik ponownie w natarciu
Rupert pisze: jak chce czytac urojenia po narkotykach to czytam sobie fromage jak chce oświecenia to czytam bakłażan prosta rzecz
Set your world on fire, watch your planet burn
While swinging in a tire hanging from a flying worm
Awatar użytkownika
guzi
Posty: 1157
Rejestracja: 18 kwie 2019, 11:26
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: guzi »

Ty dalej nabijasz posty niewiązane z tematem?
taka
Posty: 666
Rejestracja: 20 kwie 2019, 17:02

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: taka »

aleksy pisze: 15 sie 2019, 9:44 właśnie jest odwrotnie, od 14 najlepsze czasy

ale rzeczywiście 2019 nie zachwyca, jedank poczekajmy z ocenami do grudnia
Więc dlaczego w pierwszej dziesiątce wg ślizgawki jest tylko jeden album który powstał po 2014?
Awatar użytkownika
baqlashan
Zbanowany
Posty: 5636
Rejestracja: 18 kwie 2019, 0:26
Lokalizacja: strych

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: baqlashan »

taka pisze: 16 sie 2019, 17:25 Więc dlaczego w pierwszej dziesiątce wg ślizgawki jest tylko jeden album który powstał po 2014?
Dlatego, że Hewra nie wydała albumu, a Mobbyn rzuciło kompilację utworów z jutuba
Rupert pisze: jak chce czytac urojenia po narkotykach to czytam sobie fromage jak chce oświecenia to czytam bakłażan prosta rzecz
Set your world on fire, watch your planet burn
While swinging in a tire hanging from a flying worm
Awatar użytkownika
przedszkolanek
Posty: 17084
Rejestracja: 21 kwie 2019, 21:29

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: przedszkolanek »

o tym jak bardzo rewolucyjny (nie bójmy się tego słowa) był rok 2014 najlepiej świadczy to, że w lutym 2015 człowiek tak obeznany w PLHH jak Jose za płyty roku uznał BOK, Flinta (o których nikt już nie pamięta) i Mesa (o której mało kto już pamięta)
niesamowite że nikt wtedy niepozanł się na SCiB
a co by nie było oftopu, 2014 to też rok w którym tekściarstwo w polskim rapie zaczyna wchodzić na zupełnie nowy poziom
ODPOWIEDZ