offtopic książkowy

Kategoria poświęcona książkom, tekstom i dziennikarstwu.

Moderatorzy: gogi, con shonery

Awatar użytkownika
dou
Posty: 840
Rejestracja: 17 kwie 2019, 23:36

Re: offtopic książkowy

Post autor: dou »

Z bonito nawet w ten sam dzień miałem, także props.
A ktoś z was tutaj uprawia błąkanie się po antykwariatach w poszukiwaniu jakichś perełek? Wiadomo, że w dobie internetu to już biznes jest i ciężej coś tanio znaleźć dobrego, ale mimo wszystko.
Kiedy umiera człowiek, tracimy całą bibliotekę
Użytkownicy nawiązujący do plhh na maturze: encrenoire, jajca, MalinowyJogurt, Master
Jasny pisze: 08 lip 2022, 11:20 Szkoda, że ludziom mózg nie wraca.
Awatar użytkownika
con shonery
Moderator
Posty: 5984
Rejestracja: 18 kwie 2019, 9:18

Re: offtopic książkowy

Post autor: con shonery »

Jakis czas temu wbiłem do antykwariatu w małej mieścinie i za 2 dyszki wyrwałem książkę z 1925 r. o Japonii
Awatar użytkownika
rubinstein
Posty: 1097
Rejestracja: 22 kwie 2019, 11:21

Re: offtopic książkowy

Post autor: rubinstein »

svnchez pisze: 20 kwie 2019, 14:33
cukier pisze: 20 kwie 2019, 1:10 Generalnie mam to w zakładkach w tzw. obserwowanych. Ale fajnie, że się natknąłem na forumku na twoją wypowiedź. Zapisane również: Pożegnanie jesieni oraz Władca much. Jeśli wkręci mnie taki antyutopijny gatunek to wiem, w co będę miał uderzać.
Ja z własnego doświadczenia powiem, że jeśli ktoś spropsuje Rok 1984 to nie oznacza, że spodoba mu się też Nowy Wspaniały Świat. Do Huxleya podchodziłem z dużą chęcią, ale męczyłem się podczas czytania i nie wspominam go zbyt dobrze. W podobnych klimatach chyba jeszcze "My" Eugeniusza Zamiatina.
z podobnych klimatów, to jeszcze kiedyś przez przypadek trafiłem na książkę Burgessa (autora Mechanicznej Pomarańczy) - 1985. oczywisty follow up, ale bardzo dobry. warto przeczytać. mniej uniwersalne niż 84 czy NWS (trochę bardziej anglocentryczna). cos między tymi dwoma tematycznie.

widzę, że autor już był wymieniony raz. będę musiał przeczytać to Nasienie.
Awatar użytkownika
Konfident
Posty: 557
Rejestracja: 20 kwie 2019, 10:57
Lokalizacja: Kaszuby

Re: offtopic książkowy

Post autor: Konfident »

jak już dorośniecie literacko to dajcie sobie Nabokova z antyutopii, zaproszenie na egzekucje lub bend sinister
Awatar użytkownika
cukier
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:54

Re: offtopic książkowy

Post autor: cukier »

Jezu, tylko wspomniałem o Orwellu a już tyle pozycji mi podaliście. Spoko, nie wiem czy nie będę chciał w inny gatunek uderzyć. Ale dzięki wszystkim za poświęcenie chwili i napisanie o antyutopijnych książkach. Doceniam wszystkich :bowdown: :bowdown:
Buntownik to najdoskonalsza forma człowieka. Odrzuca konformizm na rzecz indywidualizmu nie będąc atencyjnym hipsterem, ale rewolucjonistą.
>>> wbita https://www.youtube.com/user/ComeoutTV <<<
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6494
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: offtopic książkowy

Post autor: Jose »

Jeszcze Zajdel się nie pojawił w temacie antyutopii, a powinien. "Limes inferior" i "Paradyzja" to sztosy, choć garściami czerpał z Orwella i Huxleya.


Coś ciekawego z rosyjskiej literatury poza Tołstojem i Dostojewskim?
Awatar użytkownika
Konfident
Posty: 557
Rejestracja: 20 kwie 2019, 10:57
Lokalizacja: Kaszuby

Re: offtopic książkowy

Post autor: Konfident »

Jose pisze: 28 kwie 2019, 21:44 Coś ciekawego z rosyjskiej literatury poza Tołstojem i Dostojewskim?
zależy, przyjacielu, jakie czasy cię interesują. z prehistorii to czechow spk i gogol spk no i oczywiście ten od mistrza i małgorzaty. sołeżnicyna nie ma co polecać chyba, bo nawet o gułagu da się znaleźć ciekawsze reportaże. nabokov i jego rosyjskojęzyczna twórczość jak i amerykańska jest warta polecenia. a z takich powieści postmodernistycznych i najnowszych, to może Kolejka Sorokina ckw powieść anegdotyczna i Generation P, jak chcesz się dowiedzieć, jak wygląda hujowa powieść o rosyjskich nastolatkach z przełomu naszych wieków
Awatar użytkownika
LeeSu
Posty: 1594
Rejestracja: 17 kwie 2019, 22:52

Re: offtopic książkowy

Post autor: LeeSu »

Limes inferior u mnie w kolejce, tak samo jak Futu.re i Przenicowany Świat, które chyba jeszcze nie padły. Jak przeczytam to dam znać.
A z tych najważniejszych to imo 1984 > Mechaniczna Pomarańcza > NWŚ
Huxley najmniej mnie porwał, bo imo sam się ograniczył swoją koncepcją, która choć ciekawa i w dużym stopniu trafna, to nie pozostawiała dużego pola do popisu. No ale dlatego to książka na jeden/dwa wieczory i warto je poświęcić.

Z innej beczki to właśnie skończyłem lot nad kukułczym gniazdem i znowu pluję sobie w brodę, że oglądałem kiedyś film, bo kluczowe momenty kojarzyłem i zepsułem sobie lekturę. Na szczęście jeszcze nie widziałem lśnienia i gry o tron :joint:
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2019, 22:19 przez LeeSu, łącznie zmieniany 1 raz.
+48 997
To nie pitca na dowuz
2ps__
Posty: 2750
Rejestracja: 17 kwie 2019, 19:54

Re: offtopic książkowy

Post autor: 2ps__ »

Jose pisze: 28 kwie 2019, 21:44 Jeszcze Zajdel się nie pojawił w temacie antyutopii, a powinien. "Limes inferior" i "Paradyzja" to sztosy, choć garściami czerpał z Orwella i Huxleya.


Coś ciekawego z rosyjskiej literatury poza Tołstojem i Dostojewskim?
no nabokov
Awatar użytkownika
cukier
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:54

Re: offtopic książkowy

Post autor: cukier »

LeeSu pisze: 28 kwie 2019, 22:07 lot nad kukułczym gniazdem
O, to też słyszałem w poleceniach wiele razy nie będąc zainteresowany czytaniem. Dodaję do obserwowanych, poczeka na swoją kolej.
Buntownik to najdoskonalsza forma człowieka. Odrzuca konformizm na rzecz indywidualizmu nie będąc atencyjnym hipsterem, ale rewolucjonistą.
>>> wbita https://www.youtube.com/user/ComeoutTV <<<
Awatar użytkownika
dou
Posty: 840
Rejestracja: 17 kwie 2019, 23:36

Re: offtopic książkowy

Post autor: dou »

Parafrazując klasyka ślizgowego, cukier tyle propozycji dostał a pewnie i tak przeczyta kubusia Puchatka xd


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Kiedy umiera człowiek, tracimy całą bibliotekę
Użytkownicy nawiązujący do plhh na maturze: encrenoire, jajca, MalinowyJogurt, Master
Jasny pisze: 08 lip 2022, 11:20 Szkoda, że ludziom mózg nie wraca.
svlv96
Posty: 1448
Rejestracja: 17 kwie 2019, 15:51
Lokalizacja: Gdańsk

Re: offtopic książkowy

Post autor: svlv96 »

cukier pisze: 28 kwie 2019, 22:21
LeeSu pisze: 28 kwie 2019, 22:07 lot nad kukułczym gniazdem
O, to też słyszałem w poleceniach wiele razy nie będąc zainteresowany czytaniem. Dodaję do obserwowanych, poczeka na swoją kolej.
czytałem już dawno i również polecam, dość szybko się czyta.
zna ktoś dobrą książkę o zarządzaniu czasem?
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6494
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: offtopic książkowy

Post autor: Jose »

Konfident pisze: 28 kwie 2019, 21:55 zależy, przyjacielu, jakie czasy cię interesują
Chyba prehistoria, bo jakąś tam słabość do Tołstoja i Dostojewskiego mam. Czechowa jakieś opowiadania ogarniałem, "Mistrza i Małgorzatę" też znam, Sołżenicyna znam "Archipelag" i super, ale czytałem też jego autobiografię/dziennik, "Wpadło ziarno między żarna", i to było pieprzenie starego dziada, co mu wszędzie źle. Nabokova znam "Lolitę" i też super i muszę wrócić jeszcze, mam na liście "Tamte brzegi" i w sumie ma wlecieć, bo jest następne w kolejce. Sorokin dodany do listy i generalnie przyjmę jeszcze jakieś tytuły, np. od Gogola i Czechowa, ale i od innych ziomków. Jakoś jara mnie ten salonowy klimat, którego sporo jest u Tołstoja (znam Wojnę i pokój i Annę Kareninę, warto coś jeszcze?).
Awatar użytkownika
vin
Posty: 93
Rejestracja: 17 kwie 2019, 12:44

Re: offtopic książkowy

Post autor: vin »

dobrze panowie, że przypomnieliście o locie nad kukułczym. kupiłem dobre dwa lata temu i jeszcze czeka, bo ciągle coś mi wjeżdża przed to. skończę czytać królestwo i biorę się
Awatar użytkownika
Lothia
Posty: 860
Rejestracja: 19 kwie 2019, 14:32
Lokalizacja: Kraków

Re: offtopic książkowy

Post autor: Lothia »

@Jose Jak XIX wiek to możesz sobie poczytać jeszcze Lermontowa, Puszkina i Turgieniewa. Gonczarowa nie czytałem, ale chyba też spoko. Z nieznacznie młodszych rzeczy to bardzo lubiłem zawsze Majakowskiego :oops:
Awatar użytkownika
przedszkolanek
Posty: 17084
Rejestracja: 21 kwie 2019, 21:29

Re: offtopic książkowy

Post autor: przedszkolanek »

[mention]Jose[/mention] może by ci Leskow siadł z mniej znanych. Ponoć dość dobry, ale osobiście się nie mierzyłem więc nie polecę z czystym sumieniem
Awatar użytkownika
Luxair
Posty: 4039
Rejestracja: 24 kwie 2019, 19:38

Re: offtopic książkowy

Post autor: Luxair »

Wczoraj się dowiedziałem że syn Tolkiena co kończył po nim książki - John Francis - duchowny - był, no nie zgadniecie!
Spoiler
PDF file
Koks i dziwkę brałeś cichcem
Polizałeś pizdę, popijałeś Żywcem
Awatar użytkownika
Sidd
Moderator
Posty: 2610
Rejestracja: 17 kwie 2019, 16:48
Lokalizacja: BDG

Re: offtopic książkowy

Post autor: Sidd »

W sensie że pisał na kompie i drukował do pliku?
Spoiler
Sorry, musiałem
YKCUL pisze: 17 kwie 2019, 18:41 To forum zmierzam ku świetności
Awatar użytkownika
Konfident
Posty: 557
Rejestracja: 20 kwie 2019, 10:57
Lokalizacja: Kaszuby

Re: offtopic książkowy

Post autor: Konfident »

trochę przegapiłem, a może to co niektórych interesować: nowe wydanie Z zamku do zamku Celine'a się ukazało w marcu.
https://bonito.pl/k-90700930-z-zamku-do-zamku - tutaj np teniej niż na aros, konkurencyjna cena jakby ktoś był zainteresowany
Awatar użytkownika
przedszkolanek
Posty: 17084
Rejestracja: 21 kwie 2019, 21:29

Re: offtopic książkowy

Post autor: przedszkolanek »

bonito i aros to ten sam właściciel, promocje mają wymiennie, jak się u jednego kończy drugi zaczyna
https://aros.pl/regulamin
ODPOWIEDZ