Gry planszowe

Dyskusje na temat ulubionych gier użytkowników. Planszówki? Playstation czy Xbox?

Moderator: con shonery

Awatar użytkownika
Cz4rny1337
Moderator
Posty: 7832
Rejestracja: 17 kwie 2019, 7:52

Gry planszowe

Post autor: Cz4rny1337 »

MONK pisze:Obrazek

Nazywajcie geekiem, nerdem, jaram się niektórymi tytułami. I nie chodzi o "Monopoly", "Chinczyki" i "Magię i Miecz", ale o gry, które wychodzą obecnie, w sensie są świeże, nowe..

Jak ktoś nie bardzo czai klimaty to polecam świetny portal / forum o tej tematyce, z wieloma rankingami, recenzjami etc:
http://www.boardgamegeek.com/

Gdy ktoś się przełamie i otworzy na tego typu gierki to zapewniam, że drzemią w nich pokłady zajebistości i miodu na długie lata.

Ze sklepów najbardziej znany i ceniony chyba mogę polecić;
http://www.rebel.pl

Jest tego tyle, że każdy znajdzie coś dla siebie, a forma spędzania czasu ze znajomymi z kartami czy nad planszą to coś porównywalnego do przeżyć przy konsoli z padami w rękach.

Wiele gier bazuje na pierwowzorach konsolowych/komputerowych (lub na odwrót) - "Warcraft", "Civilization", "AOE 3", "DOOM", "WoW" i to od nich często ludzie zaczynają grać w planszówki "na nowo" po "Scrabblach" i "Monopoly" z dzieciństwa.

Ja od siebie mogę polecić tytuły typu "Gra o tron", "Senji", "Ghost Stories", bo lubię gierki z otoczką klimatyczną.

Jednak jeśli ktoś jara się raczej abstrakcyjnymi wyzwaniami logicznymi w stylu szachów czy Go to również ma w czym przebierać.

Ogólnie - polecam!


Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
cukier
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:54

Gry planszowe

Post autor: cukier »

Popularne stają się również bary z planszówkami. W moim mieście szczególnie otwiera się co jakiś czas coś takiego. Cieszą się dużym zainteresowaniem i jest o nich głośno. Myślę, że żyję w złym towarzystwie bo nie mam z kim się tam udać. :roll:
Buntownik to najdoskonalsza forma człowieka. Odrzuca konformizm na rzecz indywidualizmu nie będąc atencyjnym hipsterem, ale rewolucjonistą.
>>> wbita https://www.youtube.com/user/ComeoutTV <<<
ksiazenieporzadek

Gry planszowe

Post autor: ksiazenieporzadek »

ja bym grał full, ale nie znam osób które lubią planszówki więc nie mogę grać :(
Awatar użytkownika
kshaq
Posty: 2350
Rejestracja: 17 kwie 2019, 7:51

Gry planszowe

Post autor: kshaq »

W Łodzi np. pub K6 ma swoją grupę na fejsie i tam się nawet obcy ludzie umawiają na wspólną gierkę, więc pewnie dla chcącego nic trudnego :P
Awatar użytkownika
dou
Posty: 840
Rejestracja: 17 kwie 2019, 23:36

Re: Gry planszowe

Post autor: dou »

ostatnio miałem okazję pograć w Magic Maze. Obawiam się, że na dłuższą metę, może się znudzić, ale na dzień dzisiejszy turbo polecam. bardzo fajna gierka, zupełnie coś innego
Kiedy umiera człowiek, tracimy całą bibliotekę
Użytkownicy nawiązujący do plhh na maturze: encrenoire, jajca, MalinowyJogurt, Master
Jasny pisze: 08 lip 2022, 11:20 Szkoda, że ludziom mózg nie wraca.
Awatar użytkownika
Kacper
Posty: 617
Rejestracja: 17 kwie 2019, 16:45

Re: Gry planszowe

Post autor: Kacper »

ja kocham wszystkie gry planszowe z elementem kłamstwa, czyli MAFIA, Avalon i Sabotażysta

oprócz tego pijani uwielbiamy z ekipą grać w Time's Up robionego samemu i to jest piękna gra
Awatar użytkownika
dou
Posty: 840
Rejestracja: 17 kwie 2019, 23:36

Re: Gry planszowe

Post autor: dou »

Jeśli te klimaty Cie jaraja, to szeryf z nottingham Cie może zainteresować :)
A ostatnio na promocji był, może dalej jest.
Kiedy umiera człowiek, tracimy całą bibliotekę
Użytkownicy nawiązujący do plhh na maturze: encrenoire, jajca, MalinowyJogurt, Master
Jasny pisze: 08 lip 2022, 11:20 Szkoda, że ludziom mózg nie wraca.
Awatar użytkownika
Lowrider
Posty: 1117
Rejestracja: 17 kwie 2019, 8:04
Lokalizacja: ślizgawka

Re: Gry planszowe

Post autor: Lowrider »

Zaczynam się wkręcać w planszówki, regularnie gramy jak jedziemy do rodziców moich/dziewczyny, jak ktoś do nas wpadnie to też.

Kolekcja póki co skromna, bo mam familijne: Carcassonne big box, TTR: Europa i Catan, plus familijno/poważne K2.
Czaję się na kupienie 7 cudów świata, Osadników jak trafię w dobrej cenie (że też kurwa nie udało mi się z 2 tygodnie temu zamówić tych 7 cudów jak były po 45 zeta) i Brzdęku jak zrobią czerwcowy dodruk.

Szeryf z Nottingham w dobrej cenie, na empiku są jeszcze jakieś dodaktowe rabaty albo cashback
Awatar użytkownika
sugarhill_notausgang
Posty: 5492
Rejestracja: 17 kwie 2019, 8:35

Re: Gry planszowe

Post autor: sugarhill_notausgang »

Ten Szeryf z Nottingham wygląda super, szkoda, że jest od 3 osób, rzadko miewam gości.

U mnie klasycznie jak jest więcej czasu to Talisman, jak jest mało czasu to Monopol, albo Scrabble.
Sporo mam też różnych fajnych gierek ze starych czasów, jeśli ktoś pamięta polskie wydawnictwo gier planszowych Novina, to wie o czym mówię, mam połowę z gier, które wydali. Potrafili na przykład zrobić takie cudo, które mam w swojej kolekcji, chociaż bardziej jako ciekawostkę, niż szansę na realną zabawę: Srebrna Flota

Mój największy skarb to kolekcja wszystkich dodatków do Magicznego Miecza - polskiej podróbki Talizmanu, z czasów "przedlicencyjnych". Jak się rozłoży to wszystko (4 plansze, ponad 350 unikalnych kart zdarzeń), to raz sobie graliśmy ziomkiem we dwóch 3 dni po 12 godzin. W cztery osoby pewnie by zeszło z tydzień.
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2019, 15:30 przez sugarhill_notausgang, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kshaq
Posty: 2350
Rejestracja: 17 kwie 2019, 7:51

Re: Gry planszowe

Post autor: kshaq »

Kurwa, żadna planszówka mnie tak nie nudzi, jak Talizman :( Dobra gierka jako entry level do planszówek, ale jak człowiek pozna jakieś ciekawsze i lepsze, to ciężko już mu do tego wrócić.
Awatar użytkownika
ketiovv
Posty: 242
Rejestracja: 17 kwie 2019, 15:42

Re: Gry planszowe

Post autor: ketiovv »

Lowrider pisze: 18 kwie 2019, 10:18 Kolekcja póki co skromna, bo mam familijne: Carcassonne big box, TTR: Europa i Catan, plus familijno/poważne K2.
Czaję się na kupienie 7 cudów świata, Osadników jak trafię w dobrej cenie (że też kurwa nie udało mi się z 2 tygodnie temu zamówić tych 7 cudów jak były po 45 zeta) i Brzdęku jak zrobią czerwcowy dodruk.
ale mi ziomeczku zrobiłeś przypominajkę z tymi osadnikami, grało się za gówniaka, muszę to upolować
Awatar użytkownika
cukier
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:54

Re: Gry planszowe

Post autor: cukier »

Wiadomo, że takie planszówki to wyższy poziom jazdy. Ja wychowany na Eurobusiness i Monopoly co nie raz chwytający za inne tytuły raczej mało ciekawe nie jestem raczej obyty z nimi. Co polecacie fajnego - wymagam; krótki gameplay, w miarę łatwe zasady i najważniejsze to możliwość zagrania w 2 osoby(lub więcej). Nie musi być ciekawe w nieskończoność ale przyjemność na kilka pierwszych partii ważna, tylko proszę nie mówcie o Grzybobraniu.
Buntownik to najdoskonalsza forma człowieka. Odrzuca konformizm na rzecz indywidualizmu nie będąc atencyjnym hipsterem, ale rewolucjonistą.
>>> wbita https://www.youtube.com/user/ComeoutTV <<<
Awatar użytkownika
mql
Moderator
Posty: 5814
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:20
Lokalizacja: Poznań

Re: Gry planszowe

Post autor: mql »

Carcassonne, Ticket to Ride, Splendor (!), Dixit (!!!) i żadnych innych gier nie potrzeba

w sumie powiem tak, starczy samo Carcassonne - nigdy mi sie nie znudzila
Awatar użytkownika
kshaq
Posty: 2350
Rejestracja: 17 kwie 2019, 7:51

Re: Gry planszowe

Post autor: kshaq »

Ludzie czasem też potrzebują jakiejś odmiany :)

Ja z cyklu "szbka gra, proste zasady, dla 2 osób" polecam gierkę pt. Król i Zabójcy.
Awatar użytkownika
Lowrider
Posty: 1117
Rejestracja: 17 kwie 2019, 8:04
Lokalizacja: ślizgawka

Re: Gry planszowe

Post autor: Lowrider »

no ja też polecę carcassonne i ticket to ride, jeżeli masz się decydować na jedną, to zastanów sobie czy będziesz grać w stałym składzie, czy z randomowymi ludźmi - dla ludzi, dla których planszówki skończyły się na eurobiznesie carcassonne na początek może być full skomplikowane (chociaż zupełnienie nie jest) i ttr szybciej załapią

jak w miarę stałe grono to można brać karkasona bo omijasz etap tłumaczenia zasad za każdy razem

w obie gry można grac na dwie osoby, ale porównując wg mnie pociągi sporo tracą w tym przypadku
Awatar użytkownika
stanky
Posty: 284
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:15

Re: Gry planszowe

Post autor: stanky »

Jakieś lepsze gry w stylu talizmana? Rpg z plansza.
Awatar użytkownika
kshaq
Posty: 2350
Rejestracja: 17 kwie 2019, 7:51

Re: Gry planszowe

Post autor: kshaq »

Mage Knight
Awatar użytkownika
MoTyW
Pierwszy Mod
Posty: 5374
Rejestracja: 17 kwie 2019, 8:34

Re: Gry planszowe

Post autor: MoTyW »

Czytałem recenzję planszówki z Wiedźmina opartej na nieco podobnych zasadach/schematach i w sumie ludzie raczej propsowali. Było też coś podobnego z World of Warcraft, ale niestety dawno temu i teraz dostępne jest już tylko z drugiej ręki, często za raczej spory hajs.
SLGWK since 15.08.2009
#wolnykurdystan #wolnacipa
Awatar użytkownika
sugarhill_notausgang
Posty: 5492
Rejestracja: 17 kwie 2019, 8:35

Re: Gry planszowe

Post autor: sugarhill_notausgang »

Szkoda, że polskiej wersji Mage Knight nie ma na rynku teraz, bo pewnie bym przytulił. A to Król i Zabójcy wygląda b. fajnie i chyba przytulę :)
Awatar użytkownika
cukier
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:54

Re: Gry planszowe

Post autor: cukier »

Dzięki za polecone tytuły. Dobrze, że nie ma ich dużo i zdążę się z nimi w przyszłym czasie zapoznać. Mam nadzieję, że załapię chęci na grę i będzie z kim prowadzić rywalizację :)
Buntownik to najdoskonalsza forma człowieka. Odrzuca konformizm na rzecz indywidualizmu nie będąc atencyjnym hipsterem, ale rewolucjonistą.
>>> wbita https://www.youtube.com/user/ComeoutTV <<<
ODPOWIEDZ