Najlepszy tekściarz

Płyty, zapowiedzi materiałów, dyskusje na temat raperów i producentów z naszej rodzimej sceny.

Moderatorzy: Jose, oldschool

Ghostwriter marzen to?

Czas głosowania minął 01 wrz 2019, 12:09

Sokol
9
5%
Afrojax
21
13%
Belmondziarz
30
18%
Łona
27
16%
Pezet
6
4%
Rogal
19
11%
Eripe
4
2%
Oskar
13
8%
Kaz Balagane
3
2%
Ktoś zupełnie inny
34
20%
 
Liczba głosów: 166

Awatar użytkownika
mario995
Posty: 2777
Rejestracja: 11 maja 2019, 9:35

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: mario995 »

[mention]przedszkolanek[/mention] no może z tymi postami na forumku masz rację ;) Ale wnerwia upadek Hip Hopu jako kultury u nas i skala tragedii na scenie i zawsze jak przychodzi mi o tym pisać to mnie moje serduszko hip-hopowe boli i nic na to nie poradzę :D
Zresztą nie chodzi tu tylko o to, że oldschool zszedł praktycznie ze sceny. Spójrz na płytę Małolata-kozackie bity Auera, wcale nie jakieś 90's style, a chyba najlepszy singiel roku-Tranzyt nie zrobił nawet 100 tysięcy odsłon do tej pory
No, ale cóż takie czasy, wracam do mojej nory słuchać Brudnych ;)
5
Awatar użytkownika
baqlashan
Zbanowany
Posty: 5636
Rejestracja: 18 kwie 2019, 0:26
Lokalizacja: strych

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: baqlashan »

mario995 pisze: 10 sie 2019, 18:10 Ale wnerwia upadek Hip Hopu jako kultury u nas
Aha, to u kogo ta kultura nie upadła niby? Bo co jak co, ale w Polsce, czy innych krajach gdzie trendy dochodzą z 20letnim opóźnieniem kultura HH wydaje się trzymać JESZCZE zaskakująco dobrze. A w 00's mieliśmy przesyt truskulozy i skreczowania, gdzie w USA skrecze były leciwym archaizmem już jakoś w momencie wyjścia Low End Theory
Rupert pisze: jak chce czytac urojenia po narkotykach to czytam sobie fromage jak chce oświecenia to czytam bakłażan prosta rzecz
Set your world on fire, watch your planet burn
While swinging in a tire hanging from a flying worm
Awatar użytkownika
YKCUL
Posty: 2856
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:07
Lokalizacja: Legalizacja

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: YKCUL »

A jaka kultura upada? Bo nie kojarzę w historii pl hh tak dużej ilości festiwali hip hopowych, skrecz sesji, bitew freestlowych jak obecnie mamy?

Małolat już nie jest atrakcyjny dla młodego słuchacza a słuchacz który pamięta "W pogoni" sprawdzą i się jara. Nigdy nie zrozumiem tego nostalgicznego narzekania.
Twoi starsi pewnie narzekali że Ty słuchasz jakiś kurwa joł jołów w za dużych portkach a nie jak oni Lady Pank i elektrycznych gitar a w telewizji puszczają jakieś chujowe Dla mnie masz stajla
NOWY FORUM ŚLI**
TYLKO NIE RAPOWY
Spoiler
Obrazek
Awatar użytkownika
przedszkolanek
Posty: 17084
Rejestracja: 21 kwie 2019, 21:29

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: przedszkolanek »

mario995 małolata na tej płycie słuchać się nie da, jego - już nawet nie możliwości, choć to też tragedia, ale sama świadomość wokalna - jest fatalna
i nie tyle oldschool zszedł ze sceny, a nie wychował sobie słuchacza, chyba ci wszyscy pionierzy nie myśleli, że 20 lat później ciągle ich będą słuchać tłumy 20latków
miłego słuchania, 5 ;)
Awatar użytkownika
KillerCroc
Posty: 2204
Rejestracja: 02 maja 2019, 18:45

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: KillerCroc »

mario995 pisze: 10 sie 2019, 18:10 [mention]przedszkolanek[/mention] no może z tymi postami na forumku masz rację ;) Ale wnerwia upadek Hip Hopu jako kultury u nas i skala tragedii na scenie i zawsze jak przychodzi mi o tym pisać to mnie moje serduszko hip-hopowe boli i nic na to nie poradzę :D
Zresztą nie chodzi tu tylko o to, że oldschool zszedł praktycznie ze sceny. Spójrz na płytę Małolata-kozackie bity Auera, wcale nie jakieś 90's style, a chyba najlepszy singiel roku-Tranzyt nie zrobił nawet 100 tysięcy odsłon do tej pory
No, ale cóż takie czasy, wracam do mojej nory słuchać Brudnych ;)
5
Ale to nie żaden upadek kultury tylko twoja zaściankowość. Sam sobie słucham Brudnych, Dinali, pierwszego Małolata czy Dizkreta z Praktikiem ale to nie znaczy że skoro teraz króluje inny typ rapu to kultura upada :lol:

Kultura jako Hip-Hop ma się bardzo dobrze, nie znam się na dancingu ale wydaje mi się że DJka i Graffiti wcale nie mają się tak źle a sam Rap stał się chyba największym nurtem muzycznym w Polsce. Przecież dziś też powstają twory w stylu płyt Hurraganu, Włodi dobrze się trzyma w tym swoim brzmieniu, Knap wypuścił cztery projekty w tym roku, przesyt muzyki jest taki że ciężko jest nie znaleźć czegoś dla siebie bo jest olbrzymia różnorodność na scenie. Umówmy się że na dobrą sprawę jak tak naprawdę rap wcale się nie zmienił jakoś bardzo, cały czas powstają rzeczy na boombapach, wcale nie tak trudno sobie zerknąć na jakieś projekty starych graczy jak Ero które zajarają olbrzymią ilość osób jedyne co się zmieniło to ilość osób które słuchają rapu co za tym idzie jest coraz szersze grono odbiorców którzy jako nowi w temacie zamiast katować sobie pierwszą Molestę to wolą sobie puścić Guziora czy innego Kartkyego bo jest to dla nich przyjemnieszy typ muzyki.

Patrzenie przez pryzmat tego co jest najpopularniejsze jest naprawdę złym podejściem bo zamykasz się na to co się tworzy teraz ale nie ma wokół tego takiego szumu a jest masa dobrych projektów

Nie wiem czy hip-hop miał się lepiej niż się ma teraz.
Gdybym urodził się gdzieś indziej miałbym szansę...
Awatar użytkownika
baqlashan
Zbanowany
Posty: 5636
Rejestracja: 18 kwie 2019, 0:26
Lokalizacja: strych

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: baqlashan »

KillerCroc pisze: 10 sie 2019, 18:30 Sam sobie słucham Brudnych, Dinali, pierwszego Małolata czy Dizkreta z Praktikiem ale to nie znaczy że skoro teraz króluje inny typ rapu to kultura upada
Przesadzasz, kultura hip-hop akurat dawno już upadła za oceanem i jedyny ślad po niej to ostatnie niezamalowane grafitti na queensbridge czy brooklynie. To jest naturalny i powolny proces, komercjalizacja przemiela zjawiska na potrzeby masowego odbiorcy, a każde pokolenie widzi świat w innych barwach, kreowanych przez swoje czasy. Dzisiaj hip-hop to zjawisko marginalne, a obecny, w sporej mierze syntetyczny rap to jest jakiś mutant który wyewoluował co prawda z hiphopu, ale dzisiaj jest już całkowicie autonomicznym bytem. Co łączy niby Kodak Blaka z Q-Tipem? Gówno. 25 lat ewolucji brzmienia jak i całego kontekstu hip-hopu to zbyt długi dystans aby nadal piać o jakimś "HH, który ma się lepiej niż kiedykolwiek" bądźmy poważni i nie popadajmy w skrajności. Blues umarł w momencie narodzin Rock n Rolla i taki był naturalny rozwój historii.

Sama kultura rywalizacji, beefy i braggin' jako integralne części rapu - tej jedynej części składowej HH, która przetrwała - też wydają się wyraźnie słabnąć i odchodzić do lamusa na rzecz kalkulowania i czystego biznesu. Zwyczajnie nie jest prawdą zaklinanie rzeczywistości, że HH nie umiera, skoro w swojej ojczyźnie już umarł dawno, (choć umierał powoli i falami) - i nas czeka to samo, w jakiejś dalekiej bądź niedalekiej przyszłości. Tu doprawdy nie chodzi o jakiś bumbap, bo bumbap to wynalazek, który pojawił się jakoś 15 lat po narodzinach Hip Hopu jako takiego.

A to czy nad tym upadkiem trzeba płakać czy nie, to już jest zupełnie inna kwestia.
Rupert pisze: jak chce czytac urojenia po narkotykach to czytam sobie fromage jak chce oświecenia to czytam bakłażan prosta rzecz
Set your world on fire, watch your planet burn
While swinging in a tire hanging from a flying worm
Awatar użytkownika
mario995
Posty: 2777
Rejestracja: 11 maja 2019, 9:35

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: mario995 »

No no, ale Lady Pank to szanujmy-debiut jest potężnym sztosem :)
A wracając do rzeczy
Mnie po prostu przeraża bezkrytyczność obecnego słuchacza-jemu wepchniesz wszystko dosłownie, no a jak raper widzi, że słuchacz i tak łyknie to wydaje byle badziew, grunt żeby hajs się zgadzał :D ( Wystarczy czytać komentarze na fp niektórych raperów )
A potem masz takich Tymków, narzekasz na Kękego, Bediego, Taco czy Quebo itp. O beznadziejnym stanie sceny decyduje w dużej mierze słuchacz, a my dochodzimy do momentu gdzie bożek gimbazy mógłby puścić pawia do mikrofonu, a publika będzie klaskać i tego rozwojem rapu nazwać nie można
[mention]KillerCroc[/mention] Ok, może masz nawet sporo racji, ale puść teraz nie wiem Wpierpol jakiemuś ziomeczkowi z nie wiem no 8 klasy-on Ci powie, że to jest gówno na 99%, on tego nawet nie posłucha do końca, bo to dla niego za trudne będzie :D
Takie mamy super czasy rapu, że owszem nie wiem Quebo usłyszysz w radiu, ale już np Te-Trisa i jego Cieni nie uświadczysz, a to też świetny letniak przecież. Dobry newschool też potrafi ginąć w odmętach youtube, to nie jest tak, że to zjawisko dotyczy tylko oldschoolu. Dużo jest dobrego rapu, ale on przepada bo w modzie jest muzyka dla Gimbów no co ja Ci mam powiedzieć mordeczko i to mnie boli. Może i jestem archeologiem rapowym, trudno z tym da się żyć :D
[mention]baqlashan[/mention] w punkt jeśli chodzi o kondycje Hip-Hopu jako kultury-szanuję mocno
Ostatnio zmieniony 10 sie 2019, 18:59 przez mario995, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
przedszkolanek
Posty: 17084
Rejestracja: 21 kwie 2019, 21:29

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: przedszkolanek »

mario995 pisze: 10 sie 2019, 18:52 O beznadziejnym stanie sceny decyduje w dużej mierze słuchacz
nieprawda, pomijając już że polski rap ma się całkiem nieźle (choć może ci się nie podoba), to o stanie sceny decyduje - raper, wytwórnia, marketing - w tej kolejności
słuchacz słucha tego, co jest, jakby taki Taco* wleciał z ambitną płytą (do czego nie ma chyba potencjału) to by słuchali takiego Taca, a tak słuchają takiego jaki jest
*tu można podstawić dowolnego dużego rapera
Awatar użytkownika
baqlashan
Zbanowany
Posty: 5636
Rejestracja: 18 kwie 2019, 0:26
Lokalizacja: strych

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: baqlashan »

Taco wydaje cały czas zajebiste rzeczy, nie wiem skąd hejt na jego osobę tbh
Rupert pisze: jak chce czytac urojenia po narkotykach to czytam sobie fromage jak chce oświecenia to czytam bakłażan prosta rzecz
Set your world on fire, watch your planet burn
While swinging in a tire hanging from a flying worm
Awatar użytkownika
przedszkolanek
Posty: 17084
Rejestracja: 21 kwie 2019, 21:29

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: przedszkolanek »

bo ma małe umiejętności/nie ma ich w zasadzie wcale wokalno-wykonawcze, co w zasadzie dyskwalifikuje go jako wokalistę jakiegokolwiek gatunku
Awatar użytkownika
baqlashan
Zbanowany
Posty: 5636
Rejestracja: 18 kwie 2019, 0:26
Lokalizacja: strych

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: baqlashan »

Chodzi ci o flow? Wankej też nie miał flow.

Taco umie zajebiście opowiedzieć historię, w spójny i naturalny sposób i bez zbędnej napinki. Potrafi celnie i wnikliwie opisać środowisko w którym się porusza, a to się zawsze ceni - typ jest prawdziwy w tym co robi. Nade wszystko najbardziej cenię w jego rapie zabawę rymami, może i sama forma tej zabawy jest sztywna, ale jej jakość stoi na wysokim poziomie. To jedyny raper z mainstreamu, który potrafi wywrzeć na mnie wrażenie jakimś rymem, podobnie miałem zawsze z Wankejem. W ogóle między Taco a Wankejem widzę dużo podobieństw.
Rupert pisze: jak chce czytac urojenia po narkotykach to czytam sobie fromage jak chce oświecenia to czytam bakłażan prosta rzecz
Set your world on fire, watch your planet burn
While swinging in a tire hanging from a flying worm
Awatar użytkownika
mario995
Posty: 2777
Rejestracja: 11 maja 2019, 9:35

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: mario995 »

[mention]przedszkolanek[/mention]
Raper też-co jak co, ale baaardzo dużej części raperów brakuje jakiegoś genu samokrytyki ( i tych old i tych new )-fakt nie opinia. Słuchacz jest jaki jest-kupuje wszyystko ( patrz Paluch i jego bodaj 3 bardzo podobne do siebie płyty :D ) to i scena jest jaka jest czyli marna jeśli chodzi o poziom i koło się zamyka :D
Awatar użytkownika
przedszkolanek
Posty: 17084
Rejestracja: 21 kwie 2019, 21:29

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: przedszkolanek »

ale wiesz, słuchacz sam sobie muzyki nie zrobi i od tego trzeba wyjść jak się oskarża słuchacza o poziom sceny
baqlashan pisze: 10 sie 2019, 19:03 Wankej też nie miał flow
ale to był trochę inny rap, poza tym też mi się ciężko go słucha
storytellingi taco dla mnie trącą nastoletnim infantylizmem, zabawy rymem itp sztuczne fest, do tego całościowo jest nudny, a jego "charyzma" mieści się gdzieś w skali ujemnej
załączam reckę ostatniej płyty, gdzie wszystko jest ładnie wyjaśnione (nie moja ofc, ale się zgadzam w zupełności)
jak jesteś team tldr to poniżej opinie dwóch porcysowców, z którymi w tej akurat sprawie zgadzam się w 100 %
Spoiler

Ostatnio zmieniony 10 sie 2019, 19:26 przez przedszkolanek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
YKCUL
Posty: 2856
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:07
Lokalizacja: Legalizacja

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: YKCUL »

W sumie to co pisze baqlashan ma ręce i nogi#rayman(ray-man=6liter)
NOWY FORUM ŚLI**
TYLKO NIE RAPOWY
Spoiler
Obrazek
Awatar użytkownika
aleksy
Posty: 4451
Rejestracja: 17 kwie 2019, 7:45

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: aleksy »

taco ma ciężko z krytyką, najebał sobie taką popularność, że automatycznie dostaje hejty, porcysowa arystokracja go nienawidzi, bo co koledzy powiedzą, rapowe gimbusy wyśmiewają, bo koleżanki wolą taco od eripe, a zamknięte głowy nie mogą przeżyć autotune'a i pedalskiego image'u, zostają jedynie świadomi słuchacze jak ja, tyle, że ja ostatnio również nie mam za bardzo ochoty stawać w roli obrońców, bo od pewnego czasu nie jestem super fanem, a ta płyta nie jest jakaś zajebista, w sumie jose dobrze wyjaśnił, brakuje takiego rozsądku

wgl apogeum głupoty polskiego słuchacza mieliśmy przy premierze taconafide, typy się prześcigały jak tu najwięcej śmiesznych emotikon wyjebać bo ahahah trzynastolatki, pamiętam, że kiedy trafiłem na jedną recenzję, gdzie gość podszedł do sprawy poważnie i skupił się na muzyce, to chciałem mu ołtarz postawić, mimo, że zjebał tę płytę po całości i z tym się kompletnie nie zgadzam, ale miał odwagę podejść do muzyki jak dorosły człowiek
Raptowny pisze: Duchowo? 10lat ćpania może człowieka oświecić, ale nie gadajmy o duchach
Awatar użytkownika
oKulTywowany
Posty: 2165
Rejestracja: 01 sie 2019, 0:33

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: oKulTywowany »

baqlashan pisze: 10 sie 2019, 13:51 2rzyn pokaż mnie technicznych raperów ze ścisłego mainstreamu w okresie powiedzmy 05-09, poza pezetem i mesem
Niedoceniany nigdy Trzeci Wymiar
This page is no longer available.
Awatar użytkownika
mario995
Posty: 2777
Rejestracja: 11 maja 2019, 9:35

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: mario995 »

Jakby tak w sumie się zastanowić to chyba najlepsze co mogłoby się przytrafić teraz scenie to zahamowanie tego ogromnego hajpu-taki właśnie przesyt. Teraz mamy na scenie mnóstwo rzeczy identycznych ( i po jednej i po drugiej stronie barykady )-każdy klepie te same patenty do znudzenia. Może właśnie taki total reset zmusiłby naszych raperów do ruszenia głowami. ( nie chodzi o powrót oldschoolu, ale próbę stworzenia czegoś swojego, czegoś w końcu innego bo ile można słuchać w kółko werbli i bassu z 808 i leadów z Nexusa i Serum, a z drugiej strony krojenie 50 raz tego samego sampla )
I właśnie dlatego słuchacz jest ważny bo to słuchacz musi się trochę zbuntować żeby do tego doszło ( takie swoiste odcięcie wyświetleń jakie zdarzyło się np płycie Tedego przed Karmageddonem-to dobry przykład )
Aka M
Posty: 2528
Rejestracja: 17 kwie 2019, 10:33
Lokalizacja: \/endetta

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: Aka M »

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Ostatnio zmieniony 03 paź 2020, 5:26 przez Aka M, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jarekk
Posty: 1796
Rejestracja: 18 kwie 2019, 13:43
Lokalizacja: Lodzermensch

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: Jarekk »

niezmiennie KING Tomb
DLA ŻANDARMÓW 100% ZNIŻKI, ZAPRASZAM

viewtopic.php?f=31&t=8016
Awatar użytkownika
camzatizbak
Posty: 3903
Rejestracja: 09 cze 2019, 22:42
Lokalizacja: twoja stara

Re: Najlepszy tekściarz

Post autor: camzatizbak »

Belmondo liderem w ankiecie
Spoiler
o Matko Bosko
LPC AFRO TRAP BANGER singiel
CAMZAT x KIDD - Babo Sza singiel
DMG96 x CMZT kompilacja vol.1 spotify
bortwick pisze: 17 lis 2023, 16:10 paluch w arcie, to jest to
dzikie okrzyki coś jak bruce lee
kiedy tnę ścierwa bagnetem francuskim
ODPOWIEDZ