offtopic książkowy

Kategoria poświęcona książkom, tekstom i dziennikarstwu.

Moderatorzy: gogi, con shonery

mzmigrod
Posty: 53
Rejestracja: 21 maja 2019, 20:31

Re: offtopic książkowy

Post autor: mzmigrod »

cukier pisze: 20 kwie 2019, 1:10 Macie jakieś pozycje, które polecilibyście każdemu? Takie coś, co zachęci do czytelnictwa?
"Komu bije dzwon" Hemingwaya, pamiętam, że - chyba jakoś w liceum - po przeczytaniu tej jego powieści z zaskoczeniem stwierdziłem, że to przecież ten sam autor, który dla wielu (w tym i mnie) był synonimem nudy i ze swoim "Starym człowiekiem i morzem" stawiany w jednym rzędzie obok Orzeszkowej. :)

To mi pokazało, że wielka (czy przynajmniej przez niektórych uznawana za wielką, zaliczana do kanonu) literatura wcale nie musi być nudna i nieprzystępna.

A samą powieść dobrze się czyta; wojna domowa w Hiszpanii, wartka akcja. Hemingway to nie moje klimaty, ale, pewnie ze względu na moment, w jakim "Komu bije dzwon" przeczytałem, stała się ta książka dla mnie w jakiś sposób ważna.
Jose pisze: 28 kwie 2019, 21:44 Jeszcze Zajdel się nie pojawił w temacie antyutopii, a powinien. "Limes inferior" i "Paradyzja" to sztosy, choć garściami czerpał z Orwella i Huxleya.


Coś ciekawego z rosyjskiej literatury poza Tołstojem i Dostojewskim?
Opowiadania Czechowa, Sołżenicyn (Oddział chorych na raka, Krąg pierwszy).
Awatar użytkownika
cukier
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:54

Re: offtopic książkowy

Post autor: cukier »

Z tym Bukowskim to co wy macie tak wielkie problemy? Chwytać za coś od niego czy raczej nie? Nie interesuje mnie hajp na kogoś, tylko moje własne odczucia. Jeśli warto, to co w pierwszej kolejności?

[mention]mzmigrod[/mention] Wpisałem sobie ten tytuł do listy. :)
Buntownik to najdoskonalsza forma człowieka. Odrzuca konformizm na rzecz indywidualizmu nie będąc atencyjnym hipsterem, ale rewolucjonistą.
>>> wbita https://www.youtube.com/user/ComeoutTV <<<
Awatar użytkownika
svnchez
Posty: 1658
Rejestracja: 18 kwie 2019, 19:45

Re: offtopic książkowy

Post autor: svnchez »

Imo 'Bukowskiego jak najbardziej można sobie przeczytać, sam czytałem od niego dwie pozycje (tzn. jedną czytałem, druga w audiobooku) i sądzę, że lepiej go słuchać w audiobooku, taka niewymagająca wielkiego skupienia treść - tam zachlał, tu poruchał, trochę takie barowe opowieści, ogólnie warto nawet po to żeby wyrobić sobie własną opinię. Zdecydowanie bardziej idzie to w kierunku czystej rozrywki niż jakiegokolwiek wysiłku intelektualnego włożonego w przemyślenia, analizę, cokolwiek
Robert Lewandowski pisze:Dobra, puściliście już swoje numery, a teraz wjeżdża ZBUKU
Awatar użytkownika
ffeee
Posty: 1392
Rejestracja: 12 maja 2019, 16:02
Lokalizacja: Ziemia Obiecana

Re: offtopic książkowy

Post autor: ffeee »

cukier pisze: 20 kwie 2019, 1:10 Macie jakieś pozycje, które polecilibyście każdemu? Takie coś, co zachęci do czytelnictwa?
Trzynasta opowieść - Diane Setterfield
Polecam ją każdemu, kto zadaje mi podobne pytanie. Jedyna książka, która wciągnęła mnie na tyle, że zatraciłem poczucie czasu i przeczytałem całą na raz.
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6493
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: offtopic książkowy

Post autor: Jose »

cukier pisze: 22 maja 2019, 18:37 Jeśli warto, to co w pierwszej kolejności?
Czytałem Hollywood i Szmirę i obie mnie zraziły, ale Kobiety i Faktotum są ponoć najlepsze.
cukier pisze: 22 maja 2019, 18:13 Macie jakieś pozycje, które polecilibyście każdemu? Takie coś, co zachęci do czytelnictwa?
Wiedźmina. Z trudniejszych Nędznicy, Germinal, Tessa d'Urberville, Juda nieznany - przy wszystkich łezka popłynęła.
oyche
Posty: 11473
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:38

Re: offtopic książkowy

Post autor: oyche »

czytałem tylko faktotum i było git, ale równie dobrze możesz poczytać stare posty w pijesz, żałujesz, na to samo wyjdzie
nigdyniebralemkoksu
Posty: 194
Rejestracja: 22 maja 2019, 17:09

Re: offtopic książkowy

Post autor: nigdyniebralemkoksu »

Bukowskiego przeczytałem sporo, po latach polecałbym jedynie Z szynką raz, bo przedstawia jego życie od kołyski do momentu wchodzenia w dorosłość.
Kobiety IMO były mega nudne, bo już był takim starym pierdzielem, tylko chodził na te wieczory poetyckie i próbował ruchać studentki.
Co do zbiorów opowiadań to przeczytanie dowolnego jednego wystarczy (Kłopoty... są spoko), a każdy inny to kopiuj, wklej.
Awatar użytkownika
Iszji
Posty: 482
Rejestracja: 23 maja 2019, 1:10

Re: offtopic książkowy

Post autor: Iszji »

@oyche :lol: :lol:

Ja ostatnio zacząłem książki kupować, kupka wstydu rośnie, bo i wyjąłem z szafy po Babci kilka piękności ( mam takie wydanie Faraona Prusa, że :bowdown: ) i postanowiłem stworzyć coś na wzór pseudointelektualnej wysepki w moim pokoju. Wpadły ostatnio dzienniki Gombrowicza, biografia Hłaski za złotówkę i Zły Tyrmanda. Tym ostatnim jaram się najbardziej, bo polowałem od dawna, a kupuję tylko w antykwariatach, bo lubię jak książka ma plamy, zagięte rogi, czy koci grzbiet, pardon, ja na to mówię "historię", to wtedy jestem kontent.

Anyhoo - jak ktoś lubi słuchać o książkach w sposób, który jest czymś więcej niż tanie, powszechne "booktube'owe" pierdolenie nastolatek o tym jak im grzbiety książek pasują kolorystycznie, a postacie w tej kolejnej nieznaczącej nic młodzieżówce są barwne i ciekawe :dunno:, to polecam niepasujący do tej układanki powszechnego spierdolenia twój o nazwie Pod Naporem. Chłopak mówi sensownie, refleksyjnie, w dodatku ma bardzo hipnotyzujący głos, równie dobrze mógłby robić to w formie audio, ale jakoś jego gesty i młoda twarz pasują do tła złożonego z biblioteki książek tak sporo starszych od niego samego, a tak dobrze przez niego analizowanych. Nie zawiedziecie się, wio.
Literatura niepoważna usiłuje rozwiązać problemy egzystencji. Literatura poważna je stawia. [...] Literatura poważna nie jest po to, żeby ułatwiać życie, tylko żeby je utrudniać.
Awatar użytkownika
cukier
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:54

Re: offtopic książkowy

Post autor: cukier »

Jose pisze: 22 maja 2019, 23:02Wiedźmina
Czytałem ebooka wcześniej, ale jest taką żenadą, że nie da się tego czytać na poważnie. Pomimo, że jest wiele rzeczy ciekawych to napisane są w taki sposób, że systematycznie wszystko się powtarza. Pamiętam, że wytrwałem ok 1400/6000 stron ebooka całej serii, czyli gdzieś w drugiej czy trzeciej części byłem. No cóż, u mnie z nim ciężko. To chyba takie pojedyncze opowieści, gdzie można zasiadać raz na kilka miesięcy i potrafią nacieszyć bez wracania do poprzednich :)
Buntownik to najdoskonalsza forma człowieka. Odrzuca konformizm na rzecz indywidualizmu nie będąc atencyjnym hipsterem, ale rewolucjonistą.
>>> wbita https://www.youtube.com/user/ComeoutTV <<<
Awatar użytkownika
dou
Posty: 840
Rejestracja: 17 kwie 2019, 23:36

Re: offtopic książkowy

Post autor: dou »

powinni zdelegalizować książki z wyjaśnionymi przypisami na końcu zamiast u dołu strony
Iszji pisze: 23 maja 2019, 3:23 polecam niepasujący do tej układanki powszechnego spierdolenia twój o nazwie Pod Naporem.
momentami ma uśmiech jak Tau, o np. tutaj https://www.youtube.com/watch?v=Vz05qFblEyo fajnie mówi, szkoda, że tak mało materiału na kanale
Kiedy umiera człowiek, tracimy całą bibliotekę
Użytkownicy nawiązujący do plhh na maturze: encrenoire, jajca, MalinowyJogurt, Master
Jasny pisze: 08 lip 2022, 11:20 Szkoda, że ludziom mózg nie wraca.
mzmigrod
Posty: 53
Rejestracja: 21 maja 2019, 20:31

Re: offtopic książkowy

Post autor: mzmigrod »

Ale to chyba nie kwestia książki, tylko wydania. :dunno:

Np. mam takie wydanie "Nędzników", tylko że tam przypisy są bardzo obszerne, więc mimo że jest to niewygodne to w jakiś sposób uzasadnione. No ale w ogóle całe wydanie jest słabe, drugi tom rozpadł się na kawałki. xD
Awatar użytkownika
dou
Posty: 840
Rejestracja: 17 kwie 2019, 23:36

Re: offtopic książkowy

Post autor: dou »

możliwe, że wydania, nie wiem, czy to autor sobie decyduje o ostatecznej formie książki czy już wydawnictwo (wiadomo, Victor Hugo już sb nie zdecyduje) Ale nawet jak są obszerne to wole u dołu strony, niż ciągle "biegać" na koniec i sprawdzać, tym bardziej jak dużo tych przypisów jest. Raz się spotkałem z książką, która miała przypisy wyjaśnione na końcu rozdziału i to jeszcze ujdzie. Bo z kolei wyjaśnianie jakichś słówek(gdzie to jest kwestia paru słów wyjaśnienia) w przypisach na końcu rozdziału też jest bez sensu, czy w ogóle na końcu książki
Kiedy umiera człowiek, tracimy całą bibliotekę
Użytkownicy nawiązujący do plhh na maturze: encrenoire, jajca, MalinowyJogurt, Master
Jasny pisze: 08 lip 2022, 11:20 Szkoda, że ludziom mózg nie wraca.
Awatar użytkownika
LeeSu
Posty: 1594
Rejestracja: 17 kwie 2019, 22:52

Re: offtopic książkowy

Post autor: LeeSu »

Iszji pisze: 23 maja 2019, 3:23 polecam niepasujący do tej układanki powszechnego spierdolenia twój o nazwie Pod Naporem.
Dziękuję za ten kanał
+48 997
To nie pitca na dowuz
Awatar użytkownika
dou
Posty: 840
Rejestracja: 17 kwie 2019, 23:36

Re: offtopic książkowy

Post autor: dou »

Kiedy umiera człowiek, tracimy całą bibliotekę
Użytkownicy nawiązujący do plhh na maturze: encrenoire, jajca, MalinowyJogurt, Master
Jasny pisze: 08 lip 2022, 11:20 Szkoda, że ludziom mózg nie wraca.
Awatar użytkownika
Bolo
Posty: 6996
Rejestracja: 18 kwie 2019, 21:42

Re: offtopic książkowy

Post autor: Bolo »

Jeśli ktoś uważa, że Książki Kossakowskiej są chociażby dobre, to jest głąbem.
Wygrzeszam Cię, mordzia.
mzmigrod
Posty: 53
Rejestracja: 21 maja 2019, 20:31

Re: offtopic książkowy

Post autor: mzmigrod »

Czytał ktoś R.U.R. Čapka (chyba nie ma polskiego wydania w ogóle)?
Awatar użytkownika
mql
Moderator
Posty: 5814
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:20
Lokalizacja: Poznań

Re: offtopic książkowy

Post autor: mql »

Jose pisze: 28 kwie 2019, 21:44 Coś ciekawego z rosyjskiej literatury poza Tołstojem i Dostojewskim?
Wieniczkę Jerofiejewa i jego Moskwę-Pietuszki
Dwanascie krzeseł Ilji Ilfa
i Sołżenicyna
Awatar użytkownika
Rupert
Bodo
Posty: 4661
Rejestracja: 17 kwie 2019, 11:36

Re: offtopic książkowy

Post autor: Rupert »

jeszcze
Archipelag GUŁag i Jeden dzień Iwana Denisowicza od Sołżenicyna mi się bardzo polecały warto sprawdzić.
[size=10 pisze:jebanaplujdupa[/size] post_id=564758 time=1632312420 user_id=236]
mocno przeceniony post ruperta
Awatar użytkownika
enjoy1g
Posty: 409
Rejestracja: 18 kwie 2019, 18:37

Re: offtopic książkowy

Post autor: enjoy1g »

Czytał ktoś FUTU.RE? Mółgby ktoś szepnąć dwa słówka na ten temat?
Awatar użytkownika
many-s
Posty: 1792
Rejestracja: 17 kwie 2019, 18:06

Re: offtopic książkowy

Post autor: many-s »

Czytałem FUTU.RE jakiś czas temu. Nie rozjebał jak w Metro ale jest to dobra książka. Dmitrij dobrze się odnajduje w antyutopiach. Śmiało bierz i czytaj.
"Czas zmierzchu" również tego autora cały czas fajnie się czytało ale książka miała dziwny twist na koniec, bardzo niesmaczny albo nie kumam linijek.
ODPOWIEDZ